İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Ağzımızın Tadı Bozulmasın!

Eklenme : 6.04.2022 00:00:00
Görüntülenme: 687

Covid-19'un en önemli belirtilerinden biri de yüksek ateşten sonra tat ve koku kaybı idi. Tat ve koku kaybı bugüne kadar pek çoğumuzun yaşamadığı bir durumdu. Koku alamamanın ve yediklerimizin tadını algılayamamanın yaşam kalitemizi nasıl düşürdüğünü birçoğumuz bu dönemde tecrübe ettik.

Koku ve tat alma duyularımız sayesinde yiyip içtiğimizin lezzetini alabiliyoruz. Koku ve tat alma duyularımız sayesinde yaşamdan keyif alabiliyoruz. Biliyoruz ki stresli olunca, canımız sıkılınca, psikolojimiz bozulunca ağzımızın tadı kaçıyor. Yiyip içtiklerimizden lezzet almaz oluyoruz ve yeme-içmeye daha çok sarılıyoruz. Çünkü duygularımız, tat alma hislerini de doğrudan etkiliyormuş. 

Bunun için ne güzel bir dilek ve duadır, "Allah, ağzımızın tadını bozmasın."

Adettendir! Kız isteme merasimi öncesinde evin kızı, misafirlerine kahve ikram eder. Ancak damat adayı için hazırlanan kahve özel pişirilir.

Damat adayının kahvesine özenle tuz eklenir, merasimle ona ikram edilir. Damat adayı da o kahveyi mecburen içecektir. Yüzünü ekşiterek ve "Bu işkence daha fazla sürmesin." düşüncesiyle bir kerede kahveyi içiverir.

Etraftakiler gülüşürler. Damadın tepkisi sosyal medyada paylaşılmak üzere çoktan kaydedilmiştir.

Bu iş burada bitmez. Bu tuzlu kahvenin intikamı mutlaka alınmalıdır.

Düğün günü gelin arabası gelmeden damadın evinde tüm hazırlıklar yapılır. Gelin hanım arabadan inmeden damat bey araçtan iner ve hemen oracıkta bir kahve hazırlar. Damadın yakınları da kahvenin içine tuzu boca ediverir.

Herkes intikam alma merasimini pür dikkat takip eder. Özenle hazırlanan kahve, damat adayı tarafından gelin hanıma ikram edilir. Ve tabi ki yine gülüşmeler.

Şimdilerde adet bu. Eskiden bu işler nasılmış? Tabi ki böyle değilmiş.

Eskiden kız isteme merasimlerinde gelin kız, damat adayına kahvenin yanında karanfilli su ikram edermiş. Karanfilli su hem erkek tarafına hem de kız isteme merasimine şahit olanlara kızın bu evliliğe razı olduğu mesajını verirmiş.

Şimdilerde ise kahveye tuz katılıp ikram ediliyor ve bir ömür boyu sürmesi beklenen evlilik karanfilli suyun hoş kokusu ve ağızda bıraktığı yumuşak tadı ile değil, tuzun ağızda bıraktığı kekremsi ve acı bir tat ile başlıyor.

Bunun için midir bilinmez, "Ağzımızın tadı, ailemizin huzurun kaçmasın." dileği ile başlayan evliliklerin tadı da çabuk kaçıyor. Tuzlu kahveyi içince yüzü ekşiyen damat adayı gibi eşlerin de yüzü çabuk ekşiyor. Kalbi çabuk soğuyor.

Ağzımızın tadı bozulmasın ki hayatın tadı da damağımızda kalsın. Tadı damakta kalan bir ilişki için güzel başlangıçlar yapalım.

Benim tuzlu kahve içip içmediğimi merak ediyorsanız, bana tuzlu kahve ikram edilmedi. Tabi ki ben de düğün günü tuzlu kahve yapmadım.

22 yıl önce düğün sonrası evimizin önüne geldiğimizde hazırlıklar çoktan yapılmıştı. Benden araçtan inip kahve yapmam istendi. Piknik tüp ve malzemeler yan taraftaki masada hazırdı. Bunu kabul etmeyince yapmazsan araçtan indirmeyiz dediler. Ben bekleyebileceğimi söyledim, "Siz bilirsiniz." dedim.

Ağustosun son haftasıydı, hava sıcaktı. Ama yine de inmedim gelin arabasından. Bu bekleyiş yaklaşık 25 dakika sürdü. Benim kararlı olduğumu görenler en sonunda pes ettiler. Biz de dualarla araçtan indik, annemizin elini öptük. Yani ağzımızın tadını hiç bozmadık, bozdurmadık şükür.

Nedendir bilmiyorum, "Allah, ağzımızın tadını bozmasın." duasını çok severim.

"Âdet" diyerek anlamsızca şeylerin peşine düştüğümüz bugünlerde; galiba "moda"nın anlamsız ve sömüren çarkından kurtulmak ve eskilerin hoş âdetlerini, görgüsünü, nezaketini hatırlayarak daha anlamlı şeyler yapmak gerekiyor.

Ailemizin huzurunun, ağzımızın tadının bozulmaması için, "Allah'ım! Onurumuza, namusumuza, itibarımıza, emeğimize musallat olanları bizden ve sevdiklerimizden uzak tut." diye dua etmek gerekiyor.

06.04.2022

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft