İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Ayna Ayna, Güzel Ayna...

Eklenme : 29.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 488

Her gün, çeşitli nedenlerle aynanın karşısında buluruz kendimizi. Kimimiz, aynadaki yansımasına dikkatlice bakar ve kendisine çeki düzen verir; kimimiz de öylesine bakıp geçeriz. "Elin gözündeki çöpü görür, kendi gözündeki merteği görmez." misali, yalnızca görmek istediğimizi görürüz.

Kimimiz; aynaya baktığı zaman kendisiyle yüzleşir ve o ana kadar pek de önemsemediği, görmezden geldiği, düşünmediği, yapmaktan kaçındığı, hatırlamak istemediği şeylerle bir kez daha yüz yüze gelir. Gözünü gerçeklerden kaçıramaz ayna karşısında. O yalansız ve hilesiz aynaya baktıkça kendisinden utanır; çünkü kendine itiraf edemediği, köşe bucak kaçtığı doğrular tam da karşısında durmaktadır.

Kimimiz de aynanın karşısına geçtiğinde haklılığını, güzelliğini, başarılarını haykırır kendisine. Gerçek bu ya; böyleleri, çoğu zaman kendisine dev aynasından bakanlardır. Egosunun ve hırslarının katkılarıyla yazdığı senaryoları kendi kendine prova etmeye, ardından da sahnelemeye başlar. Usta bir oyuncu performansıyla kendisini bile kandırmayı başarır böyleleri.

Aynalar, bazen bütün çıplaklığıyla gösterir gerçekleri. Ayna, düz ise nesneyi olduğu gibi yansıtır. Yani, gerçek görüntünün birebir yansıması söz konusudur. Bazen de gerçeği olduğundan farklı gösterir aynalar.

Ayna; çukur ya da tümsek ise nesneleri olduğundan daha küçük ya da büyük, bulanık, hatta ters yansıtır. Yani, gerçeklerin karşı tarafa farklı yansıtılması söz konusudur. Bu gerçeği farklılaştırma durumu bazen o kadar ileri gider ki aynanın karşısındaki kişi, kendisini gülmekten alamaz. Ağlanası haline gülmeye başlar.

Aynadaki görüntü; aynanın şekline, nesnenin odak noktasına uzaklığına ve bakanın niyetine göre değişir. Yani, her şeyi olduğu gibi yansıttığını zannettiğimiz aynalar bile bizi kandırabilir. Oysa cam aynaların dışında başka aynalar da var hayatımızda. Ham maddesi kum olan ve içine soda, kalker, kireç ve benzeri mineraller katılarak 1500 derece sıcaklıktaki fırınlarda eritilip şekil verilerek imal edilen cama; sulandırılmış gümüş püskürterek yapılan aynanın yanı sıra, kanlı-canlı aynalarımız da var.

Çocuklar, birer aynadır.

Anne-baba olarak; kendimizde göremediklerimizi ve fark edemediklerimizi, çocuklarımız üzerinde görürüz. Eksik bıraktıklarımızı, iyi yaptıklarımızı ve başardıklarımızı; aynalarımız olan çocuklarımızın yansıttıklarıyla fark ederiz çoğu zaman.

Eşler, birer aynadır.

Mutluluğu ve mutsuzluğu, uyumu ve uyumsuzluğu onda görürüz. Eşimize değer verirsek saygı ve sevgi fışkırır aynadan. Eşimizi değersiz görürsek o da bizi değersizleştirir. İyi günde-kötü günde el ele olma sözüne sadık kalarak ve her daim sevgiyle besleyerek sürdürdüğümüz evlilikte; aynaya yansıyan, huzur ve uyum olacaktır. 

Arkadaşlar, birer aynadır.

Arkadaşlarımıza ne yansıtabiliyorsak onlar da bize onu yansıtırlar. Arkadaşlığımız, içten bir yakınlığın sonucu ise aynadaki yansımanın sıcaklığı ile ısınır yüreğimiz. Dürüstlük, vefa, iyi niyet, samimiyet, cömertlik ve vicdan varsa bizde; dostluk, muhabbet, merhamet, cesaret, güven, nezaket ve mutluluk yansıtır bizlere.

Öğrenciler, birer aynadır.

Öğrencilerimize ilgi, bilgi, sevgi, sabır, alçakgönüllülük, çalışkanlık yansıtabiliyorsak; başarı, şükür, saygı, kendini bilme yansıtırlar bizlere. Öğretmen; işini ne kadar önemsiyorsa ve öğrencilerinin karşısına ne kadar hazırlıklı çıkıyorsa onlar da o oranda kulak vereceklerdir anlatılanlara.

Personelimiz, birer aynadır.

Patron/yönetici; işine nasıl bakıyorsa, işini ne kadar önemsiyorsa, kaliteye ve dürüstlüğe ne kadar önem veriyorsa çalışanları da işini o derece önemseyecektir. Patron/yönetici, çalışanlarını ne kadar sahipleniyorsa çalışanları da işletmesini/kurumunu o kadar sahiplenecektir.

Unutmayalım ki etrafımızdaki insanlarda gördüğümüz eksiklikler, kusurlar, güzellikler vb. genellikle bizim yansımamızdır. Onlarda fark ettiğimiz şeyler, bizde olan ya da kendimizde göremediğimiz şeylerdir çoğu zaman.

Ve unutmayalım ki aynaya yansıyan sorunlar; çoğu zaman aynadan değil, bizden kaynaklı sorunlardır.

Kısacası; nasılsak aynalarımızda da öyle görünürüz.

29.09.2021

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft