Ali Arslan CHP İl Başkanı adayı mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ali Arslan CHP İl Başkanı adayı mı?

Bu haber 02 Kasım 2019 - 0:02 'de eklendi ve 123 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla‘nın “Vatandaş AhmetiAhmet Tan Karaosmanoğlu, “Mantığın bittiği yerde Muğla siyaseti başlar.” sözünü “AK Partililer Şaşkın, CHP’lilerin ağzını bıçak açmıyor..” başlıklı yazımın altına yaptığı yorumda ifade etmişti. Hatırlayalım:

Efem,

Osman Can Yenice başarılı bir bürokrat. Getirildiği bu makamı hak etmiştir. Hayırlı uğurlu olsun.

Ancak bu atamaya niye şaşırıyoruz ki!!!

Osman Gürün’ün Büyülşehir Belediye Başkanı adayı olarak atandığı bir yerde, Ülkücü Osman Can Yenicenin atanması da siyaseten şaşırılacak bir durum değildir.

Her zaman söylerim, Muğla siyaset dizaynırları için pilot bir il dir.

Ayrıca, Mantığın bittiği yerde Muğla siyaseti başlar.

Saygılarımla.

xx      xx      xx

Kaç gündür bu köşede “Mantığın bittiği yerde Muğla siyaseti başlar.” sözünün ekmeğini yiyiyoruz. Sonraki yazılarımdan birinde Ahmet Tan Karaosmanoğlu‘nun “siyasete uzak durduğundan” söz edip, “mantığın bittiği yerde” siyaset yapmak isteyip istemediğini sorgulamaya çalışmıştım.

Mantığın bittiği yerde Muğla siyaseti başlar” başlıklı yazımın altına öyle bir yorumda bulundu, “siyaset yapabileceği” mesajını verdi. Şöyle dedi:

Efe,

Yazın kurduğum cümlenin doğruluğunu ispatlamış.

Siyasete girmem konusuna gelince, bir gün siyasete mutlaka gireceğim. O gün, seçmenin; mevcut siyasetçileri mantıklı olmaya zorladığı ve başlarını ellerinin arasına aldırıp, ‘Biz ne yaptık?’ diye düşündürdüğü gündür. ‘O zaman hiç bir zaman siyasete giremeyeceksin’ diye düşündüğünü hisseder gibiyim:))

o gün mutlaka gelecek!!!

xx      xx      xx

Ahmet Tan Karaosmanoğlu umutlu…

Aktif siyaset yapacağından çok sanki eninde sonunda vatandaşların, seçmenin siyasetçileri mantıklı olmaya zorladığı günün geleceğine dair umutlu görünüyor.

Doğrusu önceki günkü yazımın altına hem de ‘hukukçuların‘ yaptığı ‘savunmaya‘, yorumlara baktığımda ben Karaosmanoğlu kadat umutlu olamıyorum.

Karaosmanoğlu haklı çıkarsa da ona göre ileri yaşım nedeniyle bunu göremeyebilirim de…

Tabi biraz da dip yapma meselesi. Eğer siyaset bir an önce “dip yaparsa”, seçmen “körü körüne particiliği” bırakıp, Karaosmanoğlu‘nun “başlarını ellerinin arasına alıp, ‘Biz ne yaptık?’ diye düşünürse” neden olmasın demekten de kendimi alamıyorum. CHP‘de de, AK Parti‘de de, MHP ve öteki partilerde de sundurmada bekletilen ve tribünde seyreden başarılı oyuncular sahaya ineceklerdir.

Ki o zaman sadece Ahmet Tan Karaosmanoğlu değil, şu anda

AK Parti’yi tam kestiremiyorum da CHP kongreler sürecinden “değişimsiz” veya “köklerine dönüşsüz” çıkarsa o ‘dibi‘ önümüzdeki olası erken genel seçimde görebiliriz…

xx      xx      xx

Kongre sürecinde CHP‘de de, AK Parti‘de de çarşı oldukça karışık.

AK Parti‘deki son gelişmeleri önceki gün ve dün paylaştık.

Dalaman çukurunda CHP açısından Ortaca ve Köyceğiz fena karışık.

Ümit Karaaslan mı, Dr. Ali Arslan mı, yoksa…” başlığı taşıyan yazım, bu köşede 27 Ağustos 2019 tarihinde yayınlandı. Üç ay önce o yazımda şu ifadelere yer vermişitim:

Daha öncede belirttim şu günlerde Muğla AK Parti‘de en az 5 il başkanı adayı var.

Muğla CHP‘de İl Başkanı Adem Zeybekoğlu‘ndan başka aday yok! O da henüz adaylığını açıklamış değil… Şimdi sıkı durun, herkese garip gelebilir, ama partiyi ‘Dr. Ali Arslan veya Zuhal Aslan’ın’ olmadı ‘Enver Tuna’nın’ toparlayabileceğini söyleyenler olduğu gibi, parti içi muhalefetin her şeye rağman Akın Üstündağ‘ı, olmadı Kazım Turan, Aydın Öncel, Emrah Doğu veya bir sürpriz ismi il başkanı adayı gösterebileceği konuşuluyor.”

Aradan geçen zamanda hiçbir şey değişmemiş. Sadece o zaman saydığım isimlere Fevzi Topuz eklenmiş. Bir de Köyceğiz‘de yaşananlar, İlçe Başkanı Hayal Yıldız‘ın adaylığının engellenmeye çalışılmış olması parti içi demokrasiyi savunanları rahatlatmış, hatta heveslendirmiş görünüyor…

27 Ağustos 2019 tarihli yazımı unutmayan bir okurum, “Gözün aydın. Ortaca’da Dr. Ali Arslan eşi Zuhal hanımı ilçe başkanı yapıyor.” diye aradı.

Şaşırdım, benim böyle bir isteğim olmadı, olmazda. Bu Ortacalıların meselesi…

Hem Zuhal Arslan bir şey olacaksa, kendisi olur…

xx      xx      xx

Bu köşenin sıkı takipçilerinden, CHP‘den Ortaca‘da belediye başkanı aday adayı olan Mehmet Keza KundakçıOrtaca’nın İmamoğlu” imzasıyla 30 Ekim 2019 tarihli yazımın altına Ortaca‘dan özetle şu ifadelerde bulunmuştu:

Günaydın değerli dostlar, ‘hiç kimse bulunmaz hint kumaşı değildir’, ne Osman Gürün ne Ali Arlsan, ne de bizler… Mürsel filan esamesi yok. Halkın içinde muteber bir figür bile değil, ancak AK Partiyi dikattörlükle vs ile suçlayan bizim demokrat (doğan) görünümlü, sen ben bizim oğlan ağalık hevesli harisler (şahin 131ler…) azgın bir egoizm kölesi olmuşlar, ama devir değişiyor, devran değişiyor,

halk her şeyi biliyor ve çözümünü üretiyor. Geçen hafta Ortaca’da yapılan ihtiyar akil adamlar toplantısında, Zuhal Aslan’ı lanse etmeye kalkan Ali Arslan’a Ortaca’lı çok iyi bir ders vermiştir. Gölge etme yeter, başka ihsan istemez demiştir. Köyceğiz’de Hayal Yıldız hanıma yapılan Ortaca’da da gizlice yapılmak istenmiş, ancak Evren Tezcan rüştünü ispat etmiş ve onurlu bir duruş sergilemiştir.

Yüreğinde memleket sevdası ile yola çıkan herkesi saygı ile selamlıyor başarılar diliyoruz.

xx      xx      xx

Yukarıda 27 Ağustos 2019 tarihli yazımdan yaptığım “ama partiyi ‘Dr. Ali Arslan veya Zuhal Aslan’ın’ olmadı ‘Enver Tuna’nın’ toparlayabileceğini söyleyenler olduğu gibi, parti içi muhalefetin her şeye rağman Akın Üstündağ‘ı, olmadı Kazım Turan, Aydın Öncel, Emrah Doğu veya bir sürpriz ismi il başkanı adayı gösterebileceği konuşuluyor.” alıntıda da görüldüğü gibi, ben “şu olmalı” dememişim, adı geçenleri saymışım. O isimlere Fevzi Topuz‘da eklenmiş durumda.

Dün Ali Arslan‘ı aradım. “Mehmet Keza Kundakçı’nın yorumunu okudunuz mu?” dedim. Okumuş. Gülerek şöyle anlattı:

Yazdıkları kısmen doğru. Ortaca halen paramparça. Bu parçalanmışlık başka ilçelerde de var, ama Ortaca da bu çok daha ağır yaşanıyor. O nedenle kongreleri parçalanmışlığın ilacı olarak görüyorum. Bu kongrelerden yaralı bereli değil, derlenmiş toparlanmış olarak çıkmalıyız. Ben bu tablo içinde Ortaca’da bir ağabeye ihtiyaç var diye ortaya çıktım. Orta yolu bulalım dedim, benim eşimi ilçe başkanı yapmaya çalıştığım söylentisi çıktı. Ben de kenara çekildim. Demek ki partinin bu halinden memnun olanlar var.

xx      xx      xx

Ali Arslan‘a Ortaca‘nın bu hale gelmesinde katkısının olup olmadığını sordum, “Kimin katkısı yok ki?” diyerek şöyle devam etti:

Ben milletvekilliğinde Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkıp Muğla’da milletvekili adaylarının önseçimle belirlenmesini savunmuş ve önseçimi sağlamış insanım. Ben Ortaca’da yanlışa ortak olmadım. Önseçimi savundum. Önseçim yapılsaydı bunlar yaşanmazdı. Şimdi hesaplaşma değil, doğruyu bulup, aslında o doğruyu hepimiz biliyorıuz, onu hayata geçirme zamanı…

Arslan İl başkanı adayı olup olmadığına dair soruma da şu yanıtı verdi:

Biliyorsun ben daha önce aday oldum. Milletvekili il başkanı olmaz diye bir şey yok. İhtiyaç duyulur, görev verilirse olur. Yoğun baskı ile aday olmuştum. Mustafa Öztürk arkadaşımla karşı karşıya geldik. Belediye Başkanımız Osman Gürün’de destekliyordu beni. Destekleme mi demeliydim? ‘Osman Gürün’ün adamı’ ilan ettiler ve Mutafa arkadaşımız seçildi. Türkiye’deki genel yönetime isyanım kadar, CHP içindeki tek adam uygulamasına da itirazım var. Bu kongrede Osman Gürün’e karşı aday çıkarılmasını veya Osman Gürün’ün askjerliğini yapmak üzere bir il başkanı seçilmesini doğru bulmuyoru. İki halde de parti kan kaybetmeye devam edecektir. Yani belediye başkanlarının karşısında da, emrinde de olmayan, her noktada önseçimi savunan, parti tüzüğünü referans alan bir il başkanımız olmalı. Benim adaylığım sözkonusu değil. Ancak bu fırsat iyi değerlendirilmeli

——————————                                                       ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İlim ahmaklığı gidermez, Siyasi şuur olacak. -Prof. Dr. Necmettin Erbakan

ÇİVİ

Menteşe Belediyesi Akbük Koyu ile Çınar arasında, kıyı mıtıka temizliği yapmış. Arkadaşım, “Akbük’ü Koruma Derneği ne yapmış?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets