“Hepsi seçimden çıkmış ak kaşık” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Hepsi seçimden çıkmış ak kaşık”

Bu haber 27 Ocak 2020 - 0:00 'de eklendi ve 1.886 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Başlığın sahibi Emekçi Yazar Kemal Özcan.

Milas‘ta CHP eski İlçe Eğitim Sekreteri Raşit Cengiz‘in “Deli düşünceler” başlıklı paylaşımına yorumda bulunan Kemal Özcan şöyle demiş:

Onlara sorsan hepsi seçimden çıkmış ak kaşık. (Yatağan’da sendikacı vekil dahil)… Ellerinden geleni yapmışlar, ama o İrlandalılar var ya o İrlandalılar…#KÖZ

Kime sorarsan? Onlara… Milletvekili Süleyman Girgin dahil  onlara…

Yer yer “başkaldırılar” olmasa da “başı buyrukluklar” arasında otokrasiden süzme bir kongreler süreci tamamlandı.

Bodrum‘da Halil Karahan, Dalaman‘da Sezer Durmuş, Kavaklıdere‘de Mehmet Gülhan,

Köyceğiz‘de Hüseyin Erol, Marmaris‘te Zekican Balcı, Menteşe‘de Mustafa Aytaç Kavak,

Milas‘ta İlgin Göktepe, Ortaca‘da Evren Tezcan, Seydikemer‘de Cemil Daydır, Ula‘da Hüseyin Özcan, Yatağan‘da Mehmet Kemiksiz, Datça‘da Aytaç Kurt ve Fethiye‘de Mehmet Demir ilçe başkanı oldu.

Kaçını tanıyorsunuz?

xx           xx           xx

Bir gazeteci olarak AK Parti Fethiye‘de en son tanıdığım Fethiye İlçe Başkanı Kadir Sarıhan oldu. 31 Mart yerel seçimleri öncesi ilçe başkanlığından istifa ederek belediye başkanı aday adaylığını açıkladı, ama aday gösterilmedi. AK Parti Fethiye‘de seçimi kaybedince fatura Sarıhan‘a kesildi, partiden ihraç edildi.

Yerine kim atandı bilmiyorum, ama CHP’de belediye başkanı adayı olup, seçimi kaybeden ilçe başkanları yeniden ilçe başkanı yapıldı…

Bodrum‘dan Ömer Özmen‘i tanıyordum, görevden aldılar. Diğer AK Parti ilçe başkanlarının da görevden alınmaları (istifa etmeleri) bekleniyor. Diğer ilçe başkanlarından Menteşe İlçe Başkanı olduğu için Tamer Topal‘ı ve adları il başkanı adayları ve başka nedenlerle basında adları geçtiği için Milas İlçe Başkanı Fahri Acar ve Yatağan İlçe Başkanı Ali Tekin‘i tanıyorum.

Hem gazeteci hem “CHP’li”olarak CHP‘nin yeni ilçe başkanlarından Halil Karahan ve Mehmet Gülhan ile Hüseyin Erol,Mustafa Aytaç Kavak, İlgin Göktepe, Evren Tezcan, Hüseyin Özcan, Mehmet Kemiksiz ve Mehmet Demir‘i tanıyorum.

13‘te 9.. Fena değilmiş… Bilmek, tanımak derseniz Halil Karahan, Mehmet Gülhan, Evren Tezcan ve Hüseyin Özcan ile tanışıklığım var…

xx           xx           xx

GEÇMİŞİNİ UNUTAN PARTİ

Eskiden öyle miydi?

Tufan Doğu‘nun il başkanlığında ilçe başkanlıklarında bulunan isimler; Merkez de Hüseyin Ülkü, Fethiye‘de Adnan Özbaki, Köyceğiz‘de Yılmaz Sertkaya, Salih Erbay, Dalaman‘da Abdullah Akdeniz, Bodrum‘daMusa Gökbel, Sezai Avşar, Milas‘ta Hasan Fehmi İlter, Enver Tuna, Datça‘da Özcan Özdemir, rahmetli Cengiz Özkul veRaif Dinçeriş, Yatağan‘da Sadi Özcan, Ula‘da Özer Ekmekçi aklıma geliverenler… İl genelinde herkes hepsini tanırdı.

Çok merak ediyorum, bugün ilçe başkanı olanların acaba kaçı bu isimleri biliyor veya duydu?

Hatta kaçı Mürsel Alban ve ondan geriye Tuncer Besi‘ye kadar il başkanlarını sayabilir?

Hadi ilçe başkanları çok genç çocuklar. O yüzden onlar değil, belediye başkanlarımız saysın…

CHP‘nin üç kadın ilçe başkanı vardı. Marmaris‘te Fatma Gebeş Çimen, Seydikemer‘deNalan Büyükçoban ve Köyceğiz‘de Hülya Yıldız..

Bugün üçü de yok! Gerçekten merak ediyorum, yeni ilçe başkanlarının kaçını tanıyorsunuz?

Kabahat kimin; bu genç siyasetçilerin mi, bizlerin, sizlerin mi, yoksa “partinin” mi? Bu CHP kimin, neyin CHP’si?

xx           xx           xx

Yazımı yazarken bir dostuma “Bu ilçe başkanlarını tanıyor musun?” diye sordum. Bir iki kişi sayabildi. Sanki ben hepsini tanıyormuşum gibi, benden utancını yenebilmek adına olmalı “İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’na sor bakalım kaçını tanıyor” dedi.

İlçe başkanların hemen hepsini çantasını taşıdıkları ile birlikte belirlediler.” diye uyarmaya kalktım, o “Ben eski ilçe başkanlarını kastettim” diye düzeltti.

İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nun kendisini tanıyan yok, eski ilçe başkanlarını, hatta il başkanlarını bile tanımaması gayet normal… Ki geçen hafta onun için tehlike çanları çalıyordu…

Kulislere bakılırsa, ben bu yazımı kaleme alırken eğer hafta sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin GümüşDeğişimcilerden” gelen öneriye “evet” dedilerse veya demek zorunda kaldılarsa bugün yarın Adem Zeybekoğlu’nun yeniden aday olmayacağı açıklanabilir…

xx           xx           xx

AYRIŞMA BAŞLADI MI?

Oligarşinin parti içi muhalif temizliğinden sonra şimdi sanki bir yeniden “parti içi iktidar paylaşımı” yaşanıyor. Bu çerçevede Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ün de kurultay delegesi yapılmamasının istendiği konuşuluyor.

CHP‘de “Kurultay Delegeliği” il başkanlığından çok daha önemli. İl Başkanlığı için olsa bir kapı kulu bulunur, üzerinde anlaşılır da kurultay delegeleri belirlenirken “Oligarşide önümüzdeki yerel ve genel seçimler arifesinde yaşanması beklenen ayrışma” şimdiden yaşanabilir.

Belki de yaşanmaya başladı, hissedemiyoruz.

Nitekim bu konularda benim dışımda yazan tek kalem ve CHP‘ye dair bilgiye daha sağlıklı ulaşabilen Nejat Altınsoy arkadaşımız da bu konudaki yazısında, kurultay delegelikleri ile ilgili“Liste belki de bu günden başlayan görüşmeler ve ittifaklar sonrasında oluşturulacak. Bilindiği gibi CHP’de artık rekabet genel merkeze yakınlıkta, yüksek siyasette gerçekleşiyor. Bu süreçte rekabet ya da ayrışma yaşanabilir mi? ‘Eğer kurultay delegesi olmayı bekleyen birisi ya da birileri liste dışı kalırsa’ yaşanabilir.” diye yazdı.

Demek ki bir ihtimal var. Bahattin Gümüş adı boşuna dillendirilmiş olamaz.

8 Şubat‘ta yapılacak il kongresinde il yönetimi ile birlikte Muğla‘nın milletvekili sayısının iki katı; yani 14 kurultay delegesi seçilecek. 4 milletvekili “doğal delege” ve böylece 18 yapıyor.

Adettendir; listenin başına Büyükşehir Belediye Başkanı ile 7 ilçe belediye başkanı yazılacaktır. 8 yapar… Bodrum, Milas, Marmaris, Fethiyeilçe başkanlarını da eklediniz mi 12 yapar… Kalan 1 delegeliği de il başkanına verdiniz mi, tamam…

Geride 9 ilçe başkanı var. Mesela Köyceğiz İlçe Başkanını nereye koyacaklar?

xx           xx           xx

9 ilçe başkanı bir il başkanı aday çıkardığı gibi, ilk seçimde milletvekili sıralamasını da yapar…!

İşte bu noktada olmalı aralarında Bodrum, Milas, Marmaris, Fethiyeve Ortaca ilçe başkanlarının da bulunduğu 7 ilçe başkanı Marmaris‘te bir araya gelerek “yeni bir il başkanı” çıkarılmasına karar vermişler.

Bu harekete “Değişimciler”  diyorlar.

GeçenCuma günü de Menteşe‘de 13 ilçe başkanı toplanmış ve o toplantıda çiçeği burnunda Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, “Adem beyi severiz, ama yeni bir il başkanı çıkaralım” derken, Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan da “Değişimden yanayız” ifadesinde bulunmuş.

Kulislere göre Milletvekili Mürsel Alban ile Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ta “değişimden” yanalar… Buna karşılık Osman Gürün veBahattin GümüşAdem Zeybekoğlu ile yola devam edilmesi” kararındalar.

Hafta sonunda “taraflar” bu “hassas konuyu” masaya tekrar yatırdılar.

Ben bu yazımı yazı işlerine verirken toplantı sonuçlanmamıştı. Eğer değişimcilerin dediği oldu ise 13 gün sonra kongre Adem Zeybekoğlu dışında bir isimle yapılır ve Mürsel Alban‘ın patronluğu pekişir..

YokOsman Gürün‘ün dediği olur, Zeybekoğlu ile kongreye gidilirse Osman GürünDurun bakalım..” demiş olur.

Tabi bir ihtimal daha var. O da iki listeli bir kongre… Yani “Üçüncü yol” açılabilir. Seçimden çıkan ak kaşık, ne kadar ak ne kadar kara kongrede anlaşılır, bekleyip görelim…

—————————————

GÜNÜN SÖZÜ:Ölüm hayattaki en büyük kayıp değildir. En büyük kayıp, biz yaşarken içimizde ölen şeydir.

ÇİVİ

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün ev sahipliğinde AK Parti, CHP, İYİ Parti milletvekilleri, il başkanları ile ilçe belediye başkanları, bilgilendirme ve koordinasyon toplantısında bir araya geldi. Arkadaşım  “Hedef 1, Muğla 1 oldu” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets