Milas’ta “Ashab-ı Kehf” İzi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Milas’ta “Ashab-ı Kehf” İzi

Bu haber 26 Kasım 2019 - 10:27 'de eklendi ve 560 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 Muğla’da fark ettiğim zenginliklerden birisi, Ashab-ı Kehf(Mağara Arkadaşları, Yedi Uyurlar)’tir ve bu zenginliğin ilk izini, Keyf Oturağı’nın yanındaki camide gördüm. Ara kat duvarında Ashab-ı Kehf’in adları yazılı idi. Tabii köpekleri Kıtmir de dahil.

İkinci Ashab-ı Kehf izini, Şahid’i Camiinde görmüştüm. Daha önce çok defa yazdığım gibi, Şahidî camiinin iç mekânı yuvarlaktır ve aynı zamanda bir sema-hâne’dir… Semâ-hâne… Yani Mevlevilerin sema ederek Allah’ı zikrettiği yer… İşte bu yuvarlak mekânın etrafındaki 8 sütunun, Ashab-ı Kehf’i temsil ettiğini yazdım ve yönü içeri olan sütun başlıklarının Ashab-ı Kehf’i, minberin önündeki yönü dışarı dönük başlığın ise Kitmir’i temsil ettiğini ifade ettim.   Bu sütun meselesini yazınca, bazı arkadaşlarım, “salladığımı” söylediler. Oysa diğer Mevlevihanelere bakılsa, oradaki sütunların başlıklarında da Ashab-ı Kehf’in adlarının yazılı olduğunu görülecekti. Mesela Kütahya Mevlevihanesi’nin üst kat sütunlarının her birinin başlığında Ashab-ı Kehf’in adının yazılıdır.

Muğla’da üçüncü Ashab-ı Kehf izi, Çatak Bağyaka Köyü camiinde idi. Orada da Ashab-ı Kehf’in adları, son cemaat yeri duvarına, yani caminin dış duvarına yazılmıştı.

Bu üç Ashab-ı Kehf izini Hamle’de yazmıştık… Arayanlar internette bulabilirler.

Muğla’da üç Ashab-ı Kehf izini yazdıktan sonra, İlahiyat Doktoru İbrahim Ethem Karataş, Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi’de (Kasım 2019, C.17, S.3, s.469-492) yayımlanan “Muğla’nın Üç Camisinde Ashab-ı Kehf Sembolleri” makalesinde konuyu ilahiyat bilimi açısından ele aldı. Tabii makalede sadece yukarıda ifade ettiğim Ashab-ı Kehf izleri ele alınmıştı.

Şimdi bir tane daha Ashab-ı Kehf izi ile karşılaştık. Aslında bu iz ile 1999 yılında karşılaşmışım da vakit ayırıp okumamışım. Biraz da üşengeçlik yapmışım galiba… Meğer bu kitabe de Ashab-ı Kehf’in  yazılıymış.

Abdülaziz Ağalar kabristanını çalışırken gördüğüm bu bahçe kitabesinde celi sülüs yazı ile Ashab-ı Kehf’in adları yazıyor.

Kitabe metni şöyle:

Maşallah

Yemlihâ, Mekselinâ, Mislinâ, Mernûş, Debernûş, Şâzenûş, Kefeştatayyuş, Kıtmir

Yâ Allah

Sene 1297

Yuvarlak bir kompozisyonda, harika geçmelerle yazılan bu kitabe, Hicrî 1297, Miladî 1879-1880 yılında yazılmış.

“Maşallah” kelimesi sağ tarafta, “Billah” kelimesi geçme kompozisyonun ortasında, yıl bilgisi ise sol tarafa yazılı.

İsmet İnönü Caddesi ile Abdülaziz Ağa Caddesinin kesişme noktasında, Abdülaziz Ağalar zenginliğine zenginlik katan bu kitabeyi, iyi ki esnaf korumuş. Sevgili Özcan Pehlevan, kapıyı yaptırmış; kitabenin yok olup gitmesini engellemiş. İş yerindeki malları kitabenin önüne koyarak, bu zenginliği biraz gözlerden uzak tutarak korumuş. Hatta eski kapıyı yıllar önce aslına uygun olarak yenilemiş.

Ben kitabeyi bir daha gözden geçirmek için gittiğimde, kirlenmiş olan kitabeyi biraz temizleyeyim dedim ama Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Kurulu yaptığımı duyar da beni oyar, diyerek elimi değdirmedim. Bilirsiniz bu kurul, kendisi bir şey yapmaz ve tarihi eserin yok olup gitmesinin farkında bile değildir ama biri ufacık bir müdahale ile eseri ortaya çıkarmaya kalksa, tepesine biner; mahkemelerde süründürür.

Son söz:

1- Muğla ve civarında Ashab-ı Kehf’in başka izlerine de rastlayabiliriz.

2- Her şeyi bildiğini zanneden yerel bürokratlar (Dikkat: “Yerel Yöneticiler” demiyorum; “bürokratlar” diyorum.) mesela bu kitabeden habersizdiniz ve şimdi haberdar oldunuz. Orada burada “Biz bunları biliyoruz.” diyerek ahkâm kesmeyin; bilmediğiniz çoook şey var. En iyisi susun ve mahcup olmayın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets