Milas’ın Güçlü Bir Ailesi: Abdülaziz Ağalar - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Milas’ın Güçlü Bir Ailesi: Abdülaziz Ağalar

Bu haber 12 Kasım 2019 - 9:47 'de eklendi ve 246 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Muğla’ya 6 Nisan 1994 günü gelmiştim; Milas’a ise 1998 yazında gittim. Menteşe Beyliği’nin merkezi olan Beçin ve Milas ile ilgili ön bilgiler edindikten sonra, şehri adım adım gezdim. Beylikler ve Osmanlı döneminden kalma pek çok tarihi eser vardı. Arkeolojik birikimle bir araya geldiğinde, yörenin iki bin yıl kadar gerisine gitmek mümkün oluyordu. Arkeolojik dönem eserlerini hayranlıkla seyrediyor ama Türk dönemi eserlerini bilgi birikiminin sağladığı şuurla inceliyordum.

Menteşe beyliği, Mahmut El-Barçınî (Barçın, şimdiki Beçin’in 13.-14. asırdaki adı)’nin Bâz-name adlı eseri, Yahya’nın Fütüvvet-namesi,  Hacı Mukbil Camii ve tekkesi, Şeyh Şüşterî,  mezar taşları, kitabeler…  Kısacası hayli meşgul oldum Milas ve Beçin ile. Tabii buralarla ilgili rehberim sevgili Olcay Akdeniz idi.

2000’lerin başında Abdülaziz Ağalar kabristanıyla karşılaştım. Aileye ait mezar taşları ve bazı kitabeler vardı ama her taraf toprak altında kalmıştı. Zamanın belediye başkanı Fevzi Topuz ile kabristanın temizliği meselesini konuştuk. Bir hafta sonra kabristan tertemiz olmuştu.

Kabristanda 9 mezar taşı vardı ve özellikleri de şöyleydi:

1) Metin türüne göre: 7 mezar taşında metin manzum-mensur karışık, 2 mezar taşı ise mensurdur.

2) Diline göre: 3 mezar taşı metni Arapça’dır.

3) Cinsiyete göre: 2 kadın mezarı vardır.

4) Kronoljiye göre: En eski tarihli mezar taşı 1226 (1811-1812) yılında ölen Halil Ağazade Seyyid Osman Beğ’e; en yani mezar taşı da 8. Hicrî 1324, Rûmî 1322 (1 Aralık 1906/30 Kasım 1906)’de ölen Abdülaziz Ağalardan Ömer Oğlu Muhammed Said’e aittir.

5)1 mezar taşının dip kısmı okunamaz durumdadır.

Kabristanda, Abdülaziz Ağa’nın mezar taşı ile beraber, aynı sülaleden Hacı Halil ağanın oğlu  Seyyid Osman’ın,  Ömer ağanın oğlu  Abdülaziz Ağa’nın, Ömer Ağa’nın oğlu Abdülfettah Ağa, Mehmed Sa’id Bey, Mahmud Efendi’nin oğlu Hüsameddin Efendi, Abdülfettah oğlu  Seyyid Ömer Ağaların mezarları ve mezar taşları var. Kabristanda 2 de kadın mezar taşı var. Bunlardan biri Mehmed Said Ağa’nın eşi Refi’a hanım; diğeri de Abdülaziz Ağa’nın eşi Gülşah hanıma aittir.

Abdülaziz Ağa sülalesinin hayli köklü bir aile olduğu mezar taşlarıyla beraber, ailenin yaptırdığı Çöllüoğlu hanındaki kitabeden de anlaşılıyor.  Kitabede Abdullah Efendi’nin oğlu Abdülaziz ağanın adı geçmekte ve hanın yapılma tarihi de Hicrî 25 Recep 1132, Miladî 2 Haziran 1720’dir. Mezar taşlarındaki yıllar, 100 yıl sonra; yani 1800’lere aittir.

Çöllüoğlu Hanı kitabesi şöyle:

Sâhibu’l-bina el-Hâcı Abdülaziz ibn Abdullah Efendi.

Tevârîh isna ve selâsîn ve mi’ete ve elf  fi Şehr-i  Receb hamse ve işrîn

Görüldüğü gibi kitabeden, binanın sahibinin Abdullah’ın oğlu Hacı Abdülaziz olduğu anlaşılmaktadır.

Hüve’l-Bâkî

İlâhî ente rahmânî

Recâ’î minke gufrânî

Ve lâ  te’huz bi-isyânî

Ve kemmel küllü noksânî

 Emânetin edâ edip Hudâ’dan buldu fevti.

 El-merhûm es-Seyyid Ömer Ağa-zâde Abdülazîz Ağa rûhuna fâtiha.

Sene seb’a ve sittîn ve mi’eteyn ve elf, fî 21 R (23 Şubat 1851)

Görüldüğü gibi Ömer Ağa oğlu Abdülaziz Ağa’nın mezar taşı Arapça’dır. Şiir kısmını tercüme edelim:

Ey Allah’ım, sen rahmansın

Senden gufran istiyorum.

Ve benim isyanımı sorgulama

Ve bütün eksikliklerimi tamamla

Çöllüoğlu Hanı’nı yaptıran Abdülaziz Ağa, hanı 1720’de yaptırdığına göre, mezar taşı olan ve ölüm tarihi Miladi 23 Şubat 1851 olan Abdülaziz Ağa, torun Abdülaziz’dir.

Bu tespitler sadece mezar taşları ve 1 kitabeden elde edilmiştir. Sadece bu iki kaynağa dayanarak elde edilen bilgilerle Milas’ın en köklü ailesi olan Abdülaziz Ağalar’ın 200 yıllık bir dönemine ışık tutmak mümkün. Tarih vesikaları da değerlendirilse bu aile hakkında daha geniş ve derin bilgiler elde edileceğine inanıyorum. İnşallah biri çıkar da bu konuda Yüksek Lisans veya Doktora tezi hazırlar da bu ailenin başka ayrıntılarını da öğreniriz.

Milaslılar Abdülaziz Ağalara gerekli saygıyı göstermiş ve kabristanın yanından geçen caddeye adlarını vermiştir.

Biraz daha araştıralım bakalım. Belki şu anda bu sülaleden bazı aileler aramızda yaşıyor…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets