Vali Civelek ve Başkan Gürün'e düşen sorumluluk - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Vali Civelek ve Başkan Gürün’e düşen sorumluluk

Bu haber 16 Mayıs 2019 - 0:34 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ben Özcan Özgür olarak Muğla’yı tanıtabilir miyim?

Engel yok… Sadece ben değil, herkes tanıtabilir. Kimseye engel yok…

Peki yanlış tanıtırsam? Ya iyilik yapayım derken kötülük yaparsam? Niyetim başkaysa?

Bodrum geçtiğimiz günlerde “Marka Kent Bodrum Kültür, Sanat-Turizm Etkinlikleri ve Ödül Töreni”ne ev sahipliği yaptı.

O günden beri düşünüyorum. Aklımda deli sorular;

Kafası esen Muğla’yı, Muğla’nın bir ilçesini tanıtabilir mi? Muğla Valiliğinden, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden, tanıtımı yapılan ilçenin kaymakamlığı veya belediye başkanlığından izin almak gerekmez mi? Bu çok önemli ve hassas alan “başıboş” bir alan mı?

Ben haber vermeden Azka Otel‘in tanıtımını yapabilir miyim? Yaparsam otel sahipleri “Hoop, pardon, ne yapıyorsunuz?” demez mi? Hiç değilse “Neden?” diyen olmaz mı?

xx           xx           xx

Marka Kent Bodrum Projesi Devlerin Buluşmasına Sahne Oldu!

Birkaç gündür internet haberlerinde bu başlıkla karşılaşıyorum. Bir de TV‘de sabah programlarından birinde Banu Alkan ile Erkan Petekkaya buluşmaya katılmadılar diye Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘e protesto ediyorlardı.

Böyle önemli bir etkinliğe nasıl gelmezlermiş. O etkinliğe katılanlar Bodrum‘un tanıtımı için çırpınıyorlarmış. İki yerel yönetici sırtlarını nasıl dönerlermiş. O sırada canlı yayına “O gün Bodrum Belediyesi çalışanlarından birin başına bir iş gelmiş, Başkan Aras geç saatlere kadar çalışanının başındaymış” haberi geliyor.. Banu Alkan, Başkan Aras‘ı bırakıp “Tamam Bodrum başkanının mazeret varmış, Osman Gürün nerede?” diye protestoya devam ediyor…

İzlerken birde “Beni gerçekten bi gülmek aldı…” mı… Hayır, Osman Gürün‘ü rezil ediyorlar, neredeyse sanat ve sanatçı dümanı ilan edecekler diye değil…

Her halde Banu Alkan bu konuda belletilmiş diye… Osman Gürün‘ü nereden bilsin…

Hem Muğla’nın Valisi, Bodrum’un kaymakamı var… Ama onlara söz yoktu… Bir de ona güldüm “Yemiyor herhalde..” diye…

xx           xx           xx

Muğla Valisi Esengül Civelek ve Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz oradalar mıydı bilmiyorum.

Olsalardı haberlerde adları geçerdi. Ki Muğla Milletvekillerinden Mehmet Yavuz Demir oradaymış.

Haberlerde, “Azka Otel’de gerçekleşen organizasyona Bodrum dışından 100’ün üzerinde isim katılırken Marka Kent Bodrum Projesinin tanıtımı da önemli isimlerin katılımı ile gerçekleşti. Geceye Ak Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Bodrum’da yaşayan Fenerbahçe’nin efsane Başkanı Ali Şen ile birlikte Bodrum Sivil Toplum Örgütü Yöneticileri de hazır bulundu.” ifadesine yer verilmiş.

Allah aşkına “Marka Kent Bodrum Projesi” ne?

Haberlere göre, “Marka Kent Bodrum Kültür, Sanat ve Turizm Etkinlikleri Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Delibaş” gecede şu ifadelerde bulunmuş:

Bodrum ülkemiz için Antalya ile birlikte turizmin başkenti niteliği taşıyor. Tarihi, sanata bakış açışı, gastronomisi ile dünyanın her yerinden turistlerin ilgisini çekiyor. Bodrum markalarını Türkiye ve Dünya vizyonuna doğru bir şekilde tanıtmak için bu projeyi yapıyoruz. Biz bu projeyi Bodrum Tanıtma Vakfı ve Bodrum Belediyesine sunmaktan büyük onur duyuyoruz. Başta projeye ev sahipliği yapan ve büyük destek veren Azka Otel Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kaya olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

xx           xx           xx

Ardından Azka Otel Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kaya konuşmuş;

Söz konusu Bodrum olunca biz yıllardır her zaman elimizi taşın altına koyduk. Bodrum’da yaşıyor Bodrum’da kazanıyoruz. Böyle olunca Marka Kent Bodrum Projesine hiç düşünmeden destek verdik. Bundan sonrada Bodrum için imkanlarımız doğrultusunda yapabileceğimiz her şeyi yapmaya devam edeceğiz” ifadesinde bulunmuş.

Gerçekten “Marka Kent Bodrum Projesi” ne?

Ortada bir proje yok..! “Acaba bu organizasyonun kendisi bir proje olabilir mi?” diye düşünmeye başladım. Beni yine bi gülmek aldı…

Belki de bu Azka Otel tanıtımıdır… Otelin sahibi ikinci konuşmacı olduğuna göre… Eğer öyleyse başardılar. Çünkü benim köşede de yer aldılar!

Muğla‘nın Büyükşehir ve Bodrum Belediye Başkanının katılmamakla bence iyi ettikleri gecede “Marka Kent Bodrum Ödülleri” dağıtılmış. Banu AlkanYaşam Boyu Başarı” ödülü, Erkan PetekkayaYılın Sinema Oyuncusu” ödülü alırken, “Bodrum’a Değer Katanlar” başlığı altında da “Yılın Turizm Markası” olarak Azka Otel ödüllendirilmiş… Hızlarını alamamışlar, otelin sahibi Bülent Kaya‘ya da “Yılın İş İnsanı” olarak  ödül vermişler… Bu kadar da değil, Bodrum‘un bazı restoran ve konaklama tesisleri de yılın bir şeyleri olmuşlar.

Anlaşıldı… Bizim gazeteci cemiyetlerinden birinin saatlerce süren “basın gecesi ödülleri” gibi!

xx           xx           xx

Rahmetli Sadri Alışık‘a da “Yaşam Boyu Başarı Ödülü(!) verilen gecede “1. Marka Kent Bodrum Ödülleri” adı altında sinema, tv, magazin dünyasından 100’e yakın insana ödül verilmiş.  Neye göre, kime göre, kim nasıl belirlemiş belli değil…

Köşeme de sığmaz, hepsini yazmaya da gerek yok… “Dullar birbirini ağırlar” dedirtecek, “tanıtım” değil, “ticari” amaçlı hissi uyandıran bu etkinlikten çok var. Hatta “halkımız eğlensin” diye, “desinler kültürüne mensup” bazı belediye başkanlarının yine organizatörlere para kazandıran türden düzenledikleri; adına sağcıların olduğu yerde “festival”, solcuların olduğu yerde “şenlik” denen etkinlikler de az değil…

Bari iki üç gün süren kalıcı bir festival düzenleselermiş.

Mesela bir “Avrasya Sanat Filmleri Festivali” düzenleyip, “Halikarnas Ödülü” verebiliyor musunuz?

Sanat filmleri” yerine, “tiyatro”, “şarkı”, “halk oyunları” da olabilir. Hangisi olursa o ana etkinlik, resim, heykel, karikatür vb ile desteklenebilir.

Bunlar ne yapıyorlar? Bir “kumpanya” gibi şarkıcı ve oyuncular ile magazin medyası mensuplarını buluşturup, Bodrum‘u tanıtmaktan söz ediyorlar. Arada iki belediye başkanını da hedefe koyuyorlar…

Bir ödülde Milletvekili Mehmet Yavuz Demir’e vermeyi nasıl akıl edememişler anlayamadım!

xx           xx           xx

Yaz geldi sayılır… Önümüzdeki günlerde başta Bodrum, Marmaris ve Fethiye‘ye olmak üzere Muğla‘ya bunlardan dalga dalga gelecekler.

Kimi yukarıdaki örnekte olduğu gibi kendi kendilerine; kimi yine kendi kendilerine, ama bakanlık desteği alarak; kimi de belediyelerle el ele vererek “kültür-sanat-spor” etkinlikleri gerçekleştirecekler.

Hepsinin tek bir amacı olacak “tanıtım”…

Yerseniz diyeceğim, ama senelerdir hepbirlikte pek güzel yedik! Takkunya‘lar, Arsnova Medya‘lar koskoca Muğla Valiliği‘ni kandırmadı mı?

Bu alanda bir başıbozukluk, bir başıboşluk olduğu gerçek. İsteyen istediğini tanıtır, ödüllendirir, eğlendirir. Kime ne? Ama “kılıfa” dikkat…

xx           xx           xx

Turizmde 3 sene önce yaşanan krizde sektör birbirine sarılmış; Fethiye, Marmaris ve Bodrum Belediye Başkanları elele verip, “Turkuaz Kıyılar” diye biraraya gelip, örnek davranış sergilemişler ve 2016 EMITT‘e damga vurmuşlardı.

Dönemin Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon fuarın açılışında 2016 sezonunun daha iyi geçmesi için birçok kulvarda çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Bu yıl bölgemize gelecek turist sayısını arttırmak için bir çok kulvarda çalışıyoruz. Tüm bu çalışmaların yanında Bodrum, Marmaris, Fethiye Turizm Konseyi olarak da birlikte projeler üretiyoruz. Buradaki bu birliktelik bölgemiz açısından çok önemli.” demişti.

Bu güzel birliktelik “siyasi” birlikteliğe dönüştü! Keşke başladığı gibi sürdürülebilseydi. Yine yapılabilir. Önce Vali Esengül Civelek başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün ev sahipliğinde ve “Turkuaz Kıyılar” öncülüğünde Üniversite ve sektör temsilcileriyle “Muğla’nın tanıtımını kim, kimler, nasıl yapabilir?” sorusuna da yanıt veren kapsamlı bir çalıştay yapılabilir. Hatta bir “yönetmelik” bile hazırlanabilir. Biraraya gelmişken, “büyükşehir perspektifi” ile sorunlar da masaya yatırılabilir. Geç değil… Neden olmasın?

——————————                                                                           ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Kötülük, ancak tam hızla giderken dengede kalabiliyordu, bisiklette olduğu gibi.. (Sartre)

ÇİVİ

Arkadaşım “Geçen yıllardaki gibi toplu iftar düzenleyen yok” dedi… “Eeee?” dedim. O da “Eeee” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets