Velilerden ‘Anadolu Lisesi’ talebi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Velilerden ‘Anadolu Lisesi’ talebi

Bu haber 09 Aralık 2019 - 8:50 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde VELİ-DER üyeleri LGS sürecini tartışmak için bir araya geldi. Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda, 4+4+4 sistemi nedeni ile LGS sınavına girecek öğrenci sayısında artış olması ve okul kapasitelerinin yetersiz kalacağından veliler Menteşe İlçesi’nde sınavla nitelikli öğrenci alacak bir Anadolu Lisesi’nin açılması için imza kampanyası başlatma kararı aldı.

Kadir Tamer

Muğla’da velilerin bir araya gelerek kurdukları VELİ-DER, 2019-2020 eğitim öğretim yılında gerçekleşecek LGS sınavları nedeniyle bir araya geldi. VELİ-DER Muğla Şube Başkanı Dilek Gedik başkanlığında gerçekleşen toplantıya dernek üyeleri ve veliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren VELİ-DER Muğla Şube Başkanı Dilek Gedik, 2012-2013 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlayan eğitim yasası ile eğitim sisteminin temelden değiştiğini belirterek, “2012 yılında eğitimde 4+4+4 sistemi uygulanmaya başlandı. O süreçte bu sistemin sakıncalı olduğunu öngören ve dile getiren, eğitim sürecinin bütününe dair sorumluluk duyan, eğitime dair fikirlerini paylaşan, tartışan, çözüm yolları arayan velilerin bir araya gelmesiyle 2013 yılında Öğrenci Veli Derneği, kısa adıyla VELİ-DER kuruldu. Biz de VELİ-DER Muğla Şubesi olarak 2017 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Bir taraftan eğitim sistemindeki sorunlara yanıtlar arıyor, bir taraftan nasıl katkı yapabileceğimiz üzerine kafa yoruyor, projeler üretiyoruz” dedi.

2012 yılında 4+4+4 sisteminin en çok tartışma yaratan bölümünün, 60 aylık henüz okul olgunluğuna erişmemiş çocukların birinci sınıfa başlatılması olduğuna dikkati çeken Gedik, “Bu zorunluluktan aileler ancak çocuklarına ‘yetersizdir’ raporu alarak kurtulabildi. Ama çocuklarının bu şekilde damgalanmasından endişe eden veliler ise çocuklarını 1. sınıfa başlattı. Böylece 2012-2013 öğretim yılında 611 bin 517 fazla sayıda çocuk okullu oldu.

İşte o yıl okula başlayan çocuklar şimdi 8. sınıf oldular. Yani 8’nci sınıfta geçmiş yıllarda olduğu gibi 1 milyon 200 bin değil, yaklaşık 1 milyon 800 bin öğrenci var. Bu çocuklar 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde liseye başlayacaklar. Bu, daha önceki yıllardan 611 bin 517 fazla sayıda çocuğun liseye başlaması demek. Aynı öğrenciler 2020 yılında yapılacak merkezi yerleştirme sınavı LGS’ye katılacaklar. LGS’ye katılımın yüzde 80’in üzerinde olduğu düşünüldüğünde, sınava yaklaşık 1 milyon 600 bin öğrenci girecek. Bu anlamda bu yıl sınava girecek öğrenciler geçmiş yıllara göre 600 bin daha fazla olacak. Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarına baktığımızda, 2019 yılında sınavla öğrenci alan okulların sayısı 1526, kontenjanları ise 139 bin 600 oldu. Şimdi gelecek 1 milyon 800 bin öğrenci için ne bu kontenjan yeterli gelecek, ne de liselerin kapasitesi” diye konuştu.

Öğrenci sayısı 6 bin 240 arttı

4+4+4 sistemi nedeniyle Muğla genelinde geçen yıl 10 bin 500’ü bulan 8. sınıf öğrenci sayısının bu sene 16 bin 240’a çıktığını kaydeden Dilek Gedik konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu artış göz önüne alındığında merkezi sınavla öğrenci alan liselerin kontenjanlarının Muğla’da da yeterli olmayacağı açıktır. Örneğin 2019 yılında yüzde 2,58 yüzdelik dilimle 120 öğrencinin yerleşebildiği Muğla 75. Yıl Fen Lisesinin kapasitesinin bu yılki talebi kaldıramayacağını, yüzdelik dilimin yüzde 1’in altına düşeceğini ve yarışın ne kadar büyük olacağını şimdiden söylemek mümkün. Biz veliler; PİSA 2018 sonuçlarına bakarak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Anadolu Liselerinin diğer lise türlerine göre akademik başarısı daha yüksek öğrenci yetiştirdiğini görüyoruz. En son sırada ise İmam Hatip Liseleri yer almakta. Öte yandan Türkiye genelinde LGS tüm dersler ortalamasında birinci sırada yer alan ve gururla dile getirdiğimiz Muğla’nın merkez ilçesi olan Menteşe’de, sınavla yerleşilen bir Anadolu Lisesi bulunmaması Muğla’ya yakışmamaktadır.”

Anadolu Lisesi talebine yanıt alamadılar

VELİ-DER olarak 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığı şikâyet ve dilekçe hattı aradıklarını kaydeden Gedik, “Muğla Gazi Anadolu Lisesi veya Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesinin merkezi sınavla öğrenci alan okul türüne dönüştürülmesi kampanyası düzenledik. Bunun yanında okullar açıldıktan sonra, derneğimiz yönetim kurulu üyeleri olarak İl Milli Eğitim Müdürümüzle görüşmeler yaptık, kaygılarımızı ve taleplerimizi dile getirdik. VELİ-DER olarak, eğitim alanında söz söylemeye, bilgi ve fikir sahibi olmaya çalışıyoruz. ‘Çocuklarımız için ne istiyoruz?’ sorusuna cevap bulmak için, eğitimin asli unsurları olan öğrenci ve velilerin eğitimin bütün aşamalarında bir araya gelmesi gerektiğini, bir şeyler başaracaksak hep birlikte hareket etmemiz gerektiğini biliyoruz” dedi.

Toplantıda Muğla’nın Menteşe İlçesi’ne sınavla nitelikli bir Anadolu Lisesi’nin açılması amacıyla imza kampanyası başlatılması ve bu imzaların Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaştırılmasına karar verildi.

Toplantı, velilerin LGS sınavında merak ettikleri konular hakkında bilgi alması ile devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets