Metinbilim ve “Edebiyatta Jest ve Mimik” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Metinbilim ve “Edebiyatta Jest ve Mimik”

Bu haber 21 Mayıs 2019 - 9:52 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 Bu yıl, Metinbilim Enstitüsü Derneği’nin kuruluşunun 10. Yılı. 2009 yılının bahar aylarında hazırlığını yaptığımız derneğimiz, 30 Haziran günü faaliyete geçti.

10 yıldan beri yaptığımız faaliyetlerle kültürümüze katkıda bulunmaya çalıştık. 10 yıla, 2 sempozyum (Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat) 8 Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği, 50 civarında seminer, konferans ve atölye çalışması ve 1 de kitap yayını (İki İstasyon Arası Tren Yazıları) sığdırdık.

Şimdi yeni bir çalışma içindeyiz: Edebiyatta Jest ve Mimik

Birkaç sene önce sevgili Prof. Dr. Cüneyt Issı ile sohbet ederken ortaya çıktı edebiyatta jest ve mimik konusu. Ben, yıllardan beri edebiyat metinlerinde duygu konusunu işliyordum. Duyguların beden diline yansıması demek olan jest ve mimik konusuna niye girmeyelim? Edebiyat metinleri nihayetinde insanların duygu ve düşüncelerini yansıtmıyor muydu?

Düşüncemizi hayata geçirmeye karar verdik ve Metinbilim Enstitüsü Derneği’nde konuyu gündeme getirdik. Düşüncemiz kabul görünce işe koyulduk.

Önce konuyu uluslararası bir sempozyumda ele almayı planladık ama sempozyumun getireceği iş yükü ve maliyeti göğüslemenin zorluğuyla, ortak kitap hazırlamaya karar verdik. Fakat bu kitap diğer ortak kitaplar gibi olmamalıydı; bu kitap hazırlanırken en az 2 çalıştay yapılmalıydı. İlk çalıştayda, konunun çapı belirlenmeli, makale başlıkları tartışılmalıydı. İkinci çalıştay daha çok ediyoryal bir çalıştay olmalı; derlenen bilgilerin sunulması ve makalelerin çatılarının oluşturulması sağlanmalıydı. Gerekirse üçüncü çalıştayda, makalelerin son durumları ele alınmalıydı. Yani her aşamada makale sahipleri bir araya gelerek konunun bilimsel niteliğini arttırmak için gayret sarf etmeliydi. En son aşamada da kitap 2019 içinde basılmalıydı.

Edebiyatta jest ve mimik çalışması duyurusu Aralık 2018’de yapıldı. İlk çalıştay geçtiğimiz günlerde yapıldı.  Muğla ve civarında bulunanlar bizzat gelerek, gelemeyenler ise telekonferansla çalıştaya katıldılar. Sahne sanatları alanında uzmanlaşan Doç. Dr. Filiz Tan ve Handan Ergiydiren Doğan’ın verdiği jest ve mimik bilgileri çerçevesinde ele alınacak makalelerde edebiyat metinlerinde bu konuların işleneceği başlıklar tartışıldı ve 15 kadar başlık belirlenerek yazabilecek arkadaşlara tevdi edildi. Bazı başlıklar için de yazacak kişilerin belirlenmesi kararlaştırıldı.

Yaklaşık 35-40 makalenin yer alması beklenen çalışma ile edebiyatta jest ve mimik konusu, dünyada ilk defa ele alınmış olacak.

Demek ki, özgün konuların ele alınması için taşrada olmak engel teşkil etmiyormuş ve azmedince taşrada da güzel şeyler yapılabiliyormuş.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets