Seçeneksiz seçimli Osman Gürün demokrasisi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Seçeneksiz seçimli Osman Gürün demokrasisi

Bu haber 07 Şubat 2020 - 0:05 'de eklendi ve 1.862 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla değişim istiyor. Muğla bunu çeşitli şekillerde gösterdiği gibi, %36 oy oranı ile net ve kesin gösterdi. CHP Büyükşehir Başkanı Osman Gürün uyarıyı anlamadı veya görmezden geldi.

Hışımla faturayı partililerine kesti. Özeleştiri vereceğine, “Ben nerede yanlış yaptım?” sorusunun yanıtını arayıp, bulup şehirle ve insanlarla barışmanın yollarını arayacağına sahte güllen gözlerinin üstünden kaşlarını çatmaya devam etti.

Sonunda muhalefet edenlerin tasfiye edildiği CHP içinde “kalanlar da yeter”deme noktasına geldiler. “Yeter” de dediler, ama “Söz delegenin” diyemediler!

Bu ne korkuymuş böyle anlaşılır gibi değil.

Kendini değiştiremeyen CHP, Türkiye’yi değiştirecek.

Bizleri bir gülmek alır…

xx           xx           xx

Dünkü yazımda şöyle demiştim:

Rivayet muhtelif… Bazı kaynaklara göre Milletvekili Mürsel Alban marifetiyle oluştuğu söylenen ‘Değişim hareketi’ il başkanı adayları Oruç Özkan‘ı Ankara‘dan gelen bir telefon üzerine kısa süren adaylığından çekmişler. Bazı kaynaklara göre de Milas ve Fethiye ilçeleri ‘Değişim hareketinden’ çekilince, hareket de Özkan‘ı adaylıktan çekmiş.

İkisi de değilmiş.

Osman Gürünbaşkanlığında Burak Erbay hariç 3 milletvekili ve 13 ilçe başkanı toplanmışlar.

Osman Gürün‘ün sitemlerinden sonra oylama yapılmış. 5 ilçedeğişim” demiş ve ötekileri böyle bir talepte bulunmayınca kongreye tek adayla gidilmek üzere ilke kararı alınmış.

Sosyal Demokrat olduğunu söyleyen bir partide “değişime hayır” diye bir ilke kararı olur mu?

Parti içinde bir yanlışa, haksızlığa “direnme hakkını” kullanamayanlar ülkemizdeki yanlışlara, haksızlıklara direnme haklarını nasıl kullanabilirler?

xx           xx           xx

O toplantı da Başkan Gürün‘ün “belediye hizmetleriyle” tehdit ettiği de söyleniyor.

Belediye başkanlarının bu yüzden ilçe başkanlarını “değişim” hareketinden çektikleri öne sürülüyor.

Bu olmuş mudur? Belki de olmamıştır, ama herkes böyle olduğunu düşünüyor.

Çünkü herkes CHP Genel Merkezi‘nin sadece İstanbul, Ankara veİzmir‘de kongreye tek aday, tek liste ile gidilmesinde ısrarcı olduğu biliniyor.

EğerParti Meclisi adayı Milletvekili Mürsel Alban o toplantıda masayı devirip çıksaydı, ilçe başkanları kesinlikle arkasından gelirdi?

DahaAğustos, Eylül aylarında Marmaris‘te başlayan bu “değişim” hareketinde o ilçe başkanları Mürsel Alban‘ın peşinden yürümediler mi?

xx           xx           xx

Mürsel Albanbu değişim hareketi sayesinde “ehveni şer” haline gelmiş, yeniden sempati toplamaya başlamıştı. Hasan Balı gibi bir insan çıkıp, aşağı yukarı “Dün yanlışında kınadığımız adama şimdi doğru yaparken sahip çıkmalıyız” demişti. Olmadı. Büyü bozuldu. İnançlı insanlar yarı yolda bırakıldı. Mürsel Alban o estirdiği “demokrasi rüzgarı” ile “demokrasi teknesinin” limandan açılıp yol almasını sağlayamadı.

Ne kadar emek verdiler bilmiyoruz, ama hepsini heba ettiler. Mürsel Alban neredeyse “CHP ve Muğla’yı Osman Gürün’den kurtaran adam” oluyordu, direkten döndü.

Benim asıl anlayamadığım, değişim diye yola çıkanların Osman Gürün ile toplantı yapması oldu…

Şöyle düşünün, üç “yaramaz” kardeş yeğenlerle kumbaralarını kırıp, içinden aldıkları para ile babalarının görmelerini istemediği bir filmi izlemeye gidecekler, “gitsek mi gitmesek mi” diye babaları ile toplantı yapıyorlar…!

Beni bi gülmek değil, herşey alıyor. Herhalde “Yüzyüze bakıyoruz, yarın ayıp olmasın” diye o buluşmaya icabet ettiler!!!

xx           xx           xx

Bu arada ben facebookta “Dusko Popov” hesabından “Adam gibi adam, tek adam Osman aga” diye bir paylaşım ile ayrıca “CHP’DE PATRON OSMAN GÜRÜN” şeklinde başlayan “Oruç Özkan çekildi. 8 Şubat’ta kongre İl Başkanı Adem Zeybekoğlu adaylığında tek liste ile yapılıyor.” paylaşımında bulunmuştum.

O paylaşımların altına yapılan yorumlar da oldukça ilginç ve manidardı. Sayın Osman Gürün için bazılarını buraya alıyorum. “Dusko Popov” dan alıntımın altına yapılan yorumlar dan bazıları şöyle:

Orhan Hasar; “Desenize AKP de tek adam devri işliyor. Bundan sonrada CHP de işleyecek bir durum. Gerçekten tek adam devri çok güzel işliyor. Yapılacak ilk seçimde hüsran mı oluruz? 7 ilçe kaybettik yoksa Muğla’nın tamamı mı kaybolur bilemez oldum.

Hasan Balı; “Yolun sonunda sadece kendilerini seçtirecekleri yeter sayıda delege kalsa daha da mutlu olacaklar.

Hasan Balikci; “Söylenecek çok söz var da partiden atarlar diye korkuyorum.

Erdoğan Aygün; “Mürsel’e az bile Osman’ın ne solcu ne de CHP’li olmadığını anlatamadık. Nerden mi biliyorum, 40 yıldır tanıyorum. Anlamadığım etrafına bu kadar sus payı ne yapıyor

xx           xx           xx

CHP’DE PATRON OSMAN GÜRÜN” başlıklı paylaşımın altından da birkaç alıntı yapalım:

Nazlı Eren Tepeli; “Demokrasi kokusu gelir gibi olmuştu… yine mi???

Hasan Telli; “Sevgili Efem; 3 gün önce ‘3. Aday çıkar mı?’ yazının altına bugünün yorumunu yapmıştım zaten. ‘Doktor reçeteyi yazıp kış başlamadan  tedaviyi uygulamaya başladı. Karın altında kardelen olma isteğindekilerin işi zor. Doktorun reçete sonuca ulaşır.

Erol Aygün; “Seçenek yoksa seçime gerek yok. Atamayla olsaydı iyi olurdu.

Mehmet Ali Zehir; “Ne gerek var seçime, bir sürü masraf. Atama yapsınlar olsun bitsin, temiz iş.

Zekai Türkmenoğlu; “Demokrasicilik oyunu erken bitti desene. Yeni tiyatrolarda buluşmak üzere.

Nihat Argun; “CHP’deki demokrasicilikten dünya ders almalıdır. Çünkü yok böyle bir örneği.

Ahmet Sezgin Karahan; “En azından atama yok.

Serkan Öztürk; “Tek listede seçime gitmenin atamadan ne farkı var ki?

Mehmet Güner; “Seçime gerek yok. Atasınlar doğrudan olsun bitsin. Kimse kürsülerde demokrasi, özgürlük, seçme seçilme lafları etmesin. Kimse kimseye tek adam falan diye de söz etmesin. Parti içi demokrasiden bahsetmesin. Bunun adı ayıptır.

TC Teoman Yaman; “Geçen il kongresinde ilçe başkanları imza koyup, Alban’ı aday gösterdiklerinde, CHP’nin kuruluş amacına, misyonuna, vizyonuna, seçme ve seçilme özgürlüğüne REST çektiklerinde, tüm Muğla CHP, bu anti … uygulamaya karşı çıkabilemediği için, ne CHP özlenen-beklenen konuma gelir, nee dee Türkiye…!

Önce evimizin önünü süpürmeyi öğrenelim.

Ahmet Şahan; “Arkadaş bu siyaset işte böyle bir şey. Doğru adamları bile büküyor. Yazık olmuş. Seçime girmesi bir umut olacaktı.

İsmail Can Varol; “Demiştim demekten yoruldum. Beklenen sonuç. Adem başkan için seçilmiş başkan olarak rüştünü ispat etme zamanı. Hayırlı olsun eski yoldaş Adem Zeybekoğlu.

Mehmet Ali Öztürk; “Bir zamanlar acemi ama masum çocuklar vardı… Sizlerin ellerinde büyüdüler… İşte o masum çocuklar İşte o zamanlar çırpınmışlardı… Dilleri döndüğünce ‘Büyüklerine’ anlatmaya çalışmışlardı… ‘Roteryen’ bir adamdan SOLCU olamayacağını… İşte o masum çocuklar haklı çıktılar… Keşke çıkmasalardı…

Rukiye Selmanoğulları Uslu; “Mor zemin rengi çok doğru bir karar olmuş. Şaşırdık mı? Hayır.

Binnaz Ceylan; “Demokrasi nerede?”, Raşit Dural; “Aynı kısır döngü”,TC Tahir Köseoğlu; “Demokrasi den bahsedenler vardı?”, Hakan Özaydınlık; “Mitolojik bir lanet…”, Hüseyin Anıl; “Bu konu da burda kapandı.

Ne diyordu Suavi, “Bu şarkı burada bitmez”…

xx           xx           xx

CHP Muğla İl Kongresi yarın Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi‘nde yapılıyor.

Eğer iki adaylı bir seçim olsaydı, gazeteciliğimi görmezden gelip, “Sen üye değilsin” deyip salona almamazlıkta yapabilirlerdi, ama ben de gidecektim ve salon yetmeyecekti… Ama yarın “seçeneksiz bir seçim” yapılıyor. Gitmeme gerek kalmadı. 600 il delegesinin tamamı da gelmeyecektir.

Olsun, eşitlik, özgürlük, demokrasi talebi ve iddiası olan bir partinin İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ve ötekileri böyle bir seçilmişliği hazmedebiliyorlarsa mesele kalmamıştır.

Hayırlı olsun…

————————————-

GÜNÜN SÖZÜ:Tekne limanda güvendedir. Ama teknenin amacı bu değildir. – Paulo Coelho

ÇİVİ

Arkadaşım “Osman Gürün ile Mürsel Alban’a bakınca ayrılsakta beraberiz şarkısı aklıma geliyor” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat ÖztepeŞubat 7, 2020 / 4:16 pmCevapla

GOCUMAN; Yazınızı okudum baktım hiç yorum yok. boş kalmasın dedim. KİM BU ROTERYEN. SEVGİ VE SAYGI.”‘Dilleri döndüğünce ‘Büyüklerine’ anlatmaya çalışmışlardı… ‘Roteryen’ bir adamdan SOLCU olamayacağını… İşte o masum çocuklar haklı çıktılar… Keşke çıkmasalardı…””‘

Berke GüneşŞubat 7, 2020 / 6:47 pmCevapla

Yazık oldu Muğla’ya. Seçim sonuçlarını okumayan partiye seçimde halk Chp nin kalesi olan ilçelerde yaptığı gibi büyük bir ders verecektir. Bugün bu kararların içinde olan herkes sorumludur. Bu fotoda olan olmayan herkes ileride sorumlulukta kaçmasın. Chp Muğla ruhuna Fatiha.


Hit Counter provided by Curio cabinets