Bu haber 21 Ağustos 2019 - 14:22 'de eklendi ve 785 kez görüntülendi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Bodrum ve Fethiye’de ihale yoluyla özelleştirilen araziler ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından cevaplandırılması amacıyla meclise soru önergesi verdi.

Kadir Tamer

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Bodrum ve Fethiye’de ihale yoluyla özelleştirilen araziler ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından cevaplandırılması amacıyla meclise soru önergesi verdi.

Meclise önerge veren Metin Ergun, açıklamasında 16 Ağustos 2019 Cuma günü yayınlanan 30860 sayılı Resmi Gazete’de yer alan 1456, 1457, 1458 ve 1459 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararları ile Bodrum ve Fethiye’de hazineye ait arazilerin daha önce yapılan ihaleler sonucunda özelleştirildiği ve bu ihalelerin sonuçlarına göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın satışın uygulanmasında yetkili kılındığının ilan edildiğini kaydetti

Ergun, “Bodrum ilçesi Bitez Mahallesi 162 ada, 60 parseldeki 40.530,75 metrekare yüz ölçümlü taşınmazın 17 Milyon 260 Bin Türk Lirası bedelle Ahmet Göktaş isimli şahsa, Bodrum ilçesi Yahşi Mahallesi 219 ada, 9 parseldeki 64.134,59 metrekare yüz ölçümlü taşınmazın 34 milyon 550 Bbn Türk Lirası bedelle Gülle Entegre Tekstil İşletmeleri ve Emlak Danışmanlığı San. Tic. A.Ş.’ye, Fethiye ilçesi Göcek Mahallesi 6680 parseldeki 7.217,39 metrekare yüz ölçümlü taşınmaz ile 6681 parseldeki 7,15 metrekare yüzölçümlü taşınmazlar bir bütün halinde 42 milyon Türk Lirası bedelle Nur Çetin Taşkent-Mehmet Özgür Özgen Ortak Girişim Grubu’na, Bodrum ilçesi Ortakent Mahallesi 230 Ada 8 Parseldeki 1.456,28 metrekare yüzölçümlü taşınmazın 6 milyon 300 bin Türk Lirası bedelle Ebru Cemile Çiçen’e satıldığı belirtilmiştir. Ayrıca aynı sayılı Resmi Gazete’de 1463 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın Eki’nde aşağıda listelenen Bodrum ilçesindeki Gökçebel ve Bitez mahallerinde bulunan taşınmazların özelleştirme programı kapsamına alındığı ifade edilmiştir. Bu arazilerden önemli bir kısmının orman arazileri olduğu ve basına yansıdığı haliyle mevcut ekonomik kriz ortamında ekonomik kaynak yaratma amacıyla satıldığı ifade edilmektedir. Ülkemizin doğal zenginlik yönünden en önemli merkezlerinden birisi olan Muğla ve yöresindeki bu arazilerin bu amaçla satılıyor olması kamuoyu vicdanını yaralamaktadır” dedi.
Arazi satışlarıyla ilgili olarak İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun’un Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından cevaplamasını istediği önerge şu sorulardan oluşuyor:

“Satılmış olan arazilerin satış amacı nedir? Bu satışlardan elde edilecek kaynak hangi amaçlar için kullanılacaktır? Özelleştirme programı kapsamına alınan diğer arazilerin satış amacı nedir ve bu arazilerin satışından sonra oluşacak kaynak hangi amaçlar için kullanılacaktır? Bakanlığınızca, doğal sermayesi ve turizm potansiyeli ile öne çıkan Muğla’nın Bodrum ve Fethiye ilçelerindeki bu arazilerin satışından önce, satış sonrasında üzerinde planlanan yapılaşmanın bölgeyi turizm konusunda öne çıkaran doğal sermayesine vereceği zararlar konusunda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Bakanlığınız tarafından, söz konusu satışlar konusunda bu ilçelerdeki yerel yönetimlerin görüş ve düşüncelerine başvurulmuş mudur? Bu ilçelerdeki yerel yönetimler bu satışlar konusunda ne düşünmektedir?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.