Kötekli 19 Mayıs’ın 100. yılında ayağa kalktı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kötekli 19 Mayıs’ın 100. yılında ayağa kalktı

Bu haber 22 Mayıs 2019 - 0:26 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hamle Gazetesi‘nin 22 Aralık 2018 tarihli sayısında, bu köşede yeralan yazımızın başlığı “Kötekli ayağa kalktı” şeklindeydi. Bu başlığa,19 Aralık 2018 tarihinde kaleme aldığımız “Adaylar Fuhuş konusunda ne düşünüyor?” başlıklı yazım karşısında üniversitemiz yerleşkesinin bulunduğu Kötekli‘nin ayağa kalkması neden olmuştu.

19 Aralık 2018 tarihli yazımızda Kötekli‘de yaşanan olumsuzluklara işaret etmemiz nedense oradaki eğlence dünyası esnafının bir kısmını rahatsız etmişti. O bir kısım esnafın şahsımla ilgili “sözlü linç girişimi” karşısında “Kötekli ayağa kalktı” başlıklı yazımı kaleme almıştım.

Bugünkü “Kötekli 19 Mayıs’ın 100. yılında ayağa kalktı” başlığının o olumsuzlukla ilgisi yok…

Kötekli bu sefer üniversiteli gençlerle 19 Mayıs’ın 100.yıl coşkusu ve Büyükşehir Belediyesi‘nin düzenlediği Elif Kaya konseri ile ayağa kalktı.

100. yılda Muğla’ya akla gelmedik, orijinal bir etkinlik yakışırdı, ama yine de bir haftalık etkinlikleri için Büyükşehir’i kutluyoruz…

xx           xx           xx

19 Mayıs etkinliklerinin finali olan Elif Kaya konserinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanın Osman Gürün ve Milletvekili Mürsel Alban ile beraberindekiler Kötekli‘deki mekanlardan birinde konken oynamışlar. Milletvekili “Kötekli mahallemizde öğrencilerimizle bir araya gelerek sohbet ettik ve bulundukları güzel ortamda bir okeylerini oynadık.” diye paylaşımda bulunurken, oradakilerden birisi “Her zaman halkın içindeler” diye paylaşımda bulunmuş!

Tabi beni bi gülmek aldı… Paylaşılan fotoğraflara baktım, okey masasının yancıları bile yoktu, ne halkı…

Bir yıl önceki “Adaylar Fuhuş konusunda ne düşünüyor?” başlıklı yazımı anımsadım. Hala sorunun yanıtını alabilmiş değiliz. O zaman sadece Mehmet Kocadon‘un eşi Hülya Kocadon yanıt vermiş, “Öğrenciler için başlatılacak her türlü çalışma için Bodrum’dan destek vermeye hazırım. Yeter ki ayağı yere basan projeler olsun. Kolay değil, insanların üretmeden sürekli tüketime özendirildiği, karşı cins tarafından beğenilme kriterinin giyim, kuşam ve süs, kısacası maddiyat haline getirildiği bir Dünya’da çocuk okutmak, barınma ve zorunlu eğitim giderlerini de eklersek, oldukça zor bir durum.” demişti.

xx           xx           xx

Adaylar Fuhuş konusunda ne düşünüyor?” sorumuzun yanıtı seçim bildirgelerinde bile yeralmadı. O günden bugüne ortaya bir proje de konmadı. O yüzden Hülya hanımaHadi gelin katkıda bulunun” da diyemedik.

O yazımda Kötekli’de yoksul aile çocuğu gençlerimizin erkeklerinin torbacılığa, kızlarının fuhuş bataklığına sürüklendiğine dikkat çekmeye çalışmıştık…

O zaman hepbirlikte ayağa kalkıp, yine hepbirlikte oturup yaşamımıza “devam” da demiştik!

Birkaç gün önce gazetelerin kimi “Muğla’da uyuşturucu ile mücadele tarihinde bir ilk! Lyrıca tutuklaması…” diye, kimi “Muğla’da ilk defa 290 adet Lyrica hap ele geçirildi” diye haber verdi.

Bir yıl önce “uyardık” demeyeceğim, malumu ilan ettik ve işte geldiğimiz nokta bu…

O geldiğimiz noktayı haberlerin “Muğla’da yüksek dozda ağrı kesici olan ‘Lyrıca’ ile üniversite öğrencilerini yine ‘üniversiteli zehir tacirleri’ zehirliyormuş.” spotu özetliyor…

xx           xx           xx

Ürpertici ve endişle verici olay basına hafta başında yansıdı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün çalışmalarında, Muğla‘da ikamet eden N.T. ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Mehmet Ali E.nin üniversite öğrencilerine ve diğer kullanıcılara uyuşturucu madde sattığı bilgileri alınması üzerine soruşturma ve izleme çalışması başlatıldı. Soruşturma devam eerken, şüphelilerden F. Kuzu ve R.Ç.K.‘nin eczane çalışanı Serhat S. ile irtibatlı oldukları anlaşıldı. Yapılan takip ve operasyon sonucu 15 şüpheli yakalanırken, 290 adet Lyrica, 7,6 Gram Skunk maddesi ele geçirildi.

Soruşturma kapsamında ayrıca şüpheli N.Turan Muğla‘ya otomobille 405 Gram Skunk maddesi sokarken yakalandı. Soruşturma Savcısının talimatı ile şüpheliler N.T, R.Ç.K, F.K ve S.S Muğla‘da, Mehmet A.E. ise İzmir‘de yakalanarak gözaltına alındılar. Yapılan aramalarda 1 adet hassas terazi ilke ayrıca 84 adet Lyrica hapa el konuldu. Şüpheliler yakalandıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

xx           xx           xx

Cumhuriyet Başsavcılığımızı ve İl Emniyet Müdürlüğümüzü bu başarılı operasyon için tebrik ediyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Fuhuş konusunda da ellerinden geleni yapıyorlar.

Ancak hepimiz biliyoruz ki, ortaya çıkarılan bu zehir tacirlerinin bazıları da az çok hüküm giyecektir ve bazıları da salıverilecektir. Sonra bu işi yapmaya devam edeceklerdir. Bu ortaya çıkarılan çetelerden sadece biri.. Kaç tane daha var bilmiyoruz. Savcılık ve emniyet görevlerine devam edecektir. Yalkaanacaklar, serbest bırakılacaklar… Ceza alanlarda günü geldiğnde karanlık dünyalarına dönecektir.

O Kötekli bataklığı orada olduğu sürece bu böyle devam edecek…

Bu anlamda asıl görev ve sorumluluk yerel yönetimlerle, üniversite yönetiminin ve siyasetin…

19 Aralık 2018 tarihli yazımın ardından olduğu gibi şimdi yine “Barları kapatalım”, “Arsa, konut üretelim” diyenler birbirleri ile yarışacaklar. Yapmayın… Ben barların, kafelerin kapatılmalarını önermiyorum… Yoksa bu köklü çözüm diye üniversitenin kapatılmasına kadar gider.

Aman yapmayın… Muğla‘nın konuta da ihtiycı yok!

Var diyenler, gidip 2. Etap TOKİ evlerinde mülk sahipleri mi, kiracılar mı oturuyor tespit etsin… Biliyorum, kimse gitmeyecektir. Ben söyleyeyim, her iki etapta da yaşayanların yüzde 70-80’i kiracı…

 xx           xx           xx

19 Aralık 2018 tarihinde kaleme aldığımız “Adaylar Fuhuş konusunda ne düşünüyor?” başlıklı yazımızın ardından sosyal medyada “nargilecileri” görmezden gelip, “barları kapatın”, “konut üretin” çığlıkları yükselirken bir kaç öneri gelmiş ve en dikkat çekici öneriyi de bu köşenin okurlarından Mehmet Balcı yapmıştı. Duyarlılığına teşekkür edince “Çokta zor olmayan kendi kendini döndürebilen bir proje. Bu yeni yılda tekrar dillendirmenizi rica ederim.” demişti. Yeniden dillendirmek bugüne denk geldi.

Mehmet Balcı 22 Aralık 2018 tarihli ve “Kötekli ayağa kalktı” başlıklı yazımın altına şöyle yazmıştı:

Kötekli ayağa kalkmış kaç gün ayakta kalır bilemiyorum ama madem bu yara taze iken hadi hep beraber Belediyesi, vatandşı, mermercisi, esnafı, pazarcısı, simitcisi vs. topyekün bir kampanya başlatalım. Belediye hazineden bir yer talep edip altyapısını yapsın ve üstüne ne yapabilecek ise yapsın. Diğer kalanlarımızda el birlik olalım Muğlamıza bir ÖĞRENCİ KÖYÜ kuralım ihtiyaç sahibi öğrencilerimiz için.. Burada hem üretip, hem çalışsınlar, yaşasınlar, okusunlar ilimizde.. Hemde bütün bataklıklara düşmelerine engel olmak için.. Tüm Türkiye’de Üniversitesi olan illerimize de örnek olalım. Varmı sevgili Muğlalı ve kendini Muğlalı hissedenler böyle bir kampanyaya destek olmaya nedersiniz?

xx           xx           xx

Bu proje gerçekleştirilebilir….

Önce bir gerçeğin altını çizelim. Muğlagöç alan” değil, “emekli olanların oturup kaldıkları” bir şehirdir. Kalmasınlar… Kalanlarda sorunu öğrencilere yüklemeden bedelini ödesinler. Bu anlamda Muğla‘nın sorunu “konut sorunu” değil, “öğrencilerin barınma sorunu” yani “yurt” sorunudur. Hatta “ulaşım” sorunudur.

Ekrem İmamoğlu‘ndan örnek vermeyeceğim. Mersin Büyükşehir Belediyesi bir kaç gün önce yaşlı, engelli ve öğrenciler için ulaşımı “BİR LİRAYA” indirdi. Mersin‘de mesafeler Muğla‘ya göre daha uzun… Gelin sadece öğrencilerin biletlerini 1 Liraya indirin… Menteşe Belediyesi’de Belediye Aşevi’nin bir şubesini hemen Kötekli’de açabilir… Açmalı…

Bu işler gidip Kötekli‘de okey oynamakla olmuyor. Bir günde o gençleri alın karşınıza dinleyin…

Eee oradaki esnaf ne olacak mı?

Oradaki esnaf bizim geleceğimiz değil.. Geleceğimiz oradaki gençler…

 xx           xx           xx

Muğla İl Özel İdaresi‘nin ve dönemin İl Genel Meclisi Üyeleri oldukça ileri görüşlülermiş. Muğla‘nın İstanbul‘a okumaya giden gençleri için yurt yapmak üzere arsa satın almışlar. Ancak o yurt yapılamamış… O arsa Muğla büyükşehir statüsüne geçince İl Özel İdaresi kapatılırken, o arsa Büyükşehir Belediyesi‘ne devrolmuş olmalı… Satıldı ise parasıyla, satılmadı ise satarak “amaca” uygun olarak Muğla‘da hemen zorda olan kızlarımız için bir ücretsiz “kız yurdu” yapılabilir… Siyasilerimiz de yeni kız ve erkek yurtları yapımını sağlamalılar. En az 3 bin kişilik yeni yurt Muğla‘yı rahatlatır.

Üniversite güvenlik birimini yeniledi. Yerleşke üzerinde yabancı kuş uçurmuyorlar. Gençleri, yerleşke içine çekmek ve orada tutmak için projeler uygulamaya başladılar.

Mehmet Balcı’nın önerisi de Büyükşehir Belediyesi’ne kalıyor. “Öğrenci şehri Muğla” bunu başarabilir…

———————————–                                                        ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Dünya; var gibi görünen bir yalan… Allah; yok gibi görünen bir gerçektir… (Hz. Mevlana)

ÇİVİ

Muğla FETÖ Çatı Davasında dün 36 sanıktan 30’una ceza yağdı. 3 kişi beraat etti. Arkadaşım “Darısı siyasi kanadın başına” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets