Güzel Sanatlar Fakültesinin Hikâyesi ve Bodrum Sanat Merkezi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Güzel Sanatlar Fakültesinin Hikâyesi ve Bodrum Sanat Merkezi

Bu haber 10 Aralık 2019 - 9:57 'de eklendi ve 660 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

 Namık Açıkgöz

Üniversite olarak Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bugünkü Büyükşehir Belediye binasında hayata geçirmek istiyorduk. Kurucu rektörümüz Prof. Dr. E. Ruhi Fığlalı, Muğla merkezdeki sosyal hareketliliğin sağlanması ve baştan beri telaffuz ettiği “Cambridge örneği” için Güzel Sanatlar Fakültesi’ni şehrin tam da göbeğine kurmayı planlamıştı. O zamanki Adliye binası ile beraber çevresindeki Müze (Eski hapishane), Konakaltı Kültür Merkezi ve İl Halk Kütüphanesi de fakülte kompleksine dahil edilecekti. Böylece üniversite-şehir bütünleşmesinin en güçlü adımı atılmış olacaktı.

Adliye binasının ve diğer binaların üniversiteye devri konusunda çeşitli çalışmalar yapıldı. Bina sahipleri Adalet Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Muğla Belediyesi idi. Yapılan görüşmelerle biraz mesafe alındı. Hatta bir gün Prof. Dr. Metin Sözen’in de bulunduğu bir grup (Zamanın belediye başkanı Orhan Çakır da vardı) 9 katlı binanın dokuzuncu katında bir araya gelindi. Metin bey en heyecanlımızdı. “Taşların Dili” belgeseliyle Muğla mimarisini anlatan Prof. Dr. Metin Sözen, üniversitenin şehrin dokusuna nüfuz etmesi konusunda gerçekten çok heyecanlıydı ve o üslubuna yansıyan o heyecanıyla binaların üniversiteye devri konusunda ciddi örnekler ve çok olumlu sonuçlar alınacağını dünyadan verdiği örnekleriyle anlattı. Kurucu rektörümüz de aynı heyecanı paylaşan tespitlerde bulunup binaların üniversiteye devri konusunu ısrarla dile getirdi.

Maalesef o toplantıda alınan kararlar akîm kaldı ve Güzel Sanatlar Fakültesi için Muğla merkezde bina bulunamadı.

O günlerde, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Muğla’nın ve Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olduğu için Bodrum’da kurulması planlandı. Kurucu rektörümüz beni heykeltraş Ender Güzey ile beraber, Bodrum’da yer tespiti konusunda görevlendirdi. Ender Beyle beraber, Bodrum Belediyesinin karşısındaki tarihi özellik verilmiş ve büyük bir kısmı boş olan binada incelemelerde bulunduk. (Bina, rahmetli Turgut Cansever’in projesiydi.) Zamanın belediye başkanı Mazlum Ağan da fakültenin Bodrum’da açılması için destek verdi.

Ender Güzey ile beraber tarihi özellik taşıyan binada inceleme yaptık. Heykel atölyesi için uygun hacimde bölme bulunmadığı için çözüm üretmek gerekti. Resim bölümü için odalar uygundu. Ara çözümle binanın üniversiteye devri için çalışmaların başlatılmasına karar verildi. Bir yandan da öğrencilerin barınması amacıyla yurt yapılması gerekti. Yerel yöneticilerin verdiği bilgiler çerçevesinde değişik arsa ve tarlalara bakıldı. Dağ tarafına yakın bir yerde uygun bir yer bulundu…

Çalışmalar yapıldı…

Yerler bulundu…

Planlar çizildi…

Ama bizim “siyasi ömrümüz” yetmedi… 2002’nin Aralık ayı geldi ve bizim yönetim dönemimiz sona erdi.

Bizden sonraki yöneticiler, Ortakent (Müskebi) tepelerinde bir yer buldu ve 2004’te fakülte oraya kuruldu. Manzara güzeldi… Fakülte denize bakıyordu… Yüksek bir yerdeydi ve havadardı… Ama şehre çok uzaktı. Hocalar, memurlar ve öğrenciler için ulaşılması zor bir yerde kurulan fakülte bugüne kadar büyük fedakarlıklarla eğitim-öğretime devam ediyor. Keşke hiç olmazsa fakültenin çevresine öğrenci yurdu ve lojman yapılsa da verimliliğe moral destek sağlansa.

BODRUM SANAT MERKEZİ

Tabii Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Bodrum’a kurulma amacı olan “dünyaya açıklık” konusunda, fakülte için seçilen mekân uygun değildi. Sadece görevliler ve öğrenciler için değil, açılacak sergileri ve gerçekleştirilecek gösterileri izlemeye gelecekler için de mekân çok uzaktı. Çözüm?…

Çözüm kolay!…

Üniversite, valilik, belediyeler ve meslek kuruluşları bir araya gelerek, ilçe merkezinde birçok amaçlı bina inşa etmeliler. Bu binada 12 ay oyunlar oynanmalı, sergiler, konserler gerçekleştirilmeli ve sanat halkın ayağına götürülmelidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında başarılan bir sanat olgusu 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde niye gerçekleşmesin? Mevcut Kültür ve Turizm bakanımız da bu tür faaliyetlerin katma değerinin farkında olan birisiyken, bu fırsat değerlendirilmelidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets