Başkan Tokat Büyükşehir adayı mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Başkan Tokat Büyükşehir adayı mı?

Bu haber 18 Ocak 2020 - 0:01 'de eklendi ve 1.943 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

ÖZGÜRCE

Özcan Özgür

BENİ Bİ GÜLMEK ALDI

Sevgili Nejat Altınsoy‘a14 Ocak‘ta kaleme aldığı “Beni bi gülmek aldı” başlıklı yazısına teşekkür ediyorum. Bana insanın en az kendisi kadar olgunluk dönemini yaşayan bir meslekdaşı tarafından takdir edilmenin ne kadar keyifli bir şey olduğunu gösterdi.

Bilenler bilir, Hamle‘de benim bu köşemin dışında bir köşem daha vardı. “Olaylar ve İnsanlar”…

Yazısında sevgili Nejat‘ın da belirttiği gibi, “Olaylar ve İsanlarHamle‘nin mizah köşesidir. Köşenin logosu da sevgili Nejat tarafından çizilmiştir. Sonradan o logoya ben de “Yaveş”  tabelası eklemiştim. O sözden de anlaşılacağı gibi bu köşe bir “aykırı” köşeydi de…

Tee Erman Şahin’in bugün kapalı olan “Yeni Muğla Gazetesi”nden taşıyıp geldiğim bu köşe, “oradaki ayrı ayrı “Bunları duydunuz mu?” ve “ÇİVİ” kutucuklarının Hamle’de birleşmesinden doğmuştu…

Aynı zamanda “kendini üreten” bir köşe olan “Olaylar ve İnsanlar”ın logosuna Muğlalı dilinde “Yaveş” sözcüğünü koymama bir arkadaşımızın haberine “Muğla ihracatta Ege’nin gururu oldu” diye attığı başlık neden olmuştu. Yine bu başlık “ÇİVİ” de yeralırken, şöyle yazmışım:

– “Muğla ihracatta Ege’nin gururu oldu”

– “Öölü şe olmaz!”

xx        xx        xx

Nejat arkadaşım beni onurlandıran yazısında, bu serüveni kendi penceresinden anlatırken “Seversiniz sevmezsiniz, Takdir edersiniz etmezsiniz (!) Özcan Özgür’ün Çivi’si an itibariyle kabul gören, kendi okuyucusunu yaratan, sonuçları itibariyle de tartışmalara yol açan türün tek Muğla örneğidir. Çivi’de yaklaşık iki yıldır yer alan; ‘Beni bi gülmek aldı’ köşesi ise hiciv ve nükteden beslenen Çivi’nin küçük biraderidir.” demiş.

Doğrusu “Küçük birader” yakışmış. Matruşka gibi başka biraderlerde var… “Beni bi gülmek aldı” ise biraderlerin en sevileni oldu.

Sevgili Nejat, “Aramızda ciddi görüş ayrılıkları olsa da; ‘Çivi’ ve ‘Beni bi gülmek aldı’ geleneksel gazeteciliği ötesinde Babıali düzeyine oturan çizgisiyle vazgeçilmezlerimiz listesinde yerini almış durumda.” diye devam etmiş. Eyvallah…

Kendisini iyi tanırım. Yazısında sanki, artık “Olaylar ve İnsanlar” geri gelsin mesajı da var gibi… Aslında ben de özledim, ama “Olaylar ve İnsanlar”ı hazırlamak, inanın “Özgürce” yi yazmaktan zor… Neyse uzatmayalım. Yazısını noktalarken, sevgili Nejat da öyle demiş:

Bir tespitle bitirelim. Sondan bir önceki Çivi’nin ‘Beni bi gülmek aldı’ bölümünde; ’10 Ocak Günü Muğla Basını Milas’ta Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın basın gecesinde konuğu oldu. Arkadaşım, ‘Eskiden basını Kocadon buluştururdu. Muhammet Başkan Büyükşehir’e aday galiba’ dedi’ ifadelerinin yer alması nedeniyle; Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

xx        xx        xx

BAŞKANLARIN BASINLA İLK 10 OCAK BULUŞMASI

Geçmiş yıllarda Mehmet Kocadon, yeni yıla “Muğla Basını” ile ‘Merhaba‘ derdi.

Bir Ören dönüşü Akçapınar‘da düşüp oramı buramı kırmam sonucu gördüğüm uzun tedavi ve ardından gelen komplikasyonlar ve ameliyatlar sonucu evden çıkamadığım için o ‘basınla yeni yılı karşılama buluşmalarına‘ katılamamıştım.

O buluşmalar, Kocadon’un Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı hedefine bağlanmıştı da...

Kocadon‘un ardından “il genelinde” olmasa da ilçesi dışından gazetecilerinde katıldığı bir basın gecesi düzenleyen ilk belediye başkanı da Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat oldu.

Ayrıntıda saklı olanı görüp göstermeyi hep sevmişimdir. Yapanları da alkışlamışımdır. Herkesin olmasa da gazetecilerin; gazetecilerin olmasa da benim aklıma Kocadon ve Büyükşehir geldi!

Nejat Altınsoy‘un aklına gelende aynı olabilir… Ki onu da bi gülmek almış!

O gün (10 Ocak) Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca,Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da ilçelerindeki gazetecilerle biraraya geldiler. Bu yerel yöneticilerin ilk “10 Ocak” bulaşmasıydı…

xx        xx        xx

BAŞKAN TOKAT BÜYÜKŞEHİR MESAJI MI VERDİ?

Duyumlarıma göre, bu güne kadar Muğla Basını ile il genelinde yeni yıla “merhaba” demeyi düşünmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ilk kez 10 Ocak Gecesi yapmayı düşünmüş, ama ne oldu ise o gece ertelenmiş. Bu ayın sonunda yapılması bekleniyor…

Milas Belediye Başkanı Tokat 9 Ocak‘ta ziyaret ve kutlamalar da bulunmak üzere il merkezine gelmişti. O ziyaret ve kutlamalar Muğla Gazeteciler Cemiyeti ve Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği‘nde gerçekleşti. Hatta bu yol oldu, STK’cılar, siyasiler ve yerel yöneticiler adeta sıraya girdiler.. Sosyal medyadan izledik.

Büyükşehir‘in düzelemesinin ertelendiğini duyunca Başkan Tokat iki cemiyetin yöneticilerine “Arkadaşlarınızla bekleriz” diye davette bulunmuş. Ben de gittim. Keyifli bir gece oldu. Başkan Tokat ve yardımcısı Hüseyin Çöllüoğlu ile Kemal Kaşkar, Coşkun Efendioğlu, Kemal Sürgün başta Milaslı meslektaşlarımla görüşme imkanı buldum. Onlardan Özgür Mil‘den Milas‘ı, Çöllüoğlu‘ndan belediye ve siyaseti dinledim. Yararlı oldu… Başkan Tokat’ı Milas Basını ile “barışık” gördüm, gece ilk değilmiş, önceki 10 Ocak’larda da birlikte olmuşlar.

Başkan Tokat’ın 10 Ocak gecesini Tabakhane‘nin tarihi mekanlarından birinde yaşadık. Öyle bir mekanda Milas Basını‘nın duayenleri Olcay Akdeniz ile Nevzat Çağlar Tüfekçi‘yi aradı gözlerim. Gelmemişlerdi. Mekanın adı bir hastalık adı “Vertigo”ydu… Milas‘a aklımda iki soru ile gitmiştim. “Neden Vertigo?” diye soracaktım unuttum, ama Başkan Tokat‘a bizi uğurlarken “Muğla basını ile Milas basının biraraya getirdiniz. Aklıma Kocadon geldi. Büyükşehir’e aday mısınız?” diye sormayı ihmal etmedim. Hepbirlikte gülüştük. “Olumlu olumsuz” bir yanıt alamadım. Başkan Yardımcısı Çöllüoğlu‘na da birlikte otururken sordum o da “Neden olmasın, başkanımıza yakışır” yanıtı vermişti. Evet, neden olmasın?

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün büyükşehire hazırlandığı, kendisinin itirazlarına rağmen konuşuluyor. O’na yakışan Muhammet Tokat’a da yakışır…

xx        xx        xx

10 Ocak‘ta gazetecilerle gecede buluşan ikinci başkan, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras oldu. Bodrum basını belediye mülkü Trafo Cafe’de ağırlayan Başkan Aras geceyi, eşinin rahatsızlığı nedeniyle davete katılamayan duayen gazeteci Zeki Özkeskin’i telefonla arayıp geçmiş olsun dileklerini ileterek başlatmış. Belki Başkan Tokat‘ta Tüfekçive Akdeniz‘i aramıştır, bilmiyoruz…

Gecede gazeteciler adına konuşan Rezzan Şebin, an itibariyle Türkiye’de 108 tutuklu gazeteci bulunduğunu ve 36 binin üzerinde de internet sitesinin kapalı olduğunu ifade etmiş. Şebin, Başkan Aras’ın göreve geldikten hemen sonra yerel gazetecilerden oluşan bir ekibi Belediye bünyesinde istihdam etmesinin, basına verdiği değeri göstermesi açısından çok sevindirici olduğunu kaydetmiş.

Gazetecilerin gününü kutlayan Başkan Aras‘ta “Eleştirel yazıların hepsini okuyorum. Bu eleştiriler bizleri olumlu yola yönlendiriyor, çok ön açıyor. Eleştiri, muhalefet her zaman gereklidir çünkü muhalefet olmadan gelişme dolayısıyla değişim yakalanamıyor.”diye konuşmuş.

10 Ocak‘ta gazetecilerle “kahvaltıda” biraraya gelen başkanlardan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay,Gazeteciler vatandaşla yöneticiler arasında bir köprüdür. Gelişimin en önemli öğelerinden biridir.” demiş. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da kahvaltıda, meslektaşlarımızla şöyle seslenmiş:

Ben yöneticiyim. Gazeteci beni eleştiriyorsa, asla onun yargılanmaması lazım. Maalesef birini eleştirdiğiniz zaman sizin hakkınızda soruşturmalar açılıyor ve cezaevine gönderiliyorsunuz. Zor şartlar altında gazetecilik yapılıyor. Hiçbir zaman kalemini satmayan basın mensuplarına teşekkür ediyorum

Başkan Karaca çalışmalarını anlatırken de, Türkiye’de ihaleleri canlı yayın olarak veren ilk ilçe belediyesi olduklarını anımsatıp, “Bir tane yolsuzluğum olursa manşet atın” diye kaydetmiş.

Sanıyorum Bodrum ve Fethiye‘de “basın, halkla ilşkilerde” örnek olacak iki başkanla karşı karşıyayız…

İkisinden biri büyükşehir adayı olursa şaşırmam… Bu iki genç başkana yakışır…

xx        xx        xx

BASIN PARKI

Haberimiz olmadı. Menteşe Belediyesi de 10 Ocak‘a bir “Basın Parkı” yetiştirdi. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızın adları burada yeralacak. İyi düşünülmüş. Uygulamada özenli olunmalı. Muğla‘nın değerlerinden olan bir güzel “dostumuzun” adı da burada yeralmış. O dostumuz rahmetli Hilal Köseoğlu‘nun adını Bahattin Uyar, Mehmet Ali Eren, yeni yitirdiğimiz Ayhan İçöz ve diğer “kültür-sanat-edebiyat” insanlarımızın adlarını da bir başka parkta yaşatabiliriz… Keşke iki cemiyet başkanı ile de görüşülseymiş. Önce “gazeteci” tanımı yapılmalı. “Cemiyet” üyelikleri yeterince sulandırıldı, bari “Basın Parkı” sullandırılmasın… Oradaki isim plaketlerinin altına da “Nerede gazetecilik yaptıkları” yazılsın…

Başkan Gümüş‘ün o gün Ata Park‘taki kahvaltısına katılamadım. “Basın Parkı” açılışında olmak isterdim. Düşüncesi için teşekkür ederim. Umarız uygulamada “politik istismar” yaşanmaz… Bari bu uygulamada “Geçimini” bu meslekten sağlayanlar “gazeteci” görülür. Yitirdiklerimizi rahmetle, saygıyla anıyorum…

——————————                                             ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Zulum ile abad olanın akıbeti berbad olur. -Yunus Emre

ÇİVİ

Osman Gürün’ün basın danışmanının açtığı davada Bodrum’da yargılanan Hüseyin Anıl, dünkü duruşmasında çıkışta, “Adaletle abad olur insanoğlu” demiş.

Beni Bir Düşünce Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat ÖztepeOcak 18, 2020 / 1:04 pmCevapla

Gocuman; Yazınızı her gün gibi bugün de keyifle okudum. Nejat Beyefendi ile ilgili olarak fikirlerinize aynen katılıyorum. Ancak; Muğla mız da Kaç tane Özcan ÖZGÜR var ve yetişiyor mu. veya yetiştiriliyor mu. talep var mı. Umutsuz değilim amma Ümitsiz gibi duruyorum. Sevgi ve saygı.


Hit Counter provided by criminal attorney Orange County
izmir escortantalya escortizmir escortporno indirizmir escortporno izle indirporno izle