BÜYÜK DEPREM HOCASI İHSAN SEYMEN’İN ÜNİVERSİTEMİZDE ÇALIŞTIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

BÜYÜK DEPREM HOCASI İHSAN SEYMEN’İN ÜNİVERSİTEMİZDE ÇALIŞTIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Bu haber 28 Ocak 2020 - 0:12 'de eklendi ve 1.412 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Türkiye’nin iki önemli fay hattından (Kuzey Adadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı) Doğu Anadolu Fay Hattı’nı bulan ekipte yer alan Prof. Dr. İhsan Seymen’in 2002-2005’te Muğla Üniversitesinde çalıştığını pek hatırlayan yok. Sorsak Prof. Dr. Mustafa Sunu’dan başka hatırlayan olmaz İhsan hocayı.

Prof. Dr. İhsan Ketin(1914-1995) 1948’de Kuzey Anadolu Fay hattını buldu. Bundan 24 sene sonra da 1972’de Doğu Anadolu Fay hattı bulundu. Bu fay hattını bulanlardan ikisi İhsan Ketin’in öğrencisi idi. İşte İhsan Seymen bu iki jeologdan birisi idi ve 2002-2005 yılları arasında üniversitemizin Jeoloji Mühendisliği Bölümünde çalıştı.

Artık jeoloji bilimi gelişti ve Türkiye’nin jeolojik özelliklerinin yanı sıra deprem haritasını ve fay hatlarını da en ince ayrıntısına kadar biliyoruz. Fay hattı bilgisi, bilimsel bilgi olmaktan çıktı, popüler bilgi haline geldi. Neredeyse herkes deprem uzmanı!…

DEPREMLE YAŞAMAYI ÖĞRENECEĞİZ

Türkiye’nin deprem haritasına ve fay hatları dağılımına bakıldığında neredeyse Orta Anadolu ve bir kısım da Güney kesimleri hariç, ülkenin tamamı deprem bölgesi Rahmetli Demirel’in dediği gibi “Depremle yaşamayı öğreneceğiz”

Depremle yaşamayı öğrenmeye en muhtaç bir bölgede yaşıyoruz. Türkiye’nin deprem haritasına bakın, en yoğun fay hattı bu civar. Tarih boyunca bakıldığında bu civarda ciddi büyük depremler vuku bulmuş. Koca koca eski kentleri insanlar değil, depremler yok etmiş. Bölgemizdeki Lagina, Stretonikeia, Efes ve Sart, insanlar tarafından mı yok edildi zannediyorsunuz?  O taş binaları yıkmaya insan gücü yetmez; onların hepsi depremlerde yıkıldılar ve sonraki dönemlerde bir daha yapılamadılar. Türkler de Anadolu’ya gelmeye başladıklarında, depremlerden dolayı terk edilmiş şehirlerle karşılaştılar ve depremden etkilenmeyen çadır kültürü sonucu bu bol depremli topraklara yerleşip kaldılar.

Atalarımız çadırla gelip yerleştiler ama zamanla ev kültürü ve arkasından “cilalı beton çağı” baş gösterince biz de deprem kültürü ile baş başa kaldık.

Büyük İstanbul depremleri, bizi ahşap mimariye sevk etti. Her taraf ahşap ev ile donandı ama bu defa da yangınlar rahat vermedi. Depremlerle, yangınlarla geldik bugüne kadar…

Benim hatırladığım depremler, Varto (19 Ağustos 1966) ve Gediz (28 Mart 1970) depremleridir. Erzincan depremi (27 Aralık 1939)’nin acılarını okurken İstanbul (17 Ağustos 1999) ve Van (23 Ekim 2011) depremlerinin kahredici acılarını yaşadık.

***

1994 yılında Elazığ’dan Muğla’ya gelirken, Fırat Üniversitesi Tarih Bölümünden Ahmet Halaçoğlu’na “Seni de alalım Muğla’ya demiştim.” de  “Abi orası deprem bölgesi. Ben korkarım.” demişti. (Sevgili Ahmet, ne yazık ki 2012’de kalp krizinden vefat etti.)  1994’ten beri bir deprem bölgesi olan Muğla’da yaşıyorum ve henüz şiddetli bir depreme maruz kalmadık; inşallah kalmayız da…

Lafı “deprem, Muğla, Doğu Anadolu fay hattı” derken fazla uzattık.

Burada çalıştığı yıllarda İhsan Seymen hoca ile yaptığımız sohbetlerde, tarihî dönemlerdeki Muğla depremlerini ve çok hareketli bir deprem bölgesinde yaşamanın şartlarını anlatmıştı. Keşke hocanın konuştuklarını not etseymişim.

Ne oldu?…

Zamanın üniversite üst yönetimi İhsan Hoca’yı küstürdü ve hoca üniversitemizden ayrılıp çekti gitti. Hocayı küstürmeseydik ve Türkiye’nin en önemli deprem araştırma merkezlerinden birini üniversitemizde kurmuş olsaydık. Şehir ve üniversite olarak elimizdekilerin kıymetini bilelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets