AK Parti “Ömerleri” aramaya başladı... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti “Ömerleri” aramaya başladı…

Bu haber 29 Ocak 2020 - 0:00 'de eklendi ve 2.229 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

BİR GARİP TOPLANTI

Muğla siyasetine, ticaretine, rantiyesine geçtiğimiz Cumartesi günü Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün ev sahipliğinde gerçekleşen “buluşma” ile AK Parti Genel Merkezi‘nden bir görevlinin sadece AK Parti teşkilatlarını değil, teşkilatlarla birlikte “Muğla siyasetini” mercek altına alması oldu.

Buluşma” dediğim, Muğla‘nın 4 il başkanı ve 7 milletvekili ile Bodrum,Köyceğiz Belediye Başkanları dışında 11 ilçe başkanının biraraya geldiği, ama Muğla Basınının alınmadığı toplantı…

Muğla‘nın okur yazarlarından Efendi Can bu toplantı ile ilgili, “Hep böyle ol Kadem Mete” başlıklı bir yazı kaleme almış.

Facebook sayfasında paylaştığı yazısına “Muğla’nın Çatısı Bir Arada..!” diye başlayan Efendi Can toplantıdan bir fotoğraf paylaşmış. AK Parti İl Başkanı Kadem Mete elleri birbirine kavuşmuş, ayakta Başkan Gürün‘e bir şeyler anlatıyor…

Efendi Can o fotoğraf paylaşımı ile ne anlatmak istemiş ilk anda anlayamadım…

xx           xx           xx

Efendi Canbenim gibi anlayamayacağını düşündükleri için şöyle devam etmiş:

Farklılıklarımızın, zenginliğimiz olmasını dilediğimiz şu günlerde bu resim gerçekten çok güzel..!

Şehri Emin GÜRÜN’e Partisi CHP’nin % 36 desteğine % 28’lik gücü ile AK Partinin de destek vermiş olması Muğla’nında GÜRÜN’ünde kazancı olmuştur..! Osman Gürün % 36 değil bu resimde % 64’ün desteğine mazhar olmuştur. Bende en kısa zamanda bu heyete katkı olsun diye İmar ile alakalı 20 yıldır sahteciliklerle süregelmiş, milyonlarca dolar vurgunun olduğu örnek bir dosyayı sunacağım..!

Toplantının özneleri elbette en başta Başkan Osman Gürün ve Milletvekilleri idi..! En güzel kare ise kendi temsil ettiği partide hak, hukuk, Fetö’ye karşı daha etkin mücadele diyenlere karşı kaplan olan Kadem Mete’nin, Heyet-i Şehir karşısında el pençe KEDİ gibi durması çok anlamlı ve sevindirici olmuş…! Nezaket İyidir…! Umuyorum bu nezaketi Her platformda devam eder..!

Bu duruşu ile haftanın en naif siyasi figürü Kadem Mete’dir.. Tebrikler.. Hep Böyle Ol Canımızı Ye..

Doğrusu ben Efendi Can‘ın paylaştığı fotoğrafla ne demek istediğine dair merakımı terk edip, kendisinin “heyete” sunacağını ifade ettiği ‘milyonlarca dolar vurgunun olduğu dosyanın” merakına düştüm. Neyse bu namahrem toplantıyı ayrıca ele alırız…

xx           xx           xx

O “namahrem” toplantı ile ilgili “bir mimarı kurtarma operasyonu” diye değerlendirmede bulunan bir arkadaşım da oldu. Tamam toplantıda imar barışı ve kaçak yapılaşma ana konu imiş, ama arkadaşım ‘mimardan‘ söz etmedi. “Gazeteci sensin, araştır bul” dedi. Kolaymış gibi…

Araştırıyoruz tabi.. Anlamaya çalışıyoruz. Anlamak zor değil, bir biçimde anlarız da bazen anlatması zor oluyor…

Aynı gün Nejat Altınsoy arkadaşımız da köşesinden “Kongre Maratonuna Herkesin Nefesi Yetmeyebilir” diye başlık atmış. Başlığı manidar buldum. Kongre dediği de CHP İl Kongresi…

Kendi kendime “Acaba” dedim, “8 Şubat’ta yapılacak kongreye kadar ölen kalan mı olacak?”…

Muhtemelen “siyasi mevtalar” olacaktır, onları kastetmiştir diye düşündüm.

Kimlerin nefesi yetmeyebilir bilmiyorum.

Ama AK Parti’nin Muğla ilçeler ve il kongresinde kimlerin nefesleri yetip yetmeyecek aşağı yukarı belli gibi…

xx           xx           xx

AK PARTİ DE SEÇİM TEMİZLİĞİ Mİ?

Son zamanlarda Muğla‘da, AK Parti çevrelerinde herkes İl Başkanı Kadem Mete‘nin ve ilçe başkanlarının istifa etmelerinin (görevden alınmalarının) beklentisine girmiş durumdalar. Biraz da bu yüzden Muğla‘daAK Parti var mı yok mu belli değil…!

Hala bir umut beklentiyi, beklentisini diri tutanlar olduğu gibi, umudunu yitirip “aktif siyasetten uzaklaşmaya” hazırlananlar da az değil.

Son bir kaç gündür de kulislerde bir isimden söz ediliyor.

Hasan Kara… Tek başına bazı ilçeleri, ilçelerde esnafı dolaşıyor, AK Partililer başta olmak üzere siyasetin kanaat önderlerini dinliyormuş.

Merak ettiniz değil mi? Ben de ettim. AK Parti çevrelerinde sorguladım, hukukçu ve AK Parti‘nin kurucularından olan Hasan Kara, 2002 Türkiye Genel Seçimleri‘nde 22. Dönem Kilis Milletvekili olarak seçilmiş. 2007 Türkiye Genel Seçimleri‘nde de 23. Dönem Kilis Milletvekili olmuş. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde de Kilis Belediye Başkanlığına aday olmuş ve kazanmış… Son genel ve yerel seçimlerde aday olmamış veya gösterilmemiş.

Ama şimdi Erdoğan‘ın talimatı ile çoğu kendisi gibi “kurucu” arkadaşları ile ülkenin her yanında “alanda” görevdeki AK Partililerimercek altına alırken, “göreve gelebilecekleri”, bir başka deyişle “Ömerleri” sokağa ve kanaat önderlerine soruyormuş…

xx           xx           xx

ERKEN SEÇİM

Siyasette katılımı tabana yayma hedefi ile yola çıkan AK Parti’nin 18. Kuruluş Yıldönümünde, 7. Büyük Kongre ile kadroların yenileneceği, tazeleneceği açıklanmıştı.

Ki o zaman AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Kongre startını verirken, “Bize yeni Ömerler lazım” ifadesinde bulunmuştu.

SayınHasan Kara‘nın Muğla‘da yürüttüğü çalışmadan o sözün laf olsun diye söylenmemiş olduğu anlaşılıyor. AK Parti‘de o “Ömerlerin” arayış ve tespiti çok ciddi şekilde başlatılmış görünüyor.

Bu anlamda Kara‘nın görüşme yaptığı kişilerden bazıları ile görüşme imkanı buldum. Kara, Muğla‘da “Ömerleri” sadece il ve ilçe teşkilatları için değil, milletvekillikleri ve belediye başkanlıkları içinde arıyormuş.

Eğer böyleyse bunu “Bu sene Haziran ayında milletvekilleri ’emekliliklerini hakedecekler’ ve ardından aynı anda yerel ve genel seçimin yapılabilmesi için ‘kanun değişikliği’ yapılarak, Kasım’da erken genel ve yerel seçimler gerçekleştirilebilir” diye yorumlamak mümkün…

xx           xx           xx

İL BAŞKANI KİM OLACAK

AK Parti‘de gelecekte elbette kimlerin milletvekili ve belediye başkanı olacağı önemli, ama insanlar uzun zamandan beri kimin il başkanı olacağı  sorusu ile yatıp kalkıyorlar.

Hasan Kara‘nın görüşmelerinde sorgulanan isimler içinde Hasan Özyer ve Behçet Saatcıisimlerinin de olması dikkatimi çekti. Ancak bu isimler milletvekilliği için mi, büyükşehir belediye başkanlığı için mi sorgulanıyor anlayamadım. Bunun yanında il başkanlığı için sorgulanan isimler arasında Av. Mustafa Çelebi,Elvan Göçer ve Dr. Mehmet Nil Hıdır‘ın adı geçerken, sokaktaki insanların Büyükşehir Belediye Başkanlığı için İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ve Hayati Nizamoğlu ile Hasan Özyer ve Behçet Saatcı‘yı, milletvekilliği için ise Yusuf Kayacık, Şadi Pirci,Milas İlçe Başkanı Fahri Acar ve Yatağan İlçe Başkanı Ali Tekin‘in isimlerinin dillendirildiği konuşuluyor.

Bana “Sence?” diye sorulursa, partiden dışarıya “Karadenizlilerin kavgası” diye yansıyan gerilimden artık Muğlalılar kadar Ankara‘da yorulmuş ve Ankarayorgun” değil, yenilenmiş, tazelenmiş ve “tabana dayalı” bir yapılanma istiyor. Bu anlamda kısa zamanda tüm AK Partiyönetimleri yenilenebilir ve bunun ardından yeni il başkanı atabilir.

Söylemini bilmiyorum, ama AK Parti yakında karşımıza “eylemi” ile farklı veFETÖ‘cü yaftalamalarından, “şaibelerden” uzak “yerli” ve “yeni” isimlerden oluşmuş teşkilatlarla çıkabilir…

Bekleyip görelim…

———————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Üşümek varsa bu sıcağın yokluğudur, karanlık varsa ışığın yokluğu. Eğer her yer karanlık ve sen üşüyorsan işte bu o’nun yokluğu.Aziz Nesin

ÇİVİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’nın deprem riskini masaya yatırmak için sempozyum düzenleyeceklerini açıklamış. Arkadaşım, “Başkan Gürün bu görevi kaç yıldır yapıyordu?” diye sordu.

Beni Bi gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets