Bakandan 3 Muğla sorusuna 1 cevap... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bakandan 3 Muğla sorusuna 1 cevap…

Bu haber 16 Kasım 2019 - 0:02 'de eklendi ve 44 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

YUH…

Türkiye A Milli Futbol Takımı, önceki gece 2020 Avrupa Şampiyonası H Grubu maçında İzlanda ile karşı karşıya geldi. Türk Telekom Stadı‘nda oynanan maçın başlama düdüğü öncesi tepki çeken bir olay yaşandı. Keşke yaşanmasaydı.

Olayı biliyorsunuz. Tribünler, İzlanda milli marşını ıslıkladı.

Neden? Yuhlanmayı hak eden ne yaptılar?

Bu olay İzlanda‘da milli takımımıza ve milli marşımıza karşı yapılsa ne yapardık?

Aklıma Atatürk geldi. İzmir Karşıyaka’da İplikçizade Köşkü’nde konaklayacaktı. Köşkün güzelliği dillere destandı. Atatürk girişte kadınlı, erkekli muazzam topluluğu selamlayarak köşke yöneldiğinde yüzü asıldı. Çünkü, geçeceği yerde boylu boyunca bir Yunan Bayrağı seriliydi. Karşılayıcılara bunun nedenini sordu. Onlar da, “Yunan Kralı Konstantin’in 1921 yılında İzmir’e geldiğinde bu köşkte ağırlandığını; yere serilen Türk Bayrağını çiğneyerek içeri girdiğini” anlattılar. Atatürk’ün yanıtı kısa ve kesindi:

Yunan Kralı hata etmiş. Bayrak bir milletin onurudur. Ben bu hatayı tekrarlamam” diyerek, yerdeki bayrağı kaldırttı. Köşkün bembeyaz mermerlerinde ilerleyerek, içeri girdi.

Bizim geçmişimizde İzlanda maçı örneği ayıplar yoktur. Bir stadyumu doldurabilecek kadar çoğalan bu ayıplılar neara bu kadar çoğaldılar anlayamıyorum. Onlara yuh olsun...

xx      xx      xx

VEKİLİN VEKİLİ

Menteşe Kent Konseyi Maden Araştırmaları İzleme Komisyonu07.10.2019 tarihinde toplandı. Bende Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti‘ni temsilen komisyondayım. Mazeretli olarak bu toplantıya katılamadım. CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay dışındaki milletvekillerimizde katılamadı.

Komisyonumuzun Başkanı Mimar Özlem Aydoğdu Çömez, vekillerin hepsini aradı. Telefona bazıları kendisi, bazılarının da danışmanı çıktı. Geçmişte Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı olması nedeniyle özellikle CHP’li Süleyman Girgin‘in gelmesini çok istemiştik. Bütçe görüşmelerinde partisini temsil ettiği için gelemedi. Onun yerine Av. Burak Erbay geldi. İYİ Parti Milletvekili Metin Ergün de gelecekti, ama son anda program değişikliği olmuş, gelememiş. Partisinin İl Başkanı Yardımcısı Deniz Ekinci‘yi göndermiş.

Keşke AK Parti Milletvekilleri de partilerinin il başkanını veya yardımcılarından birini gönderselermiş diyeceğim, ama komisyonumuzun derdi “milletvekillerinden bilgilenmek” ve onlarla “dayanışmak” idi.

Yoksa komisyon il başkanlarını da davet edebilirdi…

xx      xx      xx

ÜÇ SORUYA BİR YANIT

İYİ Parti Milletvekili Metin Ergün komisyona gelemedi, ama tepki ve direnme ile karşılanan kömür sondajı konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez‘in yanıtlaması için verdiği soru önergesi ve aldığı cevap geldi.

Şaşırtıcı, ama gerçek; Milletvekili Ergün üç soru sormuş, Bakan Dönmez bir yanıt vermiş.

Milletvekili Ergün‘ün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanmak üzere mecliste verdiği yazılı önergede sorular şöyle sıralanmış:

– Bakanlığınızca, üzerinde bilimsel ve arkeolojik çalışmalar dışında herhangi bir işlemin yapılması kanunen ‘yasak’ olan bu bölgenin bu şekilde bir faaliyete açılması, açıkça yasalara aykırı olmasına rağmen hangi hukuki dayanağa göre böyle bir yetkilendirme yapılmıştır?

– Bakanlığınızca böyle bir tasarrufta bulunurken; Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, diğer bakanlıklarımızdan görüş alınmış mıdır? Alınmışsa, bu görüşler ne yönde olmuştur?

– Bakanlığınızca bu tasarrufta bulunulmadan önce, bölgenin madencilik faaliyetlerineaçılması ile beraber ortaya çıkacak çevre sorunlarından en fazla etkilenecek olan bölgedeki yerel yönetimlere veya sivil toplum örgütleri ile herhangi bir görüş alışverişinde bulunulmuş mudur?

Bakan Dönmez‘in yazılı yanıtı da “Muğla-Menteşe bölgesinde MTA tarafından yapılması planlanan arama-araştırma sondaj faaliyetleri bölgenin madencilik faaliyetlerine açılmasına yönelik olmayıp, söz konusu faaliyetler durdurulmuştur.” şeklinde olmuş.

xx      xx      xx

SORU ÖNERGELERİ NE İŞE YARIYOR?

Maden Araştırmaları İzleme Komisyonu” toplantısına katılan tek milletvekili Av. Burak Erbay da konu ile ilgili soru önergesi vereceğini söylemiş.

Bakan Dönmez kısa açıklamasında “sondaj faaliyetleri bölgenin madencilik faaliyetlerine açılmasına yönelik değil” demiş, ama “neye yönelik olduğunu” açıklamamış ve “söz konusu faaliyetler durdurulmuştur.” derken “Menteşe’de bu faaliyetlere son verilmiştir” dememiş.

Bir gün yine ansızın gelebilirler!

Milletvekili Burak Erbay umarım vereceği soru önergesinde bu noktalara açıklık getirilmesini ister…

Tabi bir de Milletvekili Erbay sorsa ne olacak?

Çok merak ediyorum bu dönemde Muğla Milletvekilleri Muğla‘nın sorunlarına dair muhataplarına kaç soru önergesi verdiler, kaçına yanıt aldılar ve o yanıtlarla o sorunlar çözüme kavuştu mu?

Bu da milletvekillerimize benim soru önergem olsun…

xx      xx      xx

KAMU KURUMLARI AYDINLATMIYOR

Komisyon Başkanı Özlem Aydoğdu Çömez komisyonun çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi:

Menteşe halkı adına kurulan komisyonun amacı doğrultusunda konunun yakından takip edilmesi, bilgi toplanması ve elde edilen bilginin herkesle paylaşılmasını sağlamak, bilgilendirme görevini yerine getirerek farkındalığı arttırmak adına alınmış olan kararlarla ilgili uygulamalar başlatılmıştır.

Öncelikle, ilgili devlet kurum ve kuruluşlarından, başta Karabağlar olmak üzere, halkımızda huzursuzluğa yol açan sondaj faaliyetleri ile ilgili olarak, kamuoyunu tüm açıklığı ile aydınlatacak resmi açıklama yapılması basın aracılığıyla talep edilmiş olmasına rağmen bugüne kadar bu yönde herhangi bir açıklama yapılmadığından Komisyonumuzun almış olduğu karar gereği ilgili kurum ve kuruluşlardan resmi yazıyla bilgi talep edilmiştir.

Özlem, açıklamasında, kurumlara yazılan yazılarla ilgili “Yazıda, MTA’nın sondaj faaliyetlerine ilişkin; ‘faaliyetlerinin hangi kapsamda ve amaçla yapıldığı’, ‘çalışmaların nerede ve ne zaman yapılacağına dair bir program olup olmadığı, varsa o programın tarafımıza iletilmesi’, ‘yapılmış sondajlardan ne gibi sonuçlar elde edildiği’, ‘Menteşe için sondaj çalışmalarının ne zaman sonlandırılacağı’ gibi sorulara cevap istenmiştir. Henüz tarafımıza bir cevap iletilmemiştir.” diye kaydedildi.

xx      xx      xx

KOMİSYON SUYUN BAŞINA GİDİYOR

Özlem Aydoğdu Çömez yaptığı bilgilendirmede, toplantı süresince maden arama faaliyetleri ile ilgili hem Menteşe ölçeğinde hem de Muğla genelinde gündemde olan konulara değinildiğini belirtirken, “Yerelde bu çalışmalar yapılırken konunun ulusal ve gerekirse uluslararası gündeminde tutulması gerekliliği Milletvekilimiz Burak Erbay’a anlatılmış bu konuda destek istenmiştir.” diyerek şu ifadelerde bulundu:

Ayrıca yine tüm ilgili kurumlarla ayrım yapmaksızın iletişime geçilmesi kararı gereği milletvekilimizden bu konuda da yardımcı olunması istenmiştir. Toplantı sonucunda; CHP Milletvekili Burak Erbay konuyla ilgili bilgi edinme adına soru önergesini hemen vereceğini, MTA Genel Müdürlüğünden randevu talep ederek Komisyonumuz ile birlikte Genel Müdürlük ve/veya Enerji Daire Başkanlığı düzeyinde bir görüşme ayarlamak için çalışma yapacağı sözünü vermiştir. Komisyon olarak Muğla Milletvekillerini parti ayrımı yapmaksızın davet ederken amacımız, ortak değerimiz Menteşe’deki maden arama faaliyetleri konusunda bilgi paylaşımı yapabilmek ve ortaklaşa bir strateji belirlemekti. Bu bağlamda toplantıya katılan Milletvekili Burak Erbay’a, duyarlılıkları için de Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin ve Prof. Dr. Metin Ergün’e çok teşekkür ederiz. Ancak meselenin önemi açısından bu konuda tüm milletvekillerimizin desteği gerekmektedir. Bu nedenle toplantıya katılamasalar da konu özelinde her zaman görüşmeye açık olduğumuzu yineler, kurumlar düzeyinde başlatacağımız görüşmelerde hep birlikte yan yana durmak gerektiğini bir kez daha vurgulamak isteriz.

Herşeyin başı dayanışma…

——————————                                                                 ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bir insan hakkında fıkralar yapılmaya başladı mı, artık onun istifası gelmiştir. -Benjamin Disraeli

ÇİVİ

Erdem Yeter “Hiç beyzbol oynanmayıp en çok beyzbol sopası satılan ülke hangisidir?” diye sormuş.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets