5 aylık Teoman önce koronavirüsü yendi sonra kalbinden ameliyat oldu

5 aylık Teoman önce koronavirüsü yendi sonra kalbinden ameliyat oldu
Eklenme : 21.04.2021 17:09:00
Görüntülenme: 1111

Doğum sonrasında üfürüm nedeniyle yapılan ekokardiyografi kontrollerinde kalbinde sağ ve sol karıncık arasındaki temiz ve kirli kanı birbirinden ayıran duvarda geniş bir delik tespit edilen Teoman Saltan Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde önce koronavirüsü yendi ardından ameliyat olarak sağlığına kavuştu.

Kadir Tamer

5 ay önce dünyaya gelen Teoman Saltan'nın doğum sonrasında üfürüm nedeniyle yapılan ekokardiyografi kontrollerinde kalbinde sağ ve sol karıncık arasındaki temiz- kirli kanı birbirinden ayıran duvarda geniş bir delik tespit edildi. Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü tarafından yakın takibe alınan Teoman bebeğin, 4.ayına kadar kilo alamaması ve büyüme gelişmesinin durması üzerine doktorları ameliyat olmasına karar verdi.

Covide yakalandığı ortaya çıktı

Doktorların ameliyat kararının ardından Teoman Saltan'ın ailesi ile birlikte covide yakalandığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Teoman bebek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Pediatrik Covid ünitesine yatırılarak tedavisine başlanıldı. Hastanede devam eden tedavisi sonucu covidi yenen Teoman bebek, doğum sonrası ortaya çıkan rahatsızlığı için ameliyat masasına yattı.

Ameliyat 5 saat sürdü

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyat yaklaşık 5 saat sürdü.

5 saatlik ameliyatta Teoman bebeğin kalp deliği kapama ve mitral kalp kapakçığı tamiri ameliyatı başarıyla uygulandı. Başarılı geçen ameliyatın ardından tedavisi hastanede devam eden 5 aylık Teoman, sağlığına yeniden kavuştu ve geçtiğimiz günlerde hastaneden taburcu oldu.  

5 aylık Teoman bebeğin ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Buğra Harmandar, bu tür kompleks çocuk kalp ameliyatlarının çok tecrübeli ellerde ve çok iyi bir ekip çalışmasıyla yapılabileceğini belirtti. Harmandar, "Teoman'ın sağlığına kavuşması için ameliyatını gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahi ekibinin yanı sıra Çocuk Kardiyologlarımızın, ameliyat esnasında görev alan çok deneyimli Anestezi uzmanlarımızın, Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi ve Yoğun Bakımında görev alan ekibin katkısının çok büyük olduğunu ve onlar olmadan bu başarıya imza atmamız mümkün olamazdı" dedi.

5 aylık Teoman'ın ameliyatı ile ilgili olarak bilgi veren Buğra Harmandar, "Teoman'ın VSD'si sağ kalp kapakçığı olan tricuspid kapakçığın altında hem aşağıya hem yukarıya doğru (inletten outlet) uzanan 6-7 mm eninde ve 12-15 mm uzunluğunda oldukça geniş bir VSD idi. Bu kadar geniş bir VSD nedeniyle kalbinin sol karıncığı genişlemişti. Bu genişlemeye bağlı olarak mitral kalp kapakçığında ileri derecede yetersizlik gelişmişti. Geniş VSD'yi PTFE yama ile kapattıktan sonra dilate olan mitral kapak posterior liflete C-anüloplasti ile tamir uyguladık. Mitral kalp kapağı yetersizliği düzelen ve VSD'si kapanan 5 aylık hastamız Teoman tamamen sağlığına kavuşarak hastanemizden taburcu oldu" diye konuştu. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft