Yerel yönetimlerin çorba gösterisi mi? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yerel yönetimlerin çorba gösterisi mi?

Bu haber 17 Ocak 2020 - 0:00 'de eklendi ve 1.373 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Turnusol kağıdı gibi hepimizi açığa çıkaran, iki yüzlülüklerimizi yüzümüze çarpan #SibelÜnli’yi konu edindiğim dünkü yazımı “#SibelÜnli hangi nedenle yaşamına son vermiş olursa olsun farkındalık yarattı.” diye noktaladım.

İstanbul Üniversitesirektörü, öğrencilerinin coplanmasına ve belki de #SibelÜnli‘nin intihar etmesini “tetikleyen” 3 öğün indirimli yemek hakkını tek öğüne indirme kararını geri alırken, 2 polis ile ilgili de soruşturma başladı.

Menteşe Belediyesi yeniden, Bodrum ve Milas Belediyeleri de ilk kez çorba dağıtımı başlattı…10 belediyemiz seyrediyor!

Bu arada Netflix yapımı “Atiye” dizisiyle ekranlara geri dönen başarılı oyuncu Beren Saat, Yıldız Teknik Üniversitesi’de aldığı ödülü yemek hakları için mücadele eden İstanbul Üniversitesiöğrencilerine adadı. Yaptığı konuşmada “Onur Ödülü ile ilgili ne konuşma yapacaksın Beren?’ diye kendi kendime düşündüm. Ben bu ödülü İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin verdiği onur mücadelesine adamak istedim.” dedi.

Kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın, akademisyenlerimiz ne kadar “cahil” olsalar da olmasalar da bir avuç kalmış sanatçılarımızın duyarlılığı, hayata bakışları son derece önemli.

Beren Saat’i kutluyorum…

xx           xx           xx

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı da kutluyorum.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin “hak arama” eylemi ve #SibelÜnli‘nin intiharıyla ortaya çıkan “farkındalığın” ardından Muğla‘da çorba dağıtımı başlatan ilk belediye Bodrum Belediyesi oldu.

Başkan Aras sosyal medya hesabından 7 Ocak‘ta “Sevgili öğrenci arkadaşlarım; Zor şartlar altında eğitim gördüğünüzü biliyorum. Biz de bu çorbada tuzumuz olsun dedik ve Bodrum’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nda okuyan öğrenci arkadaşlarıma çorba ikram etmek istedik. Hepinizi misafirimiz olmanız için Müsgebi Cafe’ye bekliyorum. Sizleri seviyorum.” diye paylaşımda bulundu.

8 Ocak Çarşamba gününden itibaren de her gün 16.00-20.00 saatleri arasında Müsgebi Cafe de ücretsiz çorba servisi başladı…

Ancak ben kaç sene Melih Gökçek‘in “fukara, garip, gureba” hamaseti içinde aklına bile getirmediğini uygulamaya koyan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ı daha çok kutluyorum.

Üstelik Başkan Yavaş, İstanbul’da yaşananlardan sonra yapmadı bunu…

Başkan Yavaş, çorba kazanlarını üniversitelerin yoğun olduğu noktalara taşıyor. Ocakayından itibaren hafta içi her gün 06.00-09.00 saatleri arasında öğrencilerin sağlıklı beslenmesi ve sıcak çorba içmesini sağlamak amacıyla ilk etapta 5 noktada mevsime uygun çeşitlerde çorba ikramıyla başladılar.

Bu bir “sorumluluk” meselesi…

xx           xx           xx

Muğla‘da #SibelÜnlisayesinde bir fakülte, bir yüksek okula sahip Bodrum Belediyesi‘ni bir Yüksek Okul ve Veteriner Fakültesi‘ne sahip Milas Belediyesi izledi.

Milas Belediyesi öğrencilere final haftasında çorba ikramında bulundu. Sıcak çorba ve ekmek dağıtımı yoğun ilgi görürken, sabah erken saatlerde çorba dağıtımı için Veteriner Fakültesi önünde kurulan standa gelen Başkan Muhammet Tokat, öğrencilere “Sınavda başarı sizden, çorbalar bizden” dedi.

Doğrusu ben Milas Belediyesi‘nin uygulamasından ilk Hüseyin Anıl‘ın paylaşımından haberdar oldum. Sonra Başkan Tokat‘ın “Sınavda başarı sizden, çorbalar bizden” sözünün slogan olduğu sosyal medya duyurularını gördüm…

Hüseyin Anıl 9 Ocaksabahı saat 06.00 da yaptığı paylaşımında “Haydi öğrenci gençler çorbaya gelin. Bodrum’un arkasından, Milas Belediyemiz de öğrencilerimizi düşündü ve gereğini yaptı. Tebrikler Muhammet Tokat ve ekibine.” ifadesinde bulundu.

xx           xx           xx

Sosyal medya kullanıcılarından Yüksel Doğangün de Hüseyin Anıl‘ın paylaşımının altına “Sevgili Hocam; Burası Afrika mı? Yani öğrencilerimiz açlıktan ölüyorlar da bu çorbayı içip hayatları mı kurtulacak. Zamanın da CHP değil miydi, ‘Belediyeler öğrencilere burs veremez’ deyip bunu mahkemeye taşıyan. Şimdi yaptıkları politik istismar değil midir sizce de?” diye yazdı.

Bu da bir bakış… Aslında ortada bir politik istismar da var tabi. Ancak “Neye göre, kime göre?” sorusunun yanıtını da aramak gerekir gibi geliyor bana…

Büyükşehir belediye başkanlarının içinde “çorba çıkaran ilk başkan” olan Mansur Yavaş için “politik istismar” yapıyor denilebilir mi?

Bir de Muğla‘da Menteşe‘nin dışında sadece Bodrum (Güzel Sanatlar Fakültesi ve Denizcilik Meslek Yüksekokulu) ve Milas‘ta (Veteriner Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu) birer fakülte var… Fethiye‘de ise iki fakülte var; İşletme Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi.. Ayrıca Ali, Sıtkı, Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da bulunuyor.

AmaFethiye Belediye Başkanı Alim Karaca çorba dağıtmıyor… Şimdi Başkan Karaca Politik istismar yapmıyor” mu; yoksa “Demek ki Fethiye’yi zengin aile çocukları tercih ediyor..!” mu diyeceğiz? Elbette bir tas çorba ile herşey hallolmuyor…

Hem ne yapılıyor ki, bari bir tas çorba verebilelim…

xx           xx           xx

Menteşe Belediyesiile ilgili de “Öğrencilere ücretsiz çorba” başlıklı haberler çıktı. Haberlerde “Menteşe Belediyesi personeli tarafından Belediyenin Aşevinde özenle hazırlanan çorbalar, her sabah 500 öğrenciye ulaştırılıyor.” denildi. Şaşırdım! Araştırdım, meğer şehir merkezindeki Muğla Meslek Yüksekokulu‘na ulaştırılıyormuş. Demek ki bütün varsıl çocukları yaklaşık 30 bin öğrencinin bulunduğu Kötekli Yerleşkesi’nde toplanmış…

Kötekli’de çorba yok…

Hadi şimdi gelin Yüksel Doğangün‘ün “.. yaptıkları politik istismar değil midir sizce de?” sorusuna tepki gösterin… Görüştüğüm bir Menteşe Belediyesi yetkilisi “Kötekli’de rektörlük dağıtıyor diye oraya girmedik” dedi… Şoke oldum… Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de geçen yılın sonunda Menteşe Kent Konseyi‘nin düzenlediği forumda öğrencilerin eleştiri ve önerilerini yanıtlarken, “Kampüste de çorba dağıtımı yapıyorduk, talep olmadığı için bıraktık. Vakıf makarna dağıyordu, onlarda bıraktı. İstenirse tekrar yardımcı oluruz.” demişti.

Beni bir gülmek almadı, düşünce aldı… Bunlar bu şehri nasıl yönetiyorlar diye düşündüm!

xx           xx           xx

Başkan Gümüşçorba servisi ile ilgili haberde “Uygulamamızı belediyemiz kurulduğu günden bu yana devam ettiriyoruz. Aşevimizde hazırlanan çorbalarımızı Muğla Meslek Yüksekokulumuzda servis ediyoruz. Her gün farklı çorbalar ikram ettiğimiz öğrencilerimiz çok memnun. Biz onlara hemşehrimiz, kardeşimiz gözüyle bakıyoruz. Onlar anne babalarının bizlere emaneti. Biz belediye olarak sadece yol yapan, alt yapı hizmeti veren bir kurum değil, aynı zamanda sosyal projeler ile insana dokunan hizmetler üreten bir kurumuz.” diye devam etmiş.

Bir de şehir merkezindeki Aşevi‘nde öğlenleri 3 çeşit yemek ve yanında tatlı verdiklerini kaydetmiş.

Politik istismar bu olmalı… Çünkü Kötekli’deki gençler kime emanet? Onlar hemşeriniz, kardeşiniz değil mi? Onlar üvey evlat mı?.. diye sorulur…

Ve bu ücretsiz çorba uygulaması seneler önce ilk Muğla‘da, 2010‘da dönemin Valisi Ahmet Altıparmak tarafından Kötekli‘de üniversitenin yurtların bulunduğu girişinde her gün saat 07.00 ila 09.00 arasında 400 öğrenciye iki çeşit ücretsiz çorba dağıtarak başlatılmıştı. 2013 yılında da Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Kötekli Yerleşkesi‘nin valiliğin çorba dağıttığı kapısı ile (C) Kapısı‘nda hergün öğrencilerin giriş-çıkış saati 16.00‘da500 kişilik makarna dağıtımı başlattı. Kesintisiz o gün bu gün dağıtım devam ediyor.

Sabah çorba, akşam makarna o zaman çok güzel olmuştu, ama Vali Altıparmak’ın tayini çıkınca çorba dağıtımı sona erdi. Devlette devamlılığı, o çorba dağıtımında göremedik…

xx           xx           xx

Buarada2014‘te Menteşe Belediyesi uygulamaya geçti. Eski Garaj Alanı altında “Çorba Çeşmesi” bile yaptırdı. Ancak nedense sürdürülemedi. 2018 yılında yeni Rektör Hüseyin Çiçek tarafından çorba dağıtımı yapıldı, ama nedense2019‘da kesildi. Bu sene de yok.. Yani Başkan Gümüş ve elemanları yanlış biliyorlar!

Kötekli’de şu anda akşamları makarna var, sabahları çorba yok…

Seneler önce yine Türkiye‘de bir ilk olarak dönemin Belediye Başkanı Erman Şahin‘in kurduğu o Aşevi‘nin bir şubesini Kötekli‘de neden açmıyorsunuz? Şehir merkezinde Kültür Evi‘nden geçilmiyor. Kötekli‘de hala neden yok…?

Lütfen Yüksel Doğangün’ü haklı çıkarmayın sayın Başkan…

——————————————-

GÜNÜN SÖZÜ:Hayat bu; zaman gelir her şey bir anda son olur. Hayat bu; son dediğin an, her şey yeniden can bulur. -Lucius Annaeus Seneca

ÇİVİ

Menteşe’de Muğla’nın sembollerinden İsmet Tayyaresi’nin aynı yerinde yenileneceği açıklaması karşısında arkadaşım, dün Teyyareye motor mu takacaklar?” diye sorunca Mustafa Esen’den “Hayır orada iniş kalkış pisti yapılıyor” mesajı geldi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
erdal akgülOcak 17, 2020 / 12:11 amCevapla

Sosyal medya kullanıcılarından Yüksel Doğangün de Hüseyin Anıl‘ın paylaşımının altına “Sevgili Hocam; Burası Afrika mı? Yani öğrencilerimiz açlıktan ölüyorlar da bu çorbayı içip hayatları mı kurtulacak. Zamanın da CHP değil miydi, ‘Belediyeler öğrencilere burs veremez’ deyip bunu mahkemeye taşıyan. Şimdi yaptıkları politik istismar değil midir sizce de?” diye yazdı….bu davranış parti klasiği değil yönetimdekilerin insanlık davranışıdır.her davranışı partiye bağlamak sığ düşüncelilerin kıt davranışıdır.ve böyle yazan kişiler kıt düşünceli davranmaktadır.

Reşat ÖztepeOcak 17, 2020 / 3:09 pmCevapla

Gocuman; yazınızı okudum. İlginç bir çok tespit. Anayasamızda “‘Sosyal Devlet'” diye öğrettiler. Yerel Yönetimler bu 1982 Anayasasına bağlı değillermi. Hepsini kast ediyorum. Bir sıcak çorba. bir kâse makarna. çok mu tutar . sevgi ve saygı.


Hit Counter provided by criminal attorney Orange County
izmir escortantalya escortizmir escortporno indirizmir escortporno izle indirporno izle