Marmaris Belediye Başkanına Köpeklerle İlgili Açık Mektup - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Marmaris Belediye Başkanına Köpeklerle İlgili Açık Mektup

Bu haber 17 Aralık 2019 - 0:07 'de eklendi ve 768 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Aslında bugün Hz. Mevlana ve Mevlevilikle ilgili bir yazı yazacaktım ama Marmaris’te yaşanan trajedi, yazımı değiştirmeme ve barınaktaki köpeklerin yaşadıklarını yazmama yol açtı. Hiç şüphesiz Hz. Mevlana da hayvanları öncelerdi.

Marmaris’te bir trajedi yaşanıyor sayın Başkanım!…

Daha önce de Marmaris İçmeler’deki Hayvan Barınağı’nı yazmıştım. O günlerde nisbî  bir rahatlama olmuş ve İçmeler Barınağındaki 70 kadar köpek yerinde kalmıştı. Gönüllülerin sahip çıkmasıyla ayakta kalan bu barınak, belde belediye başkanı Zeki Eren bey zamanında açılmıştı ve çok güzel hizmet verilen bir barınak olmuştu. Bu yüzden HAYTAP tarafından “Türkiye’nin en iyi barınağı” seçilmişti. (Bu haberi youtube’da seyredebilirsiniz.) Marmaris belediyesi bir hayvan barınağı yapınca, İçmeler’deki barınakta bulunan köpekleri yeni barınağa nakletmeye yerel gönüllüler karşı çıkmışlardı. Ben de İçmeler barınağının doğallığını bildiğim için köpeklerin beton mekânlarda değil de ormanın kenarında ve doğanın içinde barındırılmasını desteklemiştim. Bir ara rahatlama sağlandı gibi görünen bu olay, tekrar alevlendi ve geçen hafta Marmaris Hayvan Hakları Derneği (MAHAKDER), Marmaris Doğa ve Hayvan Hakları Platformu ve Marmaris Yerel Hayvan Koruma Görevlileri Komitesi bir basın bildirisi ile konuya tekrar dikkat çekti. Anladığım kadarıyla belediye başkanı Sayın Mehmet Oktay’ın olaylardan pek haberi yok; yaygara daha alt seviyede koparılıyor. En son, İçmeler barınağındaki köpeklerin büyük bir kısmı belediye barınağına nakledilince olay daha da tırmandı.

Bildiğim kadarıyla Marmaris’te patilerle ilgilenen 5-6 kadar sivil toplum kuruluşu veya sivil inisiyatif platformu var. “Rantçılık-çıkarcılık” laflarının havada uçuştuğu bu gerilim için peşinen şunun söylemek şarttır: Hayvan haklarıyla uğraşmak ve onların barınma, beslenme ve sağlıklarıyla ilgilenmekten kimse çıkar elde edemez; hele özel istismar çeteleri hariç kimse asla rant sağlayamaz. Bu meşguliyet zaman ve para fedakarlığı ister ve gerçekten de bu işler fedakar insanlar tarafından yürütülüyor.

Marmaris’te olanlar, bizim dünyaya açılan bir yüzümüz olan şehre yakışmıyor. Başta belediye olmak üzere, orada hiçbir kedi ve köpeğin kılına zarar gelmemesi için gayret sarf etmeli; belediye mevcut gönüllü kuruluşların taleplerine destek olmalı ve maalesef kendi barınağındaki sağlıksız durumu acilen düzeltmelidir. Kış günü yağmurda sırılsıklam olmuş, çamura bulanmış köpekleri görmek her insanın vicdanını sızlatır.

Sayın Başkan,

Lütfen konuya bir el atın… Barınakta işler yolunda değil… Destek olmak ve katkıda bulunmak isteyenleri de engelleyen bir yapı var barınakta. Daha girişte “Fotoğraf çekmek katiyetle yasaktır” levhası ile karşılaşırsanız, içerde iyi şeyler olmadığını zımnen ifade etmiş olursunuz. Ayrıca, dokunulmaktan, sevilmekten haz alan hayvanlara dokunmak niye yasaklanır? Onları hepsi sevgiye de acıkırlar. Hastalıklı olanlara dokunmayalım ama sağlıklı olanlarla ziyaretçiler niye beraber olamasın?

Hem “hayvan gönüllüsü” olanların ve konuyla ilgili STK mensuplarının barınağa girmesini yasaklamanın veya sınırlamanın ne gereği var? Her gönüllü, kendince uygun bir zamanda barınağa girebilmeli ve hayvanlara destek olabilmelidir.

Geçen gün yapılan basın toplantısında dile getirilen hususlar, hiç de göz ardı edilecek hususlar değildir Sayın Başkanım!… Küçük beton bölmeler, köpekler için birer tecrit hücresidir… Bu tür hücreleri insanlık tarihi totaliter rejimlerde görmüştür. Sayın Başkanın totaliter bir yapıda olmadığını, demokratik bir zihniyete sahip olduğunu bilmesem bu yazıyı yazmazdım.

Sayın Başkanım, Marmaris’i herkesle beraber yönetmeye talip olmuştunuz… Bunu hayata geçirmenin bir yolu da barınak konusunda herkesi dinlemektir. Gönüllülerin büyük bir öz veri ile sahip çıktığı İçmeler barınağını kapatıp gönüllüleri mahzun bırakmak, siyasetçinin hiç arzu etmeyeceği bir atmosferdir.

İnşallah bir ara Marmaris’te, yerinde tespitler yapacağım. Fırsat olursa Sayın Başkanımla da görüşmek isterim. Çözüme katkıda bulunmak herkes gibi bir aydın olarak benim de aslî görevlerimdendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets