Yabancı Öğrenciler, Üniversite, Vilayet, Belediyeler - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yabancı Öğrenciler, Üniversite, Vilayet, Belediyeler

Bu haber 04 Şubat 2020 - 0:04 'de eklendi ve 732 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Türkiye hariç bütün dünya ülkeleri, yabancı öğrencileri para kaynağı olarak görür; iş bize gelince trajediye dönüşür.  Çözüm için kapılar çalarız; kapılar yüzümüze kapanır.

Türkiye, 10 yıldan beri yabancı öğrenci konusunda ciddi adımlar attı. Başka ülkeler için bir gelir kaynağı olan “yabancı öğrencilik” Türkiye için öyle olmuyor. Türkiye Avrupa ve ABD’ye gönderdiği öğrenciler için yüklü miktarda bütçe ayırırken, Türkiye’ye gelen öğrencilere “para getiren kişiler” olarak bakmıyoruz.

Eski yıllarda da yabancı öğrenci gelirdi ama o yıllarda tabii bir öğrenci akışı çerçevesinde olurdu bu işlem.  Son yıllarda gelen öğrencilerin büyük kısmı Asya Türk Cumhuriyetlerinden (Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tataristan, Türkmenistan) ve Güney Afrika, Somali, Mali, Senegal, Çad, Gine,  Nijerya gibi Afrika ülkelerinden geliyor. Az da olsa Makedonya ve Bosna’dan gelen öğrenciler de var.

Türkiye, son yıllarda yabancı öğrenci sayısını arttırmak için gayret sarf ediyor; Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanbu konuda hassasiyetler gösteriyor ve YÖK de üniversiteleri değerlendirme kriterlerine “yabancı öğrenci bulundurma” da ekleyince üniversiteler yabancı öğrenci çekmek için uğraşmaya başladı.  Türkiye’ye yabancı öğrenci gelsin ama çok eskilerden kalan kanun ve yönetmeliklerle bu iş olmuyor.

Üniversitelerde eğitim-öğretim gören her öğrencinin yararlanması gereken imkânlar vardır… Yarı zamanlı çalışmak, burs, yemek desteği, yurt desteği gibi… Mevcut kanun ve yönetmelikler buna müsaade etmediği için gelen öğrenciler bunlarda istifade edemiyor.

DERT NE?

Gelen öğrencilerden para kazanmak amacı gütmemek gibi son derece insani bir hassasiyetle hareket etmemiz son derece tabii ve bize yakışan bir tavırdır. Ne Türk cumhuriyetlerinden gelen gençlerin bir elleri yağda, bir elleri balda, ne de Afrika’dan gelenlerin… Bizim ülkemize bir Amerika rüyası ile gelen gençlere sunabildiğimiz en büyük hizmet. Eğitim-öğretim… Maalesef bu gençlere eğitim-öğretim dışında kaliteli ve nitelikli bir barınma-beslenme imkânı sağlayamıyoruz. Çünkü yasalar ve yönetmelikler müsait değil.

Devlet yurtlarında barınma imkanı % 1… Evet Yüz öğrenciden bir öğrenci… Şu anda Muğla’da bu haktan faydalanabilen 30 kadar öğrenci var. 1.200 kadar öğrenciden 30 kadarı yurtlarda kalabiliyor. Diğerleri öğrenci evlerinde. 2-3 kişilik evde 8-10 kişi kalarak… Hayatlarını kampüs ile ev arasında sınırlayarak… Şehre entegre olacak hiçbir imkânı kullanamadan sadece üniversitenin sunduğu eğitim-öğretim hakkını kullanarak yaşıyorlar burada. Çoğu aç!… Gündelik yiyecekleri çok basit yiyecekler. Sadece ekmekle doymaya çalışan ve unu yağda pişirerek yaptıkları yemekle günlerini geçiren öğrenciler bunlar. Akşamları veya hafta sonları neredeyse hiç birini sokaklarda, kafelerde göremezsiniz. Çünkü buralara çıkmanın bir bedeli vardır. Bu gençler bu bedeli ödeyemeyen gençlerdir. Kaçak işçilik dramına hiç girmiyorum.

Uluslararası Öğrenci dernekleri Federasyonu (UDEF)’in temsilcisi arkadaş da çaresiz. Yasalar, Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün de elini ayağını bağlıyor. Yapılan bazı faaliyetler de şahsî inisiyatifle gerçekleşti, biliyorum.

Geçen yıllarda acı ama son derece erdemli bir olay yaşadım. Yerkesik Otantik Oyun ve Oyuncak Şenliği’nde oyun kuruculuğu yapan gençlere yevmiye vermiştik. Gençler, o parayı kendilerine almadılar ve 4 yıldan beri memleketine gidemeyen Ganalı bir arkadaşlarının uçak biletini aldılar. 

Yabancı öğrencilerimiz, bizim kültür elçimiz olacaklar. Vizyonumuzda bu var. Ama şu durumda bu gençler ülkelerine hiç de iyi hatıralarla dönmüyorlar.

NELER YAPILABİLİR?

Her şehrin yöneticileri, meslek odaları, kanaat önderleri yabancı öğrenciler konusunu ciddiye almalı ve özellikle Muğla, bu konuda önder olmalı ve Türkiye’ye model teklif etmelidir. Bunun için resmi veya sivil kurumlar bir araya gelmeli, destekse destek, kanunsa kanun, yönetmelikse yönetmelik!… Omuz omuza verip bu trajediyi sonlandırmalıyız.

Üniversite kendi içinde, birtakım iyileştirmeler yapıyor ve yasalar imkân verdiğinde daha da güzelini yapacak ama bu tek başına halledilebilecek bir mesele değil. Menteşe ve Büyük Şehir Belediyesi de bu konuda iyimser. Vilayetin neler yaptığını bilmiyorum. Mesela vilayette “Yabancı Öğrenciler Masası” var mı? Sayın Cumhurbaşkanımız yabancı öğrencilere bu kadar önem verdiğine göre, vilayette de bir şeyler yapılması lazım ama bugüne kadar yapılan bir şey görmedik; bu derdi konuşmak istediğimizde, vilayetten kabul görmedik.

İnşallah gelecek günlerde bütün kurum ve kuruluşlar el birliği eder ve Türkiye için bir model oluştururuz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets