Yerel yönetimler Kireç Sanayi'nin neresinde? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yerel yönetimler Kireç Sanayi’nin neresinde?

Bu haber 14 Aralık 2019 - 0:06 'de eklendi ve 258 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Kireç SanayiMuğla gündemini işgal etmeye devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı, Menteşe Belediye Başkanı, başta CHP ve AK Parti olmak üzere siyasi partilerin il başkanları, başta Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere meslek odaları, yine başta sendikalar olmak üzere STK’ların temsilcileri ve 7 milletvekili şu ana kadar bir açıklama yapmış değiller.

Tabi iki ucu şey bir konu bu… Bir tarafta emekçiler, bir tarafta çevreciler…

Gerçekten merak ediyorum. Kimden yanalar?

Yukarıda saydıklarım konuşmuyorlar, ama maşallah sosyalmedyada ağzı olan konuşuyor. Çarşı karıştı..

Sizce de öyle değil mi?

Tabi haksızlık etmeyelim. TMMOB Makine Mühendisleri Odası Muğla Şube Başkanı Münnami Özyurt konuştu. Sosyalmedya hesabından “İmar planı yapılıp, konut yapımına izin verildiği zaman, kireç sanayi ordaydı. Araştırılmadan, sadece sayın Terzibaşoğlu’na rant kazandırmak için mi plan değişikliği yapıldı? Buna evet diyen Belediye Meclisi Üyeleri, uykuya mı daldı? Bu imar planını uygulama nedeniniz neydi?” diye sordu.

xx       xx       xx

Başkan Özyurt‘un soruları yerinde sorular. Dün Sayın Terzibaşıoğlu ile yine görüştük. O da, “Orada kireç fabrikası varken konut yoktu. Neden gidip, bugün şikayet ettiğiniz tesisin yanında ev yaptınız?” şeklindeki tepkilere “Kireç Sanayi’nin etrafında sadece ben mi konut üretmişim?” diyerek tepki gösterdi.

Gerçektende “Kireç Sanayi 50 yıldır orada. Madem kirletiyordu, gürültü yapıyordu, orada neden konut ürettiniz?” sorusu doğru bir soru…

Orada tesisin etrafında bir “koruma bandı” vardı, o bandın içinde Sayın Terzibaşıoğlu ile dönemin Belediye Meclisi Üyesi Sayın Hilmi Giresun‘un araziları bulunuyordu. O bölgeye imar uygulaması getirip, 18. Madde uygulayan ve o koruma bandını da kaldıran Osman Gürün‘ün Başkanlığı‘ndaki mülga Muğla Belediyesi‘dir…

Yani orada sadece Seyfi Terzibaşıoğlu‘nun değil, Hilmi Giresun‘un da evleri var! Ancak empati yapmalıyız.

Kireç Sanayinin etrafında konut üretimi yaptığınız ve hala konut üretimi yapabileceğiniz arsalarınız olsa ne yapardınız?

Ben Seyfi beyin yaptığını yapardım…

xx       xx       xx

Evet, bu konuda görüş belirtmesi gerekenlerin görüşlerini bekliyoruz. Dün Bayındırlık eski Bakanı olan ve Muğla eski Belediye Başkanlarından Erman Şahin ile görüştük. Tartışmaları şaşkınlık içinde bu köşeden izlediğini belirten Şahin görüşünü şöyle özetledi:

Kireç Sanayi kurulduğunda ben Ankara’da gazetecilik yapıyordum. Muğla’ya döndüğümde herşey bitmiş, fabrika çalışmaya başlamıştı. O yıllarda bugünkü çevre hassasiyeti, iklim değişikliği sorunları da yoktu. Fabrikanın kuruluşuna sevinmiştikte. Ayrıca herkes bilmez, Yeşilyurt’un (Pisi) üzerinden, orada Muğla girişi boğazdan Yaraş’a doğru rüzgar eser. Yazları geçtiği yerleri serinletecek kadar güçlüdür. Onun sayesinde olmalı, fabrika Muğla’yı çevre açısından çok ta rahatsız etmedi. Ekmek kapısı oldu. O zamanlar petrokok filan da yoktu. Şimdi sıkıntılar olduğu görülüyor. Mahkeme kararı filan. Artık şehrin ortasında hoş değil. Kapatılması da hoş olmayacaktır. Muğla’nın her yerinde, Düzeyn’de, Akkaya’da, Yaraş taraflarında aynı kalitede taş var. Bu işi daha büyütmeden taşımakta fayda var.

xx       xx       xx

Önceki gün “Muğla’nın tüten tek bacası söndü…” başlıklı yazımın altına münevver yazarımız Kemal Önekli de “Hafızam yanıltıyorsa affola.. Eskiden hatırlarsan kenti yönetenler sanayiye karşıyım dememiş miydi?” diye soran paylaşım yaptı. Aynı merakta olanlar vardır diye orada yanıt vermeyip, buraya bıraktım.

Sayın Önekli yönetenlerden kimi kastetti bilmiyorum, ama “Muğla’da bacalı sanayi istemiyoruz” görüşü, Erman Şahin‘in Belediye Başkanlığı‘nda başlamış bir “kent tercihi”dir…

Muğlalılar” hala bacalı sanayiye karşıdır.

Muğla’nın bacasız sanayisi üniversitedir…

Sorulmak istenen “Bacalı sanayiye karşı olanlar, kireç fabrikasının kapatılmasını neden desteklemiyorlar?” sorusu ise, bunun yanıtı “Muğlalılar karara, adil hukuka saygılıdır” olabilir…

Gerçek şu ki Muğla şu anda ikiye ayrılmış durumda… “Sen ne taraftasın?” denilirse, benim çevreciliğim biliniyor. Hukuka saygılıyım ve Erman Şahin gibi düşünüyorum…

xx       xx       xx

Buarada Menteşe-Kafaca‘nın son belde Belediye Başkanı Murat Gökalp de tartışmaya sosyalmedya hesabından şu yorumu ile katıldı:

Murat Gökalp Kireç taşı rezervinin oldukça çok olduğu ilimizde kireç fabrikası kapatılıyorsa daha uygun bir yere yeni fabrika kurulmuş olmalı. Zamanında bu fabrikaya kuranların şehrin büyüyeceğini görememiş olmaları onları suçlu yapmaz. Yerinin değişmesini hazırlamayan idarelerin bu durumu görmeleri gerekirdi bu iş için girişimciye gereken destek sağlanıp bu fabrikayı kuranların hatıraları yaşatılmalıydı. Kireç çok geniş alanda kullanılan, çevreye görüntü kirliliği olsa da sağlık açısından hiç zararı olmadığı, aksine faydalı olduğunu herkes bilir.

Dün bu konuları Muğla‘nın Vatandaş Ahmet‘i Makine Mühendisi Ahmet Tan Karaosmanoğlu ile de görüştük. “Seyfi beyin Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Kireç Sanayi’ye ovadaki kuyulardan ücretsiz su verdiğine dair suçduyurusu. O ne oldu?” diye sorup şöyle devam etti:

Seyfi bey bu suç duyurusunu yaptığında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün o suyu hemen kestirtmeliydi. Su olmayınca o tesis çalışamaz. Bugün bunlar tartışılmıyor olabilirdi.

xx       xx       xx

Karaosmanoğlu haksız değil…

Nerede o belediye?

Herkes biliyor ki, senelerce imara kapalı olan Muğla Ovası‘nda yapılaşma kapısı Orhan Çakır‘ın Belediye Başkanlığı‘nda aralandı ve kendisi Başkanlığından sonra Kireç Sanayi A.Ş.‘nin Yönetim Kurulu Üyeleri arasında yeraldı. O zaman sayın Mesut Gerçek tesisin Genel Müdürü idi…

Aslında ben bu gün sayın Gerçek‘in oldukça ciddi iddialara yer verdiği açıklamasına yer vercecektim.

Ayrıca dün sayın Terzibaşıoğlu‘da açıklamalarda bulundu. Bugün yer veremiyorum, konuyu biraz dağıttık.

Karaosmanoğlu‘nun sorusunu Seyfi beye ilettim. “Henüz dava açılmadı. Savcılık soruşturması tamamlanınca dava açılacaktır” dedi.

Seyfi beyin iddiasına göre, Kireç Sanayi neredeyse 30 yıldır suyunu ovadaki kuyulardan sağlıyormuş ve en son Migros‘un arkasındaki belediyeye ait kuyudan su alıyormuş ve belediye oradan tesisse hat çekmiş… Karşılıksız… Seyfi bey takipçisi olduğunu söylüyor. Bende takipçiyim…

xx       xx       xx

Evet, Muğla Büyükşehir Belediyesi kuyu suyunu kesmiş olsaydı, tesis çoktan kapanmış ve bunlar tartışılmıyor olabilirdi…

Osman Gürün‘ün Belediye Başkan‘lığında Karabağlar Yaylası‘nın Uğur Mumcu Bulvarı yanı imara açıldığı gibi, bulvarın öbür yanı da AVM’lerin işgaline uğradı… Yakında yeni garajı şehre bağlayan yolun sağına soluna da bir haller olacaktır!

Karabağlar Yaylası‘na da beton ve çelik bu zamanda girdi… Kireç Sanayi‘yi “kapatamayan” belediyemiz bir de Hamursuz‘un öteki yakasına bölgedeki yeraltı sularını kirleten “Arıtma Tesisi” konduruverdi…

Kireç Sanayi kapatılsın” diyenler o tesisi neden görmüyorlar, onu da anlamak mümkün değil!

Geldiğimiz noktada, 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu‘nun 2013‘ten beri sürdüğünü öğrendiğimiz girişimleri sonucu tesis mühürlendi. Şimdi soralım:

Seyfi Beyin “kişi” olarak yaptığını, Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği kurucusu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bunu “kurum” olarak neden yapmadı?!

Pazartesi günü Muğla Kireç Sanayi A.Ş. Eski Müdürü, Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Üyesi Mesut Gerçek‘in açıklamasını ele alalım.

—————————–                                                                  ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Affet ama asla unutma yoksa tekrar yaralanırsın. Affetmek bakış açını değiştirir, unutmak ise aldığın dersi kaybettirir. -Paulo Coelho

ÇİVİ

Spor Bakanlığı Aleyna Tilki’yi Türkiye’nin örnek gençleri ödülüne layık görmüş..

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets