19 Mayıs Olayı Nasıl Gelişti - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

19 Mayıs Olayı Nasıl Gelişti

Bu haber 23 Mayıs 2019 - 0:44 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Türkiye, 1918 Mondros Mütarekesi ile silah bırakma mecburiyetinde bırakıldı. Kazım Karabekir Paşa, kendisine teklif edilen Genel Kurmay başkanlığını kabul etmedi. İstanbul’a gelerek, Sultan Vahdeddin Han ile görüşüp, Anadolu da Milli Mücadele harekâtının başlatılması ile vazifeli olarak Erzurum’daki 15. Kolordu Kumandanlığına tayin olundu. Rus desteğindeki Ermeni Ordusuna ve civardaki parazitleri zararsız hale getirdi. Yerli Müslüman ahalinin takdirini kazanan Kazım Karabekir, Tuğ Generalliğe terfi ettirildi. 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal in Samsun’a gelişinde bölgede sükûnet sağlanmıştı. Müslüman halkımız ve özellikle 58 il müftüleri heyecanla karşılamışlardır.

23 Temmuz’da 1919’da Erzurum Kongresini tertip ettirerek Mustafa Kemal Paşanın takdirini kazandı. Sarıkamış ve Kars’ta Ermenileri mağlup ederek, onlara, Gümrü Muahedesini Dikta ettirdi.

(3 Aralık 1920 ) Gümrü Muahedesi, Türk istiklal mücadelesinin ilk milletler arası antlaşmadır. Bu antlaşma ile Ardahan, Artvin ve Kars milli hudutlarımız içine alındı. Türk heyeti başkanı olarak Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan, Sovyet temsilcileri ile 13 Ekim 1921’de Kars Muahedesini imzaladı. Türkiye-Sovyetler Birliği hududunun, bu günkü şekli o zaman tespit edilmiştir. Kazım Karabekir Paşa, Doğu cephesinde güvenliği sağlayınca, emrinde bulunan personel ve askeri malzemeleri batı cephesine sevk etmiştir.

Osmanlı Hakanlığı ve Türkiye Cumhuriyetini birleştiren üç kahraman.

İşgal altındaki İstanbul’dan vatanın kurtarılamayacağını anlayan Vahdeddin Han, güvendiği kumandanları Anadolu’ya göndermek istedi. Ancak bunlar Dünya’ya karşı harp edilmez. Bu iş olmaz diyerek red ettiler. Bir ara kendisi gitmeyi düşündüyse de İngilizler; “Eğer Anadolu’ya geçersen İstanbul’u Rumlara işgal ettirir, taş üstünde taş bırakmayız” diyerek engellediler. Bunun üzerine bir gün saraya çağırdığı Mustafa Kemal’i; “Paşa, Paşa, şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin. Bunları unutun. Asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden mühim olabilir. Devlet’i kurtarabilirsin.” Sözlerinden sonra, büyük yetkilerle Anadolu’ya gönderdi. Kazım Karabekir’in hatıratından bir alıntı ile 11 Nisan 1919 günü neler olmuş; Vahdettin Han, Kazım Karabekir’e dönüp, “Paşa ben ve millet sizlerden ümitliyiz. Hayır, dualarım ve niyazlarım sizinle beraberdir”. Kazım Karabekir Trabzon’a giderek yeni görevine başlayacaktır. Kazım Karabekir Paşa da kendisine şöyle cevap vermişti; Kumandan ve asker evlatlarınızla bütün bir millet, zat’ı şahaneleri etrafında bir kalp ve bir kafa gibi toplanabilir Şevket –Meab, üstelik Karabekir Paşa dışarı çıkınca, onu heyecanla bekleyenler arasında Mustafa Kemal Paşa. Hemen Karabekir’e sorar: Neler konuştunuz? Karabekir, Padişah’ın kendisini hayır dualarla uğurladığını anlatınca Mustafa Kemal Paşa, şu anlamlı tespiti oracıkta yapar. Sen Erzurum’a yerleşince vatanın üç uç noktası, teşekkül ediyor. Ne demek istiyor gayet açık bence; Vahdettin ve İstanbul hükümeti daha önce Cafer Tayyar Paşa’yı Edirne’ye. Ali Fuat Paşa’yı Ankara’ya gönderdikten sonra üçüncü büyük kozunu oynamış ve Karabekir Paşa’yı Erzurum’a tayin ettirmeyi başarmıştır. Böylece direnişin Edirne, Ankara ve Erzurum ayakları tamamlanmış, sıra bunları toparlayacak ve organize edecek bir genel müfettişliğe gelmiştir ki, bir ay sonra bu göreve olağan üstü yetkilerle padişahın yaveri olan Mustafa Kemal Paşa atanacak. Ve 15 Mayıs 1919 günü yine Vahdettin Han ile görüştükten sonra, dördüncü ve merkezi ayağı oluşturmak üzere Samsun’a doğru yola çıkacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets