Peki bundan sonra ne olacak? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Peki bundan sonra ne olacak?

Bu haber 05 Ağustos 2019 - 0:17 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ünün Fethiye Körfezdeki rengin tarımsal ilaçlardan olduğu tespit edildi açıklamasına cevap Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nden geldi. Yapılan açıklamada Fethiye Körfezinde yaşanan alg patlamasındaki en büyük etken denizel ortamda fosfor ve azot oranının aşırı artışından kaynaklandığı belirtilerek, “Söz konusu kirlilikteki en büyük etken Atıksu Arıtma Tesislerindeki yetersizlik ve altyapı probleminden kaynaklanmaktadır” denildi. Kamuoyunda bu açıklamaların tartışıldığı esnada Gazi Üniversitesi’nin hazırladığı raporda Fethiye Körfezi’nde yaşanan deniz kirliliğinin sadece arıtma değil, farklı etkenlerin de yer aldığı 4 ana nedenden olduğu belirtildi. Arka arkaya yapılan açıklamalar herkesin kafasında soru işareti bırakırken körfezdeki kirliliğin nasıl sonlandırılacağı cevapsız kaldı.
Kadir Tamer

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ünün Fethiye Körfezdeki rengin tarımsal ilaçlardan olduğu tespit edildi açıklamasına cevap Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nden geldi.

Yapılan açıklamada Fethiye Körfezi ve özellikle koca çalış bölgesinde denizin rengi ani bir şekilde yeşil renge bürünmüş olup bu durum alg patlamasından (ötrofikasyon) kaynaklandığı belirtildi. Fethiye Körfezinde yaşanan alg patlamasındaki en büyük etkenin denizel ortamda fosfor ve azot oranının aşırı artışından kaynaklandığı kaydedilen açıklama şöyle devam etti:

“Söz konusu kirlilikteki en büyük etken Atıksu Arıtma Tesislerindeki yetersizlik ve altyapı probleminden kaynaklanmaktadır. 2872 sayılı Çevre Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu hükümleri gereğince, su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek, bunun için gerekli tesisleri kurmak, kurdurmak ve işletmek Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundadır.

Fethiye Atıksu Arıtma tesisinin 2013 yılı yaz sezonu maksimum çıkış suyu debisi 23.514 m3/gün olarak planlanmış olup hali hazırda çıkış suyu debisi 33.000 m3/gün’dür. Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 08/11/2017 tarih ve 11027 sayılı yazısı ve 31/08/2018 tarih ve 12007 sayılı yazısı ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi için 2. Etap inşasına başlanması konusunda gerekli uyarı yazıları yazılmıştır.  Ancak yapılan uyarılara rağmen yaklaşık 6 yıldır kapasitesinin üzerinde çalışan tesiste yeterli düzeyde arıtma sağlanmadan atıksular denize deşarj edilmektedir. Bu kapsamda çevre kirliliğine neden olduğu tespit edilen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili idari süreç devam etmektedir.”

Gazi Üniversitesi’nden rapor

Kamuoyunda peş peşe gelen açıklamalar tartışılırken Fethiye Körfezi’nde yaşanan renk değişimiyle ilgili Gazi Üniversitesinde görevli bilim insanları tarafından rapor hazırlandığı ortaya çıktı. Hazırlanan raporda Fethiye Körfezi’nde yaşanan deniz kirliliği kaynakları 4 madde halinde sıralanırken kirliliğin sadece arıtma değil, farklı etkenlerin de yer aldığı açıklandı.
Gazi Üniversitesinden kıyısal sularda su kalitesi parametrelerinin izlenmesi ve değerlendirmesi raporunun proje yürütücülük görevini Prof. Dr. Pelin Yıldırım, araştırmalarını ise Prof. Dr. Lale Balas, Prof. Dr. Hale Hopoğlu, Prof. Dr. Aysel Çağlan Günay, Prof. Dr. Ahmet Altındağ yaptı. Projenin danışmanlıklarını ise Prof. Dr. Ahmet Erkan Kıdeyş ve Prof. Dr. Sinet Selmin Burak yaptı.
Kirlilik sebebi 4 madde de toplandı
Kıyısal sularda su kalitesi parametrelerinin izlenmesi ve değerlendirmesi raporunda, Fethiye Körfezi’nde yaşanan deniz kirliliği kaynakları 4 madde halinde sıralandı. Raporda, Murt (Mersinli)deresine atık su tesisinden bırakılan deşarj suyu ve dere tarafından taşınan tarımsal drenaj suyu, Körfez içerisindeki diğer kanallar tarafından taşınan tarımsal drenaj suları (8 ayrı noktadan), arıtmaya bağlı olmayan yerleşim alanları ve tesisler(Turizm tesisleri ve Şovalye adası), dördüncü madde olarak Marina ve diğer teknelerden kaynaklanan kirlilik olarak belirlendi.
Hazırlanan bilimsel raporda ayrıca “Murt deresinin taşıdığı azot ve fosfor tuzları açısından zengin tarımsal deşarj suları ile birlikte doğrudan Fethiye Körfezi’ne bırakıldığı, Murt deresindeki kirlilik tek başına Fethiye iç körfezini etkileyebilecek bir potansiyele sahip olduğu açıklandı. Körfez içerisindeki diğer kanallar, tüm ovaya ait tarımsal drenaj sularını her hangi bir arıtma ya da çökeltme olmadan doğruca Fethiye iç körfezine taşındığı belirtildi.
Yatırım talebi Tasarruf tedbirlerine takıldı
Raporda, MUSKİ’nin Fethiye atık su arıtma tesisi ile ilgili yapacağı yatırımlara da yer verilirken, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi tarafından Fethiye 2. Etap Atıksu Arıtma Tesisi kapasite artırımı yapımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne 21 Kasım 2017 tarihinde hibe başvurusu yapıldı. Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 14 Ağustos 2018 tarihli yazısı ile Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile alınan tasarruf tedbirleri genelgesi uyarınca hibe başvurularında yer alan yatırımların gerçekleştirilemeyeceği MUSKİ’ye bildirildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi bu defa Dünya Bankası’na yöneldi ve şu anda Fethiye Atık su Arıtma Tesisi 2. Etap kapasite artırımı projesinin projelendirme çalışmalarının tamamlamak üzere olduğu öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets