Askeri kırdıran Mürsel Paşa ve Kadem Başkan.. - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Askeri kırdıran Mürsel Paşa ve Kadem Başkan..

Bu haber 06 Şubat 2020 - 0:01 'de eklendi ve 2.544 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’DE ÇARŞI KARMA KARIŞIK

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, 8 Şubat CHP Muğla İl Kongresi için Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘e karşı ayağa kaldırıp, yola çıkardıklarını yolda bıraktı.

Dünkü “Oruç Özkan bugün adaylığını açıklar mı?” başlıklı yazımız baskıya girdikten saatler sonra kulislere “muhalefetin” il başkanı adayı Oruç Özkan‘ın adaylıktan çekildiği haberi düştü. Mürsel Alban‘ın “önderliğinde” yola çıkanların yüreklerine de karmaşık duygularla hüzün, pişmanlık, umutsuzluk ve bir parçada “kullanılmışlık” duygusu çöktü.

Herkes şaşırdı, ben şaşırmadım. Çünkü ‘goca gurt’ daha ölmedi!

Üstelik hala yaşananların “gayıkçı gavgası” ve “gaz alma operasyonu” olduğunu sananlar ve buna inanmak isteyenler var.

Mürsel Alban‘a inanmış, parti içi demokrasinin yeniden işlemeye başlayacağı umuduna kapılmış ilçe başkanları ve belediye başkanları deşifre oldu…

Ne diyeceğiz şimdi? Askeri kırdıran Mürsel Paşa mı?

xx        xx        xx

Rivayet muhtelif… Bazı kaynaklara göre Milletvekili Mürsel Alban marifetiyle oluştuğu söylenen “Değişim hareketi” il başkanı adayları Oruç Özkan‘ıAnkara‘dan gelen bir telefon üzerine kısa süren adaylığından çekmişler. Bazı kaynaklara göre de Milas ve Fethiye ilçeleri “Değişimhareketinden” çekilince, hareket de Özkan‘ı adaylıktan çekmiş.

Doğrusu bu aşamada biri çıkıp 15 gündür ne olup bittiğini anlatsa iyi olur. Buna herkesin ihtiyacı var.

Bakarsının biri çıkar “.. madem böyle olacaktı, ağam biz bu boku neden yedik?” diye soran “Yaylı Memet” fıkrasını anlatır, bizlerde çok anlatıp çok yaşadığımız o fıkrayı bir kere daha dinleriz…

Nasıl olsa bize ninni gibi geliyor. Maşallah Yedi Uyurları da geçtik…

Şimdi ne olacak?

Bir şey olmayacak. Nasıl olsa söz 600 delegenin değil, söz Osman Gürün‘ün… Her zamanki gibi O’nun dediği oluyor. Cumartesi günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi‘ne gidilecek, ne kadarı geldiyse o kadarıyla Osman Gürün ve Mürsel Alban‘ın birlikte hazırlayacakları (!) il yönetimi ve kurultay delegelerini seçecekler.

Ağam gerçekten siz bu boku neden yediniz?

xx        xx        xx

Tabi bir ihtimal daha var… Rahmetli Süleyman Demirel‘in de dediği gibi “politikada 24 saat çok uzun bir zamandır”..

Gelinen noktada CHP‘nin600 il delegesi cumartesi günü sandık başına “seçeneksiz” gidiyor. Seçeneği Osman Gürün‘ün isteği ile olmalı genel merkez Mürsel Alban‘a kaldırttı. O zaman kongreye ne gerek, seçeneksiz seçim mi olur? Adem Zeybekoğlu‘nun atamasını yaparsınız olur biter…

Ancak partinin tabanından “değişim” rüzgarı hala esiyor ve şiddetlenirse herşeyi önüne katıp, oligarşiyi yıkıp geçebilir.

Ki dün Marmaris örgütündenen son milletvekili adaylarından olan Av. Yamaç Kaya Değişim” talep edenlerin isteği üzerine ilçeler arasında görüşme başlattı. Dedik ya politikada 24 saat çok uzun bir zaman dilimi. Dün ben yazımı baskıya verdikten sonra bir beklenmedik, şaşırtıcı gelişme daha yaşanmış olabilir.

Yamaç Kaya bugün arkasına Marmaris ve Bodrum‘u alarak adaylığını açıklayıp, CHP Muğla‘da parti içi demokrasinin yeniden işletilmesi adına kapıyı aralayabilir. Oruç Özkan‘a oy verme kararı içinde olanlar Osman Gürün öyle istiyor diye İl Başkanı Zeybekoğlu‘na oy verecek değillher herhalde…

Olmazsa da o kadar laftan sözden sonra o kadar kolay olmayacağı gibi, hiçbir şey de eskisi gibi olmayacaktır. Gelinen nokta noktalanmış değil, ertelenmiş bir “karşılaşma” olarak devam edecektir. Çünkü bir kere Onur Akın‘ın Kılıçdaroğluiçin yazdığı methiyede olduğu gibi, kılıçlar çekildi bir kere. Hem de Mürsel Alban‘ın elinde Zülfikar var!

Benim bildiğim Osman Gürün de kongreden sonra veresiye defterlerini açıp, hesabı görecektir. Kimsenin yanına bırakmaz…

xx        xx        xx

ÇARŞI AK PARTİ’DE DE KARIŞIK

Muğla AK Parti‘de İl Başkanı Kadem Mete‘nin neredeyse bir yıldır istifa etmesi (yani alınması) bekleniyor. Bu duruma gelinmesinin en önemli nedenlerinden birisi Kadem Mete‘nin kendisi. Başta Muğla Basını olmak üzere hemen herkesle kavgalı.

Siyasi yakın çevresi ile ilgili söylentiler de her geçen gün artan İl Başkanı Mete‘nin gafları da bitip tükenecek gibi değil. En son gafı Bodrum‘da görev değişiminde yaptığı konuşmada yaptı. “Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u aldığı gibi biz de önce Bodrum’u sonra Muğla’yı alacağız” demiş. Olanlar oldu, CHP‘lilerden çok AK Partililerden tepki geldi.

Konuşmasına “Görev değişikliğinin bir bayrak yarışı olduğunu ve amacın çıtayı daha da yukarılara çekmek olduğunu” belirterek başlayan Kadem Mete, il başkanlığında başarılı olduğunu vurgulamak adına “AK Parti olarak Muğla’yı almamıza çok az kaldı. 3. milletvekilini kıl payı kaçırdık. Ancak Bodrum’u almadan Muğla’yı almamız zor. O nedenle Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u aldığı gibi biz de önce Bodrum’u sonra Muğla’yı alacağız. Yeni ilçe başkanı Osman Gökmen kardeşim ve ekibimiz bu işi başaracak güçte” ifadesinde bulunmuş.

xx        xx        xx

Yusuf Kayacık il başkanlığı ile ilçe başkanlığı karışık “Muğlalılık” adına adaylığı günlerinde ta Kızılay Başkanlığına kadar Kadem Mete‘ye en sert muhalefet yapanlardan biri olarak onun için “Laf değil, gaf ebesi” demişti. Muğla siyasi literatürüne geçen bu sözü Kadem Mete haklı çıkarmaya devam ederken, Muğla‘yı ve partisini iyi tanıyan bir AK Partili bu gafla ilgili şöyle dedi:

Bizim bu seçimde büyükşehiri neden alamadığımız anlaşıldı. Demek ki önce Bodrum’u almamız gerekiyormuş. Bu da bizim Muğla’yı asla alamayacağımız anlamına gelir. Bu fetihçi anlayış Bodrum’u değil, Bodrum Kalesini bile alamaz. Muğlalı olmayanlar bilmez CHP’nin Muğla’da asıl kalesi Yatağan, Menteşe ve Ula’dır. Kadem bey Yatağan ve Ula kalelerini aldı farkında değil, çünkü kendisi almadı, İsmail Akkaya ile Mustafa Toksöz aldı. Biraz da CHP verdi.

xx        xx        xx

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete‘nin bu gafının ardından önceki gün akşam saatlerinde face hesabından yaptığı paylaşım, “AK Parti İl Başkanlığında değişim mi var?” sorularına neden oldu. Hatta Bodrum‘daki “Görev değişikliğinin bir bayrak yarışı olduğunu ve amacın çıtayı daha da yukarılara çekmek olduğunu” ifade eden sözleri akıllara geldi…

AK Parti‘de Bodrum İlçe Başkanlığı‘nda yapılan değişikliğin ardından, Marmaris İlçe Başkanına da bu yönde tebligat yapıldığı ve sırada Milas, Yatağan ve Menteşe İlçe Başkanlıklarında değişim olacağı konuşulurken, Başkan Mete önce şu paylaşımda bulundu;

Bazen görev değişikliklerinde gidenler için sevinenler ve üzülenler olur. Gidenin nasıl biri olduğunu en iyi bu guruplar ifade eder. Karaktersizler seviniyorsa bilin ki giden düzgün birisidir.

Bu yüzden mi bilmiyoruz son günlerde iyice agresifleşen İl Başkanı Mete ilk paylaşımından kısa bir süre sonra da “Tüm ilçe başkanlarım birbirinden değerli şahsiyetli ve başarılı dava adamlarıdır. Bu zor coğrafyada son yerel seçimlerde bugüne kadar ki en güzel sonuçları almışlardır. Bu kongrede görevini devredenler bu davada her zaman baş tacı olacaklardır.” diye paylaşımda bulundu.

Dün de partisinin Muğla Yürütme Kurulu Üyeleri ile görüşme yaptığı duyumlarını aldık. Meteorada bütün ilçe başkanlarının görevden alınacaklarını belirterek, “Ben buna izin vermem dedim.” demiş ve ardından, bu konuda direneceğinin, bu yüzden istifa etmek zorunda bırakılabileceğini, kendilerinin arkasında olup olmayacaklarını sormuş.

Galiba İl Başkanı Mete giderayak, alınan ilçelerin “bağlılıklarını” kazanmaya çalışıyor. Neredeyse bir yıl da direndi. Galiba yolun sonuna geldi… Ve galiba AK Parti kurmayları Muğla’da çıtayı yükseltmeye karar verdi…

—————————–                                  ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Unutma, sabır sadece bekleme becerisi değildir, beklerken doğru davranış sergileme yeteneğidir. -Joyce Meyer

ÇİVİ

CHP’de il başkanlığında Burak Erbay dışında üç milletvekili ve 13 ilçe başkanı yanında Osman Gürün ileyapılan toplantıda ‘kongreye tek adayla gidilecek’ diye “ilke kararı” alınmış.Arkadaşım “Bu nasıl ilkesizlik” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nabide KılınçŞubat 6, 2020 / 1:06 amCevapla

CHP de Adem Zeybekoğlu ile gitmek daha doğruydu. Ancak 2019 seçim sonucunun göz ardı edilmemesi mühim. Demek ki doğru çalışmalar koymak gerek. CHP bu defa Muğla’da doğru rota , yol izleyecektir. Kurmaylar hissettirmese de farkında.
AKP ye gelince ; Kadem beyle birlikte bir değişim yaşayabilirler. Ve belediyelere gelince Önce Köyceğiz’de vardı. Bu seçimde Ortaca Dalaman alındı. Kavaklıdere vardı Yatağan alındı. Dolayısıyla bunun farkındalar. Ve Kadem beyin son mesajını okudum hoş değil galiba. Ancak bunu AKP tarafı değerlendirir . Mühim olan siyasetler öncelikli değil . MUĞLA yaşadığımız şehrimiz hepimizin görevidir.


Hit Counter provided by Curio cabinets