Bodrum Ortakent Sarnıçlarının Kitabeleri - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bodrum Ortakent Sarnıçlarının Kitabeleri

Bu haber 23 Temmuz 2019 - 1:48 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 Teker teker saymadım ama Muğla yöresinde en fazla sarnıç Bodrum Ortakent Mahallesi ve civarında olsa gerek. Sadece Ortakent içinde ve yamaçlarında 20 kadar sarnıç var. Konacık’tan Ortakent’e sarktığınızda yolun sağındaki yamaçta birkaç sarnıç birden yer alıyor. Yamaç, Güzel Sanatlar Fakültesi’ne kadar devam ediyor ve yamacın o taraflarında da sarnıçlar var. Mahalle merkezinde de birkaç sarnıç bulunan Ortakent’te, Yalıkavak ve Turgutreis taraflarına giderken yolun sağında ve solunda da sarnıçlar görebilirsiniz.

Maalesef her sarnıçta kitabe yok… Dolayısıyla sarnıç hakkında objektif bilgi de yok…  Kitabesi olan sarnıçlar, hem o sarnıcın tarihi hakkında bilgi veriyor, hem de o yörenin tarihi hakkında…

Mesela Ortakent’in yamaç tarafına çıkan yoldaki incir ağacının yanındaki sarnıç… Hicrî 1316, milâdî 1898 yılında yapılan sarnıcı, Abdullah oğlu Hacı Mehmed yaptırmış. Allah’tan af dileme ifadesiyle biten kitabe metni şöyle:

Müsgebi’de sâhibü’l-hasenât Abdullahoğlu Hacı Mehmed

Ufiye anhumâ es-Samed

Sene 1316

Bu kitabede, Ortakent’in eski adını olan  “Müskebi” kelimesinin olması, tarihi bir değer taşımaktadır. Ayrıca, sarnıcı yaptıran Abdullah oğlu Hacı Mehmed’in o yıllarda köyün hayır severlerinden olduğu anlaşılıyor.  Bugün muhtemelen Hacı Mehmed’in torunları yaşıyordur.

Kitabeli bir sarnıç da mahallenin arka tarafındaki yamaçta ve Uluhan beyin taş evinin arkasında yer alıyor. Kitabe metninden de anlaşılacağı üzere, bu sarnıcı yaptıran sıradan biri değil; Ortakent civarındaki zeametin sahibi Hacı Ahmed imiş. Hicri 1226, Miladî 1811 yılında yaptırılan sarnıcın kitabe metni şöyle

Mâşallâh

Yâ Muhammed kıl şefaât

Ümmetinden Ahmed

Sâhibü’l-hasenât Hacı za’im-zâde Ahmed

Sene 1226

Ortakent civarında, son yapılan sarnıç, Yalıkavak yolunun sağında bulunuyor. 1958’de yapıldığı kitabesinden anlaşılan sarnıç, Galiçya şehitlerinden Osman Şengün adına, eşi Aliye Şengün tarafından yaptırılmıştır.

Müsgebiden Kalicya şehitlerinden Osman Şengün refikası Aliye

Şengün tarafından işbu sarınc hayırlarına yaptırılmıştır. 1958

Bu sarnıç’ta yöre ile ilgili 2 bilgi vardır. İlki, köyün adının 1958 yılında hâlâ “Müskebi” olarak kullanılmasıdır. Diğeri de köyde, 1915’te Galiçya cephesinde şehit olan birinin varlığını göstermesi. Galiçya şehidi Osman’ın eşi Aliye hanım, şehit kocası için 1958’de bereket olan suyun biriktirildiği bir sarnıç yaptırmış.

2000’lerde, Sayın Mehmet Kocadon Ortakent belediye başkanı iken kabristandaki eski yazılı mezar taşlarının tanzimi için destek olmuştu. Biz de Belediye Meclisi üyesi İsmail bey ile birlikte düzenlemeyi gerçekleştirmiştik. O günlerde Ortakent’teki sarnıçların kitabelerini ve mezar taşlarını yeni harflere çevirmiştik. Bu üç kitabe o yıllardan kalma… İnşallah diğer kitabeleri ve mezar taşı metinlerini yayımlama imkânım da olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets