Menderes - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Menderes

Bu haber 30 Mayıs 2019 - 0:29 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Bundan 69 yıl önceki olanları gençler nereden bilecekler. Ülkenin üzerini saran kâbusu öğen hatta övmekte yarış eden profesörleri, siyasileri, ihti­lal yapanları ve özellikle o bası­nı, geç de olsa gençliğin artık doğ­ruları öğrenmesi tam zamanıdır. (1996’da yazılan bu yazı güncel­liğini koruyor.)

1950-1965 YILLARI TARİHİNİ BİLMEYENLER, YENİ HEDEF BİLE BELİRLEYEMEZ.

Milletimizin içinden genç ya­şında bizzat Atatürk tarafından keşfedilen Adnan Menderes vardı. Tek parti döneminde Aydın Milletvekili olan Adnan Menderes, 1945’de çok partili hayata geçmek zorunda kalan ül­kemizde ilk defa emirle kapan­mayan 2. partiyi (DP) kuran ünlü Celal Bayar’m seçkin arkadaşla­rı arasında idi. DP’nin kurucula­rı şöyle sıralanabilir. Fevzi Çak­mak, Fuat Köprülü, Fatin Rüştü Zorlu, Haşan Polatkan, Refik Koraltan, Namık Gedik, Rıfkı Salim Burçak, Tekin Anbumu, İzzet Ak­çalı, Ilıcak, Dr. Behçet Uz, Mükerrem Sarol gibi daha pek çok unu­tulmaz isimler vardı. Özetle her ilin simgesi haline gelen değerli in­sanlar vardı. Mesela Muğla millet­vekili olan Turan Akarca’nın ya­kınları hep milletvekili ola geldi­ler. Diğer illerde öyledir. Mesut Yılmaz’ı Yılmaz dedirten nam, Menderes’in bakanı olan bir yakı­nından gelir.

Merhum Menderes’in, ülkesi­ni ve insanlarını çok seven, her kö­şesinin aynı ölçüde kalkınmasını isteyen meziyeti vardı.

1946 SEÇİM ÖNCESİ DEMOKRAT PARTİ VE MUĞLA

Muğla’da DP İl Başkanı Fehmi Savran idi. Kendisi sert mizaçlı aynı zamanda çok bilgili ve saygılı kişiliğe sahipti. Etrafında Hacı Ça­kırların Raşit Efendi, Hacı Mahmutların Hamdi Efendi, Menmiş Konuk, Nuri Pamuk, Fehmi Pamuk, Yerkesikli Nabi Özsoy, Ulalı Şevket Akıncı gibi hepsinde iri gövdeli ve şehrin eşrafları 40- 50 civarında yürüdükleri zaman ar­kalarında en az bin kişi ile yola çı­karlardı. Ön adamlarının çoğu savaş madalyalı olarak yürüyünce evler ve caddeler insan seli olurdu. Bu günkü Halk Bankası olan bina 1945’de DP binasıydı. Binanın ön kısmı Cumhuriyet Alanı idi. Tek parti dönemi resmi törenler burada yapıldığı için, saha çok canlı hare­ketli olmasına birde DP’deki sık

Yapılan anonslar özellikle seçim­lerde köylerden gelen neticelerin verdiği heyecan doruğa çıkardı.

1946 SEÇİMLERİNDE TASNİFLER GİZLİ YAPILDI

1946 seçimlerinde sözde gizli oy açık tasnif olacak diye ilan edil­mişti. Ancak, bu kanun emri değiş­ti ve gizli tasnife gidildi. Sandıklar kapalı odada açıldı kaybeden tara­fı, kazandı diye ilan ettiler. Dolayısı ile tek parti dönemi devam etti. 1950, 14 Mayıs’ta yapılan seçim­de asker ve hukuk yanlışlara engel oldu ve DP yüzde 80 gibi netice ile iktidar oldu. Demokrat Parti ilk olarak köyleri şehre nazaran ne kadar eksik muamele varsa hepsi­ni bir kalemde sildi. Köylü yani kasketlilerde valinin kapısını öğ­rendi. Okul istedi. Cami istedi. İmam istedi, yol istedi, jandarma ve muhtar birde tahsildardan kork­maz hale geldi.

KÖYLÜ SULU EKİM MAKİNALI ÜRETİM İSTEDİ

DP, köylere ulaşım sağlandık­ça önce temelden okul, yol, su, eki­lecek mahsul ve pazarlaması, mah­sul için kredi sağlandı. Delice zey­tinlerin aşılanması için uzun vade­li krediler sağlandı. Tütün mahsu­lü Türkiye için en ideali olarak or­taya çıkmıştı. Köylerde amele ile iş yapanlar türedi. Kredili traktör almak için köylü olanları tanıyo­rum. Şehir ağalarına amele olanla­rın kendi işini kurarak filan köy­den filan ağa veya bey namlı olan­lar çoğalmıştı. Köylü çocuklarının kaderi artık köy enstitüleri olmak­tan çıkmıştı.

BARAJLAR, FABRİKALAR, LİMANLAR, HAVA MEYDANLARI

DP dönemi barajlarda öyle atı­lım olmuştu ki, genel müdürün namı barajlar kralı idi. DP’nin ekonomi uygulama da şöhret olan Turgut Özal ile Süleyman Demirel, DP’nin devamı partileri kur­muşlardır. Halkımız bu iki partide de toplanmasını bilmiştir. Bu olaylar yıllar sonra dahi Mende­reslerin açtığı kalkınma hamlesi­ni örnek almışlardır. Ancak; DP on sene altın yıllara şiddetle iftira ile yalan ile karalama ile en so­nunda ihtilal yapabilecek kadar al­çalmış vatan hainlerini bir araya getirmişlerdir. Bu sebeple İslam alemi adına ilk şehitler verilmiş­tir. Demirel’in ensesinde asker ile CHP nefes aldırmadılar. Nihayet Kenan Evren geldi CHP’yi de kapatınca, bir gecede terör bitiverdi. 1991’de tekrar başlayan asker ve CHP baskısı 2002’ye kadar. Devam etti. Şimdi 17 yıldan beri tekrar Menderes dönemi geldi ama o günkü düşmanlar gene vardı. Bu sefer hoca efendi ile Kültlere lider olabilen Ermeniler vardır. Eğer Kürt liderler Müslüman olsa idi bu kadar kardeş katili olamaz­lardı. Zaten yeni kabineye giren bakan efendi ilk zehrini akıttı. Diyor ki; ERMENİ KATLİAMI OLMUŞTUR. Bu adam nerden başımıza bela edildi? Bunun en güzel cevabını Tuğrul Türkeş verdi. Ne kadar eğri varsa, onun yüz misli de doğrular var İslam ile nurlanmış vatandaşlarımız var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets