CHP'de Kongre için çoğunluk sağlanamadı mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

CHP’de Kongre için çoğunluk sağlanamadı mı?

Bu haber 11 Şubat 2020 - 0:00 'de eklendi ve 1.837 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Meslek yaşamım boyunca hangi partinin kongresi olursa olsun, haberimizi ve izlenimlerimizi yazabilmek için mutlaka not aldıklarımız olurdu. Artık gazeteler muhabirlerinden kongre haberinin yanında “Kongreden İzlenimler” veya “Kongre Notları” diye bir de yazı istemiyor olmalılar.

İstanbul yaygın basını kongrelere muhabir, foto muhabiri yanında yazarlarını gönderirlerdi. Hem kongrelere hem de Ankara‘da kurultaylara hala gönderiyorlar.

Taşranın, yerel basının hali belli…

Yerel basında eskiden kongrelere muhabir yanında, notları tutmak, izlenimleri edinmek üzere gazetenin sahibi de giderdi. Eskiden gazetelerin sahipleri “baş yazar” durumundalardı. Hergün yazmasalar da “baş yazı” olarak önemli olayları kaleme aldıkları gibi kongrelerden, önemli maçlardan izlenim ve notları da kaleme alırlardı.

Benim çalıştığım yerel gazetelerde kaleme aldığım kongre haberi (İl ve merkez ilçe kongresi) manşette yeralırdı. Patron yazabiliyorsa, manşet başlığının hemen altından tek veya çift sütuna izlenim veya notlarını yazardı. Patron yazmıyorsa veya yazıyor da kongreye gidememişse, haberimin altına o yazıyı da ben yazardım…

xx           xx           xx

Günümüzde izlenim, notlar alınacak kongreler olmuyor artık.

Olsa da onları yazacak ne gazete patronu, ne de muhabir kaldı…

Notları alırken önce salonun dolup dolmadığına bakar, sonra duvarlardaki pankartlarda yazılanları, atılan sloganları not alır, ülkenin sorunlarına ve çözümlerine dair divana verilen önergeleri kaydeder, divan başkanı adayı önergelerindeki imzaları kaydederdik…

Divan seçiminde oylama sonucu, kongre sonucunun habercisi sayılırdı.. Artık divanı “seçmek” gerekmiyor. Uzun zamandır CHP ve MHP‘de iki liste çıkmıyor. Kurulduğundan beri kongrelerini tek liste ve Ankara icazeti ile yapan AK Parti iki dönemdir kongrelerini iki ayrı liste ile yapmaya başladı.

AK Parti’de parti içi demokrasi işletilmeye çalışılırken, CHP’de unutulma, unutturma yoluna girildi!

Kongreye neredeyse Muğla‘nın hemşerisi haline gelen CHP İstanbul Milletvekili Parti Meclisi Üyesi Gökhan Zeybek divan başkanlığı yapmış.

Divan oluşumundan sonra nerdeyse gündem oylanamıyor ve kongreye geçilemiyormuş! Bunun için yeterli delege olmadığı, evlerinden, işyerlerinden toplanıp gelen delegelerle divanın oluşturulup, kongrenin başlatıldığı söyleniyor… “Kongre salonunda kaç belediye çalışanı vardı?” diyenler oldu, “Orada değildim” demekle yetindim…

xx           xx           xx

Divana kurultaya gönderilmek üzere önergeler verip, kongre kararları alma geleneği unutulalı çok olmuş.. Artık kongrelerde “yarış” olmadığı, buna izin verilmediği için sloganlar da atılmaz olmuş. Ki ben marşların okunduğu kongreler bilirim… Hatta bir kongrede hep beraber “Drama Köprüsü” türküsünü okumuştuk, yanan Belediye Sineması‘nda… Mehmet Altınayhatırlayacaktır. Bilmeyenler için kopyalayıp geldiği türkünün sözlerini salonda dağıtmıştı. Ben Merkez İlçe Gençlik Kolu Başkanı idim…

Bu 37. İl Kongresi’nde hala pankartlar varmış.

Salona girip sahnenin önünden geriye dönüp baktığınızda, üzerinde “Biz Birlikte güçlüyüz” yazılı dev pankart karşınızda duruyor. Salonu fotoğrafladığınızda bu söz öne çıkıyor… Beni acı bir gülmek aldı… 31 Mart Yerel Seçimleriöncesi “önseçim sandığını” koymamışsınız, seçim alınabilen insanları tasfiye etmişsiniz… Sonra “dayatma adaylarınıza” karşı direnme hakkını kullananları ihraç etmişsiniz… Bir de onları “hain” ilan ederek, “siyasi bencilliğinizle” partinize, halka “ihanetinizi” örtmeye çalışmışsınız. Sonra delege seçimlerini “kul belirlemeye” çevirmişsiniz.. Bütün bunlara rağmen “parti içi demokrasi” ve “değişim” diye zincirlerini kırmaya kalkanların tepesine binip, “seçeneksiz seçim” için “ilke kararı” aldırmışsınız; sonra da “Biz Birlikte güçlüyüz” diyorsunuz…

Evet siz “birlikte” yüzde 36 oranında güçlüsünüz. Kongre salonunda yüzde kaç güçlüydünüz?

Ya bugün bir seçim olsa.. “Güçsüzlüğünüzün” farkında mısınız?

xx           xx           xx

Bu sayfanın takipçilerinden Ogün Oral facebook hesabından “Parti içi muhalefeti tasfiye etmek için her yolu dene, tek adaylı kongreleri dayat, genel merkezden aday belirle, sonra da ‘Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracağız’ de… Kılıçdaroğlu’nun ‘demokrasisi’ ile AKP’nin ‘demokrasisi’ aynı şey..” diye paylaşımda bulunmuş.

Haksız mı? Hayır. Herşeyi bir güzel özetlemiş…

Şu ara sosyal medyada “kongre gafları” da dolaşıyor. Nedense Muğla‘da sadece AK Parti İl Başkanı Kadem Mete değil, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu da “gafları” ile ünlü… Zeybekoğlu‘nun en çok tutan gafı “Yerel seçimlerde oy kaybedildiği düşünülse de yaptığımız araştırmalarda oylarımızı arttırdığımız görüldü.” şeklinde olanı oldu. Bu gafı ben de paylaştım. Altına herkes bir şey yazdı. Ahmet Tan Karaosmanoğlu‘nunki şöyle oldu:

Beni bi gülmek aldı.” oldu. Ardından “İl Başkanı’nın matematik öğretmeninin kemikleri sızlamıştır valla. Birileri İl Başkanına matematik dersi versin. Seçmen sayısı arttıkça bu başkan oyu arttı zannediyor. Seçmen sayısına göre aldığı oy oranının ne olduğunu bilmiyor herhalde. Birileri oy artışının % ile belli olduğunu anlatsın bari. Yaptırdığı araştırmaya Kurban olayım.

Bizimİbrahim Şimşek de kendini tutamamış, “2014 seçimleri BŞBB 272 bin oy alıyor. Beş yılda 100 bin seçmen artışı olmuş. 2019 seçimi BŞBB 215 bin oy alıyor.. Hiç okula gitmeyen kişi zorlanmadan rezaleti görebilir.” diye yazmış. Noktayı “Hiçbir şey olmasa bile kesin bir şey olmuş yaniiii.” diye TC Zekeriya Demirtaş koydu.

xx           xx           xx

Tekrar pankartlara dönelim…

GözlerimCHP İl Başkanlığı imzalı bir pankart aradı. Yoktu…

Erkek şiddetine, FETÖ’ye, Yolsuzluklara, Yoksulluklara ve Yasaklara dair bir pankartta yoktu. CHP Muğla’da da ne yoksa onlara dair pankartlar vardı…

Salonunun bir yan duvarında Osman Gürün‘ün “Birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştireceğimiz il kongremizin Muğlamız için hayırlı olmasını diliyorum.” pankartı yeralırken, yanında CHP’lilerin Muğla solunun karşı karşıya getirildiği bir yerde “Muğla’da sevgi kazanacak. Muğla’da birlik ve beraberlik kazanacak.” pankartına yer verilmiş!

Salonun öbür yanında duvarda “Herkes için hak, hukuk, adalet”, “Yerel iktidardan genel iktidara yürüyoruz” ve “CHP varsa umut var” pankartları asılmış.

Şimdi soralım;

YereldeCHP mi, Osman Gürün mü iktidar? Kongre salonunda neyin, kimin “birlik, beraberliği” vardı? O salonda o gün gerçekten birlik, beraberlik olmadığına göre, kongre Muğla‘ya mı, kimlere hayırlı oldu? Ayrıca sevgi her zaman kazanır da o sevgi neyin, kimin sevgisi? Madem “CHP varsa umut var”,Osman Gürün kongre konuşmasında neden seçmen için “Tam olarak bize güvenemiyor.” dedi? İl yönetimi ve kurultay delegeleri belirlenirken “hak, hukuk, adalet” dikkate alındı mı?

xx           xx           xx

Bu arada dünkü yazımda il yönetimine seçilenleri eksik yazmışız, önce onu tam olarak paylaşalım:

Menteşe‘den (8);Müge Yenisu Girenis, Yağmur Türkel, Neriman Seçer, A. Çağdaş Sezer, Ö. Oktay Arslan, Nihal Yılmaz, Erol Kömürcü,Gül Ünver.. Bodrum‘dan (3); Gizem S. Özcan, Semahat Berber, Mümtaz Özçelik.. Dalaman‘dan (3); Ramazan Öntaş,Yusuf Güven, Mehmet Engin Yıldızhan.. Milas‘tan (2);Uzay Kocabaş, Halil Kocabaşoğlu.. Marmaris‘ten; Pelin Özbozdağ..Yatağan‘dan; Kemal Özler.. Fethiye‘den; Ramazan Pehlivan..

Ortaca ve Ulaile birlikte Datça, Köyceğiz, Seydikemer ve Kavaklıdereil yönetiminde temsil edilmiyor. Bu yönetimin oluşumunda hak, hukuk, adalet var mı?

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ün, Milletvekili Mürsel Alban öyle istediği için dışında tutulduğu Kurultay Delegelikleri de Bodrum 4,Menteşe 4, Milas 2, Fethiye 2, Köyceğiz 1, Datça 1 olarak paylaşılmış. Ortaca, Ula, Dalaman, Seydikemer,Yatağan, Marmaris, Kavaklıdere dışarıda tutulmuş. Hak, hukuk, adalet bu paylaşımın neresinde var?

xx           xx           xx

Bu kongrenin meşruiyeti, hakkaniyeti çok tartışılacaktır. Ki hala “tek listeli” seçimin resmi sonucu açıklanamadı!

Resmi olmayan verilere göre 600 il delegesinin; kimi çevrelere göre 380‘i, kimi çevrelere göre 395‘i, kimi çevrelere göre 206‘sı oy kullandı. Adem Zeybekoğlu kimi çevrelere göre 380, kimi çevrelere göre 382 oyla, kimi çevrelere göre de 193 oyla il başkanı seçildi…

İşte Osman Gürün tarzı “CHP demokrasisi” böyle bir şey…

Yarın devam ederiz.

——————————————-

GÜNÜN SÖZÜ:Önemli olan yağmuru öngörmek değil, gemiyi inşa etmektir. -Warren Buffett

ÇİVİ

Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul İl Kongresinde “Gelin şimdi parti içi demokrasiden, siyasi kariyer istek ve beklentilerimizden vazgeçelim, vazgeçelim ve sabredelim ki, faşizmi defedelim, iktidarı alıp, cumhuriyetimizi, demokrasiyle taçlandıralım” demiş. Arkadaşım da “Bu faşizmin hangi türlüsü?” diye sordu.

Beni Bi Düşünce Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nabide KılınçŞubat 11, 2020 / 2:00 amCevapla

Bu gece sadece şunu yazmak istiyorum. Bunca insan niçin bunları yazıyor, söylüyor. Demokrasi bir mesaj alabildiğimiz bir şey demek başlangıç. Elbette yetkililerin de dedikleri vardır.
Ancak bir şeyi ifade etmeliyim. Siyasetin kendi döngüsü içerisinden malesef gerçekler görülemiyor. Dışarıdan gözlemler analizleri daha çok önemsiyorum.
Her gece yazılarınızı okuyorum . Özellikle gece daha sessiz, daha güzel okunuyor.
Okumak özgürlük işte, demokrasi arıyorsak okumak. Demokrasiye giden damarlar çalıştırılmıyor bir türlü.
Yeni yönetimi kutluyorum. Görevleri oldukça ağırdır. Özellikle seçimin kaybedildiği ilçelerdeki işler .


Hit Counter provided by Curio cabinets