Atatürk'ün gençliği Atatürk'e Marmaris'ten seslendi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Atatürk’ün gençliği Atatürk’e Marmaris’ten seslendi

Bu haber 18 Mayıs 2019 - 0:23 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün 18 Mayıs 2019.

Yarın 19 Mayıs 2019… 100 yıl…

19 Mayıs bize “Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün” olarak belletildi

19 Mayıs denilince aklıma ilk “Bandırma Vapuru” ve zorlu yolculuğu gelir. Sizde de öyle değil mi.. Oysa o gün, yani yarın kutlanacak bayram, hepsinden, her şeyden önemli, anlamlı…

Hele bir düşünün, Bandırma Vapuru Samsun‘a ulaşamamış, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından o ilk adım atılmamış olsaydı, ben şimdi bu yazıyı yazıyor olabilir miydim?

Ona borcum var. Borcumuz var…

Bandırma Vapuru, 100 yıl önce bugün Samsun yakınlarındaydı.

Bodrum‘dan Samsun‘a yola çıkan Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi “STS Bodrum”,  15 Mayıs‘ta İstanbul‘a ulaştı. Bandırma Vapuru‘nun yola çıktığı önceki gün sabah saat 09:00’da Kalamış Marina’dan demir aldı. Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi’ne de katılacak olan STS Bodrum, yarın Samsun Tütün İskelesi’nde olacak…

xx           xx           xx

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bisiklet Takımı da 15 Mayıs Çarşamba günü Samsun Atatürk Onur Anıtında düzenlenen tören ile Samsun Valisi‘nden teslim aldıkları Şanlı Türk Bayrağı ile Muğla‘ya yola çıktı.

Samsun’dan Muğla’ya bin 100 km yol yapacak olan 20 kişiden oluşan bisiklet sürüş ekibi yarın 19 Mayıs törenlerinde Muğla Valisi Esengül Civelek’e bayrağımızı teslim edecek.

Birkaç gündür Muğla‘da Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerimiz ve Gençlik Spor İlçe Müdürlükleri yürüyüş, tiyatro, spor, konser ve benzeri etkinlikler yapıyorlar.

Kutlamalar bugün Ula Gölet‘inde saat 14.00‘de “Gençlik ve Çevre Şenliği”, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi‘nde saat 21.15‘te “İstanbul Ağlarken” adlı tiyatro oyunu ve saat 21.00‘de “Cumhuriyet Yürüyüşü” ile devam ediyor.

Yelkenli okul gemisi “STS Bodrum” ile bisikletcilerimizin Samsun yolculuğunu saymazsak, 100. Yıla yakışır “yaratıcılık eseri” etkinlikler olmaması üzücü…

 xx           xx           xx

Buarada Marmaris’te 15 Mayıs’ta yaşanan olay da çok üzücü oldu.

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bisiklet Takımı Samsun‘dan yola çıkarken, aynı gün Marmaris‘te İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü‘nün düzenlediği ‘Gençlik Yürüyüşü’nde istenmedik olaylar yaşandı.

Çıkan haberlere göre, ‘100. yıl 19 Mayıs kutlu olsun’ yazılı, beyaz tişört giyen öğrenciler, öğretmenler ve ilçe protokolü, ellerinde Türk bayrakları ile kortej halinde Kordon Caddesi’nde Atatürk Anıtı’na yürürken, kortejin önündeki araçtan yürüyüş boyunca Mehter Marşı ve 15 Temmuz Marşı çalınıyor… Marşlara eşlik eden kortejin arka sıralarındaki Uğur Okulları öğrencileri bir süre sonra programın dışına çıkıp, İzmir Marşı’nı söylemeye başlıyorlar.

Ancak iddialara göre, Marmaris Milli Eğitim yetkilisi, öğrencileri çalınan marşlara eşlik etmeleri, farklı bir marş söylemeleleri için uyarıyor. Öğrenciler, İzmir Marşı’nı söylemeye devam ediyorlar ve bu sırada bir kişi “15 Temmuz Marşı önemli değil mi, şehit verdik” diyerek, tepki gösterince de 50 kadar öğrenci, Atatürk Anıtı önünde ellerindeki dev Türk Bayrağını sallayıp, çember oluşturarak İzmir Marşı’nı söylemeyi sürdürüyor.

Bunun üzerine yaşanan tartışma sırasında İzmir Marşı söyleyen öğrencilerden biri, kendisini uzaklaştırmak isteyen öğretmenlerine boğazının sıkıldığını önesürerek, “Biz ayıp etmedik. 15 Temmuz değil, 19 Mayıs kutlanıyor” diye tepki gösteriyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkışının, Milli mücadelenin 100’üncü yıldönümünde Mehter Marşı ve 15 Temmuz Marşı’nı akıl edenler, “İzmir Marşı”nı da akıl etmiş olsalardı bunlar olmayabilirdi. İzmir Marşı 19 Mayıs’ın ruhuna aykırı mı?

Hem o ‘100. yıl 19 Mayıs kutlu olsun’ yazılı tişörtler üzerinde neden bir Atatürk posteri yok?

xx           xx           xx

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Atatürk, Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır.

Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği, yani “fikirde yeniliği” ifade etmiştir. Ki O’nun şu sözü çok anlamlıdır:

Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.(1)

Genç fikirli” yöneticilerin, gençleri; “deli kanlıları” anlaması ve bu olumsuzluklara meydan vermemesi gerekir…

Unutmayalım ki, onlar Atatürk gençliğidir…

Ki AtatürkGençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum(2) derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır.

xx           xx           xx

Bodrum‘dan “Ege’den Karadeniz’e 100’ncü Yılında Gazinin İzinde” sloganıyla geçen 7 Mayıs‘ta yola çıkan Okul Gemisi STS Bodrum, İstanbul‘daki marinadan ayrılarak, Atatürk Rallisi kapsamında rotasını Samsun‘a çevirdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde düzenlenen raliye katılan Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi olan STS Bodrum, beraberinde diğer yelkenlilerle birlikte önceki gün İstanbul Boğazı‘ndan geçti. Denizde adeta görsel bir şölen yaratan kortejde, ana yelkeninde Atatürk portresi yeralan STS Bodrum‘un dümeninde ise Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras yer aldı.

STS Bodrum‘un SETUR Fenerbahçe Marina’da Samsun‘a yola çıkmadan önce önemli konukları oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Odabaşı, Bahçeşehir’in kurucu Belediye Başkanı Kemal AydınEmekli Koramiral Atilla Kıyat, ünlü sanatçılar Zülfü Livaneli, Müjdat Gezen, Rutkay Aziz, Mustafa Alabora, Nebil Özgentürk ve Ataol Behramoğlu biraraya geldiler…

xx           xx           xx

STS Bodrum‘un misafirlerine, hem gemiyi hem de Ege’den Karadeniz’e Gazinin İzinde 100’üncü Yıl yolculuğunu anlatan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, geminin bir avuç gönüllü Bodrum denizcisi tarafından imece usulüyle yapıldığını ve denizlere indirildiğini anımsattı.

İstanbul’da iki gün mola veren STS Bodrum Okul Gemisini ziyaret edenlerden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu da şu ifadelerde bulundu:

16 Mayıs, Atamızın İstanbul’dan yola çıkışı… 15 Mayıs gecesi, annesiyle paylaştığı vatanın kurtuluşu için yola çıkışını anlattığı gece. Önemli bir tarih. Umut ediyorum milletimiz bir daha böyle bir kurtuluş mücadelesini vermez. 19 Mayıs deyince aklımıza cesaret, bağımsızlık ve özgürlük geliyor. Dolayısıyla dilerdik ve isterdik ki 100’üncü yıl coşkusu İstanbul’da ve Türkiye’de çok daha başka hissedilsin. Gerçekten önemli bir tarih. Bu cesareti Bodrum Belediyesi ta Bodrum’dan İstanbul’a, İstanbul’dan da Samsun’a hissettirmek adına böyle bir etkinlik düzenledi. Bunu çok değerli buluyorum ve bu projeye emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum

100‘ncü yılda onca sıradan etkinliğin içinde STS Bodrum‘un Samsun yolculuğunu ben de çok önemli buluyorum. O nedenle Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve meclis üyeleri ile STS Bodrum personeline, Muğla‘dan Samsun‘a, Samsun‘dan Muğla‘ya pedal atan Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bisiklet Takımına teşekkür ediyorum…

Kutlu olsun… Nice 100 yıllara…

————————————————————————————————————

(1) Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri, Hazırlayan:Utkan Kocatürk, 3. Basım, Ankara 1984, s.76.
(2) Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri, Hazırlayan:Utkan Kocatürk, 3.Basım 1984, s.164-165.

———————————–                                                          ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanlar sevdikleri şeyi yok etmeye, daha sonra da yok ettikleri şeyi yeniden sevmeye ve değer vermeye meraklıdırlar. (Alıntı)

ÇİVİ

İmamoğlu’nun İstanbul’daki içme suyu operasyonundan sonra Muğla’da da içme suyunda indirim olup olmayacağı tartışılıur oldu. Arkadaşıma “Ne dersin?” diye sordum, “Yeter ki musluktan kesintisiz aksın, ona razıyız” diye karşılk verdi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets