Nato kafa, nato mermer... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Nato kafa, nato mermer…

Bu haber 18 Kasım 2019 - 0:08 'de eklendi ve 78 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bodrumlu meslektaşlarımızdan, değerli dostum Zeki Özkeskin sosyal medyada 28.09.2019 tarihli bir paylaşımın altına bana hitaben önce “Sen artık Bodrum Limanına gelemezsin Büyükşehir mermer kaplıcakmış rıhtıma.” diye, ardından da “?????? ne diyecek bilemem Özcan kardeş. Sen bilin..” şeklinde mesaj yazmıştı.

Beter olun” diyecek halim yoktu. Demedim. Hatta “Ben Muğla il merkezinde bir çok yere gidemiyorum, Bodrum Limanına gelmesem ne olacak” da diyemedim…

Üç sene önce Akçapınar‘da düşüp, kalça, köprücük kemiklerini kırıp, başıma gelmedik kalmadı…

Yine de oturugomadık, hafta sonları Köyceğiz Gölü Rıhtımında, Marmaris Yat Limanında, Kale çevresinde gönül rahatlığı ile doleşipduruz… Marmaris eski Başkanı Ali Acar’ı ve Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan’ı tebrik ediyorum.

Doğrusu Bodrum‘a gitmeyeli çok oldu. Ya kafam eser gidersem, şövalyelerin kalesindeki fecaati görmek istersem, sevgili Zeki‘nin aklından geçen gerçekleşirse diye de düşünmeye başladım. Fecaat…

xx      xx      xx

Tabi asıl fecaat mermer… Her yerde; en olmaması gereken hastanelerde, pastanelerde, AVM’lerde, meydanlarda.. Bir de “parlatıyorlar”, her yer mayın tarlası…

Yol, kaldırım, meydan işlerinde ucuz ve uygun malzeme memer midir acaba?

Evet, Muğla mermer diyarı, ama Muğla taş diyarı da…

Muğla il merkezinin ana caddelerinde kaldırımlar yenilendi. Belli aralıklarla daha estetik (!) olur diye olmalı beyaz mermer bantlar koydular. Kayıyor… Hele ıslak olunca jilet gibi.

Yere bakarak yürüyorum. Görme engelliler nasıl bakacak bilmiyorum!

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ortopedi uzmanıdır. Belediye başkanlığından sonra muayenehaneyi de kapattı. Yoksa aklıma başka şeyler gelebilirdi diyeceğim, ama şaka…

Şaka bir yana bir ortopedi uzmanı bu kadar da “mermer sever” olur mu?

xx      xx      xx

Geçen Eylül ayında Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Toplantı Salonu’nda Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Deniz Yaşar ve Ulaşım Daire Başkanı Emre Tümer‘in hazır bulunduğu, sektör temsilcileri yanında vatandaşların katıldığı bir “bilgilendirme” toplantısı yapılmış ve o toplantıda, limanda düzenleme çalışmalarının 15 Ekim’de başlayacağı, 8 Nisan 2020’de tamamlanacağı ifade edilmişti.

Başlanamadı…

Çünkü daha proje aşamasında “kullanıcılarla” tartışılıp, bazı konularda (malzeme gibi) anlaşılması gerekirken, her zaman olduğu gibi Bodrum‘da da vatandaşın karşısına “Biz yaptık, olacak…” diye çıktılar… Orası Bodrum tabi, Menteşe mi? Tartışma bitmiyor! Tepkiler artıyor…

Kolay kolay da bitmez. Daha Bodrum‘un aktivistleri, STK’ları sahneye çıkmadı.

Bodrumlulara kulak verirlerse ne ala…

xx      xx      xx

O bilgilendirme toplantısında Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Deniz Yaşar, projenin sözleşmesini geçen yıl imzaladıklarını anımsatmış. Şaşırdınız değil mi, ben de şaşırdım…

Sosyaldemokrat belediyecilik anlayışı artık böyle bir şey oldu…

Daire Başkanı Yaşar o gün toplantıda “Bazı yasal süreçlerden dolayı yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı, ama Bodrum Belediyemizin de değerli katkılarıyla sürecimiz yine kaldığı yerden devam edecek. İnşaat yasağı da bitmek üzere. Neler yapmayı planladığımızla ilgili sizlere bir sunum hazırladık. Bir kilometre uzunluğunda ve 20 bin metrekare bir alanımız var. Burada yangın, elektrik, mekanik altyapı imalatlarımız gerçekleşecek. Toplam yatırım maliyetimiz 9 milyon TL. Amacımız modern ve düzgün bir altyapı imalatı gerçekleştirmek, düzenli bir yaya alanı oluşturmak.” diye anlatmış.

Dikkatinizi çekti değil mi? Benim de çekti. Toplantıya katılanların dikkatini de çekmiş.

Meğer Mehmet Kocadon Başkanlığı‘ndaki Bodrum Belediyesi, 20 Kasım 2018‘de Büyükşehir‘in bu projesi ile ilgili İdare Mahkemesi‘nden “yürütmeyi durdurma” kararı almış. 24 Nisan 2019‘da da Ahmet Aras başkanlığındaki yeni yönetim davayı geri çekmiş. Böylece liman düzenlemesinin önü açılmmış.

xx      xx      xx

Toplantıya katılanların yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili sorusuna, Fen İşleri Daire Başkanı Yaşar Biz burada hepimiz teknik konulardan sorumluyuz. Bu tür konuları hukuk müşavirliğimize göndeririz. Hukuk müşavirliğimizin süzgecinden geçerek bize bilgilendirme yapılır. Ama şundan da emin olabilirsiniz Sayın Ahmet Aras başkanımızın da katkıları ile hukuki olarak bu işe devam etmemize hiçbir engel yok. Her şey mevzuatına uygun, yasal bir şekilde ilerlemektedir.” diye açıklık getirmeye çalışmış.

İyi güzelde Bodrumluların kaygıları “hukuksal” değil, “sağlıksal”… İnsanlar mermer zeminde kayıp düşme sonucu ortopedik sorunlarla, beyin kanaması geçirerek ölmek veya felçli olmak kaygıları yaşıyorlar. “Hadi biz alışır gideriz de turistler ne olacak” diye dertleniyorlar…

Ahmet Aras Başkanlığındaki Bodrum Belediyesi hukuki engeli kaldırıp iyi niyet gösterisinde bulunmuş, sizde Büyükşehir Belediyesi olarak bir büyüklük gösterip mermerden vazgeçin, olmaz mı?

Iııhhh…

xx      xx      xx

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras davayı geri çekerek adeta “Bodrum’un menfaati için sizinle iyi geçinmek istiyoruz” demiş, ama karşı taraf nato kafa, nato mermer.

Toplantıda herkes derdini anlatmış. En çok dile getirilen mermer kaplama meselesi olmuş. O gün bugün bu konu tartışılıyor. Keşke müteahhit ile sözleşme yapmadan tartışsalarmış!

Muğla Koruma Kurulu tarafından onaylanan 2003 Bodrum İmar Planı yapıldığı dönem liman zeminde yaygın olarak andezit taşlar bulunduğuna da dikkat çekilmiş.

Yani Bodrumlular, belediye başkanından sokaktaki vatandaşa herkes “mermere hayır” diyor.

Bodrum AB ülkelerinden birinde olsaydı çoktan belediye meydanına “sandık” konmuştu…

Ama bizde o kadar demokrasi yok işte. Bizde büyükler herşeyi bilir. Büyükşehir de…

Hani “Şimdi Bodrum’da sandığı ortaya koyarsak, her yerde, herkes ister” gibi bir korkunuz varsa, bu işi korkusu olmayanlara, mesela Bodrum Belediyesi‘ne bırakın.

Gerçi bu büyüklükte (9 milyon TL) düzenlemeye ihtiyaç var mı o da bilinmiyor.

xx      xx      xx

Sandık koyamıyorsunuz, öyle bir alışkanlığa kapı açmak istemiyorsunuz, bari kanaat önderlerine kulak verin. 9 milyon TL para harcayacaksınız. Bizim paramız… Yarın vatandaşlar haklı çıkınca mermer kaplamayı sökmek te var…

Komik ama gerçek, toplantıda Büyükşehir‘den gelen daire başkanları “Kaymaya karşı mermeri tırtıklı hale getiririz” demişler! İnsan “Acaba Büyükşehir’in elinde mi yoksa düzenlemeyi üstlenen firmanın elinde mi mermer stoğu var?” diye de sormadan edemiyor…

Eğer Belediye önüne sandık koyamıyorsanız bari anket yapın diyeceğim, ama yapmayacaklarını biliyorum. O yüzden gelin CHP sıralarında belediye meclis üyeliği de yapmış olan duayen gazeteci Zeki Özkeskin‘i dinleyin. ÖzkeskinOrası tüm Bodrum’un yaz-kış yürüyüş yaptığı, tatlı telaşların yaşandığı bir yer. Burası hep ıslak ve insanlar kayacaklar. Ha banyoda düşmüşsün ha burada. Kırık, çıkık, beyin kanaması yaşanacak. 2003 yılında imar planı yapıldığında dönemin Belediye Başkanı Tuğrul Acar tarafından limana andezit taşı döşenmişti. Doğru uygulama olduğunu yaşayarak gördük. Andezit yöresel taş değilmiş. Volkanik bir coğrafyadayız. Andezit volkanik bir taştır.” dedi.

xx      xx      xx

Uzatmaya gerek yok. Bodrum‘da halkıyla, uzmanıyla “mermer yapalım” diyen tek kişi yok.

Çünkü Bodrum’da deniz suyana giriliyor olsa da Bodrum şehir hamamı değil…

Ayrıca Bodrumlu mermerin yüzeyi tırtıklı yapılsa da şehir merkezindeki bir rampada nasıl yine kayganlaştığını görmüş… Dayatmanın alemi yok. Bari makul bir gerekçe gösterin. Ya da Zeki Özkeskin‘in “Yani birileri insanların düşmesini neden bu kadar çok istiyor? Böyle mi sormak lazım. Yoksa bu mermerin altında başka bir şey mi var? Neden acaba?” sorularına yanıt verin…

——————————                                                                   ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bugünün güzel zamanları, yarının üzücü düşünceleridir. -Alıntı.

ÇİVİ

CHP’nin Muğla’daki ilçe kongrelerinde adaylar mavi-beyaz renkler kullanıyormuş. Arkadaşım “CHP’nin renkleri kırmızı-beyaz değil miydi?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets