Mahmut bebek sağlığına Muğla’da kavuştu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Mahmut bebek sağlığına Muğla’da kavuştu

Bu haber 31 Ekim 2019 - 15:49 'de eklendi ve 132 views kez görüntülendi.

Eskişehir’de rahatsızlanan ve ailesi tarafından  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen kalbinin sağ karıncığı gelişmemiş, sağ kulakçık ile sağ karıncık arasındaki kapakçığı tıkalı, kalpten çıkan ana iki damarın ters, vücuda kan götüren ana aort damarının da dar ve gelişmemiş olduğu tespit edilen 3 aylık Mahmut Musey, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile sağlığına kavuşturuldu. Sağlığına kavuşan Mahmut bebeğin ilk ziyaretçisi ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek oldu.

Şanlıurfa’dan tarım işçisi olarak Eskişehir’e gelen 5 çocuklu Musey ailesinin en küçük ferdi olan Mahmut bebek birden rahatsızlandı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde yapılan tetkiklerde küçük bebeğin kalbinin sağ karıncığının gelişmediği, sağ kulakçık ile sağ karıncık arasındaki kapakçığın tıkalı, kalpten çıkan ana iki damarın ters ve vücuda kan götüren ana aort damarının da dar ve gelişmemiş olduğu tespit edildi. Teşhisin ardından, kompleks açık kalp ameliyatı gerçekleştirebilecek merkez arayışına düşen Musey ailesi, büyük iller ile birlikte pek çok sağlık merkezine başvurdu. Ancak ameliyatın zorlu olması nedeniyle hasta geri çevrildi.

Son umutları Muğla oldu

Musey ailesi son umutları olarak Mahmut bebeğin sağlığına kavuşması amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi müracaat etti.

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar’ın Mahmut Musey’in tedavisini kabul etmesi üzerine minik bebek ambulansla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne getirildi.  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık 5 saat süren başarılı açık kalp ameliyatı sonrası Mahmut Musey sağlığına kavuştu.

Doç. Dr. Buğra Harmandar, Mahmut Musey’in ameliyat öncesi tek karıncıklı bir kalple ömür boyu yaşamaya mahkûm olduğunu ancak gerçekleştirdikleri ameliyatla kalbi tek karıncıkla tüm vücuda kan dolaşımını sağlayabilecek şekilde yeniden dizayn ederek hastayı sağlığına kavuşturduklarını söyledi.

Süreç hakkında bilgi veren Doç. Dr. Buğra Harmandar, “Muğla çevresindeki Denizli, Aydın, Kütahya, Uşak, Afyon, Antalya dahil pek çok ilde bu kadar kompleks yeni doğan açık kalp ameliyatları yapılamadığı için hastalar Muğla’da kurduğumuz altyapı sayesinde ameliyat için artık bize gönderiliyor. Pek çok büyük ilde de kapasite doluluğu nedeniyle çoğu hasta kabul edilemiyor. Biz bu ameliyatları Muğla’mızda yapmaya başlayarak ilimizi bu alanda Türkiye’nin sayılı merkezlerinden biri haline getirmiş bulunuyoruz. Hastamız Mahmut Museyin kalbinin tek karıncığı gelişmemiş olduğu için tek karıncıklı bir kalple ömür boyu yaşamaya mahkumdu. Yaptığımız bu ilk ameliyatta kalbi tek karıncıkla tüm vücut kan dolaşımını sağlayabilecek şekilde yeniden dizayn ettik ve hastamız sağlığına kavuşturduk. Yaptığımız ameliyatta tıbben vücuda giden ana aort damarının genişletilmesi, kalbin iki kulakçığının birbirine birleştirilmesi ve akciğere giden damarın daraltılmasını gerçekleştirdik. Tek karıncığın mevcut olduğu bu hastalık 3 ameliyatla düzeltilebilen bir hastalıktır. İkinci ameliyatını 6 ay – 1 yaş arasında (Glenn ameliyatı) ve 3. Ameliyatını (Fontan ameliyatı) da 4-5 yaşlarında yine hastanemizde gerçekleştireceğiz. Bu şekilde 3 ameliyatını da tamamlayıp yaşattığımız pek çok hastamız mevcut. Bu ikinci ve üçüncü aşama ameliyatlar da çok kompleks açık kalp ameliyatları olup büyük merkezler dışında yapılmamaktadır” dedi.

Rektörden ziyaret

Buğra Harmandar ve ekibi tarafından sağlığına kavuşturulan Mahmut bebeğin ilk ziyaretçisi ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek oldu. Ziyarette aile ile bir araya gelen Çiçek, geçmiş olsun dileklerini iletirken, Mahmut bebeğin sağlığı ve son durumu hakkında bilgi aldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets