Üniversite de infial, yine neler oluyor? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Üniversite de infial, yine neler oluyor?

Bu haber 23 Eylül 2019 - 0:03 'de eklendi ve 120 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önce küçük bir düzeltme; Milletvekili Mehmet Yavuzdemir‘in “Kendi Basınımızı Kuracağız” gafı veya sürçü lisanı ile ilgili yazımda, meselenim kaynağı “Haber Milas”ı Nazmi Doğru‘nun “Gazete Milas”ı ile karıştırmışım. “Haber Milas” sevgili Doğru‘nun olmadığı gibi, bir internet gazetesidir. Düzeltir, özür dileriz. (Ö.Ö.)

Başlıktaki soruya gelince benim değil… Bu köşenin okurları arayıp soruyor. Muğlalıların okurumuz olmayanları da birbirlerine soruyorlar. Oysa Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nde rektör yardımcısı değişikliği ilk kez yapılmıyor. Prof. Dr. Hüseyin Çiçek dördüncü rektörümüz. Rektör değişikliği demek, rektör yardımcısı ve dekanların, yüksek okul müdürlerinin değişmesi demek. Rektörle gelenler rektörle gidiyorlar.

Bugüne kadar nereden baksanız en az 15 rektör yardımcısı değişmiştir. Hadi sayın bakalım eski rektör yardımcılarını desem, sayabiliyor musunuz? Benim aklıma Ali Osman Gündoğan, Bayram Akça, Nevres Hürriyet Aydoğan, Ziya Erdil ve Namık Açıkgöz geliyor.

Dekanların çoğunu ve yüksek okul müdürlerinin neredeyse tamamını tanımıyoruz. Her iki taraf için de bir eksikliğin sonucu bu… Asıl söylemeye çalıştığım, bırakın kamuoyunu, biz gazetecilerin bile gelen gidenden haberimizin olmadığıdır… 27 yıllık Muğla Üniversitesi tarihinde ilk kez Prof. Dr. Adnan Çevik’in görevden alınmasından haberimiz oldu. İlk görevden alınan olduğu için mi koptu bunca gürültü bilmiyorum.

Muğla’da şu anda atanmasından haberi olmayanlar bile Çevik’in görevden alınmasından haberliler…

xx      xx      xx

Başka yerleri bilemem, Muğla AK Parti‘de kongrelerin kapıya dayanmış ve Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu‘nun parti kuruyor olmasından dolayı “kavga ve karalama” rüzgarları esmeye başlamıştı…

Bu esintinin yanında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül‘ün “Düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi vermeye kalkışmasın” sözleri ve Fettah Tamince ile ilgili kapanmış dosyaların “kanun lehinde bozma” kararı ile açılması kimilerini tedirgin ederken, kimilerini de coşturmuş olmalı.

Ama kavga ve karalama AK Parti çevrelerinde değil, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü’nün tam da orta yerinde patladı. Sanki bir yerlerden düğmeye basıldı…

Sosyal medyada, önce bir önceki Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ve FETÖ‘nün firari Muğla İmamı Salih Demirayak ile AK Parti Muğla İl Yönetimi‘nden bir kaç “kurmay” ve Muğla İl Kültür Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl‘ün yeraldığı fotoğraf paylaşıldı.

Bu fotoğrafta doğrudan “FETÖ’cü” algısı veya iması var… Hedef ise AK Parti İl Yönetimi gibi…

xx      xx      xx

Öteki iki fotoğraftan birinde Selçuk Özdağ‘ın 4 fotoğraflı “Sevgili kardeşim Doç. Dr. Adnan Çevik Muğla’dan hayırlı olsun ziyaretine gelmiş. Hoş gelmiş sefalar getirmiş.” diyen tivıtır paylaşımına yer verildi. Adeta Manisa-Muğla hattında Davutoğlu ile beraber hareket eden Prof. Dr. Selçuk Özdağ ve Prof. Dr. Adnan Çevik arasında Davutoğlu Köprüsü” kurulmaya çalışılmış.

AK Parti‘nin Muğla‘da önde gelen isimlerinden Bilal Selçuk da paylaşımın altına “.. .. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı olduğu zamanki hayırlı olsun ziyaretini şimdi paylaşmakla ne yapmaya çalışıyorsun. Bu mu gazetecilik? Ak Parti den ilk milletvekili seçildiği zaman yapılan veda yemeğini paylaşıyorsun. Bunlarla nereye varacaksın?” diye yazmış.

O paylaşımı yapan, mücadelesine saygı duyduğum arkadaş ise, Bilal Selçuk ile tartışmasını özetle “Bilal Selçuk bende Selçuk Özdağ’ın basında sansasyon yaratan FETÖ’yü metheden açıklamasına tepki göstermeyerek onunla samimi pozları olanlara bir sitem gönderiyorum..! Aynı tepkiyi Yelda Gökcan’ın eski bir resmini paylaşarak ta yaptım..” diye noktalıyor.

Kalan üçüncü fotoğrafta ben de varım… Bana “sitemedilmediğini paylaşımı yapan arkadaştan öğrendim.

Masada benim gibi “gazeteci” olarak bulunan Milletvekili Yelda Erol Gökcan ile aramızda Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan hocam, oturuyoruz. Benim arkamda Prof. Dr. Selçuk Özdağ konuşma yaparken ev sahibi Menteşe Gurubu adına Prof. Dr. Namık Açıkgöz yanında duruyor…

xx      xx     xx

O fotoğraf Hamle Gazetesi‘nin 7 Mayıs 2015 tarihli sayısında “Özdağ ile yemek gelenekselleşiyor” başlığı ile yayınlanmıştı. Selçuk Özdağ‘ın o gece yaptığı konuşmada “Manisa ile birlikte Muğla’nın da temsilcisiyim. Kapım her zaman Muğlalılara açık.” demişti. Muğla‘nın 6 milletvekili varken, O yedinci milletvekili gibi hareket etmişti…

Menteşe Gurubu tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi BESYO eski öğretim üyelerinden Selçuk Özdağ‘ın 26. Dönem (ikinci) milletvekili adayı olması onuruna Muğla Otel’de düzenlenen akşam yemeğine Gazetemiz sahibi Hayati Nizamoğlu ve Şah Gazetesi sahibi Yelda Erol Gökcan ile eski Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Muğla eski Müftüsü İlhan Armutçuoğlu, Yücelen Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç Gürsoy, Yücelen Başhekimi Dr. Sumur Gazezoğlu, Türk Eğitim Sen Başkanı Mürsel Özata, üniversiteden öğretim üyeleri ve çoğu yine akademisyen Menteşe Gurubu üyeleri ve AK Parti‘nin o günkü önde gelen isimleri hazır bulunmuştu.

Paylaşılan fotoğrafla Milletvekili Gökcan hedef alınmış… Başta Milletvekili Gökcan ve Adnan Çevik olmak üzere bunların hepsinin Özdağ ile birlikte Davutoğlu‘nun partisine geçecekleri söylenebilir mi?

xx      xx      xx

O fotoğraf 16 Eylül‘de paylaşanın “Ahmet Davutoğlu’nun yanında hareket eden Milletvekili Selçuk Özdağ’ın Muğla’dan transferi olur mu?” başlığı ve özetle “Muğla’da üst düzey ilişki ağına sahiptir. ‘AK Parti içinde 10’dan fazla milletvekili ile temas halindeyiz’ dedi. .. Bu bağlantıda oldukları adı geçen On Milletvekilinden birileri de, Bir ya da daha fazla Muğla Milletvekili olabilir mi.,?” yorumu ile paylaşıldı.

Bu yorumu yapan arkadaşımız, ne Mehmet Yavuz Demir‘in ne de Yelda Erol Gökcan‘ın AK Parti‘den ayrılmayacağını bilir. Başta FETÖ’cü değil, milliyetçi, muhafazakarolduğu bilinen Prof. Dr. Adnan Çevik olmak üzere üniversiteden kimsenin Davutoğlu‘nun partisine gitmeyeceğini de bilir…

O zaman bu paylaşımlar düşündürüyor; biraz izan, biraz vicdan dedirtiyor…

Doğrusu ben Milletvekili Gökcan ile Prof. Dr. Çevik‘in hedef alındığını düşünüyorum… Nitekim bu tartışmalar yapılırken, daha bir kaç gün önce AK Parti Muğla İl Yöneticilerinin kendisini ziyaret edip hesaplarından ziyaretin fotoğrafını paylaştıkları Prof. Dr. Adnan Çevikkader birliği yaptıklarını :)))” düşündüğümüz Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek tarafından görevden alındı… Rektör Çiçek nasıl bir oyuna geldi anlamıyorum…

xx      xx      xx

Rektör Çiçek o gece Muğla Gazetesi Yazarı Kemal Önekli‘ye yaptığı açıklama ile şaşırttı. Önekli, o gece geç vakitte “Rektör Çiçek’ten Son Dakika Açıklaması” başlığı ile şu paylaşımı yaptı:

Muğla ancak üniversitesi ile bütünleştiğinde marka bir şehir olabilir. Bu şehri bir yıldız gibi gökyüzüne konduracak füze ise MSKÜ dür. Üniversitemizin dedikodudan, statik, politik, derinliksiz sığ algılardan uzak olması ve hedefe kilitlenmesi ile ancak bu sonuca varılabilir. Üniversite yönetiminden tüm çalışanlarına kadar herkesin vatan sevgisini taşıması şarttır. Üniversite-şehir entegrasyonu olmazsa olmazımızdır. Son bir yılda tüm geri çekmelere rağmen çok işler başardık. Artık yenileniyor ve yeni hedeflere doğru ilerliyoruz. Bizi geri çeken her türlü etkenden kurtulmaya kararlıyız. Pranga olanlara tahammülümüz yok. Çalışan ama çok çalışanlar ise yol arkadaşımız olacaktır.

Bu açıklama açık ve net olmadığı gibi tatmin edici de değil. Spekülasyona açık. Kemal Önekli sadece irfanlı değil, dikkatlidir de, sorardı.. Belki de sormuştur, Rektör Çiçek yanıtlamamıştır. Şimdi ben soruyorum;

Prof. Dr. Adnan Çevik “dedikodudan, statik, politik, derinliksiz sığ algılardan uzak” değil mi? Vatan sevgisi taşımıyor mu? Üniversite-şehir entegrasyonuna nasıl engel oluyor? Nasıl pranga oluyor? Sizi nasıl geri çekiyor?

Anlamaya çalışıyorum…

xx      xx      xx

Siyasi çevrelerde ve üniversite çevresinde Prof. Dr. Çevik‘in YÖK talimatı ile görevinden alındığını öne sürenler olduğu gibi, Rektör Çiçek‘in “bazı sıkıntılar” nedeniyle Çevik‘in istifasını istediği, ama istifa etmeyince görevden aldığını söyleyenler de var. O “bazı sıkıntılar” için “Selçuk Özdağ ile Adnan Çevik’in yakınlığı” gösteriliyor. Selçuk Özdağ‘a Namık Açıkgöz de yakın.. Sırada O mu var?!

Bu görevden almanın en çarpıcı yönü Prof. Dr. Adnan Çevik’in Selçuk Özdağ bağlantısı üzerinden Davutoğlu’yla beraber hareket etmekte olduğu iddiası… Rektör Prof. Dr. Çiçek‘in kendisini rahatlatmak için bu yola başvurduğu da konuşulanlar arasında… Rektör Çiçek, Yardımcısı Çevik’i görevden almakla “Davutoğluculardan ve onlarla beraber hareket edenlerin etkisinden kurtuluyoruz” mesajı mı veriyor? Bu garip “görevden alma” ile AK Parti‘deki çekişmelerde bir yerlere mesaj mı vermeye çalışıyor?

Hepsi şaşırtıcı… Anlamakta zorlanıyorum.. Ortada bir algı operasyonu, kumpas var, ama yapanı veya yapanları göremiyorum!

Bütün bunlar bir anda, geçen hafta Salı ve Çarşamba günlerine sığdırıldı… Bütün spekülasyonların orta yerine Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın adı niye kondu?

AK Parti’de adaylıklar gündeme geldiğinde “FETÖ’cü” suçlaması, her türlü karalama yükselir… Şimdi buna “Davutoğlu ile beraber hareket ediyor” iddiası da eklendi. İyi de Milletvekili Gökcan il başkanı adayı olmadığı gibi, Adnan Çevik hiçbir yere aday değil… Anlayamıyorum.

Umarım Rektör Çiçek, üniversiteyi, demecinde sözünü ettiği “sığ siyaset”e kurban ederek AK Parti’deki kavgalara taraf olmuyordur… Umarım alanında ulusal ve uluslararası vizyona sahip bir akademisyen olan Adnan Çevik arada yerel siyasete malzeme edilmemiştir.

——————————                                                                        ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İki nokta arasındaki en kısa yol, eğer politika alanında iseniz, bir doğrudan geçmez. -İsmet Özel

ÇİVİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyelerinden felsefeci Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan HaberTürk kanalında “Büyük Sorular” programına konuktu. Arkadaşım, “İyi ki rektör yardımcısı değil” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

19 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets