Yenilikçi Düşünce - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yenilikçi Düşünce

Bu haber 09 Eylül 2019 - 0:59 'de eklendi ve 614 views kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğlu
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

Üniversitede hocam ilk dersinde “Kapatın defteri, kitabı. Ben size bugün bir düşünce sisteminden bahsedeceğim” deyince çok ilgimi çekmişti. Sistem düşüncesi diye tanımladığı bakış açısını anlatmaya başlamış:

“ Eğer bir insan sistem düşüncesine sahipse, bozulan çamaşır makinesini kendisi onarabilir. Eğer sistem düşüncesini özümsemişse, çözemeyeceği problem, aşamayacağı sorun yoktur.” demişti.

Sonraki hayatımda, ‘yenilikçi düşünce’ kavramı hayatıma girdi. Ekonomistler buna benzer durumu ‘inovasyon’ olarak da tanımlıyorlar.

Nasıl fark oluşturabilirim, nasıl farklı olabilirim gibi sorular beynimde dolaşmaya başladı. Bu düşünce tarzını toplumsal konulara uyarlarsak, “Ülkemiz nasıl güçlü ve zengin olur? Muğla insanı nasıl daha konforlu ve mutlu olabilir?” diye sormaya başlarız.

Okluk Koyu konusunu ilk gündeme taşıyan yazılar yazmaya başladığımda, Cumhurbaşkanlığı makamında Sayın Abdullah Gül oturuyordu. Kendisine farklı ortamlarda “Okluk Koyu’nda rahmetli Turgut Özal tarafından yapılıp Devlet Konuk Evi olarak kullanılan evin, Özal’dan sonra öksüz kaldığı” düşüncemizi anlatıp, Okluk Koyu’nun o zaman amaçlandığı gibi kullanılması önerimizi yapmıştık.

O görüşmelerimizde kendileri “aynı fikirde” olduklarını belirtirlerken, orada bulunan evin büyütülmesi gerektiğini, ancak bunu yapmaları halinde gelecek tepkilerden çekindiklerini ifade etmişlerdi.

Tabi biz Muğlalı olarak, rahmetli Turgut Özal’dan sonra öksüz kalan Okluk’un yeniden kullanılmaya başlaması ile ilimizin sağlayacağı faydaların peşindeydik.

Hiç unutmam 25 Ocak 2011 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanlığında, bir toplantıda hitap etme fırsatım oldu. O zaman da Sayın Erdoğan’a aynen şunları söyledim;

“ Sayın Başbakanım, inanıyorum ki, siz bir gün bu ülkenin Cumhurbaşkanı olacaksınız. Biz Muğlalılar, Cumhurbaşkanı oluğunuzda yaz dönemi çalışmalarınızı Okluk’ ta yapmanızı istiyoruz.”

Cumhurbaşkanımız o zaman gülmüştü. Yıllar geçti, Cumhurbaşkanı oldu. Okluk Devlet Konukevi düşüncemize de sahip çıktı. Sevindik, mutlu olduk.

Okluk Koyu’ndaki Devlet Konuk Evi’nin tadilatı yapılırken, iç siyasetin popülizmini gördük. Kimi ‘ağaçlar katledildi’ dedi, kimi seçimi kazanırsa, ‘Okluk’ u özürlülerin kullanımına vereceğini’ ilan etti. Sayın Erdoğan’ın kararlılığı sayesinde Okluk Koyu’nda Devlet Konuk Evi yeni haliyle kullanılmaya başlandı.

Son Okluk Koyu dinlenmesinde Muğla’nın hiç görmediği şekilde, adeta bir hemşehrimiz gibi Sayın Erdoğan’a yerel sorunlarımız aktarıldı. Birçok talep de gerçekleşme yoluna girdi. Muğla kazandı.

Turizmde rakibimiz Antalya, hızlı tren ile uğraşırken, biz birbirimizle uğraşmakla meşgulüz. Hiç olmazsa bundan sonra yenilikçi düşüncelere ve bu düşüncelerimizin gerçekleşmesi için sistem düşüncesine yelken açmalıyız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets