Okulun müdürü değil her şeyi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Okulun müdürü değil her şeyi

Bu haber 04 Kasım 2019 - 8:57 'de eklendi ve 326 views kez görüntülendi.

Dokuzçam İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Reis Songur, idareciliğin yanı sıra tadilat işlerine el atarak okulu baştan aşağıya yeniledi. 2012 yılında göreve başladığı Dokuzçam İlkokulu ve Ortaokulu’na sabah takım elbise ile gelen, gün içerisinde ise iş kıyafetlerini giyen Reis Songur, 7 yıl içerisinde çatıda kiremit aktardı, okulun duvarlarını boyadı, kapıdan pencereye, tabandan tavana kadar her yeri elden geçirdi, sıva yaptı, elektrik, su ve kalorifer tesisatının yenilenmesi gibi birçok çalışmayı yaparak okulun tüm tadilat işlerini üstlendi. Öğretmenlerinde tadilat işlerine destek vermesi ile Dokuzçam İlkokulu ve Ortaokulu’nu virane görüntüsünden kurtaran Reis Songur, tek amacının öğrencilerinin iyi bir eğitim alması olduğunu söyledi.

Kadir Tamer

Muğla’nın Menteşe İlçesine bağlı Dokuzçam Mahallesi’nde bulunan, Dokuzçam İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Reis Songur idarecilik görevinin yanında okulun fiziki şartlarını iyileştirebilmek amacıyla 7 yıl önce başlattığı çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Sabah okula takım elbise gelen, idare işlerini tamamladıktan sonra iş kıyafetlerini giyen okul müdürü Reis Songur, yaptığı çalışmalar ile okulu baştan aşağıya yeniledi.

2012 yılında Dokuzçam İlkokulu ve Ortaokulu’na müdür yardımcısı olarak görevlendirildiğini kaydeden Reis Songur, “Okula ilk geldiğimde eksiklerinin çok fazla olduğunu gördüm. Okul neredeyse bakımsızlıktan harabeye dönmüş bir durumdaydı. Karşımda iki seçenek vardı ya müdür yardımcılığı görevimden istifa edip daha güzel ve bakımlı bir okula gidecektim yada görevde kalarak Dokuzçam’da ki okula tayin istenilecek bir hale getirmek için var gücümle çalışacaktım. Ben zor olanı yani ikinci şıkkı tercih ettim. Göreve başladıktan sonra okulun eksikliklerini tespit ettim. İlk olarak sınıf içlerini düzenlemeyi tercih ettim. Çünkü okulların açılmasına az bir zaman kalmıştı sınıflar rutubet içindeydi. Duvarların sıvası kabaran bölgeleri kazıdım ardından yeniden sıva yaptım. Daha sonra duvarları boyadım. Mevsim sonbahardı yağmurlar başlayınca çatıdan bütün sınıflara su aktığı için çatıyı tamir etmeye başladım. Çatıya çıktım ve kiremitleri tek tek söktüm. Matematik Öğretmeni Taha Türkoğlu ve sınıf öğretmeni Özal Orhan’nın yardımı ile kiremitlerden sağlam olanları temizledik kırık olanları ise yenisi ile değiştirerek çatının aktarma işini tamamladık. Sınıf içlerinde olduğu gibi dış duvarlarda da kabaran sıvalar vardı. Buralardaki sıvaları kazıdım ve dış duvarlara yeniden sıva yaptım. İdareci olmam nedeni ile hafta içi bu işleri tek başıma hafta sonu ise öğretmenlerimin yardımı ile devam ettim” diye konuştu.

Tek tek sorunları çözdü

Okulu virane görüntüsünden kurtarmak için çalışmalarına aralıksız devam ettiğini anlatan Reis Songur, “Bu süre zarfında elektrik, su tesisatını elden geçirdim. Okulumuzda Bilgisayar Laboratuvarı vardı ancak hiçbir bilgisayar çalışmıyordu. Onların bakımını yaparak kullanıma hazır hale getirdim. Bu arada okulun etrafının betonlamasını yaptım. Okul bahçesinde 2000 yılında yapılmış kömürlüğün kapısı yoktu, yan cephesi ise tamamen açıktı. Bu nedenle yağmurda odun ve kömürler ıslanıyor, yanmıyordu. Hurdadan bir kapıyı alarak bu kömürlüğe taktım. Yan cepheleri ise okulun etrafında atıl olarak bulunan tuğlalardan bir duvar ördüm. Okulun bahçe kapısı kırıktı tamirini yaptım. 1952 yılında yapılan ortaokulun binasının çatısında olukları yoktu. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yardımları ile oluk aldık ve bu olukları da kendim çalışarak taktım. Bunun yanında Birlik Mobilya sahibi Hilmi Demirel, sınıflarımız için korniş ve perde yardımında bulundu. Sınıfların kornişlerini takarak perdeleri astık. 2010 yılında prefabrik olarak yapılmış okul öncesi sınıfının ön kısmına beton dökerek öğrencilerin eşyalarını koymaları için bir çardak yaptım. 2015 yılında da okula müdür olarak atandım. Çalışmalarıma halen devam ediyorum” dedi.

Başarıyı yakaladık

Okulun fiziki şartlarının iyileştirilmesinin öğretmenler, öğrenciler ve veliler üzerinde olumlu bir gelişme sağladığını kaydeden Reis Songur, “Sınıfların tamamına projeksiyon ve bilgisayar ağları döşedik. Öğrencilerimiz bu sayede derslerinde teknolojinin imkanlarından faydalanmaya başladılar. Okulun fiziki şartlarını arttırdıkça başarıda peşinden gelmeye başladı. Göreve geldiğimde 200 okul arasında son sırada bulunuyorduk. Ancak 2015-2016 ile 2016-2017 eğitim öğretim yılında TEOG sınavlarında il genelinde ikinci okul, ilçe genelinde ise birinci olduk. Halende başarısı seviyesinde ilk 15 okul içerisindeyiz. İdarecilik sadece evrak takibinden ibaret değildir. Ben okulumu fiziksel teknik açıdan özel okullar seviyesine getirebilmek mantığı ile hareket ettim. ‘Bahane üretme iş üret’ sözünü kendime örnek aldım. Sorunların anında çözülmesi gerekiyordu bende öğrencilerim için bunları yaptım. Halen okulumuzun bir takım eksikleri ve sorunları devam ediyor. En ufak sıkıntıyı gördüğümde iş elbiselerimi giyiyorum. Ben bu okulun sadece müdürü değil, hademesi, kalorifercisi, tesisatçısı ve ustasıyım” diye konuştu.

Okula ruh yükledi

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Ramazan Karyağdı ise, “Müdürümüz okulumuza ruh yükleyen bir yöneticidir. Müdürümüz yöneticiliğin temel mantığında emir vermekten ziyade destek vermenin önemli olduğunu bilen bir kişi. Kendisini makamında otururken hiç görmeyiz. Kendisini okul içinde iş kıyafetlerini giymiş bir şekilde sürekli çalışır halde görürüz. O Okulda hepimizin arasındadır” diye konuştu.

Reis öğretmenin 7 yılda yaptıkları

2012 yılından itibaren Reis Sungur, bugüne kadar okulun çatısını aktardı, bina duvar diplerine beton dökerek binanın nem almasını önledi, duvarlardaki dökük sıvaları kazıyıp yeniden sıvadı, kapıdan pencereye, tabandan tavana kadar her yeri elden geçirdi, boyasını yaptı, elektrik, su tesisatlarında ki aksaklıkları giderdi, sıraları onardı, beton tahtaları önce tebeşir tahtası sonra beyaz tahta son olarak ilçe merkezi ve yakın mahallelerdeki okullarda fazla olarak bulunan akıllı tahtaları Mustafa Taha Türkoğlu ve Özal Orhan ile getirerek kendi elleri ile sınıflara monte etti, atıl durumda bulunan bilgisayarları tek tek onardı ve çalışır hale getirerek bilişim sınıfını kullanılır hale getirdi. Reis Songur, sobalı olan okula kalorifer tesisatının döşenmesi için gerekli mercilere müracaat ederek kalorifer döşenmesini sağladı, bahçede bulunan kazan dairesinin etrafına çıkma kalorifer kazan boruları ve çıkma ethermitleri kullanarak 120 metrekare teras yaparak öğrenci öğretmenler için dinlenme yağmurlu ve havalarda beden eğitimi aktivitelerinin yapılabildiği masa tenisi dart tahtası gibi alanlar oluşturarak sportif faaliyetlerin yapılmasına imkan sağladı. Aynı yere kitaplık içine de seçme eserleri koydu. Okul bahçe ve çevre düzenlemesini işini ise bahçenin bir bölümünü Kavaklıdere belediyesi diğer bölümünü Muğla Valiliği aracılığıyla parke döşenmesini sağladı. Öğretmenler odasını modern bir hal almasını sağladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets