Marmaris'te dul kadına psikolojik işkence mi? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Marmaris’te dul kadına psikolojik işkence mi?

Bu haber 06 Kasım 2019 - 0:02 'de eklendi ve 194 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Marmaris bugünlerde bir “sarkıntılık”, “taciz” ve “mobing” iddiası ile sallanıyor.

Her ne hikmetse sarkıntılığı, mobingi uygulayan sallanmıyor, dimdik ayaktaymış!

Hem de iki defa savcılık soruşturması geçirdiği, idari caza aldığı ve mağdure iki kere de koruma altına alındığı halde dimdik ayakta. Mağdurenin canının yanması mı bekleniyor?

Yanarsa sorumlu kim olacak?

Sarkıntılık”, “taciz” ve “mobing” yaptığı iddia edilen dimdik ayakta, ama iki çocuk annesi dul, mağdure kadın sallanıyor, “mobingci müdür” sallanmıyor.

Neden?

Marmaris’te özellikle AK Parti kulislerinde, müdürün korunduğu konuşuluyor.

Kim, kimler koruyor?

Yanıtı herkes biliyor, hatta “lanet okuyor”, ama herkes “Bizi karıştırma” diyor. Korku dağları sarmış…

Gazeteciler de mi korkuyor?

Şu ana kadar içlerinden hiç değilse biri çıkıp yazmadığına göre, korkuyor olmalılar.. Ben böyle düşünüyorum. Yoksa kulislerdekilerde konuşulduğu gibi, “Marmaris Basını örtbas etmek istiyor” diye yazamam ki… Herkesin makul, mantıklı bir gerekçesi olmalı. Muhakkak vardır da…

İdarenin gerekçesi ne olabilir?

xx      xx      xx

İdarenin bir gerekçesi olduğunu sanmıyorum.

Üstelik bir gerekçeye ihtiyacı da yok. İdare gereğini yapmış.

Muğla Valisi Esengül CivelekO kadın çocuk yuvasından yetişmiş olabilir, ailesi olmayabilir, ama o Devletimizin koruyup kollayarak, sevgiyle şefkatle sarıp sarmayalayarak yetiştirdiği, tüm milletimizin evladı” dercesine, hemcinsine sahip çıkmış. Mobingci müdür hakkına soruşturma başlatmış ve Giresun‘un Şebinkarahisar ilçesine geçici olarak görevlendirilmiş.

Mağdure B.B. 2002 yılından beri Devlet Memuru…

Devletin korumasında “çocuk yuvasında” yetiştirilip, üniversitede okutulup Marmaris‘te bir Devlet Dairesi‘ne memur olarak işe yerleştirilmiş.

Sonnra evlenmiş, erkek olanı bugün 16 yaşında iki de evlat sahibi olmuş. Ancak eşiyle geçinemeyip ayrılmışlar. İki evladı ile yaşama tutunmuş, ama boşanmanın ardından o müdürün “babalığını, ağabeyliğini” üzerinde hissetmesi gerekirken, bunaltıcı sözlü tacizlerini yaşamaya başlamış.

Bu ülkede “kadın” olmanın zorluğunu, hele hele “kadın çalışan” olmanın zorluğunu artık bilmeyen yok.

Ama en zoru da “dul kadın” olmakmış.

Sanki dul kadınların hepsi yol geçen hanı..!

xx xx xx

Eşinden 2015 yılında boşanan ve o günden bu güne o müdürün sözlü tacizine, mobingine direndiğini, ama huzurunun kalmadığını belirten B.B. sözlü tacizlerden, fiziki tacizlerin eşiğine gelince 27/06/ 2019 tarihinde T.C. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı‘na şikayette bulunmuş. 2019/3467 nolu soruşturma açılmış.

Marmaris‘te 2002 yılından beri devlet memur olduğunu belirten B.B., Cumhuriyet Savcısı İ.İ.‘ye ifadesini verirken, müdürün telefon numarasını da verip şöyle anlatmış:

Telefonuma mesajlar atıyor. Beni çok sevdiğini, beraber olmak istediğini, kadın olarak sadece beni gördüğünü, diğer kadınları görmediğini, diğer kadınların onun peşinden koştuğunu, beni hayatının sultanı yapacağını, rüyasında gördüğünü, cinsel ilişkiye girdiğini, sabahlara kadar arzuladığını, uyumadığını, maddi olarak yardımda bulunacağını söylüyor. Bu telefonun kullanıcısından şikayetçiyim.

Soruşturma çerçevesinde mesai arkadaşlarının da tanık olarak ifadeleri alınmış. O tanıklardan C.C. 05.07.2019 tarihli ifadesinde şunları anlatmış:

.. Tacizleri bildiğimi anlattım. Bir kız babası olarak vijdan muhasebesi yaptım. Mesai arkadaşım B.B.’nin kendisi hakkında anlattıkları müdür tarafından olumsuz davranışlar, sözler, yazışmalar, resim gönderisini B.B.’nin anlatması, göstermesi ile bilmekteyim… Şahit olduğum bir durumda hafta sonu nöbetinde eşim Z. ile beraber masamda otururken B.B. mutfakta oturuyordu. O esna müdür mutfağa gitti. B.B. bir hışımla yanımıza gelerek eşime, bana ‘beni yalnız bırakmayın, mutfağa gelin’ diyerek tuvalete gitti. Müdür odasına geçti, bizim mutfağa gittiğimizi görerek daireden ayrıldı. Azarladığını, mobing baskı uyguladığını gördüm.

Mesai arkadaşları G.G. de benzer ifade de bulunmuş.

xx      xx      xx

Muğla Valiliğinde İdari Soruşturma ve Marmaris Savcılığında Hukuki Soruşturma sürerken, müdür tehditte bulunuyor ve mağdure B.B. de 02.09.2019 tarihinde Nedip Cengiz Eker Polis Merkezi Amirliği‘ne başvuruyor ve Polis Memuru R.E. tarafından ifadesi alınıyor. Tutanak altına alınan ifadesinde, koruma talebinde bulunarak şunları söylüyor:

2014 yılından bu yana müdürlüğümüzü yapmakta, 2015 yılında eşimden boşandıktan sonra beni rahatsız etmeye başladı. 2019 yılı Nisan ayı ortalarında makam odasında bulunduğumuz sırada ‘eğer bunları birine söylersen seni öldürürüm, yaşatmam’ diyerek beni tehdit etti. Beni rahatsız etmesi ile ilgili 27.06.2019 tarihinde Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığına müracaatta bulundum. Dosya numarası 2019/36457 dir. Şahsın tayini Giresun İli Şebinkarahisar’a çıktığı halde ilişik kesmedi. Şahsın bana ve çocuklarıma zarar vermesinden korkuyorum. Davacı ve şikayetçiyim.

Bunun üzerine Marmaris 2. Asliye Hukuk Mahkemesi‘nde 2019/99 Esas 2019/99 Karar no ile başlangıcı 02.09.2019 bitişi 02.10.2019 olan Koruyucu ve Önleyici Tedbir Kararı alınmış…

Sanki bir ay sonra huylu huyundan vazgeçecekmiş gibi..!

xx      xx      xx

Bu arada B.B.‘nin şikayeti üzerine müdür hakkında T.C. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı‘nda 2019/3467 nolu bir soruşturma daha açılmış. Müdürünün tacizinin 4 yıl yıl sürdüğünü, 2015-2016 yıllarında kendisini sürekli mesajla taciz ettiğini, 2019 Nisan ayında iş yerinde öpmeye kalktığını önesüren B.B. Cumhuriyet Savcısı E.G.‘ye şu ifadede bulunmuş:

Kimse yoktu. İttirerek dışarı çıktığımda C.C. ve eşi Z. hanım beni gördü, fakat öpmeye kalktığını görmediler. Kendisiyle hiçbir zaman ilişkim olmadı. Mesajlar telefonumda yok, ama 22/03/2019 da gönderdiği rakı masasında çekilmiş fotoğrafı telefonumda mevcut.

Şüphelinin iç hattan cinsel içerikli konuştuğuna dair doğrudan görgü sahibi yok, ancak G.G., C.C. ve Z. benim anlattığım kadarıyla olayları bilmektedir. Ayrıca Ç.D. ve A.B. şüphelinin bana gönderdiği mesajları okumuşlardır. Şüpheli hakkında Muğla Valiliğince bir disiplin soruşturması yürütülmüş ve neticede disiplin cezası almıştır. Şikayetim devam etmektedir.

Evet, B.B.‘nin şikayeti devam etmekte. Çünkü O‘na göre müdürün tasallutu da devam etmekte…

İşin acı yani olaydan tüm siyasilerin haberi olup da ağızlarını açmamaları…

xx      xx     xx

Açılan hukuki soruşturma ikiye çıkarken ve başlangıcı 02.09.2019 bitişi 02.10.2019 olan Koruyucu ve Önleyici Tedbir Kararı sona ererken, B.B., müdürden 02.09.2019 da bu sefer tehdit alınca polisi aramış ve 180 gün geçerli yeni bir geçici koruma daha almış…

Benim aklıma takılan ise, bir gün bu koruma ve tedbir kararlarına rağmen ya B.B.’nin başına bir iş gelirse?

İnşallah bir şey olmaz, ama olursa bu köşeden ben “Muğla gibi, Marmaris gibi bir yerde, bir değil 3 Gazeteciler Cemiyeti’nin olduğu bir yerde idaremizle, hukukumuzla, emniyetimizle, basınımızla bir kadına sahip çıkamadık” mı diyeceğiz…

Yanlış anlaşılmasın, kimseyi suçlamıyorum. Anlamaya çalışıyorum. Valilik görevini yapmış, yapıyor; Emniyet görevini yapmış, yapıyor; Savcılık görevini yapmış yapıyor…Ancak artık müdür de değil, emekli olan bu şahıs, B.B.ye yine koruma kararı da alındığına göre mobinge, tasalluta devam ediyor demek ki…

Cürretkarlığının gücünü nereden alıyor? Bir vakfa gelip gittiği söyleniyor oradan mı? Bir hemşeri derneğine de gidiyormuş, oradan mı? Gücü nerden buluyor?

Yoksa ortada dul, sahipsiz bir kadın var diye mi?

Müdür idari soruşturma sonucu görevlendirildiği yere gitmemiş, emekli olmak istemiş. İdare “git görevlendirildiğin yerden emekli ol” demiş. Oradan emekli olmuş. Şimdi Muğla da bir “emekli müdür”, ama B.B. tasallut ve tehditlerin devam ettiğini iddia ediyor. “Beni bundan kurtarın” diye feryat ediyor. Aklıma insanı çileden çıkaran “Sen Anlat Karadeniz” dizisi geliyor…

Ürperiyorum. Kızlarımız, kadınlarımız için endişe içindeyim. Umarım feryadı duyarız…

——————————                                                        ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Alçakça söylenen söze asla karşılık verme. Çünkü o sözün sahibinde daha nice alçak söz vardır. -Hz. Ali

ÇİVİ

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a Zeytin Şenliği’nde söz vermemişler. Arkadaşım, “Hüseyin Anıl’ın ahı tutmuştur” dedi.

Beni Bi Gülmek Almadı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets