Bitmeyen Yolculuk - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bitmeyen Yolculuk

Bu haber 22 Mayıs 2019 - 0:26 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.
İdris Koç
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

 19 Mayıs 2019, yani Milli Mücadelenin 100. yılı…

Yemenden Balkanlara kadar, geniş Osmanlı coğrafyasının dört bir köşesinde vatan savunması yapan bir millet… Anadolu’ya hapsedilen ve oradan da atılmak istenen bir milletin verdiği bir milli mücadele…

Varoluş ya da yok oluş… Anadolu’nun, 100 yıl önce kurtuluş mücadelesiyle başlattığı ve dünya var oldukça bitmeyecek bir yolculuk…

Tarih bizlere zorlu savaşları, büyük komutanları, şanlı zaferleri anlatıyor. Ancak onca kahraman, tarihin ve hep aynı yöne bakan insanların gözünden kaçıyor. Acı olan şu ki, Yeni Zelanda’da Cuma namazı kılan Müslümanları katleden cani, tarihinden aldığı simgesel kişi ve olaylar ile cinayetini temellendirip, bunları tüfeğine işlerken; biz tarihimizi ve kahramanlarımızı tanımaktan çok uzağız.

Onlar Viyana’yı unutmamış, Ayasofya’yı unutmamış, Türk’ü ve Osmanlı’yı hiç unutmamış. Onlar tarihlerini çok iyi biliyorlar. Biz ise tarihimizi unuttuk, ecdadımızı unuttuk; ruhumuzu kaybettik.

Şanlı tarihimizde öyle insanlar var ki; kahramanlıklarıyla dönemine damgasını vurmuşlar. Ancak her zamanki gibi, birçoğunu kısa bir süre sonra unutmuşuz. Bunlardan biri de Zenci Musa.

Aslen Sudanlı olup Girit’te doğan Zenci Musa, İtalyanların Libya’yı işgali üzerine Trablusgarp’ta savaşmaya gider. Trablusgarp’ta içinde Atatürk’ün de olduğu gönüllü askerlerce muhteşem bir direniş sergilenir. Ardından komutanı Kuşçubaşı Eşref ile Balkan Harbi’ne, sonra da Çanakkale’ye koşar.

Kuşçubaşı Eşref, savaşan askerlerimize gönderilen 300 bin altını Yemen’e ulaştırmakla görevlendirilince, Zenci Musa ve yetmiş kadar adamı ile yola çıkar. Ancak konvoy Arabistan çöllerinde İngilizlere esir düşer. Ancak Zenci Musa ve bir arkadaşı kaçmayı başarmıştır. Birkaç gün sonra Zenci Musa altınlarla birlikte Yemen’e ulaşmayı başarır.

12 Ocak 1917’de gerçekleşen bu olay, London Times Gazetesi’nde manşetten verilir. 300 bin altını Ali Sait Paşa’ya teslim eden Zenci Musa, artık bütün İngilizler tarafından tanınmaktadır.

1919’a kadar Yemen’de kalan Zenci Musa, Millî Mücadelenin başladığını duyar duymaz İstanbul’a gelir. Ancak ne bir kuruş parası, ne de kalacak bir yeri vardır. Bir ikindi vakti Yeni Cami’den çıkışta kendisini Yemen’den tanıyan Ali Sait Paşa ile karşılaşır. Paşa, “Musa, bu vatana çok hizmet ettin, emeklilik için dilekçe ver kabul edeyim.” der. Ancak o “Paşam, ben bu fakir milletin parasını kabul edemem.” diyerek teklifi kabul etmez.

Zenci Musa, Ali Sait Paşa’nın girişimleri Karaköy Gümrüğünde hamallığa başlar. Gündüzleri hamallık yapıp geceleri de Özbekler Tekkesi’nden Anadolu’ya kaçırılan silahların sevkiyatında çalışır. İki metre on santim boyu ve kuvvetiyle gümrükte kimselerin kaldıramadığı yükleri kaldırmaktadır. Onu gören işgal kuvvetleri komutanı General Harrington, Zenci Musa’nın yanına gider ve yüklü bir altın teklif ederek kendileri adına çalışmasını ister.

Oturduğu yerden doğrulan Zenci Musa, General Harrington’a “Komutan, her teklif, herkese yapılmaz. Senin bu teklifin beni ancak rencide eder. Benim bir devletim var: Devlet-i Osmanî. Bir bayrağım var, o da ay yıldızlı bayrak. Benim bir tek komutanım var o da Kuşçubaşı Eşref. Ama şunu bil ki, bu iş daha bitmedi. Sizinle mücadelemiz devam edecek.” der.

Vereme yakalanan Zenci Musa vefat ettiğinde, geride yalnızca tahta bir valiz bırakır. Valizi açıldığında içerisinden bir Kur’anı Kerim, bir bayrak, bir kefen bezi, bir Osmanlı haritası ve Kuşçubaşı Eşref’in solmuş bir fotoğrafı çıkar.

Unutmak, tükenmektir.

Unutmak, kaybetmektir.

Unutmak, ölmektir.

Zenci Musa’yı, Nezahet Onbaşı’yı, Arpacının Ömer’i unutmayalım.

19 Mayıs 2019’dan 29 Ekim 2023’e kadar bir dizi 100. yıl etkinlikleri yapılacak. İnşallah bu dört yıllık sürede unutturulan tarihimizi ve kahramanlarımızı yeniden hatırlama, bilmediklerimizi öğrenme fırsatı buluruz.

Mustafa Kemal Paşa başta olmak üzere; kadınıyla erkeğiyle, çocuğuyla, paşasıyla bu vatan için kan ve ter akıtan tüm ecdadımızı saygıyla ve minnetle anıyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets