“Akbük İmara mı açılıyor?” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Akbük İmara mı açılıyor?”

Bu haber 07 Kasım 2019 - 0:08 'de eklendi ve 186 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Menteşe Belediyesi hafta başında, hiç beklediğimiz bir anda Akbük‘te Hazine arazilerinde işgale de son veren kaçak yapı yıkımlarına başladı.

Beklemediğimiz bir anda”, çünkü koca yaz Akbük‘e dikkat çekmeye çalışmış ve yazılarımdan birinde “Akbük’ü kaybedersek, Gökova Körfezi’ni de kaybederiz” demiştim. Ki Kissebükü‘nü de… Kissebükü‘nün kaybı da Gökova‘nın, “Mavi Yolculuk”un kaybı anlamına geliyor…

Orada bir bütünlük var.

Ne yalan söyleyeyim, artık umudum kalmamıştı. Geçen Pazartesi günü öğleye doğru Akbük‘ten yıkım haberi geldiğinde inanamadım. Öğleden sonra yıkım görüntüleri gelince de hayret ettim.

Haber, akşama doğru da ajanslardan haber sitelerine düştü.

Sevindim…

xx      xx      xx

Koca yaz ben “Akbük’ü kaybediyoruz” diye yazarken, bazı meslektaşlarımız, “Dünyaca Ünlü Akbük Koyu’nda Taşıma Suyla Turizm” başlıklı haberler yapıyorlardı.

Sanırsınız imar planlı bir yerde susuzluk çekiliyor. Bilmeyen Menteşe Belediyesi’nin çalışmadığını, önemli bir “turizm merkezi”ne hizmet götürmüyor sanır!

Tabi burada sorulması gereken soru da “Akbük ne zaman turizm merkezi oldu?” sorusu…

Haberin spotunda da “Muğla’nın Gökova Körfezi’ndeki Akbük Koyu’nda, bölgenin 1’inci derece doğal sit olması nedeniyle gerekli altyapı hizmetlerinin yapılamaması nedeniyle ortaya çıkan su sıkıntısı ‘pes’ dedirtiyor.” diye haberler yaptılar.” deniliyor.

Demek ki SİT altyapısızlığa; altyapısızlık susuzluğa neden oluyor!

Gazeteci böyle yazarsa, İmar Barışı‘ndan önce tek tük yapılan kaçaklarda; imar barışı sürecinde patlama yaşanır.

Öyle de oldu…

xx      xx      xx

Gazeteci 27.07.2019 tarihli “Dünyaca Ünlü Akbük Koyu’nda Taşıma Suyla Turizm” haberini kendi kendine yapmış olamaz. Mutlaka birileri dert yanmıştır. Bana dert yanan olmadı. Olsaydı, “Akbük’ü talan edenler SİT’in kalkmasını istiyor” diye haber yapardım.

Ne işleri varmış suyu, imarı olmayan yerde?

Sonra aklıma geldi. Benzer bir haber Temmuz 2015‘de “Taşıma Suyla Turizm Olur Mu?” balığı ile yapılmıştı. Ne tesadüf..!

Bunun üzerine bende 14 Temmuz 2015 tarihinde “Akbük İmara mı açılıyor?” başlıklı yazı yazmıştım.

Bu başlık bugün de geçerli.

Bakarsınız biri çıkar, “Evet açılıyor” veya “Elbette ve kesinlikle hayır” der, belki…

xx      xx      xx

Bugünden geriye baktığımızda ilginç bir yazı…

Son günlerde Doğan Haber Ajansı’nın yaptığı ‘Taşıma Suyla Turizm Olur Mu?’ başlıklı haber gündeme oturdu… Adeta “Emriniz olur” veya “Kusura bakmayın” dercesine Muğla Valiliği ile Muğla Büyükşehir Belediyesi harekete geçti…” diye başlayan o yazımda Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ‘nin açıklaması şöyle yeralmış:

Muğla Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MUSKİ) tarafından yapılan açıklamada ‘Akbük’ün 1’nci derece doğal sit alanı olması nedeniyle bölgede çalışma yapamıyoruz. İlgili Bakanlığın yetkililerine konu aktarıldı, ilgililerde; SİT ve ÖÇK bölgelerinde yeni bir düzenleme yapılacağı beyanını tarafımıza iletmişlerdir. Mevzuaten önümüzün açılması durumunda bölgeye altyapı getirmeyi planlamaktayız. Turizme dolayısıyla Akbük’e MUSKİ olarak değer katmak isteriz’ denildi.

Aradan 4 yıl geçti, çıkıp biri de “Açıklamamız yanlış anlaşılmış” demedi!

xx      xx      xx

O yazıma “Neymiş efendim; MUSKİ Akbük’e altyapı götürmek için mevzuatın önlerini açmasını bekliyorlarmış. Altyapıya ‘evet’ diyen mevzuat yapılaşmaya ‘hayır’ der mi? Soruyu tersten de sorabilirsiniz…” diye devam etmişim. Sonra da şu ifadelere yer vermişim:

MUSKİ’nin ardından Muğla Valiliği’nden de bir yazılı açıklama çıktı. … Akbük’te yapılan incelemede, bütün duşlarda ve WC’lerde suların aktif olarak aktığının görüldüğü belirtilerek, ‘.. Son yıllarda yoğun talep gören bu bölgemizle ilgili olarak şebeke suyu projesi hazırlanarak uygulanması konusunda, MUSKİ ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Valiliğimizce gerekli talimatlar verilmiştir’. …

Bakmayın siz ‘Taşıma Suyla Turizm Olur Mu?’ başlıklı ısmarlama habere… Talep duşta, tuvalette suların akıyor olması değil… Talep, başta Ertuğrul Özkök’ün ‘lokanta ruhsatı’ ile tarihi yağhaneden çevirme villası olmak üzere orada bulunan yüzde 90’ı kaçak yapılara altyapı götürülmesi… (!)

Gelin şimdi biraz gerilere gidelim… Yıl 2013, yaz ayları… Dönemin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Veli Çelik basına Akbük Koyu ile ilgili yaptığı açıklamada ‘Akbük koyunda 4 adet ruhsatlı alan var. Bunun dışındaki tüm yapılar kaçak. Kaçak yapılar ve bungalov evler için tutanak tutuldu ve gerekli cezalar kesilerek yıkım kararı verildi. Şu anda turizm sezonu olduğu için yıkım sezon sonuna kaldı. Geçen yıl yıkım için ihaleye çıktık, fakat yıkım ihalesine kimse katılmadı.

xx      xx      xx

Peki Muğla İl Özel İdaresiturizm sezonundan sonra‘ biri Altaşların olmak üzere 4 ruhsatlı yapının dışındaki kaçak yapıları yıktı mı? Yıkamadı.. Ertesi yıl Muğla Büyükşehir oldu. Akbük ile ilgili yetki yeni kurulan Menteşe Belediyesi‘ne geçti… O günden bugüne de Menteşe Belediyesi‘nin orada bir tek kaçak yapı yıktığı duyulmuş, görülmüş değil…

Yine de biz neticeye bakalım… Hafta başında Menteşe Belediyesi İmar Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri Akbük Koyu’na ilk kez iş makineleri ile yıkıma gittiler.

O gün Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş yıkımlarla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Kapanan İl Özel İdaresi‘nin Genel Sekreteri Veli Çelik giderayak Akbük‘te 4 ruhsatlı yapı olduğunu açıklarken, ruhsatsız olanların sayısını vermemişti, ama Başkan Gümüş2014 yılından bugüne kadar tespit ettiğimiz toplam 354 adet kaçak yapının, tüm idari ve cezai işlemleri yapılarak yıkım kararları alınmıştır.” diye açıkladı.

Veli Çelik de giderayak “Kaçak yapılar ve bungalov evler için tutanak tutuldu ve gerekli cezalar kesilerek yıkım kararı verildi. Şu anda turizm sezonu olduğu için yıkım sezon sonuna kaldı. Geçen yıl yıkım için ihaleye çıktık, fakat yıkım ihalesine kimse katılmadı.” demişti. Ne tesadüf değil mi?

Gazetecilerin Temmuz 2015‘de yazdığı haberin başlığı ile Temmuz 2019‘da yazdıkları haberin başlığı aynı. 2013‘te dönemin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Veli Çelik‘in yaptığı açıklama ile 2019‘da Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ün açıklaması da hemen hemen aynı.

Tesadüf işte…

xx      xx      xx

İl Özel İdaresi kaçak yapıların yıkım işini 2012 de ihaleye çıkarıyor, ama kimse katılmıyor. Menteşe Belediyesi de kaçak yapıların yıkılmasına yönelik 5 defa ihale yapıyor, ama kimse katılmıyor…

Ne tesadüf ama değil mi?

Neyse Menteşe Belediyesi yönetimi 2017‘de kendi ekipleri ile yıkıma başlıyor, ama idari yargı tarafından yürütmeyi durdurma kararı alınması nedeniyle yıkım işlemleri gerçekleştirilemiyor…

Şaşırtıcı.. 354 kaçak yapının tamamının sahipleri yargıya mı gitmişler? Gerçekten şaşırtıcı.

Yarın devam ederiz.

——————————                                                ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Politikacıya soru sorma ki sana yalan söylemesin. -Dashiell Hammett

ÇİVİ

Maliye Bakanı “Arabası olmayan taşıt vergisi ödemeyecek” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets