Erol Kapiz istifa eder mi? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Erol Kapiz istifa eder mi?

Bu haber 21 Ocak 2020 - 0:00 'de eklendi ve 2.134 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

GÜLEDA’NIN ADI YAŞAYACAK MI?

Menteşe Kent Konseyi‘nin hafta sonunda gerçekleşen olağan genel kurulunda, konseyin Kadın Meclisi Başkanı Dilek Bulut tarafından Güleda Cankel’in adının yaşatılacağı açıklandı.

Cankel ailesi çok sevinmiştir.Muğla da, biz de sevindik… Dilek Bulut, sevindirici haberi şöyle vermiş:

Güleda Cankel 18 Kasım 2019 Günü üniversite öğrencisi olduğu Isparta’da 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun hiçbir aşamada uygulanmaması sonucu bir erkek cinayeti tarafından katledilmiştir. Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin son toplantısında Güleda Cankel’in Menteşe Ortaköy Mahallesi’nde yaşadığı evin bulunduğu sokağa isminin verilmesi kararı aldık ve belediye meclisine önerge sunduk, cevap bekliyoruz.

Ama sevinmek için de erken. Yanlış anlaşılmasın… Karar “Belediye Meclisinde” değil, Kent KonseyiKadın Meclisinde” alınmış…

xx        xx        xx

Dünkü yazımda belirtmiştim, Menteşe Kent Konseyi‘nin hafta sonunda gerçekleşen genel kurulunun onur konuğu Prof. Dr. Ruşen Keleş‘ti. “Yerel Yönetimlerde Demokrasi ve Katılımcılık”ı anlattı.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ve Milletvekili Süleyman Girgin‘in de katıldığı genel kurulda yer yer boş olan salon Ruşen hocanınsöyleşisinde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nun da katılımıyla tamamen dolmuş.

Genel kurul bazı ajans muhabirleri yanında genç meslektaşlarımızdan Sinem Karakaya tarafından da izlenmiş. Sinem haberini ajanslara göre daha detaylı yazmış. Kutluyorum, ama nedense Prof. Dr. Ruşen Keleş‘in söyleşisinden kimse bir şey yazmamış. “Demek ki hoca haber değeri olan bir şeyler dememiş” demek mümkün, ama dersem kendi kendimi döverim!

Belki de gençlerin ilgisini çekmemiştir veya vakitleri yokmuştur… Oysa “haber değeri (!) olmasa bile” hocanın anlattıklarından çok şey öğrenebilirlerdi. Hoca muhtemelen “kent konseylerinin” yerel yönetimler için “belediye meclisleri” kadar ve hatta daha fazla “önemli” olduğunu da anlatmıştır…

Bakarsınız üniversitemizin Kamu Yönetimi Bölümü hocayı davet ederde hepbirlikte izleriz…

xx        xx        xx

Tabi Prof. Dr. Ruşen Keleş (bu mümkün değil ama) kent konseylerinin öneminden söz etmemiş de olabilir. Ki Konsey Başkanı Dr. Keskin‘in açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Başkan Gümüş, “eleştirilmekten korkmadığını” belirterek, “Biz ekibimizle Menteşe’yi birlikte yöneteceğiz diyerek yola çıktık. STK’ların, halkın görüşleri bizim için çok önemli. Menteşe Kent Konseyi’ni kısa sürede yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Ben eleştiriden korkmam. Yanlışımız varsa söylesinler. Menteşe’ye yararlı olacak her çalışmanın da arkasındayız. Şimdiye kadar nasıl bir olduysak bundan sonrada bir olarak devam edeceğiz” demiş.

Ama nedense, “Güleda Cankel bizim kızımız. Onun adını elbette yaşatacağız. Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımızın Kadın Meclisi Üyelerimizden, benden farklı düşüneceklerini sanmam.”dememiş. Aklına gelmemiş olabilir, ama kesinlikle belediye meclisi üyelerinden çekinmiş olamaz.

Belki de demiştir de gazeteci arkadaşlarımız atlamıştır…

Ancak deseydi güzel olurdu… Tabi elbette Kadın Meclisinin duyarlılığını Belediye Meclisi de gösterecektir…

xx        xx        xx

ELEŞTİRİDEN KİM KORKMAZ?

Başkan Gümüş‘ün “Ben eleştiriden korkmam.” ifadesini biraz manidar buldum. Korkan, korkmasa da eleştirenlere kızan seçilmişlerimiz az değildir! Haberlere dikkatle baktım. Kent Konseyi Başkanı Dr. Keskin açış konuşmasını yaparken, “Hiçbir kurum ya da kişi eleştirilemez değildir” demiş.

Başkan Gümüş‘ün ifadesi bu ifadeye karşılık söylenmiş olabilir mi, bilmiyoruz…

Dünkü yazımda, genel kurula katılamama “mazeretim” nedeniyle aramızda geçen diyaloğu paylaşırken Dr. Keskin‘in “Yarınki konuşmama bu konuya değinerek başlayacağım…” ifadesine yer vermiştim. Dr. Keskin dediği gibi yapmış, açış konuşmasına şöyle başlamış:

Konuşmama  engelliler meclisimizden ve dezavantajlı hemşehrilerimizden özür dileyerek başlamak istiyorum. Engelli hemşehrilerimizin günlük hayatta karşılaştıkları eşitsizlikleri düzeltmeyi misyon edinmiş bir kurum olarak, toplantıyı ortopedik dezavantajı hemşehrilerimizin ulaşamayacağı bir salonda yapmış olmaktan dolayı son derece mahçubuz. Bu salonda asansör yapımı ile ilgili çalışmalar olduğunu biliyoruz, bir sonraki toplantımıza kadar herkes için erişilebilir hale gelmiş olmasını umuyoruz.

Yıllar sonra ilk kez haklarımızın, sorunlarımızın çözümlerinin peşine düşen birilerini görmek mutluluk ve umut verici… Menteşe Kent Konseyi‘ne ve Engelliler Komisyonu‘na engelliler adına teşekkür ediyorum…

xx        xx        xx

Menteşe Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin konseyin çalışmaları ile ilgili bilgi verirken, “Birçok yerde rutin uygulama olan, kent konseyinin belediye meclisinde temsili ve ihtisas komisyonlarında yer alması uygulamasının Menteşe’de ilk kez başladığını ve ilçemiz için de artık rutine dönüştüğünü belirtmek isterim. Şu ana kadar Kadın Meclisimiz ‘Eşitlik Birimi’ kurulmasını, konseyimiz Yürütme Kurulu da Atık Bedeli Raporunu belediye meclisine iletmiştir. Az sonra Kadın Meclisi Başkanımızın da bahsedeceği ve çok önem verdiğimiz bir önergeyi de önümüzdeki meclis toplantısında görüşülmek üzere dün itibariyle Belediye Başkanlığına iletmiş bulunuyoruz.” ifadesinde bulunmuş.

Dr. Keskin konuşmasında “eleştiri” sözcüğünün geçtiği bölümde de özetle şöyle demiş:

Kurumsal altyapımızı tamamladık. Bu süreçte Muğla halkından topladığımız sorunların çözümü için çalışmalar gerçekleştirdik. Bize göre, hiçbir kişi veya kuruluş eleştirilemez değildir, kendi özeleştirisini yapamayan, yapılan eleştirileri olgunlukla karşılamayan kişilerin veya kurumların ne kendilerine ne de topluma bir yararı olmayacağı açıktır. Merkezi ve yerel idare ile kurumlar arasında bir köprü, denge ve denetleme mekanizması kurmaya çalıştık. Ulaşım zammı, Karabağlar Yaylası, Katı Atık Bedeli konusunda inisiyatif aldık ve çalışma yürüttük.

Ayrıca Muğla‘da hala Ula, Seydikemer veKavaklıdere‘de kent konseyiolmadığını ve Yatağan ile  Köyceğiz ilçelerindeuzun zamandır genel kurulların yapılamadığını belirten Dr. Keskin, “Bu konu ile ilgili de çalışma başlatacağız.” diye kaydetmiş.

xx        xx        xx

GÜZEL GELİŞMELER

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile özellikle ulaşım konusunda sık mesai yaptıklarını ve ulaşım forumu sonrası taleplerinden olan ve “Öğrenci Dostu Muğla” hedefleri arasında yer alan, üniversite gençlerinin hayatını kolaylaştırıcı Yeniköy-Kötekli-Kampüs içi ve Sağlık Bilimleri arası hattın hizmete girdiğini anımsatan Dr. Keskin, öteki gelişmeleri şöyle anlatmış:

Yine Temmuz ayında düzenlenen ulaşım forumunda Prof. Dr. Özlem Şahin Güngör ve şu an Kadın Meclisi Başkanı olan Dilek Bulut’un gündeme getirdiği ‘Kadın Dostu Kent’ hedeflerimiz kapsamındaki taleplerimizden 22.00’den sonraki toplu taşıma seferlerinde kadın yolcuların istedikleri yerde inebilmeleri uygulamasının da yakın zamanda rutin uygulamaya dönüşmesinden ve yine MBB’ye ilettiğimiz stratejik planda ‘Halkçı-Sosyal Belediye’ hedefleri içinde yer alan Down Cafelerin ilkinin Fethiye’de açılmış olmasından dolayı çok mutluyuz. Keza öğrenci forumumuzun hemen ardından üniversitede öğrenci hakları ofisinin açılması da sevindirici bir gelişmedir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi‘ne bu konularda bizde teşekkür ediyoruz.

xx        xx        xx

“SIRADA TEL ÖRGÜ KONUSU VAR”

Menteşe Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin ortaya koydukları çalışmaları anlatırken, “Yürütme kurulundaki ve meclislerdeki arkadaşlarımla ve tabii ki sizlerle beraber, bu eşsiz güzellikteki kentin ve halkın yararına olan her şeyin yanında ve destekçisi, zararına olan her şeyin ise karşısında olacağız. İster atanmış ister seçilmiş kim yaparsa yapsın doğrunun yanında duracağız, yanlışı düzeltmek, yanlışa izin vermemek için yani, birlikte yönetmek birlikte çözmek için çalışacağız” derken, Kent Konseyinin; kent konseyini oluşturan oda, dernek veya sendikaların alternatifi olmadığını, hepsinin katılımıyla oluşan ve kentin tamamını kapsayan ortak bir çatı olduğunun altını çizmiş ve “Kimsenin bize bahşetmesine ihtiyacımız ve hiçbir kişi ve kuruluşun tasarrufuna da bağlı olmayan, kentli olmaktan kaynaklı doğal haklarımız var. Bu hakların savunusunu yapan konseyin muhatabının sadece belediye olmadığını, kent hakkını ilgilendiren her konunun muhatabı kim olursa olsun görev alanımız içine girdiğini de belirtmek isterim.” ifadesinde bulunmuş.

Ardından da Eğitim Araştırma Hastanesi ile ilgili “Kimsenin kalıcı olmadığı koltuklarından dolayı halkı mağdur etmeye hakkı yok. Şimdi sırada Büyükşehirin yaptığı alternatif yolun sonunda hastane tarafından çekilen tel örgü konusu var..” diye açıklama yapmış. Bu konuda kendisiyle görüşme ihtiyacı duyduğum Dr. Vehip Keskin, sözlerinin yanlış algılandığını belirterek, Genel kurulumuzdan önceki gün İl Sağlık Müdürümüz Dr. İskender Gencer ile bir telefon görüşmesi yaptım, konuya dair önümüzdeki hafta yapacağımız değerlendirme ve görüşmeler sonrasında kamuoyuna ayrıntılı açıklama yapacağız.” ifadesinde bulundu.

Kent Konseyi‘nin iyi bir arabulucu olacağına inanıyorum…

——————————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hiçbir şey eleştiriden korkmak kadar yanlış olamaz… #RosaLuxemburg

ÇİVİ

Hafta sonunda taraftar Erol Kapiz’in istifasını istemiş. Arkadaşım, “10 numara yağ kokan otobüs giydirmede bile istifa etmedi o.” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat ÖztepeOcak 21, 2020 / 4:34 pmCevapla

Gocuman ; Yazınızı okudum. Keyif aldığımı söyleyemem. Bahattin Bey o toplantıda diyebilirdi. O Genç kızımızın ismin yaşatacağız diye. Bir de bu yol ve tel örgü meselesi. Bu memlekette Tüm Mühendisler tükendimi, ne oluyor. sevgi ve saygı. “Kimsenin kalıcı olmadığı koltuklarından dolayı halkı mağdur etmeye hakkı yok. Şimdi sırada Büyükşehirin yaptığı alternatif yolun sonunda hastane tarafından çekilen tel örgü konusu var..” diye açıklama yapmış.


Hit Counter provided by criminal attorney Orange County
izmir escortantalya escortizmir escortporno indirizmir escortporno izle indirporno izle