“Milletvekilliğimden sonra Muğla'da yaşayacağım..” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Milletvekilliğimden sonra Muğla’da yaşayacağım..”

Bu haber 10 Eylül 2019 - 0:03 'de eklendi ve 57 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

KARABAĞLAR’DA BELİRSİZLİK EKİM’DE BİTECEK

Hafta sonunda kaleme aldığımız “Muğlalılar Karabağlar’dan vazgeçmiş değil” başlıklı yazımın ardından Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ile görüştük.

Karabağlar Yayalası’nda son durum ne?” diye sordum.

Bu konuda çok doluymuş. Sondajın durdurulmasının ardından Büyükşehir Belediyesi‘nden bir ortak arkadaşımızın “Korku dağları sardı” diye yaptığı paylaşım kendisini çok üzmüş. Gökcan, “Herkes bilmez, ama o arkadaşımız eşim Süleyman beyin Düğerekli ve benim de neredeyse 200 yıllık bir Ortaköylü sülalenin kızı olduğumu bilir. Ben Muğlalı olmaktan öte Ortaköy’lüyüm. Allah’tan başka kimseden de korkmam. Korktuğum için değil, bu toprağın insanı olduğum için arkadaşlarımla emek verdim, sondajı durdurduk.” dedi.

Adlarını vermeden yerel yöneticilere de sitem eden GökcanBen AK Parti’den seçilmiş bir Muğla Milletvekiliyim. Muğla’nın onlarla bitecek bir sorunu için kendilerini aramaktan çekinmem. Bunu onlardan da beklerdim. Karabağlar ortak değerimiz.” ifadesinde bulundu.

xx      xx      xx

Milletvekili Gökcan‘a Karabağlar konusunda herkesin gözlerinin, kulaklarının kendilerinde olduğunu söyledim. “Herkes Karabağlar’dan vazgeçildiğini duymak istiyor” dedim.

Bunun farkında olduğunu belirten Milletvekili Gökcan, meclisin 1 Ekim‘de açılacağını anımsatarak şunları söyledi:

Farkındayım, ben de Muğla’da yaşıyorum. Partim görev verdiği ve Muğlalılar seçtiği sürece milletvekiliyim. Sonra yine kesintisiz Muğla’da yaşamaya devam edeceğim. Köyüme de yerleşebilirim. Burada herhangi bir maden çıkarılması söz konusu değil. Ortada bilgi kirliliği var. MTA’nın tetkik, tespit çalışması vardı. O gün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız yanında Çevre ve Şehircilik Bakanımızla Ankara’ya gidip görüşmedik, Muğla’dan telefonla görüştük. Her iki bakanımıza da bir kere daha teşekkür ediyorum. Hassasiyetimizi anlayıp anında gereğini yaptılar. Bakanlarımıza güveniyoruz. Muğla da bize güvensin. Meclis açıldıktan sonra 4-5 Ekim tarihlerinde Kızılcahamam Kampımız var. Orada bakanlarımızla biraraya geleceğiz. Beklenen neticeyi alacağız.

Öyle görünüyor ki Karabağlar ile ilgili belirsizlik Ekim‘de noktalanacak…

xx      xx      xx

MENTEŞE DEVLET HASTANESİ 29 EKİM DE AÇILIR MI?

Herkes “Menteşe Devlet Hastanesi ne oldu?” diye soruyor.

Devam ediyor.

Çeşitli nedenlerle inşaat yavaşladı ve daha önce açıklanan tarihlere yetiştirilemedi.

Geçtiğimiz günlerde üyesi olduğum Muğla Ortak Akıl Birliği (MOAB) üyesi arkadaşlarımızla na tamam Menteşe Devlet Hastanesi‘ni dolaştık. Daha ferah bir iç düzenleme yapılmış…

Aşağı yukarı bitmiş gibiydi. Boya badana yapılıyor, çok iş kalmamıştı.Hastanenin yatakları, araçları gereçleri gelmiş, ambalajları içinde duruyor. Biz oradayken hastanenin adının yeraldığı ışıklı ve totem tabelalar da geldi.

Aynı zamanda MOAB Üyesi İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer‘e “Ne zaman açılabilir?” diye sordum.

Sonuçta bir hastane açıyoruz. Sağlık meselesi ciddi meseledir. Aceleye getirmeye gelmez. Yüzdük yüzdük sonuna geldik. İl Başkanı Kadem Mete ve milletvekillerimizin destekleri devam ediyor. Ben açılışın yapılması 29 Ekim’ yakışır, diye düşünüyorum” diye karşılık verdi.

Neden olmasın?

xx      xx      xx

Neden olmasın?” dediğime bakmayın. Bu görüşme yapılalı bir ay oluyor.

Geçen bir ay içinde AK Parti‘nin Muğla‘daki belediye başkanları ile Ankara‘da bakanları bir araya getiren “Muğla Zirvesi” yapıldı.

O zirvede Sağlık Bakanı ile görüşülürken AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ve Milletvekilleri tarafından Menteşe Devlet Hastanesi de gündeme getirilmiş. Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Hastane için ek ödenek çıkarlmasını sağladık. Menteşe Devlet Hastanesi’nin yeni yıla girilmeden açılması için Sağlık Bakanımızla mutabık kaldık.” dedi.

Öyle görünüyor ki Ekim‘de açılış zor… Bana açılış Kasım‘da olur gibi geliyor.

Tabi işler umulandan daha iyi gider açılış Ekim’de de yapılabilir.

Buarada Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile Menaf Kıyanç ve Muhammet Ali Bahçeyaka ve başka isimlerde işin hızlanması için “Muğlalılıklarını” göstermişler. İl Sağlık Müdürü Dr. Gencer‘e omuz vermişler…

Aslında Devlet Hastanesi’nin varlığı ile o bölgede ekonominin yeniden canlanacak olmasından başta Eczacılar Odası ile Esnaf Odalarının da destek çıkmaları gerekiyor.

Bakarsınız çıkarlar. Kim bilir…

xx      xx      xx

Tabi destek çıkanlar olduğu gibi, kolaylaştırıcı olmaktan uzaklaşanlar da oluyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. Gencer Menteşe Devlet Hastanesi‘nin eskisine göre daha kullanışlı ve düzenli hizmet verebilmesi için Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ten Haluk Özsoy Caddesi üzerindeki giriş (Acil) kapısının yerinin değiştirilmesi yönünde yardım istemişti.

İl Müdürü Gencer, Başkan Gümüş‘ün sıcak davrandığını da 2 ay kadar önce bizimle paylaşmıştı. Ben Başkan Gümüş‘e teşekkür eden bir yazı yazayım derken, işler değişmiş.

İl Sağlık Müdürlüğü‘nün konuyla ilgili Menteşe Belediyesi‘ne başvurusu üzerine, Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı‘ndan olumsuz görüş gelmiş.

Şaşırdım…

Geçmişte belediyede çalışmış biri olarak yasa ve yönetmeliklerin “toplum, kamu yararına” durumlarda nasıl esnediğini, esnetildiğini bilirim. Ki “yasa ve yönetmelikler” kullanıcıların ellerinde “toplum” için “ödüle” de “cezaya” da dönüşebilir derler…

xx      xx      xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nden Belediye Başkanı adına Genel Sekreter Yardımcısı V. Emin Madran imzası ile Menteşe Belediyesi‘ne gönderilen yazıda, “İlgi yazı ile ilimiz Menteşe İlçesi, Orhaniye Mahallesi, İsmet Çatak Caddesi’nde eskiden faaliyet göstermekte olan MSKEA Hastanesi eski binalarının C Blok, D Blok ve ek poliklinik binaları tadilat yaptırılarak 100 yataklı Menteşe Devlet Hastanesi olarak Ekim 2019 tarihinde hizmet vermeye başlamasının planlandığı, ekte sunulan vaziyet planlarında gösterilen mevcutta bulunan Kafeterya yıkılarak acil için Haluk Özsoy Caddesine ayrı bir Acil girişi açılmasının uygunluğunun değerlendirilmesi talep edilmektedir.” denilerek şu görüşe yer verilmiş:

Bahse konu vaziyet planı değerlendirilmiş olup, planlanan yeni acil girişi Muğla Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçinde Yer Alan Karayolları Kenarında Yapılacak Ve Açılacak (Karayolları Genel Müdürlüğünün Bakım Ağı Dışında Kalan Karayollarında) Tesislere Geçiş Yolu İzin Belgesi Düzenlemesi Hakkında Yönetmelik Madde hükümlerince kavşak mesafesini sağlamadığı, mevcutta bulunan toplu taşıma durak yerinin manevra sahasında kalması sebebiyle uygun değerlendirilmediği hususunu bigilerinize..

Teknik konu. Bir şey diyemiyorum. Ama bir kolaylık yapılabilirdi…

Yeni Menteşe Otogarı önündeki kavşak ve garaj giriş, çıkışları yasa ve yönetmeliklere çok mu uygun?

xx      xx      xx

İl Sağlık Müdürlüğü‘nden şu ana kadar “Haydi Muğlalılar, hastanemize sahip çıkın” diye bir çağrı yapılmış değil…

MUTSO, Kıyanç ve Bahçeyakalı gibi Muğlamızın taşından, toprağından, suyundan, öğrencisinden para kazananların ellerini taşın altına koyup, hatanenin 29 Ekim‘de açılabilmesi yolunda katkıları için bir çağrı gelmesine ille de gerek var mı bilmem…

——————————                                                                              ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: “Hata yapmak insanlara vergidir, bunu başkalarının üstüne atmak politikadır.” Bili Vaugheur.

ÇİVİ

Son zamanlarda sosyal medyada bisikletli paylaşımlardan geçilmez oldu. Arkadaşım “Kültür Kenti olamadık, Bisiklet Kenti olmak kolay mı?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets