İş Görüşmesine Hazır Mısınız? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İş Görüşmesine Hazır Mısınız?

Bu haber 18 Eylül 2019 - 12:46 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
İdris Koç
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

Kamu kurumları ve birçok kurumsal firma/işletme, personel alımı yaparken farklı yöntemlerle başvuran adaylar arasından seçim yapar. Bu seçimler genellikle yazılı sınav ve mülakat olmak üzere iki aşamalıdır. Bazen de işin niteliğine göre beceri sınavı yapılır.

Mülakat, yazılı sınavda başarılı olanlar arasından temsil gücü en fazla olanı seçmek için yapılır. Mülakatların bu genel amacı dışında, mülakat heyeti açısından bir başka örtük amacı daha vardır: Adayları elemek için bir fırsat yakalamak… Çünkü genelde alım yapılacak sayının 3-5 katı kişi mülakata çağrılır/katılır.

Sonuç olarak mülakat heyetinde yer alan birçok yönetici/yetkili, adayların mesleki bilgisine değil, temsil yeteneğine bakar. Çünkü hiçbir işin başında, o mesleğin gerektirdiği tüm bilgi ve deneyime sahip olmak mümkün değildir. Temsil yeteneğine ve temel mesleki yeterliliklere sahip olan herkes, meslek hayatı içerisinde kendisini geliştirebilecektir. Dolayısıyla mülakatta adayın temsil yeteneği daha çok öne çıkmaktadır.

Güçlü bir temsil ise ilk izlenim ile başlar. Bu açıdan bakıldığında mülakata giren aday için ikinci bir fırsat yoktur. Aday ya olumlu bir ilk izlenim ile heyeti etkileyecek ya da kendisini elemeleri için heyetin eline önemli bir koz vermiş olacaktır. Dolayısıyla mülakata giren her aday, ilk izlenimi etkileyen unsurlar açısından hazırlıklı ve donanımlı olmalıdır.

İlk izlenimi etkileyen unsurlar ise şunlardır: Giyim ve kişisel bakım, hitap ve konuşma, beden dili ve temel iletişim becerileri…

Bu girişten sonra mülakat sırasında heyet üzerinde olumlu bir ilk izlenim bırakmak, aranan kişi olduğu imajını yansıtabilmek ve heyeti etkileyebilmek için adaylara pratik önerilerde bulunalım. Çünkü aranan kişi olmak, ancak doğru davranışlar ile mümkündür.

Başvuru yapılan kurum ve pozisyon hakkında yeterli bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Aday öncelikle bu konudaki bilgisiyle, kendisinin istenen özelliklere sahip olduğu hissettirmelidir.

İş hayatında temsil unvanlar ile olur. Dolayısıyla unvanı olanların, unvanı olmayanlardan bir farkı olmalıdır. Bu nedenle; geleceğe yönelik imaj, yani yarın kim olunacağı konusunda heyet ikna edilmelidir.

Kurumsal hayata adapte olmaya hazır olduğunu ve ciddiyetini yansıtan bir kıyafet ile görüşmeye gidilmelidir. Erkekler koyu renk (siyah değil) takım elbise, beyaz veya açık mavi gömlek, siyah ayakkabıyı; kadınlar ise etek-ceket veya pantolon-ceket takım ve buna uygun bir ayakkabıyı tercih edebilir. Gömlek hem erkek hem de kadın giyimine şıklık katacaktır.

Görüşme saatinden en az 10 dakika önce orada olacak şekilde planlama yapılmalıdır.

Sıra geldiğinde kapıyı vurarak, “gel” karşılığı beklemeden içeri girilmelidir. İletişime başlamak için belirli bir mesafede durmalı, mutlaka mülakat heyeti ile göz teması kurulması beklenmelidir.

Göz teması sonrasında gülümseyerek selam verilmelidir. Resmî makam ve unvan sahibi kişilere “merhaba” şeklinde selam vermenin saygısızlık olduğu, resmî sözlü selamın “saygılar” ifadesi olduğu unutulmamalıdır. Yine üst kişi, yönetici veya bir kadın el uzatmadan, tokalaşmak için el uzatmanın görgüsüzlük olduğu unutulmamalıdır.

Ayakta iken eller kemer seviyesi altında önde veya arkada birleştirmemelidir. “Buyurun” denmeden veya yer gösterilmeden oturulmamalıdır. Otururken veya ayağa kalkarken “müsaadenizle” şeklinde izin istenmesi bir nezaket ifadesidir.

Dik durmalı, dik yürünmeli ve dik oturulmalıdır. Arkaya yaslanıp yayılmak veya koltuğun/sandalyenin ucuna oturmak imaj açısından doğru değildir. Otururken erkekler bacaklarını omuz genişliğinden fazla açmamalı, kadınların diz kapakları birbirine değer şekilde olmalıdır. Otururken eller bacak arasında birleştirilmemeli; eller bacak üzerinde birleştirilerek konumlandırılmalıdır.

Konuşma sırasında pozitif bir dil kullanılmalı, karşı taraftan gelebilecek tepki veya tahrik edici hamlelere karşı hazırlıklı olunmalı, jest ve mimikler kontrollü şekilde kullanılmalıdır.

Görüşme salonundan çıkarken geriye doğru yürüyerek çıkılmamalı, kapıya kadar normal şekilde yürünmeli; kapıdan çıkarken yönünü heyete doğru dönüp başıyla heyeti selamladıktan sonra kapı hafifçe kapatılmalıdır.

Her iş görüşmesi bir umuttur. Bu umutla başlayan mülakatın, aday açısından olumlu geçmesi çok önemlidir. Bu da adayın heyet tarafından nasıl algılandığı ile ilgilidir. Dolayısıyla nasıl algılanırsak öyle biliniriz. İyi bilinmek için de içimizdeki iyiliği davranışlarımıza, kılık kıyafetimize ve sözlerimize de yansıtabilmemiz gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets