Başkan'ın itirafı; “Muğla bir olamadı”... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Başkan’ın itirafı; “Muğla bir olamadı”…

Bu haber 28 Ocak 2020 - 0:02 'de eklendi ve 2.068 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

23 NİSAN COŞKUSU…

2020‘nin ilk günlerindeyiz.

Genç Türkiye Cumhuriyetiüç yıl sonra 100 yaşında olacak.

Sadece Türkiye Cumhuriyeti mi? Üç yıl sonra Muğla‘da “il” olarak 100 yaşına girecek.

Muğla olarak çifte kutlama yapmakla karşı karşıyayız.

Bu konuda daha önce de yazmıştım. “100’ncü yılı nasıl karşılayacağız? Hazırlığımız var mı?” diye sormuştum.

Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin hazırlığı varmış. Ancak bu hazırlık Cumhuriyetinkuruluş yıldönümü ile ilgili değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin (TBMM) açılış yıldönümü ile ilgili.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, TBMM’nin 23 Nisan 1920‘de açılmasının anısına düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın 100’üncü yılını100 farklı etkinlikle kutluyor…

xx        xx        xx

Acaba Muğla Valiliği‘nin de 23 Nisan ile ilgili kapsamlı bir kutlama hazırlığı var mı?

Olmalı… Bu sene sadece bir “yıl dönümünü” değil, 100. Yıl dönümü kutluyoruz.

Gerçi 100 yıllık, kökleşmiş, yönetenleri ve yönetilenleri tarafından içselleştirilmiş, güçler ayrımının güçlü ve köklü bir şekilde yerli yerine oturduğu bir demokrasiden söz etmek mümkün olmasa da hala işleyen bir “parlamentomuz” ve “parlamenter sistemimiz” var!

Bunu kutlamak gerekir mi?

100. Yılı kutlamak gerekir…

Bakalım Muğla Valiliğinasıl bir program, konsept ortaya koyacak…

Ben asıl 29 Ekim‘i, Cumhuriyetimerak ediyorum.

29 Ekim 1923‘ün, genç Türkiye Cumhuriyeti‘nin kuruluşunun ve Muğla‘nın “il ilan edilişinin100’ncü yıldönümüneşunun şurasında 3 yıl kaldı.

Muğla Valiliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin birlikte veya ayrı ayrı hazırlıkları olmalı.

Doğrusu birlikte bir “2023” kutlaması Muğla’ya yakışacaktır…

xx        xx        xx

Tabi önce “bir” olmalı “birlikte” olmalı ki o zaman birlikte bir kutlama yapabilelim.

Büyükşehir Belediyesi‘nin internet sitesinde yer alan haberde “Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen Çocuk Tiyatrosu Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti ile planlanan 100 etkinliğin ilki düzenlendi. Tiyatro oyununa vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken tiyatro oyununa Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’de katıldı.” ifadesine yer verilmiş.

Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde” sözünde “Atatürk” sözcüğü de vardır herhalde!

Düzenlenen” sözcüğünü de “sahnelenen” olarak algılayabilirsiniz. Haberi çocuklarınıza okurken “Tiyatro oyununa vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken tiyatro oyununa Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’de katıldı.” satırını da “Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tiyatro oyununu Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’de izledi.” diye okuyabilirsiniz.

Haberde o 100 etkinliktek tek sayılmamış, ama o etkinliklerin içine “Türk dilini yaşatma” etkinliği de konulabilir mi bilmiyorum…

xx        xx        xx

23 Nisan 1920 tarihinin Türkiye Cumhuriyeti açısından çok önemli bir gün olduğunun altını çizen Başkan Gürün‘ün, “fikri, vicdanı, irfanı hür olarak yetiştirilen çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın gerçek sahibi olduğunu ve tüm değerleri ile bu bayramı geleceğe taşıyacaklarını” söylediği haberde şöyle devam edilmiş:

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; ’23 Nisan 1920 tarihi işgal altındaki topraklarda ulusal egemenliğin yani tüm halkın fikirleri ile katıldığı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kapılarını özgürlüğe ve demokrasiye açtığı tarihtir. Atatürk de bu tarihi tüm dünya çocuklarına Çocuk Bayramı olarak hediye etmiştir. Çünkü geleceğimizin teminatı fikri, vicdanı, irfanı hür yetişen çocuklarımızdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızın 100. yılını kutlayacağımız bu yıl 100 etkinlikle 23 Nisan coşkusunu tüm yıla yaymak istiyoruz. Çocuk tiyatrosu Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti yüzüncü yıl etkinliğimizin ilki. Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklarımıza Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün duygu ve düşüncelerini tam olarak yansıtabilmeyi, onun ilke ve devrimleri ışığında geleceğe umutla bakabilmeyi aşılamak istiyoruz. 23 Nisan coşkusunu bayramın sahibi çocuklarımızla birlikte büyük bir gurur ve coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz.’ dedi.

Bakarsınız 100. Yıl etkinlikleri programı da açıklanır, bizde coşkuya katılıma hazırlanırız…

xx        xx        xx

“MUĞLA BİR OLAMADI”

Ben demedim. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün demiş. STK temsilcileri ile bir araya geldiği kahvaltıda söylemiş. Muğla‘nın bir ve birlikte olamadığını herkes, hepimiz biliyorduk. Ama Başkan Gürün kendisi itiraf etti.

Ki Nejat Altınsoy arkadaşımız da konuya ilişkin yazısında, “Menteşe’de bulunan STK temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantıda manşetlik bir itirafta bulundu. Toplantıya ilişkin haberi ‘Osman Gürün’den itiraf” başlığı ile verebilirdik. Vermedik. Böylesi önemli açıklamayı köşede değerlendirmek istedik.” demiş. Doğru demiş…

Başkan Gürün her ilçede yapacakları belirtilen “STK bilgilendirme toplantılarının” ilkini yaptıkları Menteşe de şu ifadelerde bulunmuş:

20 yıldır görevdeyim. Bunun 15 yılı Muğla Belediyesi’nde geçti. Göreve başlarken ‘sevgi, hoşgörü ve güler yüzle hizmet’ diyerek göreve geldik. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra da ‘Hedefimiz1 Muğla1’ dedik. Şunu itiraf etmemiz gerekir, Muğla bir olmadı. Coğrafi farklılıklar nedeniyle herkes kendi yöresi ile kendisini ifade etti. ‘Marmarisliyim, Fethiyeliyim, Bodrumluyum’ dedi. Yani Muğla üst kimliği arka planda kaldı

xx        xx        xx

Gazetecilerin bu “itirafı” manşet yapmadığı bir şehirde “birlik beraberlik” bu kadar oluyor işte… Veya olamıyor… Hem gazeteciler beraber olabiliyor mu? İki cemiyetimiz var. Her an üçüncüsü çıkabilir!

Muhtarlar da öyle. İki federasyon var…

Başkan Gürün konuşmasının bir yerinde de “Muğla’da Biz Büyük Bir Aileyiz” demiş. Öyle olsak “bir olurduk”… Kim ne derse desin, CHP‘nin Muğla‘da lideri Osman Gürün… Muğla CHP‘de “birlik” var mı? Evin içinde acımasızca gerçekleştirilen temizlikten geride kalanlarda bile birlik beraberlik yok…

Birlik beraberlik “dirlikle”, “ortak akıl” ve “ortak menfaat” ile olur…

Büyükşehir Belediyesi Muğla‘nın, Muğlalının önüne son 6 yılda hangi ortak menfaati koydu? Büyükşehir Başkanı Muğlalıları” hangi ortak idealin etrafında toplamaya kalkıştı? Parti yönetiminde birlik yaratamayan, toplumsal ülküsü olmayan, Muğla yönetiminde birlik yaratıp, ortaya toplumsal ülkü koyabilir mi?

Adama “Sen STK’ların tamamını o toplantıya çağırdın mı?” diye sormazlar mı.. İki muhtarlar federasyonundan birini yok sayarsan Muğla nasıl bir olur demezler mi?

xx        xx        xx

Acaba “büyükşehir statüsü” ile öteden beri öteki ilçelerin soğuk baktığı “Muğla il merkezinin adı” ilin adı yapılıp, merkez ilçeye de zorlama “Menteşe” adı verileceğine, büyükşehire de coğrafyamızın kadim adı ile “Menteşe Büyükşehir Belediyesi” denilse nasıl olurdu…

Daha “Muğlalılar” 6 yıldır “Menteşeliyim” diyememiş, 12 ilçe nasıl “Muğlalıyım” desin?

23 Nisan‘a 3 ay, 29 Ekim‘e 3 yıl kaldı.

İnşallah 100 yıl kutlamaları aynı “ülkü” etrafında bir ve bir arada olmamızı sağlar…

—————————-                                    —————————-                       

GÜNÜN SÖZÜ: Hiç kimseye güvenmiyorum diye bir şey yoktur, “Zamanında O’na güvendiğim için, artık kimseye güvenmiyorum.” diye bir şey vardır. -Aziz Nesin

ÇİVİ

Hafta sonunda Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılan buluşmada “BASIN” yokmuş. Arkadaşım “Olsalardı ‘Bu toplantıya neden çağrılmadık?” diye sorarlardı” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇIOcak 28, 2020 / 9:14 amCevapla

Günaydın üstad,
hani “mesleki körlük,” diye bir tabir var ya,
hep aynı şeyleri yaparsan,
yeniliğe açık değilsen,öngörü,ileri görüşün,ölçme ve değerlendirme vb.yetkinliğin yoksa körelirsin ya,
aynısı,
ahlaken de söz konusu,
siyaseten de,
MUĞLA İNSANIMIZIN AHLAKİ ve MANEVİ DEĞERLERİNİN YÜKSEKLİĞİ,GEÇMİŞİ,ÇOK KÜLTÜRLÜLÜĞÜ,içersindeki,naifliği ve hoşgörüsü içersinde,
siyaset fırsatçılığı ile makam sabitleyenler,
şimdi de,sırıtmaktan,sıyırmaya başlamışlar,hamaset yapmaya çalışıyorlar,
Muğla’ya hiç bir KATMA DEĞER ÜRETEMEYEN BU AĞALAR,
MÜĞÜRSEL,SÜĞÜRSEL FİLAN BİR OLUŞUP,ZEYBEK OYNADIKLARINI SANIYORLAR ANCAK,
ZEYBEK OLMAK KOLAY DEĞİL,
VATAN VE MİLLET İÇİN ÇARPAN YÜREĞİN OLACAK ÖNCE,
AHLAK VE MORAL DEĞERLERİN OLACAK,
ONDAN SONRA KUVAYI MİLLİYE RUHU İDARKI VE AZMİ İLE ÇALIŞACAKSIN,EMEK VERECEKSİN,MÜCADELE EDECEKSİN,
sadece siyasi kompak kombinasyonları herşey mübah deyip sana verilen siyasi oy ve desteği suistimal etmeyeceksin,
Muğla’ya bir şey veremediklerinin itirafı bu aslında,
çok şükür Yüce Allah bahşetmiş Bodrum’as,Marmaris’e,Fethiye’ye çok şeyi,
anlayana tabii,
anlamayana artık HALKIMIZ ANLATIYOR ve ANLATACAK,
SELAMLAR,

Reşat ÖztepeOcak 28, 2020 / 1:06 pmCevapla

Gocuman; her gün enterasan konularla kamu oyu önüne çıkmaya başladınız. Tebrik ediyorum. Biraz hiciv olacak ama, Hani CeHePe Çimento birleştirici güç diyorlardı. Çimento ‘nun günü mü geçti de birleştiremedi. sevgi ve saygı.


Hit Counter provided by Curio cabinets