Ne ara bu kadar “vefasız” olduk biz?! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ne ara bu kadar “vefasız” olduk biz?!

Bu haber 04 Kasım 2019 - 0:09 'de eklendi ve 76 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

İstanbul Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde “1’inci Türkiye Altın Marka Ödülleri”nin sahipleri belli olmuş. Bir ay süren ‘halk oylaması‘ sonunda Yılın Büyükşehir Belediyesi: Hüseyin Sözlü Adana Büyükşehir Belediye Başkanı, Yılın Altın Adamı: Ali Koç – Koç Holding Başkanvekili, Yılın Spor Markası: Beşiktaş J.K, Yılın Lezzet Markası: Nusr- Et, Yılın Giyim Markası: Sarar belirlenirken; Muğla Valilerinden, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy 1 milyon 936 bin 896 oy ile “Yılın Valisi” seçilmiş.

Başta Trabzonlular olmak üzerine İstanbul‘daki Karadenizliler sahip çıkmış olmalılar.

Sadece onlar mı? İstanbul‘da “Muğlalılar Derneği” üyesi Muğlalılar da…

Ödüllendirme ile ilgili haberi face sayfamdan “O hala Muğla Valisi… Tebrik ediuoruz..” diye paylaştım.

Adını vermek istemeyen bir okurumuz, “O hala Muğlalı değil, yanılıyorsun. Adı verildiği yerden silindi” diye aradı… (!)

xx      xx      xx

Şoke oldum. Üzüldüm. Öyle olmuş. “Nasıl gazetecisin” diye kendi kendime kızdım.

Sokakta bir MuğlalıyaValilerinizi sayar mısınız?” deseniz, “Recai Güreli, Özer Türk, Hüseyin Aksoy, Erol Çakır, Kemal Nehrozoğlu, Lale Aytaman, Ahmet Altıparmak..” diye sayarlar… Hepsi akıllarında kalmamıştır…

Ve özellikle Recai Güreli ile Hüseyin Aksoy onca yıl sonra hala sevilirler ve sayarken öne çıkarılırlar… Aksoy, Muğla Valiliğinde Türkiye‘ye de örnek olan pek çok projeye imza atmıştır. Uzun anlatmayacağım, örneğin insanların akın akın geldiği “Ormancı Türküsü’nün yakılmasına neden olan dramatik hikayenin” yaşandığı ‘Belen Kahvesi, Köprüsü ve Değirmeni‘ restorasyonları ve Çocuk Yuvası‘nın yetişkin kızları için Muğla Mimarisi‘nde yaptırılan ‘EVO‘nun eseridir. O eserden, çocuk yuvalarındaki yavrularımızın “evlerde, apartmanlarda yetiştirilmeleri projesi” çıkmış ve ülke genelinde uygulanmıştır.

Mersin‘de adı “Vali Hüseyin Aksoy Caddesi” olarak bir caddeye verilen Aksoy‘un adı “Vali Hüseyin Aksoy Çocuk Yetiştirme Yurdu” olarak o ev ile birlikte çocuk yuvasına verilmişti.

İşte onu çok görmüşler…

xx      xx      xx

Arşivi karıştırdım. “Yuva Çocuklarına Lüks Daire” başlıklı haberlerle karşılaştım.

Haberde dönemin valisi Fatih Şahin haberlerde şu ifadelerde bulunmuş:

Bir yerin kapanışı için bu güne kadar hiç resmi tören yapılmadı. Biz Türkiye’de ilk defa bir yeri kapatırken kapanış töreni düzenleyeceğiz. Vali Hüseyin Aksoy Çocuk Yuvasını bir ay içerisinde kapatıyoruz. Yuvada kalan 60 çocuğumuz için 10 adet daire kiralayacağız. Bakıcı anneler gözetiminde çocuklarımız bu evlerde kalacak. Çocuklarımızın oturdukları evlerde daha rahat etmesini, mahalleden birileriymiş gibi yaşamalarını ve insanlarla kaynaşmasını hedefliyoruz. Türkiye’de ilk defa bu sistem Muğla’da uygulanacak. Çocuk yuvasının kapanış töreni için sayın bakanımızı da davet edeceğiz.

Şu anda Fatih ŞahinFETÖ’cülükten” hapiste… O kapatma töreni yapıldı mı bilmiyorum, ama kapatma işlemi gerçekleşmiş. Vali Aksoy‘un, genç kızlara özel yapılan evden esinlenilen uygulama sonucu Çocuk Yuvası kapanmış, “Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi” olmuş.

İyi de “Hüseyin Aksoy Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi” olamaz mıydı?

xx      xx      xx

Başarılı, unutulmaz valililerimiz olduğu gibi, emniyet müdürlerimiz de oldu. Geçmiş zamandan, daha sonra Valilikten emekli olan Naci Parmaksız ve yakın zamandan Muğla‘dan emekli Mehmet Emin Körpe unutulmazlardır. Bir de geçtiğimiz günlerde İzmir‘de vefat eden Erdal Gökyüzü en azından Muğla Basını‘nın unutmadığı Emniyet Müdürü‘dür…

Bugün Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Başkanlığını yürütmekte olan Naci Parmaksız, Muğla‘ya Emniyet Müdürü olarak geldiğinde ne polis evi, ne emniyet lojmanı vardı. O zamanlar şimdiki İdare Mahkemesi‘nin karşısında Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü vardı. Eşyalarını oradaki depolara indirip, aylarca ailesiyle Orman Bölge Müdürlüğü Misafirhanesi‘nde kalmıştı.

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü onun zamanında il genelinde arsa sahibi olmuştu. (Şehir merkezlerinde hizmet binasını bırakın okul yapacak hazine arazisi yoktu) Oralarda lojmanlar, emniyet birimleri yapıldı, yapılıyor… Birkaç örnek vermek gerekirse, il merkezinde Menteşe Evleri‘nin olduğu yerdeki “Kademe”, Akyol Pazarı karşısındaki “Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü”, Uğur Mumcu Bulvarı‘nda “Bölge Trafik Denetleme Müdürlüğü” arsaları Naci Parmaksız tarafından satın alınmıştı.

Tesislerden bir tanesine olsun adı verilmez mi?

Duyumlarıma göre nasıl olduysa geçmişte Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü‘nde bir yere verilmiş, ama ne olduysa ismi sonra yazıldığı yerin başına bir iş gelmiş olmalı kaldırılmış!

xx      xx      xx

Türk olmanın hasletlerinden biri de “vefalı” olmaktır. Aslında bu “insan” olmanın da bir özelliğidir.

Bize ne oldu, ne oluyor bilmiyorum. Giderek vefasızlaşıyoruz. Bir kahvenin öyle eskisi gibi 40 yıl hatırı filan da kalmadı.

Bu olumsuzluğu yaşamımızın her alanında, bürokraside, yerel yönetimlerde, siyasette, her yerde yaşıyoruz.

Bugün bir Tıp Fakültesi ve yönetiminde Eğitim Araştırma Hastanemiz varsa bu dönemin AK Parti Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu sayesinde oldu. Terzibaşıoğlu‘nun adı hangi servis veya anfiye verildi? Verilmedi…

Geçenlerde Ankara‘da AK Parti İl Başkanları İstişare Toplantısı vardı. Gelmiş geçmiş 7 milletvekilinden 6’sı bir sıraya oturup fotoğraf vermişler. Bu fotoğrafı AK Parti Muğla İl‘in veb sitesinde paylaşmışlar. Paylaşımda, AK Parti‘nin Muğla eski Milletvekili ve eski il başkanı, eski İzmir İl Koordinatörü ve bugün Denizli İl Koordinatörü olan Nihat Öztürk‘ü “yok” saymışlar… Oysa arka sıralarda başka illerin koordinatörleri arkadaşları ile oturuyormuş.

Partisine gönlünü, ömrünü vermiş insanlara vefasızlık yapılıyor…

xx      xx      xx

Muğla’nın başka unutulmayan valileri ve unutulmayan belediye başkanları da vardır.

Başarılı valiler denilince Cumhuriyetin ilk yıllarında (1936-39) 3 yıllık Muğla Valiliği‘ne pek çok yatırım ve hizmet sığdıran Vali Recai Güreli‘nin hemen her ilçede adı var. İl merkezinde hem önemli bir caddede hem de ilkokulda adı yaşıyor.

Muğla Turizmi‘nin temellerini atan (1971-75) Vali Özer Türk‘ün adı da Cumhuriyet Meydanı‘ndan Özlem 2 Pastanesi‘ne inen “Vali Özer Türk Caddesi”nde yaşatılıyor. Ama gerçekten ardında kalıcı hizmetler bırakan ve döneminde yakalanan turist sayısına hala ulaşılamayan Hüseyin Aksoy‘un adına konulduğu yerde sahhip çıkamıyoruz!

Oysa, “Devletin valisi” olarak devletine, milletine hizmetten zevk alan, halkın kalbinde taht kuran Valilileri, bürokratları ödüllendiremezseniz, yeni gelenlerden ne bekleyebilirsiniz ki?

Çalışan da çalışmayan da aynı maaşı alıyorlar. Gelirler giderler… Siz görevini hakkıyla yapanlara vefa gösterirseniz yenilerde hizmetten geri durmazlar…

xx      xx      xx

Muğla’nın ünlü belediye başkanları da olmuştur. Onların içinde en uzun görev (19 yıl) yapanı İskender Alper‘dir. O 19 yılın 3 yılını Vali Recai Güreli ile geçiren Alper‘in adı bugün Konakaltı Kültür Merkezi‘nde “Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi” olarak yaşıyor.

Naci Karaosmanoğlu‘nu saymazsak, Muğla‘nın neredeyse ilk ve tek “solcu olmayanBelediye Başkanı Haluk Özsoy‘un adı da SSK ile Menteşe Devlet Hastanesi arasındaki caddede yaşatılıyor. Hak ediyor.. Özsoy, Muğla‘ya önemli hizmetler yapmış bir başkandı..

Koca Mustafa Efendi, Şeyh Camisi avlusunda Muğla‘nın ilk kütüphanesini kuran ve adı İl Halk Kütüphanesi ile bir caddede ve üzerindeki ilk okulda yaşayan bir Muğlalıdır. İskender Alper‘in dedesidir. Ama mezarı yok… Çünkü Tekke, Zaviye ve Türbeler ile ilgili kanun uyarınca mezarı belediye başkanı olan torunu tarafından ortadan kaldırılmıştır. (Kaynak Ünal Türkeş).. İskender Alper‘in adı neden oraya verildi diye tartışmayacağım, ama o Konak Altı Kültür Merkezi‘ne, mekanı Muğla‘ya kazandıran Belediye Başkanı Erman Şahin‘in adı yakışırdı… Belediye Başkanlığında önemli hizmetleri olan Orhan Çakır‘ın adı da yok… Ölmelerini mi bekliyoruz?!

xx      xx      xx

Erman Şahin vefalı bir Belediye Başkanıymış. Cumhuriyet Meydanı ile İsmet İnönü (Bankalar) Caddesi‘ni birbirine bağlayan caddeye “Naci Karaosmanoğlu” adını vermiştir. Ahmet Tan Karaosmanoğlu‘nun dedesi olan Naci Karaosmanoğlu, çok partili dönemin ilk Belediye Başkanı‘dır. Demokrat Parti‘den (DP) seçilmiştir. Partinin milletvekili ve yerel siyasetçilerle ters düşünce, DP‘den çıkarılmış, bir sonraki seçimde de “Bağımsız” seçilmeyi başarmıştır. Önemli hizmetler yapmıştır.

Unutmamalı, vefalı olmalı… Vefasız olursanız, size de vefasızlık yapılır…

——————————                                                  ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Küfr ile belki amma zulm ile payidâr kalmaz memleket. – Nizamülmülk

ÇİVİ

Wolksvagenden sonra İran`ın otomobil devi Pars Compandy Chodro Van`da otomobil fabrikası kuruyormuş. Arkadaşım,”Bizim yerli nerede?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets