Muğla'da güzel şeyler de oluyor, olmalı... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’da güzel şeyler de oluyor, olmalı…

Bu haber 05 Kasım 2019 - 0:00 'de eklendi ve 197 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

İki ay kadar önce internette, sosyal medya paylaşımlarında, Muğla‘nın ülkemizde en çok kitap okunan ili olduğunu duyuran bir fotoğraf dolaştı. Gururumuz okşandı.

O fotoğrafı kitap okuma alışkanlığı olmayanlarımız bile paylaştı.

Tuhaf bir ülkede yaşıyoruz. Bu konuda bir araştırma var mı bilmiyorum, sanıyorum dünya da en çok şiir yazılan (nüfusun tamamına yakını), ama en az şiir kitabı satılan ülke Türkiye‘dir.

Son yıllarda en çok kitap (ders kitabı değil) basılan ülke de bizim ülkemiz olmalı. Ki sadece Muğla‘da araştırma, roman, öykü “yazarımızdan” her yıl ortalama 30 kitap çıkıyor. Üniversitemizden çıkanlar hariç… Bu yönde bir araştırma var mı onu da bilmiyorum, ama hepimizin bildiği en az kitap okunan ülkelerden biri olduğumuzdur.

Hal böyle iken en çok kitap okunan iller arasında birinci olduğumuzu öğrenince sevindirik olduk…

xx      x x      xx

Gerçekten birinci miyiz?

Online kitap platformu İdefix‘in araştırmasına göre öyleymişiz. En çok kitap okunan iller arasında en son 2017 ve 2018‘de Ankara birinci olurken, bu sene Ankara‘yı geride bırakıp birinci olan il Muğla olmuş.

İdefix‘in araştırmasına göre, En Çok Kitap Okuyan 10 Şehir şöyle sıralanmış: 1. Muğla, 2. Ankara, 3. İstanbul, 4. İzmir, 5. Eskişehir, 6. Tunceli, 7. Çanakkale, 8. Antalya, 9. Kocaeli, 10. Edirne.

Benim lise yıllarımda okur-yazarlıkta Muğla‘nın Ula ile liste başı olduğu, gazete okurluğunda da Muğla‘nın Edirne ve Tunceli ile yarıştığı söylenirdi. Tunceli ve Edirne kitap okuru sayısında bizden kopmuş..

Muğla’yı birinci yapan ne olabilir?

Üniversite öğrencilerinin varlığı olduğunu söyleyenler var. Buna çok katılamıyorum. Sanki bu oranda Bodrum‘a gelen yerli turistin etkisi var gibi geliyor bana. Çünkü 30 bin üniversite öğrencisinin bulunduğu şehrimizde kitap satışı yapan maalesef 3 yer bulunuyor!

xx      xx      xx

Kitapçı sayımız bu birinciliğe göre oldukça düşük, ama yakında “kitap okunan bir kafemiz” oluyor. Hemde tarihi hanlarımızdan birinde…

Bu konuda kaç kere yazdım ben de unuttum. Muğla‘nın geçmişinde olduğu gibi günümüzde de eli kalem tutanı küçümsenecek gibi değil… Ne de olsa Muğla, Can Yücel‘in, Melih Cevdet Anday‘ın, Oktay Akbal‘ın, Çetin Altan‘ın, İlhan Selçuk‘un, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı‘nın yaşama yeri seçtiği, Nail Çakırhan‘ın, Ece Temelkuran‘ın, Ertuğrul Aladağ‘ın, Nevzat Çakır‘ın, Halil Canda‘nın, Melda Zirek‘in, İlker Altınsoy‘un, Ahmet Hür‘ün ortaya çıktığı bir coğrafya…

Oktay Ekinci, Ünal Türkeş, Erman Şahin, Halil Eğriboyun, Hüseyin Anıl, İsmail Atasever, Hüseyin Atılgan, Kenan Gürbüz, Ramazan Kıvrak, ve Özcan Özgür gibi araştırmacı gazeteci yazarların; Şadan Gökovalı, İbrahim Ergin, Rifat Kalakoğlu, İsmet Ünal Türker, Yükselecek Demirel, Erdoğan Çokduru, Ünal Şöhret Dirlik, Mehmet Ali Eren, Hüseyin Ülkü gibi şairlerin, halk edebiyatçılarının yetiştiği şehirdir Muğla

Bunlar aklıma geliveren isimler. Anımsayamadıklarımdan özür dilerim.

Elbette üniversitemizde de Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Prof. Dr. Mehmet Naci Önal, Prof. Dr. Ozan Bahar ve Dr. Ali Abbas Çınar başta şehrimize ve ülkemize çok sayıda felsefe, edebiyat, kültür, sanat ürünü eser kazandıran hocalarımız var.

Bütün bu isimlerin ve anımsayamadıklarımın eserlerinden oluşan bir “Muğla Kitaplığı” kuralım önerisinde bulunmuştum. Tartışılmadı bile…

xx      xx      xx

Bu önerimi en son MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ile paylaşmıştım. Restore edilerek üniversiteye bağışlanan, Muğla‘nın bir kaç cumbalı tarihi Muğla Evinden biri olan “Bağlamacılar Evi”nin “Muğla Kitaplığı” olarak hizmet vermesinin, avlusunda çay, kahve içilen, kültür-edebiyat sohbetlerinin yapıldığı bir mekan olarak kullanılmasının keyifli olacağını söylemiştim. Daha öncede Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘e İlhan Selçuk‘un Saburhane‘deki evini “İlhan Selçuk Evi” olarak benzer fonksiyonla yaşama kavuşturabileceklerini söylemiştim. Olmadı.. Bu aslında “yerel yönetimlerin” işi… Şehrimiz de maşallah “kültür evi”nden geçilmiyor. Her yanımızdan adeta kültür fışkırıyor!

Tam olmasa da Kurşunlu Cami‘nin karşısındaki Menteşe Belediyesi Kültür Evi‘nde bu anlamda bir filizlenme oldu, ama altına oturulacak bir “kültür- edebiyat ağacı” büyütülemedi…

Galiba şimdi böyle bir mekan “Yarım Han Kitap Kafe” olarak geliyor. İnşallah bu kafe Arasta için yeni bir soluk, can suyu ve “örnek bir mekan” olur…

xx      xx      xx

Sosyal medyada sayfadan sayfaya dolaşan duyuru şöyle:

Muğla’da dost mekanı bir kafe açılıyor. El ele dayanışmayla büyüyen, sıcacık bir kahve ile kitabımızı okuyacağımız, dost sohbetleri yapacağımız, atölyeler, söyleşiler, sanatla, müzikle çoğalan…Ve sizlerle tabi… Haydi bi el verelim. Güzel şeyler de oluyor diyebilmek için. Bir adım daha…

Muğla’da açacağımız Kitap Kültür Evi Dayanışmayla Yola Çıkıyor. Raflarımızı doldurmamıza yollayacağınız kitaplar ile yardımcı olabilirsiniz!

Muğla ve ilçeleri için kitap dayanışması için adres: Şeyh Mahallesi Bankalar Caddesi Yarım Han Kitap Kafe Menteşe.. Diğer iller için indirimli kargo adresi; Eğitim-Sen Muğla Şubesi Kocamustafendi Caddesi 14/3 Şeyh Mahallesi Menteşe/Muğla (PTT Müşteri No:202790396) İletişim; 0505 797 79 86-0544 806 48 84.

Kafemizde imza günleri hariç kitap satışı olmayacaktır. Gönderdiğiniz kitaplar okuyanlara ödünç verilmek üzere ücretsiz bir şekide ulaştırılacaktır.

xx      xx      xx

İlk kitap benden. “Bitmeyen Kavga Gökova” ve “Gadın Molam” kitaplarımın ilk baskıları biteli çok oldu. İkinci baskıya hazırlanıyorum. “Gadın Molam”dan evde bir kaç tane var. Yarım Han Kitap Kafe raflarında onları görmekten mutluluk duyarım.

Duayen Belediye Başkanı-Gazeteci Erman Şahin‘de şu günlerde “Belediye Başkanı” kitabının ikinci cildini bitirmek üzere. Eğitimci-Gazeteci Hüseyin Anıl‘ın 1958-1999 Bodrum‘undan 35 öykünün yeraldığı “Üsen Hoca Anladıdduru” kitabı fırından yeni çıktı, dumanı tütüpduru… Erman Şahin ve Hüseyin Anıl‘ın imza günü ve söyleşileri ile Yarım Han Kitap Kafe‘nin keyifli bir açılışı yapılabilir.

Fotoğraf sanatçısı olarak tanıdığımız hemşerimiz Nevzat Çakır‘ın “Sabır Çıkmazı” ve “Üç Kar Tanrıçası” romanları “Eksik Parça Yayınları”ndan çıktı. “Üç Kar Tanrıçası” yörenin Cumhuriyet sonrası hızla gelişiminin romanıymış. O yöre Muğla olabilir. Çakır, İstanbul‘dan davet edilebilir…

Pazar günleri Vatan Gazetesi‘nde yazan genç Roman Yazarı Melda Zirek‘in son kitabı kağıt toplayıcıların romanı “Uçurtmalar Kirlenmez”.. Okurlarını “Semerkant’ta Aşk” romanı ile yakalayan ve yeni kitabı “Kıyı Hikayeleri” ile selamlayan Av. Halil Canda.. Dokuz kitabının sonuncusu “Babamın Daktilosu: Bukalemun”, Muğla‘yı kitap okumada birinci ilan eden İdefix tanıtım bülteninde “Öyküler yaşamın insana insanla dokunuşlarıdır. Bu öyküler, Av. Ahmet Hür’ün yaşam pınarından sizin de tatmanız için sevgiyle yüreğinize takdim edilmiştir.”diye tanıtılmış. Bu üç yazar Marmaris‘te yaşıyorlar. Gelirler…

xx      xx      xx

Bizim Hamle‘nin yazarlarından akademisyen-yazar İsmail Zorba‘nın bizleri doğaya, sevmeye, bilgiye ve kısacası “insan olma”ya çağıran “Gül Yürekli Sevdalar” kitabı da “Çınaraltı Yayınları”ndan yeni çıktı. “İdeolojik Türkçülerden de ideolojik Kürtçülerden de olumsuz eleştiriler alan”, Kürtçe bir metinden Türkçe yayınlanan “Mem u Zin”in Türkçe düzenlemesini yapan klasik edebiyatçı Prof. Dr Namık Açıkgöz‘ün “Mem u Zin”i çıkalı çok oldu, ama her iki hocanın da söyleşileri keyifli olacaktır.

O mekan da, “Albert Camus ve Başkaldırma Felsefesi” ile “Bergson” kitaplarının yazarı, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek‘in Danışmanı Felsefeci Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan bir söyleşide mutlaka olmalı. Bunun “üniversite-şehir entegrasyonuna” da katkısı olacaktır.

Hafta sonunda İstanbul‘da TÜYAP Fuarında Kenan Gürbüz arkadaşımız, gazetecinin objektifinden acı ve gözyaşının anlatıldığı “Tanık” kitabını imzalarken, Restaratör Mimar- Yazar Ertuğrul Aladağ hemşerimiz de Belge Uluslararası Yayıncılık‘tan çıkan “Filvari Usta” ve Belge Yayınlarından çıkan “Kentimin Öyküsü” romanlarını imzaladı, okurları ile buluştu. Yayınevi, Aladağ‘ı “Muğla evi için hem bunun bilgisini oluşturmak hem de fiilen birçoğunu restore etmek üzere yıllarını veren Aladağ kitapları ile yapılar kadar bunlara ait insan öykülerini de koruma altına aldı.” diye tanıtmış.

Sanıyorum tarihi Yarım Han‘da söyleşi en çok ta sevgili Ertuğrul‘a yakışacaktır.

Kimbilir belki seneye ben de çağrılırım…

xx      xx      xx

Sosyal medyada kitabını tanıtan yazara arkadaşları, “okuyucusu bol olsun” diye kitap duası eden ve o kitabı satın almayanların olduğu bizim gibi başka ülke de yoktur sanırım.

Ne diyeyim, Yarım Han Kitap Kafe’nin müdavimi bol olsu…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets