Makamda Şeffaflık ve Yönetimde Farklılık - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Makamda Şeffaflık ve Yönetimde Farklılık

Bu haber 05 Şubat 2020 - 0:02 'de eklendi ve 798 views kez görüntülendi.
İdris Koç
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris KOÇ

Yöneticiler; kurumsal uygulamaları ve personeli ile ilişkilerinde yaşadığı sorunlarla sık sık basında veya sosyal medyada gündeme geliyor. Bazı yöneticiler ultra lüks makam odası ya da makamdaki özensizlikleri ile gündeme gelirken, bazı yöneticiler de yönetimindeki keyfi uygulamaları ile gündeme geliyor.

Her seçim sonrasında, bazı belediye başkanları farklılığını ortaya koymaya çalışırken icraata makam odalarından başlıyor. Kimi çiçeği burnunda başkan makam odasının kapısını söktürürken, kimi başkan da makam koltuğunu bahçeye çıkarıp ateşe veriyor.

Bu davranışlar, bir yöneticinin nasıl bir yönetim tarzını tercih edeceğine işaret etmesi açısından önemli görülebilir. Ancak; bu tarz şovların, bir önceki döneme ait şeyleri yakıp yıkarak göreve başlamanın, basında veya sosyal medyada gündem olmak dışında çok da bir etkisinin olmayacağını ve daha gerçekçi yöntemler bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje kapsamında çalışmalar yapmak üzere Kırıkkale’ye geldiğimizde, bir süre Kırıkkale Öğretmenevinde konakladık. Burası sıradan bir öğretmeneviydi. Ancak Kırıkkale Öğretmenevinde, bir kamu kurumunda daha önce hiç görmediğim bir şeye şahit oldum: Makam odasında cam kapı…

Kırıkkale Öğretmenevi Müdürü Yaver Yalçın’ın makam odasının kapısı, cam bir kapıydı. İlk kez karşılaştığımız bu manzara hepimizin hoşuna gitti. “İşte bu!” dedim arkadaşlarıma ve müdür beyin izni ile fotoğraflarını çektim.

Şeffaflık ve farklılık işte böyle olmalıydı.

Ne kapalı kapılar ardındaki lüks deri koltuklarda oturmak ne de görevin gerektirdiği mahremiyeti ve ciddiyeti ortalığa saçmak…

Cam kapı, hem ciddiyeti hem de şeffaflığı çok güzel muhafaza etmişti.

Bazı yöneticilerin makamın düzenine ve makamdaki davranış biçimlerine özen göstermediğini hepimiz biliyoruz. Bu da çoğu zaman makam, mevki ve resmiyete değer vermeme gerekçesine dayandırılmaktadır. Oysa makam, makam sahibinin şahsi mekanı değil; Devlet’in temsil edildiği ve teşkilatın yönetildiği bir yönetim ve otorite merkezidir. Bu nedenle bir kurumun yönetim merkezi olan makam, öncelikle bu bilinçle dizayn edilmeli; sahipleri de bu sorumlulukla görev yapmalıdır.

Söz makamdan açılınca, makam odasının şekline ve düzenine dair bilgi vermekte yarar var:

Nitelikli bir temsil ve kurumsal imaj açısından bir makam odasının şekli ve düzeni önemlidir. Bu önemin bir gereği olarak makam odası, kurumsal imaja uygun olmalı ve iyi dekore edilmelidir.

Çok koyu renklerde olmayan bir çalışma masası, rahat ve şık bir koltuk, vitrinli bir kitaplık, makam masasının önünde 4-6 kişinin oturabileceği koltuklar ile 6-8 kişilik toplantı masası bir makam odasının olmazsa olmazlarıdır. Koltuk, masa, sehpa, dolap ve diğer mobilyalar takım ve renk olarak uyumlu olmalıdır.

Yöneticinin sağ arkasında tepesinde ay yıldız bulunan direğe çekili Türk Bayrağı, sol arkasında ise kurumsal bayrak bulunur. Ancak kurumsal bayrağın olduğu direğin başında kesinlikle ay yıldız bulunmaz. Makam masasının arkasında sivil bir Atatürk portresi ve uygun bir fon bulunur.

Bilgisayar, mümkünse makam masasının üzerinde olmamalıdır. Masada olacaksa da masanın sağ tarafında bulunmalı; böylelikle makam sahibi ile misafiri arasında bir engel oluşturmamalıdır.

Makam odasında onur kapısı ve özel kalem/sekretarya kapısı olmak üzere iki kapı bulunur. Onur kapısı doğrudan koridora açılır. Bir yöneticinin üstlerini ve onur konuklarını sekretarya kapısından makama alması ve uğurlaması ciddi bir kusur ve üste/konuğa karşı saygısızlıktır. Yöneticiler, randevulu gelen eş düzey konuklar ile onur konukları bu kapıdan makama almalı ve bu kapıdan uğurlamalıdır.

Sırça köşklerde değil, sırça kapılı odalarda oturmak…

Dışarıdan bakıldığında içeriyi görebilmek, içeride otururken de kapının dışını unutmamak…

Makamı ve ilişkileri keyfine veya düşüncesine göre şekillendiren, yetkisini astına had bildirmek için kullanan değil; makamın sorumluluklarının farkında olan yöneticilerimizin artması dileğiyle…

04.02.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets