24 kişinin öldüğü kazanın davası yeniden görülmeye başlandı

24 kişinin öldüğü kazanın davası yeniden görülmeye başlandı
Eklenme : 1.10.2020 16:44:00
Görüntülenme: 3384

2017 yılında 'Anneler Günü' nedeniyle düzenlenen program için İzmir'in Buca ilçesinden gidenleri taşıyan tur midibüsünün Muğla Marmaris Karayolu Sakartepe mevkiinde devrilmesi sonucu 24 kişinin hayatını kaybettiği kazada yerel mahkemenin araç sahibine verdiği ceza Yargıtay tarafından az bulunarak bozuldu.

2017 yılında İzmir'in Buca İlçesi'nde yaşayanların 'Anneler Günü' nedeniyle 6 midibüs ile Muğla'nın Marmaris İlçesi'ne günü birlik düzenlenen gezide, turda bulunan ve Armağan Sertbaş'ın yönetimindeki araç saat 12.10 sıralarında Muğla-Marmaris Karayolu Sakartepe mevkiinde kontrolden çıkmıştı. Frenin patlaması sonucu kontrolden çıkan araç virajı alamayınca önce orta refüjdeki beton korkulukları yıkarak karşı şeride geçmiş ve yol kenarındaki bariyerleri aşıp yuvarlanarak yaklaşık 40 metre yükseklikten aşağıdaki yolun devamı olan alt yola düşerek bir araca arkadan çarpmıştı. Meydana gelen kazada 24 kişi hayatını kaybetmiş 10 kişi yaralanmıştı.

12 yıl ceza almıştı

Kazanın ardından olayla ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında midibüs sahibi B.Ç. tutuklanmıştı. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti tutuklu araç sahibi B.Ç. hakkında birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek suçundan 12 yıl hapis cezasına, bu cezanın 1/6 oranında indirim yapılarak cezanın 10 yıla indirilmesine karar vermişti.

Karar Yargıtay'dan döndü

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı karar Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay, midibüs sahibi B.Ç.'ye verilen cezayı az bularak kararı bozarak davanın yeniden görülmesine karar verdi.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından 3 yıl önce meydana gelen feci kazanın davası Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlandı.    

Tutukluluk hali devam eden midibüs sahibi B.Ç. SEGBİS aracılığı ile mahkemeye katıldı. B.Ç. mahkemede verdiği savunmasında 25 yıldır servis taşımacılığı yaptığını, belirterek, "Meydana gelen kaza ile ilgili olarak herhangi bir kusurunun bulunmuyor. Aracımın tüm belgeleri tamamdı, bakımları da eksiksiz bir şekilde yapılmıştı. Mağdur durumdayım beraatımı talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti duruşmayı 24 Kasım tarihine ertelerken, midibüs sahibi B.Ç.'nin tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi.

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft