Muğla İŞKUR'da işsizlere umutsuzluk yok... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla İŞKUR’da işsizlere umutsuzluk yok…

Bu haber 18 Temmuz 2019 - 0:55 'de eklendi ve 37 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Gazeteler yakın zamanda “Muğla’da 489 üniversiteliye yazlık iş” diye yazdı. Araya yangınlar, şehitler girince biz bu konuyu ne zamandır ele alıp, yazamadık…

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yürütücülüğünde üniversite öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak ve onlara çalışma disiplini kazandırmak maksadıyla Sosyal Çalışma Programları (SÇP) çerçevesinde gerek Muğla‘ya okumaya gelen, gerekse Muğla dışına okumaya giden 489 ön lisans ve lisans öğrencileri işbaşı yaptı.

Proje kapsamında Muğla‘ya 489 üniversite öğrencisi için 2 milyon TL ödenek ayrıldığını belirten İŞKUR Müdürü İlyas Sarıyerli, kamu kurumlarına “stajyer” olarak yerleştirilen bu gençlerin okullar açılıncaya kadar aylık 2 bin TL maaş alacaklarını ifade etti.

Herkesin iş aradığı günümüzde bir öğrencinin yaz aylarını maaş alarak ve deneyim kazanarak geçirmesi çok önemli. Ancak isteyen herkes bu projeden yararlanamıyor.

Bunun için öğrencinin bahar döneminden devam eden dersi olmaması, yaz okulunda ders almamış olması ve genel akademik not ortalamasının 2,00 ve üzerinde olması şartı aranıyor.

xx           xx           xx

Üniversiteyi en azından yeni bitiren ve yüksek lisans yapmış ve yapmakta olan öğrencilerde bu projeden yararlanabilmeliler. Çünkü açık işlerin hemen hepsinde “iş deneyimi” aranıyor.

İş arayan birisi, başka türlü nasıl iş deneyimine sahip olabilir ki?

Neyse bu da bir şey. Güzel uygulama… Tabi Muğla İŞKUR Müdürlüğü‘nün başka, Türkiye‘ye örnek olmuş ve olabilecek özgün proje ve uygulamaları da bukunmakta. 2018’de gerçekleştirdikleri projeler hakkında bilgi verirken, özel sektörde işe yerleştirmede 15 bin kişi hedeflediklerini ve bu hedefi aşarak 19 bin 848 kişiyi işe yerleştirdiklerini ifade eden İl Müdürü Sarıyerli, kadın istihdamında hedeflerinin 4 bin 161 olmasına rağmen 6 bin 629 kadını işe yerleştirdiklerine dikkat çekerek şöyle devam etti:

Gençlerde ise 3 bin 849 kişiyi hedeflemişken, 7 bin 904 genci işe yerleştirdik. Engellilerde 961 kişiyi hedefledik, 520 kişiyi iş sahibi yapabildik. Yüksek öğrenim mezunlarında 891 kişiyi hedeflemiştik, ama 2 bin 893 kişiyi işe yerleştirdik. Danışmanlık kapsamında 34 bin 499 kişi ile görüşme hedeflemiştik, 53 bin 398 kişi ile görüştük. Görüşme yapılan kadın danışan sayısı 13 bin 870 olarak hedeflenirken, 19 bin 424 kişi ile görüştük. Danışanlarda 10 bin 119 hedefe karşı 19 bin 424 gençle, engellilerde de bin 161 hedefe karşı bin 133 engelli ile görüşme yapmışız.

xx           xx           xx

Buarada Mesleki Eğitim Kursu‘nda 675 kursiyer hedeflenirken, bin 69; İstihdam garantili MEK‘da 375 kursiyer hedeflenirken, 101, ve Girişimcilik Kursu‘na bin 300 katılımcı hedeflenmişken, gerçekleşmenin 998 olduğunu belirten İl Müdürü Sarıyerli şöyle anlattı:

İŞKUR binamızın yapımı aşamasında çok müdahale ettik. Giriş katında bulunan iş ve meslek danışmanı odalarımız projeye göre betonla çevrilmiş dışarıdan gözükmeyen kapalı odalardı. Biz, bu odaların ön kısmını cam yaptık. Vatandaşın ilk geldiğinde şeffaf odalar ve yüksek tavan sayesinde kendisini rahat hissedebileceği bir ortam oluşturmak istedik. Çünkü danışmanlık bu ofislerde veriliyor. Eşinden ayrılmış bir kadın iş için geldiğinde, göüşmede onun daha önce barınma ve korunma sorunu olduğu ortaya çıkabiliyor. Muğla’da çok boşanma var ve mağduriyet içindeki kadınlar deşifre olmak istemiyorlar. O yüzden bu ofislerde bire bir görüşme ve mahremiyet çok önemli.

Türkiye‘de kadın ve genç istihdamında derece yaptıklarını, 2019 yılı hedefinin yüzde 90‘ının şimdiden gerçekleştiğini belirten İl Müdürü Sarıyerli, dezavantajlı gruplara yönelik de ciddi çalışmaları olduğunu anlatırken, “Biz, ‘İşkur binasına giren, bu binadan mutsuz ve umutsuz çıkmayacak’ diyoruz. Bize gelen hemen olmasa da mutlaka bir iş sahibi yapılmak durumunda.” diye ifade etti.

xx           xx           xx

Proje ve uygulamalarında “himayelerinin” olduğunu ifade ettiği Vali Esegül Civelek‘e teşekkür eden İl Müdürü Sarıyerli, “Ege İncisi Projesi” ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı ve İl Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde kimi dezavantajlı “eski hükümlü, denetimli serbestlik kapsamındaki vatandaşlarımız, annesi veya babası cezaevinde olan gençler, suça meyilli veya suça sürüklenmiş gençler ile madde kullanıcısı veya meyilli olan kişiler, yaş itibariyle sevgi evlerinden ayrılmak zorunda kalan gençler ve kadın sığınma evinde kalan şiddet mağduru kadınlar gibi..” vatandaşların hayata tutunmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirterek şu bilgileri verdi:

Bu kişileri hayır sever işverenlerimiz sayesinde sadece iş sahibi yapmıyoruz. Ekonomik, psikolojik, sosyolojik yönden desteklenmelerini, devlete yeniden güvenmelerini de sağlıyoruz. 2018 yılında uygulanmak üzere imzalanan projede başarılı olunması nedeniyle Sayın Valimiz ve diğer paydaş kurum amirlerince projenin 2019 yılında da yürütülmesine karar verilmiştir. Projenin başladığı 2018 yılı içerisinde 100 vatandaşımız işe yerleştirilmiş olup 2019 ocaktan bu yana ise 22 vatandaşımız işe yerleştirilmiştir.

xx           xx           xx

Hayat Yolunda, Devlet Yanında” sloganıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile yürütülen

Hayata Yolculuk Projesi hakkında bilgi veren İl Müdürü Sarıyerli şu ifadelerde bulundu:

İlimizde yükseköğrenim gören ve devlet koruması altında bulunan, anne-babası olmayan veya hasta-hapiste olan, ekonomik yönden dezavantajlı konumda bulunan, madde bağımlısı ve eski hükümlü olan tüm öğrencilerin mesleki eğitim kurs ve programlardan yararlanmalarını ve işe yerleştirilmelerini sağlamaktır. Psiko-sosyal model örnek alınarak hazırlanan proje kapsamında, farklı meslek dallarında kurslar düzenlenerek, öğrencilerin öncelikle eğitim aldıkları mesleklerde deneyim sahibi olmaları, kredi ve bursları kesilmeksizin gelir elde edebilmeleri, çalışma hayatı ile tanışarak çalışma ve iş disipline sahip olmaları, bu vesileyle öğrencilerimizin kötü alışkanlıklar edinebilecekleri ortamlardan uzak tutulmaları ve nihayetinde istihdam edilmelerine yardımcı olunması amaçlanmaktadır.

Bu proje ile özellikle üniversitedeki istismara açık kızlara sahip çıkılmakta, öğrencilere ihtiyaç duydukları alanda ve meslekte kurs ve programlardan faydalandırılmaları sırasında, cep harçlıkları (kurslarda günlük 30.-TL, İEP’lerde 58,87.-TL) verilmekte. Ayrıca gençlerin sigortalarının da İŞKUR tarafından karşılandığı proje kapsamında 2019 yılı içerisinde 61 öğrenci ile görüşüldüğü ve üzerlerinde süreç gerektiren çalışmaların sürdürüldüğü ifade edildi.

Uygulamaya konulan en son projenin ise “İş Kulübü Projesi” olduğu belirten İl Müdürü Sarıyerli, bu projeyi de “Müdürlükte başlatılan İş Kulübü Projesi; kadınlar, gençler (yoğunlukla yüksek öğrenimini, orta öğrenimini tamamlamak üzere olanlar), engelliler, uzun süreli işsizler, eski hükümlüler, tedavi görmüş madde bağımlıları, Roman vatandaşlar gibi özel politika gerektiren gruplara ve aynı zamanda Sayın Valimizin himayelerinde yürütülen Ege İncisi, Hayata Yolculuk Projeleri, Halk Günü ve Açık Kapı uygulamalarından yönlendirilen vatandaşlarımıza yönelik yöntem ve motivasyon desteği vermeyi hedefleyen yoğunlaştırılmış bir iş ve meslek danışmanlığı programıdır.” diye kaydetti

 xx           xx           xx

İŞKUR İl Müdürü İlyas Sarıyerli, hayata tutunmaları sağlanan bir kaç örneği paylaşırken de gözlerinde mutluluk pırıltısı içinde “Devlet korumasındayken yanlarına verildiği koruyucu ailenin vefatı sonucu sahipsiz kaldı. İŞKUR tarafından düzenlenen Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde işe yerleştirildi. Sonra kendisi için güvenli olduğu düşünülen uluslararası bir güvenlik şirketinde Devlet ataması gerçekleşinceye kadar iş bulundu. Sonunda kızımız 2019 yılı Ocak ayında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne memur olarak atandı.” diye ifade etti. Öteki örneklerden bir kaçını da şöyle anlattı:

Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü aracılığıyla yönlendirilen ve üzerinde koruma kararı bulunan M.D., Gaziantep’ten Muğla’ya çocuklarının üniversite eğitimi için geldi ve özel sektörde çalışırken Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne güvenlik görevlisi olarak yerleştirildi…

Valilik Halk Günü’nde karşılaşılan, eşi cezaevinde olan ve bağımlılık sorunu bulunan, aynı zamanda başka bir şahıs tarafından da erken yaşta tecavüze uğradığı anlaşılan D. İ., hemen işe yerleştirildi ve kendisine psikolojik destek verildi…

Zihinsel engelli S.K. Babası tarafından ağaca bağladığı öğrenilince aile ile görüşüldü ve nihayetinde engelli kontenjanından işe yerleştirildi.

İlk eşinden aile içi cinsel taciz nedeniyle ayrılan ve 5 yaşındaki kız çocuğu ile ikinci evliliğini yapan S.M., yeni eşinin çocuk istememesine rağmen hamile kalınca eşi tarafından sokağa atıldı. Toplumsal ve hukuki açıdan çeşitli riskler altında olan S.M.’ye önce ev ve eşya temin edildi. 5 aylık hamile olduğundan Toplum Yararına Program kapsamında işe yerleştirildi, ama daha sonra doğan bebeğinin kalp rahatsızlığı sonucu çalışamayınca da S.M.’ye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce 2 yıl süreyle aylık 1200 TL çocuk yardımı bağlandı.

İl Müdürü Sarıyer‘i ve bu çalışmalarda emeği geçen herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum…

———————————–                                                                ———————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Bazı insanları her zaman, bütün insanları da bazen kandırabilirsiniz; ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız. (Abraham Lincoln)

ÇİVİ

Bugünlerde sosyal medyada, kulislerde “Muğla Büyükşehir Belediyesi kameramanları, tüm Muğla CHP İl-ilçe danışma kurullarını, ne hakla (yıllardır), kayıt altına alır?” sorusuna yanıt aranırken, arkadaşım “Gelecek kuşaklara bırakmak içindir.” dedi.

Beni Bi Gülmek aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets