Ulaşım zamlarına tepkiler devam ediyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ulaşım zamlarına tepkiler devam ediyor

Bu haber 06 Temmuz 2019 - 2:15 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesince toplu taşıma ücretlerine yapılan zam tepki görmeye devam ediyor. Menteşe İlçesi’nde bulunan Sınırsızlık Meydanında bir araya gelen öğrenciler ve SDTK üyeleri zamları protesto ettiler.

Muhittin Direk

Muğla Büyükşehir Belediyesince toplu taşıma ücretlerine yapılan zam tepki görmeye devam ediyor. Menteşe İlçesi’nde bulunan Sınırsızlık Meydanında bir araya gelen öğrenciler ve SDTK üyeleri zamları protesto ettiler.Sınırsızlık Meydanında gerçekleşen eylemde ‘Belediyeler ticarethane; halk ve öğrenciler müşteri değildir’ değildir dediler.

Sınırsızlık meydanında gerçekleşen eylemde basın açıklamasını öğrenciler ve STK’lar adına Sultan Turgun yaptı.

Turgun açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’de ulaşımın en pahalı il olduğu Muğla’da ulaşıma bir kez daha zam yapıldı. Ülkenin ekonomik anlamda zor zamanlar geçirdiği, ağır vergiler altında ezildiği bu dönemde, belediyenin yoksullukla mücadele etmesi gerekirken halkı daha da yoksullaştırıyor. Ulaşıma, suya, elektriğe gelen zamlar akıl alır gibi değil. Muğla’da yaşayanlar 25 TL’ye şehir değiştirebiliyor fakat ilçe değiştiremiyor. Belediyenin genel zamları bahane ederek aldığı bu kararlar halkı aldatmaktan başka bir şey değildir. Aydın’dan Didim’e giden bir yolcu 100 kilometrelik yola 12 TL ödüyorken Muğla’dan Bodrum’a 100 kilometrelik yolu giden bir yolcu neden 28 TL ödüyor? Türkiye’nin neresiyle karşılaştırılırsa karşılaştırırsın Muğla halkı en az iki buçuk kat daha fazla ödüyor. Belediyeye sormak istiyoruz Muğla halkı neyin cezasını çekmektedir? “AKP’e gelirse talan edecek” sloganlarıyla oy toplayanlar Muğla’yı talan etmektedirler. Muğla’nın her yerini “beraber yöneteceğiz” afişleriyle donatanlar halkın taleplerine neden kulak tıkamaktadır? Kısa mesafelerdeki fiyatlar da uzun mesafeleri aratmamaktadır. Yoğun olarak öğrencinin yaşadığı Kötekli’den Muğla’ya 5 kilometrelik yol yeni zamlarla beraber 2,75 kıldan 4 TL’ye çıkarılmıştır. Var olan ücret bile Türkiye ortalamasının iki katıyken üstüne bir zam daha yapılmıştır. Muğla’da 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olan yeni toplu taşıma ücretleri Muğla halkı için ağır bir yük haline gelmiştir.

Muğla belediyesi hiçbir gerekçe göstermeden kartlı binişte öğrenci 1.95 kr’dan 2.35 kr’a, kartlı sivil 2.55 kr’dan 3.05 kr’a, kartsız öğrenci 2.75 kr’tan 4 TL’ye, kartsız sivil ise 3.25 kr’dan 4 TL’ye yükseltmiştir. Büyükşehir belediye başkam son yaptığı açıklamada ise nakit ödemelerde öğrenci-sivil ayrımından haberi yokmuş gibi davranmıştır. Görünen odur ki Muğla Büyükşehir Belediyesi istediğini istediği gibi yapabileceğini sanmaktadır. Sosyal belediyecilik anlayışından uzaklaşıp AKP’e belediyeciliğini aratmayacak uygulamalar hayata geçirmektedir. Tekrardan Muğla Büyükşehir Belediyesine sesleniyoruz. Bu yanlıştan acilen vazgeçin, öğrencileri müşteri gibi gören zihniyetinizi değiştirin. Hükümet eliyle krizin işçilerin emekçilerin sırtına yüklendiği bu dönemde halkı sefalete sürüklemeyin. Muğla’da yaşayan işçiler- emekçiler, öğrenciler, tüm kesimler olarak acilen bu zamların geri çekilmesi, var olan ücretlerin indirilmesi talebimizdir. İstanbul’da, Ankara’da, Adana’da, Mersin’de, Antalya’da, Aydın’da Türkiye’nin türlü yerlerinde yoksullukla mücadele, öğrenci ayrıcaklıkları, kadın ayrıcaklıkları gibi uygulamaların Muğla’da da uygulanmasını talebimizdir. Haklarımızı alana kadar mücadelemiz sürecektir. Kamucu ve halkçı belediyecilik adına bir adım atın zamları geri alın. 17 yıldır AKP hükümetinin antidemokratik uygulamalarına, zam ve zulumüne karşı olduk. Yerelde de yapılan yanlışlara karşı olacağız. Paramızın cebimizden alınmasına karşı kayıtsız kalmayalım. Bu zammı hep beraber geri aldıralım. Bu yalan rüzgârı dizisini artık bitirelim. Kendimiz için bir şey yapalım. Kendimize ve geleceğimize sahip çıkalım.”

Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets