Muğla’nın tüten tek bacası söndü... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’nın tüten tek bacası söndü…

Bu haber 12 Aralık 2019 - 0:01 'de eklendi ve 267 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Tesadüfe bak…

Bu köşede bugünden 4 gün sonra 16 Aralık 2013 tarihli yazıma “Kireç Sanayi ve Terzibaşıoğlu” başlığı atmışım. O gün o yazıya şöyle girmişim:

Muğla’nın ilk ve son sanayi kuruluşu Kireç Sanayi’dir. Ardından ikinci kuruluşumuz ‘İnan Optik’ Allah rahmet etsin Yalçın İnan’ın zekâsı, ileri görüşlülüğü ve ‘Muğla sevdası’ ile hayata geçmişti. Üçüncüsü ‘Altaş Romork’ idi. Altaş’ın doğurduğu ‘Ekip’ Muğla’ya sığdırılamadı. Şimdi Bayır’da…

Bu gün ‘İnan optik’ yok. Sahip çıkamadık!

Bu günlerde AK Parti’den 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu’nun kapı kapı dolaşıp Kireç Sanayi’nin kapatılması için mücadele verdiğini duyuyoruz.

Başarırsa Muğla’nın kalan tek sanayi tesisi de tarih olacak. Muğlalıların bir ekmek kapısı daha kapanacak!

Bu yazımın üzerinden 6 yıl geçti, tesis önceki gün mahkeme kararı ile mühürlendi. Üretim durdu…

xx       xx       xx

ZEYTİNCİLİK YASASI’NA MUHALEFET EDİLMİŞ

Önceki gün Muğla Kireç Sanayi‘nin “kapandığı” veya “kapatılacağı” haberi, İhlas Haber Ajansı’ndan Muğla gündemine “50 yıllık Muğla Kireç Sanayi mühürlendi” başlığı ile bomba gibi düştü.

Altar Zeyhan tarafından yapılan haberde şöyle denildi:

Muğla’ya 50 yıldır hizmet veren Muğla Kireç Sanayi’nin lisansı mahkeme kararı ile iptal edildi. Karar sonrası Muğla Kireç Sanayi mühürlendi. Yaklaşık 100 kişinin çalıştığı kireç sanayi ile ilgili alınan mahkeme kararı sonrası kireç sanayi yetkilileri, ‘1969 yılından bu yana Muğla’ya hizmet veriyoruz. Zeytincilik Yasasına göre alınan bu karar Türk sanayisine yapılmış ciddi bir saldırıdır’ diye ifade ettiler.

Anlaşılan “Zeytincilik Yasası”na muhalefet edilmiş.

Yasa yeni mi çıkmış? Kireç Sanayi’nin önünden geçen Karabağlar Yolunun sağı solu Erman Şahin’in Belediye Başkanlığı’nda dikilmişti. Bir günde hepsini kim ortadan kaldırdı?

Anlamakta zorlanıyorum. “Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanuna muhalefet” bir fabrika kapattırabiliyorsa, adeta bir “zeytin deryası” içindeki Yatağan, Yeniköy, Kemerköy (Gökova) Termik Santralları hala nasıl faaliyette olabiliyor?

xx       xx       xx

KİREÇ SANAYİ TESİSİNİ KİM KAPATTIRDI?

Önceki gün konuyla ilgili “Muğla’nın tüten tek bacası söndü… Seyfi Terzibaşıoğlu’nun girişimleri mi sonuç verdi. Kireç Sanayi mahkeme kararı ile kapandı.” şeklinde paylaşımda bulundum.

Ancak, Altar Zeyhan‘ın haberinde tuhaf bir şekilde Seyfi Terzibaşıoğlu adı geçmiyor.

Geçmeli mi?

Birinin veya birilerinin adı geçmeli. Kireç Sanayi’nin kapatılması için Muğla İdare Mahkemesi kendi kendine başvuru yapmış olamaz. Danıştay “kapatılsın” diye kendi kendine onay vermiş olabilir mi?

Haberlerde yer alan bilgilere göre, 6 yıl önce Muğla 1. İdare Mahkemesi‘nde açılan davada “Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanuna muhalefet” nedeniyle tesise verilen iznin kamu yararına uygun olmadığı yönünde karar verilmiş.

Ancak karara İzmir Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi‘nde itiraz edilmiş. Burada ise işletmede Zeytincilik Yasasına aykırılık görmemiş ve bu defa dava Danıştay‘a taşınmış. 6 yıllık sürecin sonunda da Danıştay, Muğla 1. İdare Mahkemesi kararını onaylamış. Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız da kararı uygulayarak tesisi mühürlemiş.

İyi de kim, kimler dava açmış, bu kararın çıkmasını, uygulamanın yapılmasını sağlamış? O yok… “Yeni gazetecilik” mi? “5N bir K”daki “Kim?”sorusunun yanıtı yok. Olayın kaynağına ulaşmak istedim, Terzibaşıoğlu‘nu telefonla aradım. Açmadı…

İnsan yaptığı işin arkasında durmaz mı? Kireç Sanayi’yi kapattıran kimse, kendini neden gizliyor?

xx       xx       xx

SOSYAL MEDYADA KIYAMET KOPTU

Sosyal medyada yaptığım paylaşımın altında tesisi kapanmasına tepki gösterenler olduğu gibi, Danıştay kararının uygulanmasını sevinçle karşılayanlar da oldu.

Paylaşımımın altında yeralan yorumlardan bir kaçı şöyleydi:

Adem Ülker; “Birincisi, Kapitalizmin yutmayacağı hiç birşey yoktur. İkincisi, bu fabrikayı onlarca yıl önce buraya yapanlar çok cahilmiş. İnsan bir düşünür be buraya 50 sene sonra lüks rezidans yapılır diye ve gider başka yere fabrika yapar. Kendilerini yani fabrikayı ilk kuranları esefle ve şiddetle kınıyorum (!)

Ayhan Kavak; “Kardeşim zenğinin aşı geribin yası.. Yazık oradan ekmek yiyen işci kardeşlerimize ne olacak? Tok acın halinden anlamaz.

Ali Güllü; “Çok iyi olmuş ses ve hava kirliliği yapıyor. O bölgede oturanlar buna çok sevinecek ben dahil. İnşaAllah sanayi de bir an önce taşınır.

Atilla Gök; “Ali Güllü ses ve tozu anladım da afedersiniz arıtma tesisinin bok kokusu n’olacak?

Ali Güllü; “Osman Gürün temizlesin onun eseri

Kadir Uyar; “Hocam kesin bilgi mi bu? Orada çalışan işçilerin akıbeti ne olacak?

Murat Bıçak; “Oradaki lüks rezidansların yaninda o görüntü hiç iyi durmuyordu. Sanayinin de bir an önce revize edilmesi gerekli.

TC Aydın Öncel; “Murat Bıçak Soru şu: O dediğiniz lüks rezidansların kireç ocaklarının yanında ne işi vardı.?

Emin Özler; “Yatağan Termik Santralinin yanında o evler ne arıyor demek ne kadar abesse…

Eğer bir fabrika halk sağlığına zarar veriyorsa bu zamana dek çalışmasına nasıl müsade edildi? Bunu da sormak lazım.

Atilla Gök; “Sayın Özcan Özgür sen ben bizim oğlan hesabı bu işler Muğla’nın elitlerinin çıkarları söz konusu ise gerisi teferruattır.

Serkan Karagedik; “Abi biliyorum ki doyumsuzluk insanoğlunun fıtratında var, ama anlayamadığım neden daha fazlası. Öleceğiz yaa.. İnsana para, mal mülk bakmaz. İnsana İnsan bakar. Neden bu açlık?

Ben de bilemedim… Bildiğim bu konu daha çok su götürür…

xx       xx       xx

MUĞLA’NIN DÖNÜM NOKTASI MI?

Meslektaşım Adem Ülker‘in sözleri bana Kireç Sanayi‘nin 50 yıl önce nasıl kurulduğunu anımsattı.

Muğla Kireç Sanayi A.Ş., Muğlalılarınilk ve son ortak girişimi” olarak Muğla Ticaret Odası öncülüğünde 500.000 TL ödenmiş sermaye ile 30‘a yakın Muğlalının ortaklığında 09.06.1969 tarihinde kuruldu. Yeri gelmişken kurucuları anımsayalım. Tespit edebildiklerim şöyle::

Ticaret Odası, Muhittin Cin, M. İlhami Önuçan, Selçuk Çağlayan, Çağanlar Koll. Şti., Şadan Şevket Gölcüklü, O. Bülent Önuçan, Ayhan Ertuğlu, Hasan Sönmez, Hüseyin Sönmez, Ahmet Apaydın, Dr. Fevzi Koçer, Esat Oğuz, Hasan Nuri Öncüer, Dr. M. Ünal Toksöz, Süreyya Nejat Ertan, Ömer Zühtü Terzioğlu, Nevzat Kökçü, Yaşar Faik İlter, Fevzi Özer, Tufan Doğu, Dr. M. Raif Ağaoğlu, Orhan Şükrü Ercan, Hamdi Güngör Özsan, Dr. Hakkı Kabaklıoğlu, Hamdi Belgin ve Özcan Onay...

Neredeysa tamamı hakkın rahmetine kavuştu. Allah kalanlar Dr. M. Ünal Toksöz, Hamdi Belgin ve Tufan Doğu‘ya sağlıklı ömür versin… Bunların içinde belki Seyfi Terzibaşıoğlu da vardır, bilmiyoruz. Varsa ona da uzun ömürler… Bakalım hangi genç gazeteci gider, bu isimlerden gelinen nokta ile ilgili görüşlerini alır…

Galiba Kireç Sanayi’nin başına gelen bir devrin sonu oluyor… “Eşraf”ın bittiğine işaret ediyor…

xx       xx       xx

Şimdi ne olacak? Şu anda Kireç Sanayi Belçikalılara ait. Konu tahkime gider mi? Çalışanlar ne olacak? Özcan Özgür bu konuda ne diyor? Soru çok…

Doğrusu ben bu köşeden Muğla Kireç Sanayi’nin kapatılmasını isteyen en az 100 yazı yazmışımdır. O zaman yanımda Seyfi Terzibaşıoğlu yoktu. Karabağları Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Kurucu Başkanı olarak Osman Gürün vardı… O da belediye başkanı seçildikten sonra yok oldu…

Bu konuyu yarın devam ederiz. Kafalardaki soruların yanıtını da ararız.

—————————–                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür. -Aristoteles

ÇİVİ

Kiraç Sanayi Zeytin Yasası’na muhalefet edildiği için kapandı. Arkadaşım “Termik Santrallar ne zaman kapanıyor?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets