Menteşe Devlet Hastanesi hizmete giriyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Menteşe Devlet Hastanesi hizmete giriyor

Bu haber 30 Mayıs 2019 - 0:29 'de eklendi ve 589 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi hizmete girerken, zamanın Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile siyasetin patronlarının açıklamalarına dayanarak bu köşeden müjdeler vermiştik.

Artık hastalar iki, üç, hatta beş yataklı odalarda değil, tek yataklı odalarda tedavi görecek; artık Muğla il dışına hasta sevk edilmeyecek” demiştik…

Bu köşenin okurları “Hani nerede?” diye sormaya başladılar.

Başta o ünlü dış merdivenler ve asansörler olmak üzere sorunlar yaşandı, yaşanıyor…

Tabi biz hep  yetkililere bakıp, onları dinleyip yazmadık. Gözlemlerimize, duyumlarımıza ve beklentilerimize göre de yazılar yazdık.

Uyardık!.

Uyarılarımız zamanında dikkate alınmış olsaydı, “bugün sorunlar, eksikler birer birer gideriliyor ama..Eğitim ve Araştırma Hastanesi açıldığından beri yaşanan sorunlar yaşanmamış olabilirdi…

xx           xx           xx

Eğri oturalım, doğru konuşalım derler…

Dünkü yazımda Muğlalıların mülayimliğinden, sabırlılığından söz etmiştim. Eğitim Araştırma Hastanesi Muğlalıların bu “güzelliklerinin” ödülü olmalıydı.

İnşallah bundan sonra olur…

Bu köşenin takipçileri anımsayacaklardır, Eğitim ve Araştırma Hastanesi kendi yeni binasında faaliyete geçerken “Bu hastanenin yatak sayısı yetmeyecektir. Afiliasyon kurbanı olan Muğla Devlet Hastanesi bir an önce açılmalıdır” diye de yazdık…

Dönemin Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Himoğlu ve İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin‘in de katıldığı toplantılar yapıldı. Dönemin Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan‘ın da bulunduğu toplantılarda Dr. Himoğlu ve Dr. Tekin hararetle ikinci basamak sağlık hizmeti veren bir hastaneye ihtiyaç olmadığını savunmuşlardı.

O zaman AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’de yanıltıldı. O da “gerek yok” demeye başlamıştı…

 xx           xx           xx

Nasıl bir tesadüfse Kamu Hastaneleri Birliği uygulamasına son verilirken, ilk kez siyasette bir işe yaradı ve İl Başkanı Mete‘nin de müdahalesiyle eski İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer işin başına getirildi.

Muğla‘nın ihtiyaçları, Muğlalının beklentileri “Muğlalı” bir İl Sağlık Müdürü ile daha anlaşılır hale geldi. En önemlisi başta İl Başkanı Mete ve milletvekilleri olmak üzere siyasetinde İl Sağlık Müdürü Dr. Gencer‘i dinleyip, desteklemeleri sonucu “insan merkezli” ve “çözüm odaklı” çalışmalar başladı…

Adı “Menteşe” olarak ikinci basamak sağlık hizmeti verecek olan Devlet Hastanesi için düğmeye basıldı.

Hangi akla neye hizmetse bu “ihtiyaç duyulmayan” Menteşe Devlet Hastanesi mevcut yerinde iki ay sonra, bilemedik en geç Ağustos ayında faaliyete geçiyor.

Bu anlamda siyasete; Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir ile İl Başkanı Mete‘ye teşekkür ediyorum. Elbette görevi biterken bu işe el atan 26. Dönem Muğla Millletvekili Nihat Öztürk ile İl Müdürü Dr. Gencer‘e de teşekkür ediyoruz…

xx           xx           xx

Bunları neden hatırlatıyorum… Unutuyoruz. Alışıyoruz. Olmamış gibi davranıyoruz. Nankörlük ediyoruz. O yüzden…

Geçenlerde bir meslekdaşım “İl Sağlık Müdürlüğü’nde, hastanelerde ihaleli iş, işe alım yapılmıyor mu?” diye sordu. “Yapılıyor tabi. Kantinlerin ihaleleri bile yenilendi.” demeye kalktım, “Hiç eskiden olduğu gibi, sosyal medyada tepkiler, dedikodular olmuyor da..” diye karşılık verdi. (!)

Beni bi gülmek aldı… “Böylesi daha iyi değil mi?” dedim…

Duyduk ki Muğla AK Parti‘de önde gelen isimlerden biri doktor eşini Muğla İl Sağlık Müdürü yaptırmak için Ankara‘da girişimlerde bulunmuş. Hemde “Muğla sağlık teşkilatlarında” eskisi gibi at oynatamayanlar Dr. Gencer‘i müdürlükten uzaklaştırmak isterlerken!

Aklımın almadığı, Dr. İskender Gencer‘den önce, Dr. Cihan Tekin‘in İl Sağlık Müdürlüğü‘nde eşi İl Sağlık Müdür Yardımcısı iken böyle bir girişimde bulunmayan “siyasetçi” şimdi buna neden ihtiyaç duydu? O‘na göre Dr. Tekin, Dr. Gencer‘den daha mı Muğlalı ve daha mı başarılıydı?

Nerede doğmuş, yaşamış olursanız olun ne olur biraz Muğlalı olun, Muğla’yı düşünün…

Neyse ki, Milletvekilleri Gökcan ve Demir ile İl Başkanı Mete bu girişime destek vermemişler. Muğla‘ya iyilik yapmışlar.

xx           xx           xx

Evet ihale, işe alım dedikoduları bitti. Bir de şu hastane ile ilgili şikayetler kesilse…

Ekrem Orhan kardeşimizin ardından 23 Mayıs‘ta “Muğla Spor Basını öksüz kaldı” diye bir yazı kaleme almıştım. O yazıdan önce sevgili Ekremyoğun bakımda yer olmadığı içinAntalya‘ya gönderildiğinde 14 Mayıs tarihli yazıma “Muğla’da yoğun bakım yok kimin umurunda!” başlığı atmıştım.

Rahmetli Ekrem‘in Antalya‘da vermekte olduğu yaşam mücadellesini bıraktığı haberi gelirken, İl Sağlık Müdürlüğü‘nden de “yoğun bakım” açıklaması gelmişti… Tam yayınlayacaktım, değişiklik yapılacağı haberi gelmiş ve yazımı çekmiştim.

Rahmetli Ayhan İçöz‘ün yaşam mücadelesi vermekte olduğu Başkant Üniversitesi Konya Hastanesi‘nden iyilik haberlerini beklerken İl Saglık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığından Basın açıklaması” geldi.

 xx           xx           xx

Konuyu gündeme getiren, gündemde tutmaya çalışan bendim. Neden bana değil de basına açıklama yapılmıştı onu da anlaayamadım, ama o açıklamada “Muğla’da yoğun bakım hizmetleri” ile ilgili şöyle denildi:

Sağlık Bakanlığımızın ilimizdeki en büyük hastanesi olan ve 555 yatak tesciline sahip Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nin artan hasta talebine karşılık verememesi üzerine il merkezimizde bulunan eski hastane hizmet binasının 100 yataklı Menteşe Devlet Hastanesi olarak hizmete açılması uygun değerlendirilmiş olup, çalışmalar titizlikle ve gayretle devam etmektedir. Yeni açılacak Menteşe Devlet Hastanesi’nde 6 Yataklı 1. Seviye Yoğun Bakım Ünitesinin de hizmet vermesi planlamaya alınmıştır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde toplam 40 Erişkin Yoğun Bakım, 11 Yenidoğan Yoğun Bakım yatağı bulunmaktadır. Zaman zaman yaşanan yatak doluluğu nedeniyle yoğun bakım amaçlı il dışına sevkler yapılmaktadır. İlimizde gün geçtikçe artarak devam eden sağlık hizmeti yatırımları doğrultusunda yoğun bakım yatak sayılarının da artırılması ve daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunumu hedeflerimiz arasındadır.

xx           xx           xx

Buarada Eğitim Araştırma Hastanesi‘nde bir anjiyo beklenirken, Milletvekili Gökcan‘ın çabaları ile kalp-damar için ayrı, beyin için ayrı iki anjiyo cihazına birden sahip olundu.

Muğla‘ya sağlık yatırımları sürüyor… Geçtiğimiz günlerde de Milletvekili Gökcan‘ın sodyal medya paylaşımlarından, kanser ve belirti göstermeyen kalp hastalıklarında en ileri seviyede teşhis-tedaviye imkan sağlayan SPECT-CT ve MR LINAC cihazlarının da Eğitim Araştırma Hastanesi‘ne kazandırıldığını sevinerek öğrendik.

Kanser ve belirti göstermeyen kalp hastalıklarında en ileri seviyede teşhis-tedaviye imkan sağlayan SPECT-CT ve MR-LINAC cihazları ile Muğla‘da “akıllı radyoterapi” dönemi başlamış oluyor…

MR görüntüsü eklenen ve gelişmiş yazılımıyla “akıllı radyoterapi” yapabilen bu sistem; tümörürün hareketini algılıyor, hızlı ve net görüntü alabiliyor, işlem sırasında tümörün hareketine göre yeni planlama yapılmasını sağlıyor. Bu nedenle ışınlar, tümöre tam isbet ederken çevre dokulara zarar vermiyor.

Artık kanser hastalarımız ve yakınları ışın tedavisi ve SPECT-CT çekimleri için başta Bodrum’daki özel hastane olmak üzere çevre illere gitmek zorunda kalmayacaklar.

Ve artık her türlü kalp-damar operasyonunun yapılabildiği hastanemizde, Milletvekilleri Gökcan ve Demir ile İl Başkanı Mete gerekli girişimlerde bulunurlar da “Mikro cerrahi” servisine de sahip oluruz…

xx           xx           xx

Mülayim ve sabırlı Muğla, Ege Üniversitesi’nde ve antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde var olan imkanların tamamına ve Devlet Hastanesini hak ediyor. Üstelik Muğla’da “gerçekten” sağlık turizmi de yapılacaksa…

———————————–                                                              ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: “Hayvanla gerçek insan arasındaki kayıp halka muhtemelen biziz.” (Konrad Lorenz)

ÇİVİ

Arkadaşım “CHP iktidara geliyor” dedi. “Nereden bildin?” diye sordum. “Görmüyor musun disiplin temizliği başlatmışlar. Salih Erbay’ı bile atıyorlarmış” diye karşılık verdi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets