Muğla'nın hikayesi olsa ne olacak ki?! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’nın hikayesi olsa ne olacak ki?!

Bu haber 15 Şubat 2020 - 0:00 'de eklendi ve 1.591 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Nejat Altınsoy arkadaşım Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO)’dan çıkan 5 Aralık 2019 tarihli metni hafta başında, “Menteşe Kentsel Sit Alanında Turizmin Canlandırılması” konulu çalıştayın yapıldığı gün benimle paylaşırken, o metne dair “bilgi notları” da yazıp göndermişti.

Bu “notlarNejat Altınsoy tarafından muhtemelen bugün yarın köşe yazısına da dönüşecektir.

Sevgili Nejat Bilgi notlarına” şöyle soruyla başlamıştı:

SORU: Yani bugün yapılması planlanan çalıştay, aslında 5 Aralık 2019 tarihinde yapıldı. Yapılmasa böyle bir açıklama gönderilir miydi?

Belliki öyle… Geçen yıl toplantı yapılmış, herkese ev ödevi verilmiş. Derslerini çalışıp gelmişler ve 10 Şubat‘ta çalışmalarını paylaşmışlar.

Basında yer alan haberlere bakılırsa pek öyle Bir şey de paylaşılmamış!

xx           xx           xx

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, hedeflerinin, bu bölgenin geliştirilmesi, yaşatılması ve bir kültür turizmi destinasyonu haline getirilmesi olduğunu söyledi. Eğitim, Geriatri, Ekolojik, Tarım, Turizm (EGET) Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Safai Özer ise Muğla’da, habire aynı şeylerin inanılmayacak bir biçimde inkar edilip yenilendiğini, sonra yeniden inkar edildiğini ve gerekli adımların atılamadığını söyledi.

BuOsman Akça kardeşimizin haberinin spotu…

Haberde katılımcıların ‘çözüm önerileri ve neler yapabileceği’ konularında birer sunum yaptıkları ve ayrıca katılımcılara Muğla Kentsel Sit Alanında turizmin canlandırılmasıyla ilgili “Seferihisar Sığacık Pazar Pazarı ve Urla Sanat Sokağı” örneklerinin video gösterimiyle anlatıldığı ifade edilmiş.

Safai Özer, “Muğla’da, habire aynı şeylerin inanılmayacak bir biçimde inkar edilip yenilendiğini, sonra yeniden inkar edildiğini ve gerekli adımların atılamadığını” söylerken ne demek istediği haberde yoktu, ama mutlaka önemli bir şey söylemiş olmalı…

Seferhisar ve Urlagösterimlerini de anlayamadım. Bir minibüse doluşup şuradan bir “Köyceğiz İkinci El Pazarı” ve birde “Şirince” turu yapsalar işi çözerlerdi…

xx           xx           xx

Osman AkçaHedefimiz bölgenin bir kültür turizmi destinasyonu haline getirilmesi” diye (e tabi o kadar kültür evinden sonra kültürün turizmini de yapmak gerekir) ara başlık atarak şöyle devam etmiş:

Muğla Tanıtım Platformu’nun öncelikli projesinin, Menteşe’de Arasta ve Saburhane bölgesini de içine alan Kentsel Sit Alanını turizme kazandırmak olduğunu belirten Mustafa Ercan, ‘Hedefimiz, bu bölgenin geliştirilmesi, yaşatılması, bir kültür turizmi destinasyonu haline getirilmesidir. Ancak, burada bizim için en hassas konu, Türkiye’de en iyi korunmuş kentsel sit alanları içerisinde yer alan Muğla Kentsel Sit Alanının, dokusunun, yapısının ve yaşam biçiminin korunması olacaktır.’ dedi. Konuşmaların ardından söz alan EGET Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Safai Özer ise ‘Proje geliştiren beyinler, madem erişimlere katkı sağlayamıyor, en iyisi ne halleri varsa görsün’ deniliyor. Burada birçok insan büyük olasılıkla aynı şeye tanık.’ diye kaydetti. Çalıştayda, ‘Basın ve tanıtım’, ‘Günübirlik turizm faaliyetleri’, ‘Geleneksel yemekler’, ‘Zanaatlar ve hediyelik eşyalar’, ‘Turizm altyapısı ve ulaşım’, ‘Festivaller ve periyodik pazarlar’ konularında

salonunda oluşturulan masalarda karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu. Çalıştay sonunda elde edilen verilerin ve değerlendirmelerin rapor haline getirilerek kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.

Anlaşılan kimse dersini çalışıp gelmemiş…

xx           xx           xx

Nejat Altınsoy geçen yıl 5 Aralık‘ta MUTSO‘dan çıkan metni sorgulayan bilgi notunda “Çalıştayda ne gibi kararlar alındı? Çalıştayın sonuç bildirgesi ne zaman yayınlanacak?” sorularını sorduğunu ve MUTSO’dan “Katılımcıların görüşleri bekleniyor. Açıklama ortak olarak yapılacak.” yanıtı aldığını belirtmiş. Ancak hem Nejat hem biz Osman Akça‘nın haberine bakılırsa bir müddet daha bekleyeceğiz gibi… Görüldüğü gibi katılımcılar pek öyle ortaya dişe dokunur bir görüş koymamışlar!

Nejat Altınsoy bilgi notunda, 5 Aralık tarihli metin ile ilgili MUTSO‘ya “Toplum Temelli Turizm Sürdürebilirlik ve Sürdürülebilir Turizm nedir?” diye de sormuş.

Laflar janjanlı, ama ben ortada bir şey göremedim.

Bu çalıştaylardan bir şey çıkmaz.

Çıksa çıksa Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü marifetiyle “Muğla’yı tanıtma” adına Muğla Valiliği‘nden çok ciddi paralar alan Alman Arsnovamedıa gibi bir yapı mı çıkar onu da bilemiyorum…

Muğla Valiliğive Metinbilim Enstitüsü Derneği’nin 2010 yılında ortaklaşa ulusal düzeyde “Turizm Tanıtım Metni” yarışması olmuştu. “Zamanın durduğu Muğla’da Mavi, Beyaz, Yeşil Yolculuk” adını taşıyan bir üçleme ile yarışmaya ben de katılmıştım.

Üçlemenin ilki “Zamanın Durduğu Muğla’da Mavi Yolculuk” adını taşırken, üçüncüsü “Zamanın durduğu Muğla’da Yeşil Yolculuk” adını taşıyordu. Kentsel SİT Alanı‘nın anlatıldığı “Zamanın Durduğu Muğla’da Beyaz Yolculuk” başlıklı ikinci metin ile yarışmanın birincisi olmuştum.

Yıllar sonra Alman Arsnovamedıa‘nın hala “http://www.timestopsmugla.com/” adresi ile internette iki dilde yayınlanmakta olan çalışması “Zamanın Durduğu Yere Hoş Geldiniz” adını taşımaktadır.

Bir avukat arkadaşım “Dava açalım” demiş, ben “Boşver esinlenmişlerdir” demiştim… O yüzden bizim “Bizim oğlan”lığımız bitmiyor…

xx           xx           xx

VarsayalımTÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Başkanı Başaran Ulusoyve TTYD (Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği) Başkanı Tavit Köletavitoğlu‘nun aradığı “hikayeye” sahibiz, olmadı oturur yazarız…

Tıbbın babası olarak bilinen ve antik dönemde yaşayan (M.Ö. 460) Hipokrat‘ın öğrencilerine Kos Adasında altında ders verdiğine inanılan ağaç daha yeni DNA kodu çıkarıldı, 500 yaşında olduğu anlaşıldı. Ama hala başta tıp dünyası insanları olmak üzere tüm “kültür turu” müşterileri Hipokrat‘ın altında oturmadığı anlaşılan çınar ağacına gidip altında oturmaya devam ediyorlar…

Biz de var olan, ama anlatamadığımız hikayelerimizi ortaya çıkarır, anlatırız. Dediğim gibi olmadı oturur yazarız…

Turist gelir mi?

Bu soruyu Başaran Ulusoy ve Tavit Köletavitoğlu‘na sorsak, “Muğla’yı bir kere daha dolaşalım” diyebilirler, ardından da şehri dolaşıp gelip, “Tuvaletleriniz yetersiz. Otoparkınız yok. Koca otobüsler nerede park edecek?” diye saymaya başlayacaklardır.

O çalıştaydaki TÜRSAB temsilcisi ile İl Kültür Turizm Müdürü‘nün ne anlattığını çok merak ediyorum…

xx           xx           xx

Dünkü yazımda rahmetli “Hafize Kaşıkara”yı sormuştum. Bana göre o Muğla‘nın ilk turizmcisiydi.

Daha Asar‘a, Topaltı Sokak‘a beton girmemişti. Sokaklar Arnavut kaldırımıydı. Marmaris‘ten küçük turlar gelirdi. Senelerdir faaliyete geçirilemeyen “Zalihe’nin Hamamı”na ziyaret eden turistler Topaltı Sokak‘a yürürler, Hafize teyzenin dokuma tezgahından mekik sesi sokağa taşan ve Mimarlar Odası‘nın “En İyi Korunan Ev” plaketiyle ödüllendirilmiş evde soluklanırlar, Hafize teyzenin elinden “zencefilli kahvesini” içerler ve oradan Arasta‘ya inerlerdi.

Şimdi önce Kentsel SİT Alanı‘nda dokuyu eski haline getirmek lazım. En azından “kayrak taş” ile döşenmeli. Çok dik sokaklar “basamaklı” hale getirilmeli. Hiç değilse Saburhane Meydanı ile Topaltı Sokak‘ta, Demirci Düveni Önünde ve Tabakhane Caddesi‘nde elektrik şebekesi yer altına alınmalı ve buralarda bir kaç ev “dokuma tezgahlı” hale getirmeli. Bir tane de “halı tezgahlı” ev yakışır. MELSA da kuruluş amacına uygun faaliyete dönmeli… Camilerinkiler dahil tüm tuvaletler elden geçirilmeli.

Atina‘da tarihi (Arasta benzeri) Plaka Semtini Osman Gürün ile birlikte gördük. Yunanistan‘a gelen her turist mutlaka o semti görüyor ve bir akşamını tavernalarında geçiriyor.

Oysa bizim Arasta‘mız Plaka‘dan kat kat daha güzel ve otantik..

Ama Arasta’yı yaşatacağız diye öldürdük, “ruhunu” aldık…

xx           xx           xx

Arasta’nın ruhunu geri getirmeliyiz.

Nasıl?” sorusunun yanıtı ile devam ederiz…

———————————————

GÜNÜN SÖZÜ:Edebim el vermez edepsizlik edene, Susmak en güzel cevap edebi elden gidene. -Yunus Emre

ÇİVİ

 AK Parti Muğla Eski İl Koordinatörü Ali Aşlık, Muğlalılara “Parası ve lobisi olanlar her zaman ön plana çıkar. Parayı anlaşılan kaybetmişsiniz. Lobi oluşturun diyeceğim ama Zeybek oynayandan lobici çıkarmak eşyanın tabiatına aykırı.” demiş. Arkadaşım da “AK Parti Muğla’da senelerdir horon tepiliyor” dedi.

Beni Bir Düşünce Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reşat öztepeŞubat 15, 2020 / 12:11 pmCevapla

Gocaman; Yazınızı okudum.Erman Başkanım dan sonra Orhan Başkanım da kısmen bu kültürel konularla ilişkin çalışma yaptı. Amma artık Goca Mooğlam tarihiyle başbaşa. Kurtarak Bahti kara maderini hesabı bir kurtarıcıya ihtiyaç var.Kültürel anlamda zengin fakat o kadar da fakirlik çekmekteyiz.sevgi ve saygı

Safai ÖzerŞubat 15, 2020 / 3:22 pmCevapla

10-02-2020 günü, Muğla / Menteşe Kentsel Sit Alanı Çalıştayı’na katıldık.
.
Yukarıda anılan bölge ile ilgili olarak Eget Vakfı’nın, altı ay süren ve Mart-2017 tarihinde çalışmaları tamamlanan; dahası,
a/ Muğla Valiliği İl Kültür Müdürlüğü,
b/ Muğla Büyükşehir Belediyesi,
c/ Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi,
d/ Muğla Ticaret ve Sanayi Odası,
e/ TURSAB,
f/ Muğla Mermerciler Odası,
g/ Center for Minor Asia Studies Atina/Yunanistan (Küçükasya Çalışmaları Merkezi)
yetkililerinin paydaş olmaya sıcak bakageldikleri ‘Her Sokakta On Hikaye; Her Mahalle Belki Roman’ adıyla andığımız hem alabildiğine çağcıl ve hem de üst- ekonomi/kültür grubundan turistleri hedef edinen projemizin -sanki hiç yapılmamış gibi- gözardı edilmiş olmasını garipsedik.
Anılan toplantıda hemen anlaşıldı ki projenin hedef kitlesi yanlıştı; örnek alınan ulusal örneklerse alabildiğine sıradan ve kısırdı.
Bu nedenle, çatıştaya katılanlara, dilerler ve vakfımızı ziyaret ederlerse, ta 2017’de yaptığımız çalışmaları aktarabileceğimiz duyurulduktan sonra toplantıdan ayrıldık.
Bilgilerinize sunulur.
Saygılarımızla.
.
Safai Özer
EGET Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı


Hit Counter provided by Curio cabinets